Ples upírů

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

• mortak

Že pověsti o upírech měly vždy jasný sexuální podtext, tak na to nepotřebujete studovat dlouho Freuda. Polanski nám tedy předkládá "svůj" příběh sexuální iniciace (hlavní role Polanski - Tate), kdy zachraňuje dívku z rukou galantních starců, kteří ji chtějí "vysát krev", či přímo stáhnout do hrobu (osud služebné). Ano, upíři byly vlastně varováním mladým nevinným dívkám, aby nepodlehly svodům postarších bohatých pánů, a nevpustily je do své komnaty dříve, než jim rodiče nějakého takového bohatého nad hrobem najdou oficiálně (viz slavný román Nebezpečné známosti). No a chlapce zase mohlo lákat stejné pohlaví (syn hraběte). Jenže bohužel při tom všem sexuálnu se zapomnělo na humor. Profesor i jeho žák rozhodně nejsou nijak vtipní, a když se o to pokoušejí, tak je to hodně trapné. Z Polanskeho filmů tento nejvíce zastaral, protože freudiánský výklad mýtu už dnes překvapí málokoho.(25.2.2012)

Zde nám Polanski předložil zcela vtipnou a svižnou komedii o hraběti Drákulovi. Naštěstí to není nějaká ubohá parodie jako Drákuloviny, takže se nebojte že se vám do kamery budou tlemit titulní hrdinové. Veškeré vtípky jsou spíš nenásilné a originální. K tomu všemu si i Polanski vystřihl hlavní roli čímž ukázal že umí i hrát, přinejmenším k mé nemalé radosti. Z filmu čiší celá radost z filmování. Ono je to taková blbůstka, ale natolik milá, že i sem tam hluché místo mu odpustíte.(21.8.2006)

• fmash

Utahané, vousaté, košilaté... nevtipné a bez energie. Tak nevím, jestli mi něco uniklo, ale spíš bych řekl, že nikoli. Není vyloučeno, že kdybych viděl jinou než ČT zkrácenou verzi s podivným (jakoby asynchronním) dabingem, byl by dojem o něco lepší, ale moc tomu nevěřím. Spíš si gratuluji, protože i při té hodině a půl jsem se musel k setrvání u obrazovky nutit násilím. Hvězda za stylizovanou výpravu. Zbytek k uzoufání. (Zdejší ovace nechápu (doufám)).(19.9.2011)

• snob

Film u kterého si má unavená mysl odpočinout, ale ta má si odpočala tak, až ji to unavilo. Humor tak prachmizerně infantilní, že i Krteček dá se občas brát jako Hegelovské téma k zamyšlení. Polanski do projektu nevložil snad jedinou myšlenku a jestli ano, tak já ji hledal marně. Notabene je to takový na pohled nesympatický člověk. Šílený obličej buřtu a piva.(28.10.2011)

roman polanski si vzal priklad ze znameho kuchare pejska (s malym p) a do vrouciho kotle hodil upiry, nadsazku, spetku horroru, stylove kulisy, sileneho vedce a na zaver prihodil i svou kocicku sharon tate (RIP) a sebe do hlavni role. naservirovany vysledek chutna bajecne a je zcela jiste na prvnim miste mezi upirskymi komediemi (kde je jak znamo znacna konkurence).(11.5.2007)

• - Režisér Polanski nechal v Alpách, kde natáčení probíhalo, najmout velmi mnoho truhlářů na výrobu rakví, které pro film potřeboval. Turisty to natolik zneklidňovalo, že místní hoteliéři museli zveřejnit vývěsky ujišťující hosty, že území nebylo zasaženo nějakou smrtící nákazou. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Jelikož se natáčelo v italských Dolomitech, hodila se štábu znalost italštiny Sharon Tate (Sarah Shagal), která v Itálii vystudovala střední školu. (andrew88)

• - Roku 1997 ve Vídni nastudoval režisér Roman Polanski "Ples upírů" jako divadelní muzikál. (Lynette)