Ples upírů

The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Z téhle komedie vůbec rozesmátý nejsem, naopak mě uvrhla do menší deprese. Vtípků je sice dost, ale vyruší je mrazivá atmosféra celého snímku. Ne že by vyzněly trapně, to kupodivu vůbec. Je to holt zvláštní film. Roman Polanski působí jako zřejmě i ve svém skutečném životě, na pohled duchem nepřítomným, nesmělým a trochu ňoumovským dojmem. A Sharon Tate... okouzlující, nádherná - na těch pět minut co je na scéně. Nevím, ale možná právě oni dva a jejich pozdější osud jsou možná důvodem, proč to na mne celé tak smutně působí. Nicméně, jako horor průměrné (mimochodem hrabě von Krolock není špatný), jako komedie taktéž, jako celek výjimečné.(26.7.2006)

Tahle upírská persifláž je, myslím, dost přechválená. Má sice své kouzlo, ale mnozí jiní předvedli totéž líp (třebaže později než Polański). Herec v roli hlavního upírobijce navíc nevídaným způsobem přehrává, což, jak známo, komedii zabíjí a Roman Polański je vynikající režisér, ale mizerný herec. Jeho krásná přítelkyně Sharon Tateová v roli upírky byla krátce po natočení tohoto filmu brutálně zavražděna. :-( 60 %(22.2.2003)

Dokonalý upírský hrad, židovský upír, který se nebojí křížů, a krásná Sharon Tate jsou hlavními klady. Jako celek mi ale film krev nějak nerozproudil. Kazí ho totiž příšerné Alfrédovo ňoumovství. Vím, že je to film s nadsázkou, jenže tohle už není vtipné, ale na facku. Ovšem nějaký pořádný upírský film bych si dal, a nemyslím tím žádné (post)moderní příběhy o začleňování upírů do proudu života či váhání mezi upíry a vlkodlaky.(9.2.2009)

• Elfias Dóže

Po delší době film v červeném, kterému jsem dal podprůměrné hodnocení. Důvodem je to, že tenhle film nefunguje ani jako komedie natož jako horor. Jednoduše nemá čím zaujmout. Možná, že kdybych tento snímek viděl v kině těsně po natočení (čili rok 1967) měl by na mně nějaký větší vliv. Bohužel je to filmové opotřebení opravdu obrovské. Na druhé straně má tak podivně zajímavou zimní atmosféru a pěkné kulisy, které zapříčiní že se na tento snímek bude těžce zapomínat. 40%(8.5.2012)

Dosti srovnatelný snímek s jedním českým, hádejte jakým? Ten, kdo hádal Svatbu upírů, se trefil! Buď si někdo řekne, že je to ptákovina, nebo se mu to líbí. Jedno je ale jisté, pokud je člověk normální a dospělý, u tohohle se snad bát nemůže ani v nejtemnější noci. Skvěle jsem se pobavil a nesmím zapomenout na potěšení oka v podobě Sharon Tate, ... škoda jí.(24.10.2009)

• - Sharon Tate a Roman Polanski si z počátku nepadli do oka a režisér prý nechal nezkušenou herečku jednu scénu opakovat až sedmdesátkrát. Po prvních neschodách se nakonec projevilo jejich vzájemné pouto a v lednu roku 1968 se vzali. Koncem tohoto roku přišla Sharon do jiného stavu. 9. srpna 1969 se pak Sharon Tate stala v osmém měsíci těhotenství obětí brutální vraždy členy tzv. Mansonovi sekty. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Jelikož se natáčelo v italských Dolomitech, hodila se štábu znalost italštiny Sharon Tate (Sarah Shagal), která v Itálii vystudovala střední školu. (andrew88)

• - Jméno hostinského Shagala (Alfie Bass) bylo vybráno na počest ruského malíře židovského původu Marca Chagalla. [Zdroj: Cinema] (Terva)