Ples upírů

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

• Skrk

Nesmírně dementní a nudná blbost, která nebyla ani hororem a už vůbec ne komedií. Sledovat grimasy všech přehrávajích a špatných "herců", bylo utrpení. Jenom proto, že to režíroval přeceňovaný Polanski a hrála v něm Sharon Tate (oběť Charlese Mansona), nebudu film zbytečně nadhodnocovat, ale jelikož jsem na CSFD...(30.8.2012)

• mortak

Že pověsti o upírech měly vždy jasný sexuální podtext, tak na to nepotřebujete studovat dlouho Freuda. Polanski nám tedy předkládá "svůj" příběh sexuální iniciace (hlavní role Polanski - Tate), kdy zachraňuje dívku z rukou galantních starců, kteří ji chtějí "vysát krev", či přímo stáhnout do hrobu (osud služebné). Ano, upíři byly vlastně varováním mladým nevinným dívkám, aby nepodlehly svodům postarších bohatých pánů, a nevpustily je do své komnaty dříve, než jim rodiče nějakého takového bohatého nad hrobem najdou oficiálně (viz slavný román Nebezpečné známosti). No a chlapce zase mohlo lákat stejné pohlaví (syn hraběte). Jenže bohužel při tom všem sexuálnu se zapomnělo na humor. Profesor i jeho žák rozhodně nejsou nijak vtipní, a když se o to pokoušejí, tak je to hodně trapné. Z Polanskeho filmů tento nejvíce zastaral, protože freudiánský výklad mýtu už dnes překvapí málokoho.(25.2.2012)

I prehrávanie alebo ostatné nedostatky, ktoré niektorí tomuto filmu vyčítajú, sú len súčasťou Polanského hry. Veď je to paródia, komédia i horor v jednom. V tejto kombinácii jeden z najgeniálnejších počinov histórie. Alfredova nemotornosť, profesorova senilita, prekrásna Sarah i homosexuálny Herbert... a vôbec všetky drobné chutné detaily spolu tvoria výnimočné dielko, perlu troch žánrov. Dôraz na detaily je jedným s veľkých pozitív Plesu upírov a aj skvele vypočítaným zdrojom ďalšej zábavy. Aj keby to bol jediný Polanského film v kariére, mnohí by mu ho mohli závidieť.(27.10.2006)

Polanskiho vize upirske sfery. Super mix urcite formy napeti a komedie. Komedie sice v tomto mixu silne prevazuje, coz ale vubec neni spatne. Prvni cast filmu v hospode se zameruje na faktor zabavnosti, ktery druha pulka lehce ztraci, nicmene zde je zase kladen vetsi duraz na vizualni krasu. Sceny jako ples upiru, nebo rozhovor s hrabetem Krolockem na cimburi jsou oku lahodici. Sharon Tate je extremne beautiful, skoda ze ji Manson podriznul. Polanski jako herec zde ale narozdil od "Najemnika" prilis neexceluje. Tresnicka na dortu je pak excelentni hudba Komedy. 8/10(14.3.2008)

Zde nám Polanski předložil zcela vtipnou a svižnou komedii o hraběti Drákulovi. Naštěstí to není nějaká ubohá parodie jako Drákuloviny, takže se nebojte že se vám do kamery budou tlemit titulní hrdinové. Veškeré vtípky jsou spíš nenásilné a originální. K tomu všemu si i Polanski vystřihl hlavní roli čímž ukázal že umí i hrát, přinejmenším k mé nemalé radosti. Z filmu čiší celá radost z filmování. Ono je to taková blbůstka, ale natolik milá, že i sem tam hluché místo mu odpustíte.(21.8.2006)

• - Jméno hostinského Shagala (Alfie Bass) bylo vybráno na počest ruského malíře židovského původu Marca Chagalla. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Roman Polanski si ve filmu zahrál druhou hlavní komickou postavu. Nenechal se však přesto uvést v úvodních titulcích a postačili mu jen titulky závěrečné. (Terva)

• - Roli Sáry měla původně ztvárnit Američanka Jill St. John. (Terva)