Ples upírů

The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in My Neck

Ples upírov

Komedie / Horor

USA / Velká Británie, 1967, 108 min

Z téhle komedie vůbec rozesmátý nejsem, naopak mě uvrhla do menší deprese. Vtípků je sice dost, ale vyruší je mrazivá atmosféra celého snímku. Ne že by vyzněly trapně, to kupodivu vůbec. Je to holt zvláštní film. Roman Polanski působí jako zřejmě i ve svém skutečném životě, na pohled duchem nepřítomným, nesmělým a trochu ňoumovským dojmem. A Sharon Tate... okouzlující, nádherná - na těch pět minut co je na scéně. Nevím, ale možná právě oni dva a jejich pozdější osud jsou možná důvodem, proč to na mne celé tak smutně působí. Nicméně, jako horor průměrné (mimochodem hrabě von Krolock není špatný), jako komedie taktéž, jako celek výjimečné.(26.7.2006)

• Toj

Tuctová britská komedie určité doby. Stylizované do nějakých absurdních výjevů, ale nefunguje zábavně ani nijak jinak. Po celou dobu jsem vzpomínal na Herzogova Nosferatu a přestože se jedná o jiný žánr i dobu, tak ples upírů shledávám zbytečným filmem, který rozvíjí upírskou tématiku špatným směrem. Párkrát přivede k úsměvu a mnohokrát k pocitu trapnosti. Bezesporu nejtuctovější a nejméně zajímavá věc, kterou jsem měl od Polanského možnost vidět.(5.10.2010)

Formálně a výtvarně takřka dokonalý film. Obsahově celkem podařená směsice lehounkého humoru (asi z 1/3) a hororu (asi 2/3). Rozhodně to není komedie k popukání a jak trefně vyjádřil Pohrobek, vzbuzuje spíše nepatrné pousmání než výbuchy smíchu. Jinak hororem to zůstává, proto myslím, že se nejedná o parodii, ale spíše o pojetí hororového tématu z nadhledu. Polanski si s tématem vysloveně pohrává. Ovšem k tomu, aby to bylo na 5 hvězdiček, to mělo být trochu kratší...(20.9.2008)

Film s původním názvem: Odvážní zabíječi upírů aneb promiňte, máte zuby v mém krku mě ani po letech nezklamal. Pravda, kdysi mi přišel skvělý, nyní více než dobrý. Vynikající hudba, měsíční noc, zasněžená krajina, saně tažené koňmi a zpěv Dětí noci. Výtvarná kamera snímá v šedavých, neutěšených tónech pochmurný příběh, který je lehce říznutý komedií. O humor se nejvíce stará potrhlý starý profesor Abronsius, jenž se snaží dostat na stopu upírům, a prokázat tak konečně jejich existenci. Opět mne zaujaly scény - útok na koupající se půvabnou Sharon, stopování hrbáče ujíždějícího na saních na hrad, vylézání upírů z hrobů a vtipná scénka na plese před obřím zrcadlem. A nejlepší ze všeho je konec filmu...(16.10.2014)

roman polanski si vzal priklad ze znameho kuchare pejska (s malym p) a do vrouciho kotle hodil upiry, nadsazku, spetku horroru, stylove kulisy, sileneho vedce a na zaver prihodil i svou kocicku sharon tate (RIP) a sebe do hlavni role. naservirovany vysledek chutna bajecne a je zcela jiste na prvnim miste mezi upirskymi komediemi (kde je jak znamo znacna konkurence).(11.5.2007)

• - Režisér Polanski nechal v Alpách, kde natáčení probíhalo, najmout velmi mnoho truhlářů na výrobu rakví, které pro film potřeboval. Turisty to natolik zneklidňovalo, že místní hoteliéři museli zveřejnit vývěsky ujišťující hosty, že území nebylo zasaženo nějakou smrtící nákazou. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Roku 1997 ve Vídni nastudoval režisér Roman Polanski "Ples upírů" jako divadelní muzikál. (Lynette)

• - Roman Polanski si ve filmu zahrál druhou hlavní komickou postavu. Nenechal se však přesto uvést v úvodních titulcích a postačili mu jen titulky závěrečné. (Terva)