Čínská čtvrť

• slovenský

Čínska štvrť

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 131 min

8 / 10 S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že ak zoberiete najlepší diel Columba, natiahnete ho na dve hodiny a vymeníte hlavného hrdinu a prostredie, v ktorom sa dej odohráva, dostanete Čínsku štvrť - viem, že to možno znie ako urážka a podcenenie nesporných kvalít tohto filmu, ale ak sa nad tým dlhšie zamyslíte, pochopíte, že nie som až tak ďaleko od pravdy. Aby sme sa rozumeli, toto Polanskeho dielo rozhodne nie je nejaký radový detektívny nepodarok, to božechráň, je to len sakramensky dobre natočená (to si tri krát podčiarknite) noir vecička s neprekonateľným Nicholsonom v hlavnej úlohe. Avšak nalejme si čistého vína, keby hral Gittisa niekto iný, menej charizmatický a talentovaný, stala by sa Čínska štvrť tým, čím je dnes? Kultom? Pochybujem. No dosť bolo rečí, zájdite do najbližšieho obchodu s DVD-čkami, do miestnej videopožičovne, alebo najlepšie do kina s koženými kreslami a obsluhou hore bez a pozrite si to sami - určite neoľutujete. A hlavne si doneste poriadnu zásobu pitnej vody, pretože tej je v L.A. tridsiatych rokov sakra málo. Ale to je už iný príbeh...(30.12.2005)

[7/10] (Long Road, Paramount, Penthouse) (Technicolor /// Produkce: Robert Evans /// Scénář: Robert Towne /// Kamera: John A. Alonzo /// Hudba: Jerry Goldsmith /// Oscar: Robert Towne (scénář) /// Nominace na Oscara: Robert Evans (nejlepší film), Roman Polański (režie), Jack Nicholson (herec), Faye Dunaway (herečka), Richard Sylbert, W. Stewart Campbell, Ruby R. Levitt (výprava), John A. Alonzo (kamera), Anthea Sylbert (kostýmy), Sam O´Steen (střih), Jerry Goldsmith (hudba), Charles Grenzbach, Larry Jost (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](23.8.2009)

Nebyla to až taková pecka, jak jsem čekal a ta oslavná prohlášení bych trochu krotil, ale díky Polanskému a zejména hereckému obsazení stojí tenhle spletitý příběh za pozornost. Režisérova pocta žánru těží i z Oscarem ověnčeného scénáře Roberta Towneho, plného skvělých dialogů a nadsázky. Velká škoda ale tu a tam drhnoucího tempa i kolísajícího napětí..(11.10.2011)

Do Chinatownu jsem vkládal poslední naděje, že si umím vybrat ještě film, který mně nadchne, okouzlí a učaruje. Po několika zklamáních jsem si spravil chuť jako kdybych opustil nádražácké bistro a zamířil přímo do Sacheru! Po dobu celé projekce jsem byl přesvědčen, že zůstanu u čtyř hvězdiček, ale po zvážení toho, že na stupnci jedna až deset jsem stále u vrcholu - ať u brilantní režie Romana Polanského, hereckých výkonů Nicholsona a sexy Dunaway, scénáře nebo perfektní hudby, která jen a jen umocňuje skvostný a nezapomenutelný zážitek z neonoir kriminálky - musím dát plný počet, velký jak samo Los Angeles!(14.6.2008)

Základní strukturou příběhu se to dosti podobá L.A. Confidential. Záhadná zabití, spousta okolních postav, zamlžený a naprosto nepředvídatelný děj a pomaloučku se poodkrývající souvislosti, které postupně zapadají do spletitého vzorce motivu vraždy. Polanski brilantně vystihl atmosféru klasického noir filmu. Po většinu snímku si můžeme všimnout stálého šera, které dává snímku zvláštní mysteriózní nádech.(13.4.2005)

• - Scéna, kdy Polanski v roli ganstera rozpáře Nicholsonovi nos, se povedla hned napoprvé. Škodolibý režisér ji ale ještě nechal sedmkrát opakovat. (hot_spot)

• - Jack Nicholson nosil ve filmu košile s vyšitým "Jake Gittes", aby se do postavy lépe dostal. (Kulmon)

• - Spoiler: Roman Polanski řekl, že temný konec filmu je výsledkem vlastní beznaděje z vraždy své ženy, herečky Sharon Tate. (HellFire)