Čínská čtvrť

Čínska štvrť

Chinatown

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 130 min

"Před čtrnácti dny odešel na věčnost a před týdnem koupil pozemek. To je dost neobvyklý." Pátrání soukromého detektiva Gittese mě dost bavilo, ale jeho "předvídavost" mě dost štvala. Člověk se zkušenostmi od policie by zkrátka neměl opakovaně skákat na špek a občas by se mohl zúčastnit rvačky, ve které by nedostal naloženo. Ale to jsou jediné výhrady, protože jako noir je to skvělé a taky poučné. Já jsem se například poučil o tom, že není radno strkat nos tam, kde už má někdo nůž a že slaná voda je špatná plo tlávu.(26.1.2018)

Forget it, Jake. It's Chinatown. Zvláštní, že Polanského nejlépe hodnocené snímky (tento a Pianista) jsou u mě v kolonce "skvělé, ale do plného hodnocení mi něco chybí", zatímco jiným dám plný počet a ani nemrknu. Chinatown patří k těm prvním. Jsou tu sice známky kvality (Nicholson, Dunaway i tak "trochu" šílený otec Huston) a ano, atmosféra i hudba jsou přímo excelentní, jenže… nevím, čím si tento film zasloužil tak velkou reputaci. Během sledování jsem si několikrát vzpomněl na filmy Angel Heart a L. A. - Přísně tajné (chápu, že právě z Chinatown tyto filmy čerpaly), které se mi teda líbily mnohem víc. 70 %.(2.11.2010)

Tohle je jeden z vrcholu americke kinematografie nejen sedmdesatych let. Jen malo co je takhle dobre. Asi nejoblibenejsi film meho detstvi. (Ano tajne jsem se dival skulinou mezi dvermy.) Co psat vic...? Ano nejlepsi herci,nejlepsi kamera,nejlepsi hudba a scenar. Duch Phila Marlowa konecne spocinul v klidu.(14.2.2007)

Scénář: Robert Towne .. Na svojí dobu určitě notně působivé, no dnes už silně vyčpělé kriminální dobrodružství stavěné na zápletce, které rychle dojde dech a obaleno skvělou noir atmosférou a hereckými výkony. Jenže tohle všechno lze vidět jinde a .. prostě lepší tři*, ale víc sympatii to ze mne nedostalo. 70%.(8.9.2006)

Roman Polanski v plné síle! Vynikající noir detektivka s parádně ponurou atmosférou ( tak hutnou, že by se dala krájet), přesně tak, jak to mám RÁD...mňam, s volně plynoucím dějem ( jak je u Polanskiho zvykem ). V tomto případě berte prosím jako velký KLAD a to vedro..... jsem cítil až u sebe v bytě ( a to je momentálně venku na 0 :o) Excelentní Jack Nicholson jako soukromé očko Jake Gittes a nádherná a nemémě skvěle hrající Faye Dunaway jako Evelyn. Když k tomu připočteme silný příběh, podpořen vynikajícím hudebním doprovodem Jeryho Goldsmitha, to vše za citlivé režie Romana Polanskiho jsme svědky jednoho z nejlepších snímků ( nejen ) ve svém žánru. Vynikající snímek, který svého času ( co se týče oscarových ocenění ) doplatil na konkurenci v podobě Coppolova majstrštyku The godfather II.(7.12.2009)

• - Scenárista Robert Towne a Roman Polanski sedeli v dome režiséra a už dva mesiace sa trápili nad úpravou scenára. Presnejšie, Towne sa trápil menej, radšej chodil von so svojím psom a fajčil fajku. Polanski bol nahnevaný. „Ten jeho prekliaty pes mi v tej rozpálenej miestnosti ležal pri nohách a slintal. Bob plnil izbu dymom a bojoval za každé slovo, ako keby mali byť vytesané do mramoru," sťažoval sa Peterovi Biskindovi, keď ho britský žurnalista spovedal pre svoju knihu Bezstarostní jazdci, zúriví býci. (Zdroj: sme.sk)

• - Roli Evelyn Mulwray odmítla Ali MacGraw. (Epistemolog)

• - C.O. Ericsson, výkonný producent filmu, si zahraje bankéře v holičství, který se začne hádat s Jakem. (HellFire)