Io, Leonardo

• Slovensko Ja, Leonardo (více)

Filmová esej o živote, diele a mysli Leonarda da Vinci... Originálny pohľad na Leonarda da Vinciho - geniálneho umelca, vedca a vynálezcu, nie je dokumentárnym filmom o jeho diele, ani životopisným príbehom jeho života, ale jedinečným pokusom nahliadnuť do jeho mysle. Film bol nakrútený pri príležitosti päťstého výročia smrti Leonarda da Vinci, ktoré sme si pripomínali v máji 2019. (RTVS)

jedna_vrana

"Tam kde iní vidia dokonalosť, sa ty, Leonardo ešte len vyberáš na cestu hľadania." Film rozprávaný samotným Leonardom odhaľuje myšlienky, ktorými sa zapodieval. Je prierezom najdôležitejších okamihov života Leonarda. Citáty vychádzajú zo spisov autora, diváka určite prekvapia mnohé fakty. Muž, ktorý hľadá a nenachádza pokoj. ()

Arsenal83

Toto nie je film, ale dokument. A divím sa slabému hodnoteniu, minimálne 80% si zaslúži. Výborne totiž pokrýva celý život Leonarda, hrané scény sú skôr doplnkom, ale hlavne sa dokument vnára do myšlienok Leonarda. Ako myslel, čo sledoval, čo cítil pri svojich vynálezoch, dielach, ale sú tu dokonca spomenuté aj sexuálne túžby. Podľa mňa veľmi dobrý pokus o zmapovanie Leonarda ako človeka a osobnosť. ()

PTuranyi

Výborný dramatizovaný dokument o živote Leonarda da Vinciho. Žiadne rozhovory s historikmi, dokrútky či svedectvá, len čistý príbeh o Leonardovi rozprávaný rozprávačom v druhej osobe vizualizovaný sugestívnymi hranými scénami. 90% ()