Čínská čtvrť

Čínska štvrť

Chinatown

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 130 min

Základní strukturou příběhu se to dosti podobá L.A. Confidential. Záhadná zabití, spousta okolních postav, zamlžený a naprosto nepředvídatelný děj a pomaloučku se poodkrývající souvislosti, které postupně zapadají do spletitého vzorce motivu vraždy. Polanski brilantně vystihl atmosféru klasického noir filmu. Po většinu snímku si můžeme všimnout stálého šera, které dává snímku zvláštní mysteriózní nádech.(13.4.2005)

Ostudné chování americké filmové akademie v praxi. Poctivé řemeslo a kouzlo čehosi víc, mnohem víc, zkrátka úžasný zážitek jako ze starých časů, kdy plášť s vyhrnutým límcem a klobouk do čela měly styl jaký už nikdy nikdo nevzkřísí. Krása nejen v podobě Faye Dunaway a k tomu mistrovské cítění mága Jerryho Goldsmithe. 90%(3.1.2006)

8 / 10 S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že ak zoberiete najlepší diel Columba, natiahnete ho na dve hodiny a vymeníte hlavného hrdinu a prostredie, v ktorom sa dej odohráva, dostanete Čínsku štvrť - viem, že to možno znie ako urážka a podcenenie nesporných kvalít tohto filmu, ale ak sa nad tým dlhšie zamyslíte, pochopíte, že nie som až tak ďaleko od pravdy. Aby sme sa rozumeli, toto Polanskeho dielo rozhodne nie je nejaký radový detektívny nepodarok, to božechráň, je to len sakramensky dobre natočená (to si tri krát podčiarknite) noir vecička s neprekonateľným Nicholsonom v hlavnej úlohe. Avšak nalejme si čistého vína, keby hral Gittisa niekto iný, menej charizmatický a talentovaný, stala by sa Čínska štvrť tým, čím je dnes? Kultom? Pochybujem. No dosť bolo rečí, zájdite do najbližšieho obchodu s DVD-čkami, do miestnej videopožičovne, alebo najlepšie do kina s koženými kreslami a obsluhou hore bez a pozrite si to sami - určite neoľutujete. A hlavne si doneste poriadnu zásobu pitnej vody, pretože tej je v L.A. tridsiatych rokov sakra málo. Ale to je už iný príbeh...(30.12.2005)

Vynikající film. Dusná atmosféra filmu je doslova rozpálená Kalifornským vedrem a zčeřená cigaretovým kouřem. Grandiózní zápletka filmu, jehož děj se sice chvílemi předvídat dá, ale jen do chvíle než vás překvapí něčím nečekaným. A to vše okořeněné kvalitní režií Romana Polanského a brilantním výkonem Jacka Nicholsona. Jeho detektiv Gittes je elegantní, tajemný, charismatický, cynik i romantik, gentleman i hrubán v jedné osobě. Výborní jsou i ostatní, tajemná kráska Evelyn Mulwrayová (Faye Dunawayová), zlotřilý incesťák Cross (John Huston), až příliš zásadový polda Escobar (Perry Lopez) a v neposlední řadě také minirolička prcka s nožem (Roman Polanski). Jeden z nejlepších a nejstylovějších kriminálních filmů, jaké jsem měl tu čest vidět.(30.12.2005)

(1001) Já jsem si říkala, že to je příliš dobré na to, aby jim to vydrželo až do konce. Z dokonalého horečnatého snu jsem se probudila ve chvíli, kdy si to všichni začali slovně vysvětlovat... a bylo to hořké probuzení. Chápu, že chtěl svůj tragický konec, a proti tomu nic nemám, jenom ten způsob, jakým k němu postavy doklopýtají, je oproti předchozímu plynulému mučeníčku prostě neobratný a neuspokojivý. Alespoň čtyřicet procent mého potlesku patří pouze Jerrymu Goldsmithovi.(22.3.2019)

• - Hotel "El Macondo" je pojmenován podle imaginárního města z románu Sto roků samoty od G. G. Márqeuze. (Kulmon)

• - Roman Polanski plánoval původně snímek natočit po vzoru filmů noir 40. a 50. let černobíle. (sud)

• - Film byl zamýšlen jako první z plánované trilogie. (Kulmon)