Ples upírů

The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Dnešní den jsem pojala jako studii upírských filmů a ze všech tento jediný měl, co nabídnout a bavil mě. V každé minutě se něco odehrávalo a nechávalo vás to napjaté či udivené či pobavené atd. Každá postava měla svou specifickou charakteristiku a ve filmu by prostě chyběla a herci byli výteční. Místy mi to připomínalo šílené ruské pohádky - zrychlené záběry, postava profesora Abronsia jako by z jedné přímo vypadla a i pojetím samotných venkovanů. Hrabě von Krolock sice nesahá Bela Lugosimu jako Drákulovi ani po paty, ale i tak je skvělý. Jeho homosexuální syn (a ne že ne) měl slušně namakaná stehna, jak tam tak běhal za Alfrédem jen v košili... No a Sára byla zcela nádherná oběť. Řekla bych, že český název "Ples upírů" je zavádějící, jelikož ples se tam odehrává až v posledních 10 minutách, takže možná se měli překladatelé držet originálního názvu. No a konec? Bravo... tleskám. Tohle totiž byl dokonalý konec, který jsem tedy minimálně já vůbec nečekala a film tak vzrostl v mých očích ještě více.(5.3.2017)

Jsem trochu zmaten. Ples upíru má být hororová parodie, komedie, ale zdaleka víc než humor se Polanskému daří děsit...nebo alespoň skvěle navozovat atmosféru starých filmových hororů. Hudba a obraz tvoří krásnou poctu Murnauovu Nosferatu. Polanski využívá každou ingredienci, která nesmí ve filmu o upírech chybět. Zatímco temnější část příběhu funguje skvělě (včetně neradostného konce), tam, kde se autor pokouší o humor, tam se mu nedaří.Hlavní dvě postavy profesor a student zmateně pobíhají ze scény do scény, a humor, o který se pokoušejí jim nesed...tedy, nesedl mně. Příjemnou nadsázku, která mi přišla skutečně vtipná do děje vnesl až charismatický upír, hrabě von Krolock. V jeho osobě se snoubí nadřazenost upírské rasy (podobná jako v japonských anime Hellsing a D:Vampirehunter) s nadsázkou. Stejně tak vtipný je jeho homosexuální syn, snažící si na věčné časy sehnat si partnera. Řekl bych že film jasně ukazuje, v čem byl v 60. letech Polanski silný, a co mu příliš nešlo... důkaz jeho schopností vyvolat v divákovi humorem nezčeřenou hrůzu měl přijít už o rok později....(8.1.2005)

75% - Komedie, která je víc úsměvná, než vtipná. Mně se na Plese upírů moc líbí především výkon Romana Polanského (po všech stránkách) a skvělá atmosféra, při jejíž některých momentech cítím parodii s opravdovým horrorovým strachem zároveň. Taková strašidelná legrace... Pohodový film s napínavými scénami -stojí za shlédnutí!(5.2.2006)

Ples upírov od Romana Polanského pochádza z ďalších úspešných upírskych paródií, ktoré koľovali začiatkom 60-rokoch. Polanski dobre vystihol svoj úmysel a nekompromisne sa vrhol na Fearless Vampire Killers, a samozrejme aj sám si v ňom zahral. Tento film by sa dal prirovnať k neskorším Drákolovinám s Leslie Nielsenom, ale k nemu by som ho neprirovnal, aj keď v niečom sa podobajú. K filmu by som sa vyjadril takto: Vo filme sú vtipné scény, ktoré by si zaslúžili obdiv, len sú tam aj nejaké hluché miesta medzi jednotlivými pasážami. Preto nemôžem ísť s hodnotením vyššie len na 80 percent.(29.12.2008)

Skvělý vtip a na svou dobu velmi dobré zpracování. Sharon Tate byla tak nádherná a okouzlující. No mohl sem na ní oči nechat. Polanski zahrál mladého pomocníka až tak přesvědčivě, že sem si říkal jak mohlo tohle nemehlo natočit film. Úžasné. Stará dobrá zlatá škola. Zpracování upírů bylo zajímavé. Ta mrtvolná barva jim fakt seděla. No nebudu to prodlužovat. Tenhle snímek rozhodně člověka pobaví. V závěru se dostáváme na 5* a to za zpracování, herecké výkony, hudbu no a to nejlepší na konec. Sharon Tate si u mě vybojovala krásné 2* navrch. Takže to máme 5* a 75 %.(29.5.2012)

• - Roman Polanski psal scénář spolu s Francouzem Gérardem Brachem. Jejich spolupráce na filmu ale nebyla ojedinělá, společně se podíleli již na snímcích Hnus (1965) a Ve slepé uličce (1966). Později pak spolupracovali ještě na filmech Nájemník (1976) a Hořký měsíc (1992). (Terva)

• - Roli Sáry měla původně ztvárnit Američanka Jill St. John. (Terva)

• - Jedna ze zábavných scén znázorňující trojici hrdinů, kteří jsou narozdíl od přítomných upírů vidět v zrdcadle, byla natočena za pomoci falešného zrcadla, za nímž byli stejně oblečení herci. (Terva)