Čínská čtvrť

Čínska štvrť

Chinatown

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 130 min

Do Chinatownu jsem vkládal poslední naděje, že si umím vybrat ještě film, který mně nadchne, okouzlí a učaruje. Po několika zklamáních jsem si spravil chuť jako kdybych opustil nádražácké bistro a zamířil přímo do Sacheru! Po dobu celé projekce jsem byl přesvědčen, že zůstanu u čtyř hvězdiček, ale po zvážení toho, že na stupnci jedna až deset jsem stále u vrcholu - ať u brilantní režie Romana Polanského, hereckých výkonů Nicholsona a sexy Dunaway, scénáře nebo perfektní hudby, která jen a jen umocňuje skvostný a nezapomenutelný zážitek z neonoir kriminálky - musím dát plný počet, velký jak samo Los Angeles!(14.6.2008)

Po shlédnutí tohoto filmu již naprosto chápu, proč si Syd Field vybral právě scénář Čínské čtvrti jako jeden z názorných příkladů pro svou knihu „scenáristickou bibli“. Tenhle scénář je dokonale vybroušeným diamantem, který nejen že staví na poutavé detektivní zápletce, které nechybějí rázné body obratu a vše propojující vygradované finále, ale i samotné postavy jsou zde umně vyprofilované a všechny ty malé detaily (přejeté hodinky, brýle,…) nepřestávaly překvapovat po celou stopáž. Už samotný úvod nastavuje laťku zatraceně vysoko – během pouhých pár minut se skrze malou událost dozvíme vše potřebné – co hlavní hrdina dělá, jakou má povahu, atd. – geniální.Scénář je základem všeho a v tomto případě se precizního psaného textu ujal zručný režisér Roman Polanski, díky čemuž s přihlédnutím k obsazení (Jack Nicholson a Faye Dunaway) nemohl vzniknout jiný než skvělý film. V celém vyprávění není nic navíc, informace jsou dávkované s matematickou přesností a z vizuálního hlediska se jedná o Polanského standard (rozuměj precizní atmosférická podívaná). Čínská čtvrť je dokonalé žánrové řemeslo (film-noir), které mě i po několikátém shlédnutí nepřestává fascinovat svým perfekcionalismem a výborně vystavěným konceptem.(30.4.2010)

Napodruhé to bude určitě ještě lepší zážitek, jestli někdy nějaké podruhé nastane. V tuhle chvíli pociťuji vlastně mírné zklamání vzhledem k tomu, jak obrovský hype tomuhle film předcházel. Chápu, proč si Syd Field tak oblíbil právě tenhle scénář. Je totiž dokonalej... ale tak nějak ve špatném smyslu. Jako kdyby ho psal robot. Strojově přesně napsanej, ale tak nějak bez emocí.(28.2.2013)

Tohle je jeden z vrcholu americke kinematografie nejen sedmdesatych let. Jen malo co je takhle dobre. Asi nejoblibenejsi film meho detstvi. (Ano tajne jsem se dival skulinou mezi dvermy.) Co psat vic...? Ano nejlepsi herci,nejlepsi kamera,nejlepsi hudba a scenar. Duch Phila Marlowa konecne spocinul v klidu.(14.2.2007)

Není to čistých 5, ale musím zaokrouhlit nahoru. Film nemá chybičku. Jack z plátna téměř nesleze. Retro detektivka jak se sluší a patří. Vřele doporučuju všem, kteří nemusí dnešní akcí nabité výplachy plné epileptických střihů. Několikrát jsem ve filmu přistihl jak prosím o každou minutu navíc. Ke konci mi bylo docela líto, že tenhle příběh skončí.(2.4.2012)

• - Scénárista Robert Tone původně dostal nabídku na 125 000 dolarů a sepsání scénáře pro film The Great Gatsby (1974). Cítil však, že by nedosáhl úrovně předlohy F. Scotta Fitzgeralda, přijal proto nabídku na 25 000 dolarů a napsání vlastního příběhu. (HellFire)

• - Snímek nominací nakonec získal jedenáct, ale proměnil jen tu za původní scénář. (hot_spot)

• - Poslední film, který Polanski v USA natočil. (hot_spot)