Ples upírů

The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Film s původním názvem: Odvážní zabíječi upírů aneb promiňte, máte zuby v mém krku mě ani po letech nezklamal. Pravda, kdysi mi přišel skvělý, nyní více než dobrý. Vynikající hudba, měsíční noc, zasněžená krajina, saně tažené koňmi a zpěv Dětí noci. Výtvarná kamera snímá v šedavých, neutěšených tónech pochmurný příběh, který je lehce říznutý komedií. O humor se nejvíce stará potrhlý starý profesor Abronsius, jenž se snaží dostat na stopu upírům, a prokázat tak konečně jejich existenci. Opět mne zaujaly scény - útok na koupající se půvabnou Sharon, stopování hrbáče ujíždějícího na saních na hrad, vylézání upírů z hrobů a vtipná scénka na plese před obřím zrcadlem. A nejlepší ze všeho je konec filmu...(16.10.2014)

• snob

Film u kterého si má unavená mysl odpočinout, ale ta má si odpočala tak, až ji to unavilo. Humor tak prachmizerně infantilní, že i Krteček dá se občas brát jako Hegelovské téma k zamyšlení. Polanski do projektu nevložil snad jedinou myšlenku a jestli ano, tak já ji hledal marně. Notabene je to takový na pohled nesympatický člověk. Šílený obličej buřtu a piva.(28.10.2011)

Skvělý vtip a na svou dobu velmi dobré zpracování. Sharon Tate byla tak nádherná a okouzlující. No mohl sem na ní oči nechat. Polanski zahrál mladého pomocníka až tak přesvědčivě, že sem si říkal jak mohlo tohle nemehlo natočit film. Úžasné. Stará dobrá zlatá škola. Zpracování upírů bylo zajímavé. Ta mrtvolná barva jim fakt seděla. No nebudu to prodlužovat. Tenhle snímek rozhodně člověka pobaví. V závěru se dostáváme na 5* a to za zpracování, herecké výkony, hudbu no a to nejlepší na konec. Sharon Tate si u mě vybojovala krásné 2* navrch. Takže to máme 5* a 75 %.(29.5.2012)

• Vitason

,,Celý film v polocelku je vlastně takový polofilm," říkal náš pan profesor a něco na tom je. Snaha vyprávět příběh v užších záběrech je sice chvályhodná, ale nic se zase nemá přehánět. Jinak je Ples upírů celkem nešťastný mix komedie a hororu, kdy ani jedna složka nefunguje, tak jak by měla a snímek tak pouze působí jako lekce z přehrávání. Pochválit mohu pouze hudbu, překrásnou Sharon Tate (Hrozná škoda, že jí potkal tak příšerný osud) a zvláštní atmosféru, která se vine celým filmem. Ale ve výsledku musím dát palec dolů.(19.4.2011)

Ta výtvarná stránka Plesu upírů je naprosto jedinečná, neopakovatelná a nezapomenutelná. Mám dojem, že mi tím nějaký film připomíná (snad něco ve stylu Kubula a Kuba Kubikula)...ale jen hodně vzdáleně. Vlastní příběh se odehrává tak lehounce, že sotva plyne a přesto se dostane i na okamžiky pravého napětí - a co víc, to všechno je skvěle doplněno vtipy, protože se jedná o úpírskou parodii. Veškeré masky, ta místa po kousnutí upírů, kostýmy a červené nosy těch postaviček mají tak zvláštní poetiku a společně s hudbou, sněhem, vlky a starým hradem vytvářejí naprosto jednotný a harmonický celek. A z tohoto celku nijak navybočuje, a přece v něm vyniká ta velká róba hlavní hrdinky na "plese upírů"! Pravá šedesátá léta se svým neopakovatelným stylem! Veliký účes ze zrzavých vlasů a tak krásně červené šaty jaké jsem neviděla snad v žádném historickém filmu! Chybu nemá ani postavička staříka, jenž pronásleduje upíry (a netopýry), se svými "náhražkami", co se oděvu týče je přímo ztělesněním parodie! A co teprve scéna, v níž ho jeho asistent táhne z okna - pochopitelně za šálu okolo krku. Když slavní Kocourkovští táhli krávu na střechu radnice, aby tam sežrala trávu, nemohli být originálnější!(26.1.2004)

• - Roman Polanski si ve filmu zahrál druhou hlavní komickou postavu. Nenechal se však přesto uvést v úvodních titulcích a postačili mu jen titulky závěrečné. (Terva)

• - Snímek posloužil jako předloha pro úspěšný muzikál "Dance of the Vampires", který měl premiéru v roce 1974 ve Vídni. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Existují dvě verze filmu. Kratší americkou verzi bez souhlasu režiséra sestříhalo studio MGM a doplnilo animovanými titulky, vysvětlujícími úvod filmu. V této verzi byli navíc oba hlavní představitelé předabováni. [Zdroj: Cinema] (kenny.h)