Únos

Anatomie einer Entführung

Únos

Drama / Thriller

USA / Německo, 2004, 91 min

Poměrně dobrý film, ikdyž je nutno vzít v úvahu, že tam hrály 3 hvězdy REDFORD-MIRREN-DAFOE. Kdybych si u toho scenáře představila jiné herce, tak by to bylo tak na 2*. Mám takový zvyk, že u kriminálek režiruji v duchu s režisérem, a pokud se mi to podaří stejně (mám na mysli vývoj děje), pak film nepovažuji za nic převratného. U tohoto filmu jsem přesně předpokládala, že není chata, není banda, že je jenom jediný pachatel a tím je Willem DAFOE. Snad kdyby režisér zvolil "jiný ksicht", tak by mi to nevyšlo. Jenže zvolil "zaporáka" a tím to bylo dáno. Více než REDFORD mě zaujal výkon HELEN MIRREN, která přes veškerou hrůzu zachovala před dětmi, milenkou manžela i policii "dekórum", jako pravá dáma. REDFORD má svůj styl hraní, ale stále dobrý.(24.5.2008)

Takto nejak si predstavujem psychologickú drámu HBO, kde neodmietnu účinkovať megahviezdy, aj keď vedia, že ich film sa nedostane do kín. Film išiel v kinách, kde prepadol. Tomu sa vôbec nedivím, napriek tomu, že je kvalitný. Na prvý pohľad prevarený námet sa snaží vyhýbať klišé a na konci priniesť originálnu myšlienku. Únos mi aj napriek tomu prišiel akosi málo výživný.(23.5.2012)

Redford již toto nemá zapotřebí, nicméně jeho kreace byznysmana stojí za povšimnutí minimálně stejně, jako role záhadného únosce v podání Willema Dafoea. Únos je dějově velice jednoduchý, s přímočarou dějovou narací a minimalistickou hudbou. V jeho jednoduchém poselství a střídmých dialozích se však ukrývá poměrně solidní a hmatatelná hloubka a rozhodně se nejedná o zbytečný produkt patřící do starého železa. Nesmírně zajímavá je střihová skladba, díky které je děj i přes svou řídkost relativně chytlavý a nejasný. Podobný styl byl vidět například ve 21 Gramech, i když tam to bylo o dost markantnější. Redford stále in.(5.2.2007)

Veľmi dobre obsadený thriller, normálne mi R.Redford chýbal a som rád, že sa aspoň raz za čas objaví. Pomaly plynúci film na nič netlačí, príbeh nemá mnoho postáv a aj preto dostala psychológia postáv slušný priestor. Čakal som iba trošku silnejší záver, napriek tomu sa prikláňam k štyrom hviezdičkám. Film 70%.(11.4.2010)

Tenhle film jsem sehnal v klubu českých turistů. Vášnivý turista Willem Dafoe si na jeden výlet unese jako rukojmího Roberta Redforda. Během jejich společného výletu se dozvíme proč to udělal a co na tenhle výlet říká Redfordova rodina. Robert Redford a Willem Dafoe zahráli své role velmi dobře. Ovšem celkově zůstalo jenom u jednoho únosu. Mně film neunesl .(18.3.2007)

• - Film je volně inspirován skutečným únosem Gerrita Jana Heijna, který se odehrál v Nizozemsku roku 1988. (Terva)

• - Jedním z čísel uvedených v horní části výkupného je 814-949-9207. Jedná o číslo faxu do Lakemont parku v Altooně v Pennsylvánii. (Kritiq)

• - Natáčení probíhalo v okolí Asheville v Severní Karolíně. (Terva)