Čínská čtvrť

Čínska štvrť

Chinatown

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 130 min

Nebyla to až taková pecka, jak jsem čekal a ta oslavná prohlášení bych trochu krotil, ale díky Polanskému a zejména hereckému obsazení stojí tenhle spletitý příběh za pozornost. Režisérova pocta žánru těží i z Oscarem ověnčeného scénáře Roberta Towneho, plného skvělých dialogů a nadsázky. Velká škoda ale tu a tam drhnoucího tempa i kolísajícího napětí..(11.10.2011)

Dost jsem to prožíval, hlavně to vedro. Po deseti minutách sledování filmu, jsem natáhnul v pokoji deku, namazal jsem se opalovacím krémem a nasadil slunečné brejle. Větší verdo jsem letos v létě snad ještě nezažil. A nejen to, letos v létě jsem neviděl ani lepší kriminálku, ani lépe hrajícího Nicholsona. Dá se říci, že nebýt tohoto filmu letošní léto by stálo za hovno.(10.9.2008)

[7/10] (Long Road, Paramount, Penthouse) (Technicolor /// Produkce: Robert Evans /// Scénář: Robert Towne /// Kamera: John A. Alonzo /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Oscar: Robert Towne (scénář) /// Nominace na Oscara: Robert Evans (nejlepší film), Roman Polański (režie), Jack Nicholson (herec), Faye Dunaway (herečka), Richard Sylbert, W. Stewart Campbell, Ruby R. Levitt (výprava), John A. Alonzo (kamera), Anthea Sylbert (kostýmy), Sam O´Steen (střih), Jerry Goldsmith (hudba), Charles Grenzbach, Larry Jost (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](23.8.2009)

Roman Polanski v plné síle! Vynikající noir detektivka s parádně ponurou atmosférou ( tak hutnou, že by se dala krájet), přesně tak, jak to mám RÁD...mňam, s volně plynoucím dějem ( jak je u Polanskiho zvykem ). V tomto případě berte prosím jako velký KLAD a to vedro..... jsem cítil až u sebe v bytě ( a to je momentálně venku na 0 :o) Excelentní Jack Nicholson jako soukromé očko Jake Gittes a nádherná a nemémě skvěle hrající Faye Dunaway jako Evelyn. Když k tomu připočteme silný příběh, podpořen vynikajícím hudebním doprovodem Jeryho Goldsmitha, to vše za citlivé režie Romana Polanskiho jsme svědky jednoho z nejlepších snímků ( nejen ) ve svém žánru. Vynikající snímek, který svého času ( co se týče oscarových ocenění ) doplatil na konkurenci v podobě Coppolova majstrštyku The godfather II.(7.12.2009)

Vsetci to tu chvalia do nebies a mozno prave preto som ja az tak nadseny nebol. Proste nebol to zly film, rezisera Polanskeho si vazim, ale zase su z mojho pohladu aj lepsie filmy z tohto zanru. Pocas prvej polovici filmu som premyslal, o co tam vlastne ide a ked sa v druhej polovici vsetko pekne vykristalizovalo a nabehlo tam trosku napätia, zrazu bol koniec. Jack Nicholson je ako vzdy skvely herec a taktiez aj Faye Dunaway zahrala svoju rolu velmi dobre - hned po filme som si pozrel iny film s F. Dunaway BONNIE A CLYDE (1967) a tak som si ju mohol pekne porovnat. Film ziskal jedneho Oscara za scenar od Roberta Townea, ale mal az 10 nominacii vratane najlepsieho filmu, rezii, herca v hlavnej ulohe Jacka Nicholsona alebo herecku v hlavnej ulohe Faye Dunaway. Avsak v roku 1975 si v konkurencii sosku za najlepsi film zobral KMOTR 2 (1974), za reziu Francis Ford Coppola opät za Kmotra 2, herec Art Carney za hlavnu ulohu v drame HARRY A TONTO (1974) a herecka Ellen Burstyn za hlavnu ulohu v romantickej drame ALICE TU UZ NEBYDLI (1974)... 12.12.2009 ______ Jack Nicholson - (J.J. Gittes) +++ Faye Dunaway - (Evelyn Mulwray) +++ John Huston - (Noah Cross) +++ Diane Ladd - (Ida Sessions) +++ Roman Polanski - (Muž s dýkou) +++ Perry Lopez - (Escobar) +++ John Hillerman - (Yelburton) +++ Darrell Zwerling - (Hollis Mulwray) +++ Joe Mantell - (Walsh) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++(12.12.2009)

• - Scenárista Robert Towne a Roman Polanski sedeli v dome režiséra a už dva mesiace sa trápili nad úpravou scenára. Presnejšie, Towne sa trápil menej, radšej chodil von so svojím psom a fajčil fajku. Polanski bol nahnevaný. „Ten jeho prekliaty pes mi v tej rozpálenej miestnosti ležal pri nohách a slintal. Bob plnil izbu dymom a bojoval za každé slovo, ako keby mali byť vytesané do mramoru," sťažoval sa Peterovi Biskindovi, keď ho britský žurnalista spovedal pre svoju knihu Bezstarostní jazdci, zúriví býci. (Zdroj: sme.sk)

• - První film z plánované trilogie o J.J. Gittesovi a Los Angeles. Druhou část, The Two Jakes (1990), režíroval Jack Nicholson. (HellFire)

• - Polanski zakázal kameramanovi používat změkčující filtr a v záběrech strkal objektiv Faye Dunawayové co nejblíže k obličeji. Přitom velmi dobře věděl, jakou úzkostí herečka trpí ohledně dokonalosti svého nalíčení, které mezi jednotlivými záběry kompletně obnovovala. (Siriuss)