Sherlock Holmes: Případ zla (TV film)

Sherlock

Chris Roope

Kostýmy:

Ana Ioneci
  • altaica

PRO MUŽE:Americká verze slavného detektiva v tv zpracování z diskrétního morouse v letech stranícího se žen udělala žvanivého mladíka a obšourníka, ochotného jít i do trojky. Arogantní, sebevědomý a sebestředný, ano to by byl Sherlock Holmes, ale chlubivý a propírající na veřejnosti své hrdinství a případy? No fuj, to není Sherlock, to je Hercule Poirot. A místo ujiždění na stříkačce s opiem chlastá gin a absinth, místo dýmky hulí cigára. K tomu Watsona degradovat z doktora s praxí na patologa? Z doktora sice nesportovní postavy, ale dříve vojáka udělat rozteklou bečku s gzichtem strýčka Váni? Co se týká klasiky jsem pro každou špatnost, ať je to klidně bizarní nebo bláznivé, jen ať to pak není blbé a tvářící se vážně. Londýnsky chmurná a mlhou zahalená atmosféra je ale vystižena dobře a dobové kostýmy také neurazí. Na šerlokovskou klasiku je tam moc přešlapů, na novátorský počin je to příliš starosvětské. Takový hybrid na jedno shlédnutí.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Sherlocka trápí noční můra, madame, v ní se z profesora Moriartyho stává doktor Mengele, který s prázdnou injekcí odchází od Holmesova umírajícího otce. Není nad to, získat k nepříteli vřelý vztah už od dětství. Moriarty coby blazeovaný seladon vnáší tu jedinou špetku humoru, co film potřeboval jako sůl. I když také není typově přesný, přesto si svou dávku ďábelskosti ve snímku poctivě odkroutil. Vincent D'Onofrio by s lepší hudbou byl srovnatelný s Michaelem Madsenem v Tarantinových Gaunerech         HLÁŠKA:Proč myslíte, že nám lhala? Gentleman nekombinuje hnědé boty s šedým kloboukem.// Ještě jedna věc. Medicínský název mojí drogy je dihydromorfin, ale stále hledám lepší název. Když vás něco napadne dřív, než zemřete, budu vám vděčný. Mělo by to být něco heroického.(18.2.2013)

Vincent D'Onofrio jako Holmesova nemesis profesor Moriarty je asi to jediné, co tento průměrný televizní mix viktoriánské Anglie druhého dílu Francouzské spojky povyšuje někam výš. Pojal ho jako dekadentního buřiče a prostopášníka a bylo na něm vidět, že si roli mistra zločinu užívá. A to přesto, že celkově je na plátně asi 20 minut. Snad jen to okaté vyvracení Holmesovy očividné homosexuality skrze ty heterosexuální orgie si mohli odpustit...(27.3.2009)

Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem vcelku příjemné holmesovské překvapení. Mladý Holmes je pojat hodně neortodoxně jako alkoholik s traumatem z dětství, který kouří jednu cigaretu za druhou a kromě svých dedukcí provozuje na Baker street (kde žije sám bez Watsona a paní Hudsonové) také švédské trojky se svými nadrženými fanynkami. Doktor Watson je ukázán jako soudní patolog a rovněž jsme svědky jejich prvního setkání. Celé to funguje jako prequel, neboť se dozvíme, proč možná zcela zanevřel na ženy a taky, jak přišel ke své dýmce a dementní čapce, se kterou ho vidíme ve většině filmů a ilustrací.(27.9.2016)

D'Arcy mi sice, jako mladá verze Holmese, zezačátku vůbec neseděl, ale pak jsem si tak nějak zvyknul. Nějaká ta akce Holmesovi taky nikdy neškodila a jak už bylo v komentářích řečeno, nuda to rozhodně nebyla a to pojetí bylo víc než zajímavý. Scéna s čapkou a dýmkou jakoby tomu dala nádech takového prologu.(27.7.2009)

Netradičné spracovanie tradičnej témy o najslávnejšom detektívovi všetkých čias. Uvidíme, ako Holmes spoznal Watsona, dozvieme sa čo-to o jeho rodine, dokonca spoznáme ženu, ktorú miloval. To všetko na pozadí prenasledovania večného nepriateľa profesora Moriartyho. Tiež zistíme, ako to "naozaj" bolo s jeho drogovou závislosťou, smiešnou čapicou a neodmysliteľnou fajkou. Mladý Holmes s ľudskou stránkou je síce zaujímavý námet, ale jeho spracovanie ma príliš nezaujalo. Nedá sa však ani povedať, že by to bolo nudné.(2.3.2008)

• - Natáčení probíhalo v Bukurešti v Rumunsku. (Terva)