Ples upírů

The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Tak to je nářez. Polák v Británii natočí film, který formou připomíná všechny ty soudružské Mrazíky (méně barevné) a další kousky s červenonosými zarostlými vesničany. No a vytře tím zrak mimo jiné i jednomu Čechovi. Prostě mezinárodnostní spolupráce jak prase. Takhle zparodovat upířinu, navíc v šedesátých letech, no to smekám, pane Polanski. Tady narážím hlavně na toho homoupírskýho synka. A to jsem si myslel, že spojení upír-zšenštilý gay se objevilo nejdřív v devadesátých letech. Jak vidno, Polanski je prostě vizionář. několikrát jsem se nehorázně rozřehtal, několikrát se rozplýval nad krásnou, předčasně skonalou, Sharon Tate, stále jsem se příjemně bavil. Nápadité, neotřelé, zábavné. Co víc si od parodie přát, že?(28.6.2012)

Formálně a výtvarně takřka dokonalý film. Obsahově celkem podařená směsice lehounkého humoru (asi z 1/3) a hororu (asi 2/3). Rozhodně to není komedie k popukání a jak trefně vyjádřil Pohrobek, vzbuzuje spíše nepatrné pousmání než výbuchy smíchu. Jinak hororem to zůstává, proto myslím, že se nejedná o parodii, ale spíše o pojetí hororového tématu z nadhledu. Polanski si s tématem vysloveně pohrává. Ovšem k tomu, aby to bylo na 5 hvězdiček, to mělo být trochu kratší...(20.9.2008)

Za nejpozoruhodnější aspekt tohoto filmu považuji důkladnost, s jakou tvůrci pracovali se schematy žánru. Ač jsou mnohé momenty ryze parodické (fiktivní Dr. Ludwig von Krankheit v úvodních titulcích a mnohé další), jindy film sice vychází z žánrových schemat, avšak jejich použitím dodává filmu jakousi seriózní rovinu (film končí tím, že roztržitý doktor ujíždí do světa se "zlem vzadu na saních").(19.1.2005)

75% - Komedie, která je víc úsměvná, než vtipná. Mně se na Plese upírů moc líbí především výkon Romana Polanského (po všech stránkách) a skvělá atmosféra, při jejíž některých momentech cítím parodii s opravdovým horrorovým strachem zároveň. Taková strašidelná legrace... Pohodový film s napínavými scénami -stojí za shlédnutí!(5.2.2006)

Konečně mám možnost srovnání s českou soukupovskou Svatbou upírou a až dnes jsem pochopil, odkud se tenhle na české poměry netypický snímek vzal. Polanski měl rozhodně dobrý vkus, co se žen týče, ale i jako tvůrce dobrodružné komedie z transylvánských kopců plných sušeného česneku a čerstvě ohoblovaných rakví nepropadl. Některé scény sice kvůli špatně zpracovanému pozadí (látka, případně animace?) nevypadají nejlíp, chválím ale střih a až na zbytečně nedůsledné koupací scény (viděl jsem cut verzi) :-) i kameru. Vizuální podobnost s nejpopulárnějším sovětským filmem v tuzemsku je zřejmá.(27.8.2013)

• - Roli Sáry měla původně ztvárnit Američanka Jill St. John. (Terva)

• - Snímek vychází z knižní předlohy „Tanz der Vampire“ německého spisovatele Michaela Kunze. (chelseaman22)

• - Jelikož se natáčelo v italských Dolomitech, hodila se štábu znalost italštiny Sharon Tate (Sarah Shagal), která v Itálii vystudovala střední školu. (andrew88)