Čínská čtvrť

Čínska štvrť

• Austrálie

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1974, 130 min (Alternativní: 125 min)

// Jé to jsem zase jednou naštvanej sám na sebe, dokonalá učebnice scénáristiky a mě to prostě ne a ne chytnout. Na papíře to vypadalo o dost lépe. Atmosféra mě zkrátka nepohltila, příběh nezaujal a nebýt toho, že jsem si při sledování cvičil postřeh a bavil se sledováním toho, jak pan Polanski převádí slova v obrázky tak jdu asi ještě níž. Smutné - já vím. Třeba se na to za pár let budu dívat jinak, do té doby - 60%.(22.11.2012)

Pro některé "unmissable", bezchybná novátorská neo-noir klasika, s prvky od řecký tragédie až po Vietnam/ Watergate, pro mě bohužel jen nevzrušivá dvouhodinová čmuchárna, kde pánsky oháklý Nicholson neúnavně slídí po L.A., únavně pro mě jako diváka. Nebavily mě další postavy, odhalování a vůbec ukecaný, zpomalený, všeho všudy těžkopádný průběh, logicky pak ani finále. TO NĚCO, napětí a přesah, jsem tam prostě necítil, neviděl, chtěl, nenašel.(6.4.2017)

„Zabudni na to. Je to Čínska štvrť.“ Ku cti tvorcov slúži, že hoci som v Čínskej štvrti nikdy nebol, v drsnom konci som aspoň trocha chápal Jacka Nicholsona v ďalšom z jeho povestných „veľkých“ výkonov a jeho „stratu“, ktorú zahral bez slova. K tomu režisérovo cameo v nezabudnuteľnej scéne s nosom (fakt nechcem vedieť, ako to urobili) a od prvých minút silná, dusným džezom podfarbená atmosféra (ktorá sa ale ku koncu stráca). A tiež je fajn vidieť „Rockyho švagra“ vo filme, ktorý sa nevolá ROCKY. Ale dosť ma to nudilo/minulo, čo ma prekvapilo, lebo staré Polańského filmy mám rád (od SLEPEJ ULIČKY cez HNUS po samozrejme totálne bomby ako ROSEMARY MÁ DIEŤATKO). O 7 rokov starší noir Lawrencea Kasdana ŽIAR TELA ma bavil oveľa viac.(22.7.2010)

Roman Polanski v plné síle! Vynikající noir detektivka s parádně ponurou atmosférou ( tak hutnou, že by se dala krájet), přesně tak, jak to mám RÁD...mňam, s volně plynoucím dějem ( jak je u Polanskiho zvykem ). V tomto případě berte prosím jako velký KLAD a to vedro..... jsem cítil až u sebe v bytě ( a to je momentálně venku na 0 :o) Excelentní Jack Nicholson jako soukromé očko Jake Gittes a nádherná a nemémě skvěle hrající Faye Dunaway jako Evelyn. Když k tomu připočteme silný příběh, podpořen vynikajícím hudebním doprovodem Jeryho Goldsmitha, to vše za citlivé režie Romana Polanskiho jsme svědky jednoho z nejlepších snímků ( nejen ) ve svém žánru. Vynikající snímek, který svého času ( co se týče oscarových ocenění ) doplatil na konkurenci v podobě Coppolova majstrštyku The godfather II.(7.12.2009)

Tohle je jeden z vrcholu americke kinematografie nejen sedmdesatych let. Jen malo co je takhle dobre. Asi nejoblibenejsi film meho detstvi. (Ano tajne jsem se dival skulinou mezi dvermy.) Co psat vic...? Ano nejlepsi herci,nejlepsi kamera,nejlepsi hudba a scenar. Duch Phila Marlowa konecne spocinul v klidu.(14.2.2007)

• - Aj keď film vznikol až v r. 1974, odohráva sa v roku 1937, kedy sa narodil predstaviteľ hlavnej úlohy Jack Nicholson. (andykanadan)

• - Scenárista Robert Towne původně dostal nabídku na 125 tisíc amerických dolarů za sepsání scénáře pro film Velký Gatsby (1974). Cítil však, že by nedosáhl úrovně předlohy F. Scotta Fitzgeralda, přijal proto nabídku na 25 tisíc dolarů za napsání vlastního příběhu. (HellFire)

• - Robert Towne napsal scénář Čínské čtvrti speciálně pro svého přítele Jacka Nicholsona (J.J. Gittes) a získal pro film jediného Oscara v roce, v němž cenám Akademie dominoval Kmotr II (1974). (Petrus1)