Únos

• Nový Zéland

The Clearing

Drama / Thriller

USA / Německo, 2004, 91 min

Žiadny bezduchý výkrik do tmy sa nekonal. Naopak, tento komorný thriller so zameraním na dramatickú líniu ma prekvapil. Na začiatku som sa pripravil na pomalé tempo, no pribúdaním minút som sa ho až do konca nedočkal. Prepínanie medzi scénami s únoscom a súčasne prebiehajúcou domácou drámou začne byť po čase monotónne a záver mohol byť pestrejší, no inak sa nemám na čo sťažovať. Primitívna zápletka, no vypointovaná je celkom slušne, herci to zvládli na výbornú a pár jemných zvratov len pozdvihuje dojem z tohto nezávislý dojem budiaceho snímku. Analýza psychológie postáv kolísala, zväčša však ku kladnejším hodnotám, v scenári však bola určite nulová a na danej úrovni je určite len vďaka hercom. Rád by som si niečo podobné pozrel na vyššej úrovni. A Dafoe by nemusel chýbať. 75%.(4.7.2008)

Redford již toto nemá zapotřebí, nicméně jeho kreace byznysmana stojí za povšimnutí minimálně stejně, jako role záhadného únosce v podání Willema Dafoea. Únos je dějově velice jednoduchý, s přímočarou dějovou narací a minimalistickou hudbou. V jeho jednoduchém poselství a střídmých dialozích se však ukrývá poměrně solidní a hmatatelná hloubka a rozhodně se nejedná o zbytečný produkt patřící do starého železa. Nesmírně zajímavá je střihová skladba, díky které je děj i přes svou řídkost relativně chytlavý a nejasný. Podobný styl byl vidět například ve 21 Gramech, i když tam to bylo o dost markantnější. Redford stále in.(5.2.2007)

• Radiq

Myslím, že celkem zbytečnej film. Nedočkáte se tam ani napětí, ani něčeho víc smysluplnýho. Ani Willem Dafoe to nerozbalil, jak bych si přál, ale stejně byl podle mě ze všech nejlepší. Redford a Mirren byli taky celkem ok, ale moc nezaujali. Nejhorší byl agent Fuller (Matt Craven), kterej na to neměl ksicht... ale co už........ .... ... .. .(18.11.2007)

Pokus o předání výkupného v hotelové hale (či kde), v níž byli agenti FBI poschováváni tak "nenápadně", že se rovnou mohli převléct do kostýmů tropického ovoce a vyšlo by to nastejno.... To tedy byla síla! Jinak ale můžu Únosu vytknout máloco. Jako komorní vztahové drama s melancholickou náladou funguje skvěle. Díky trojici spolehlivých herců i Armstrongově hudbě.(27.1.2013)

Tenhle film jsem sehnal v klubu českých turistů. Vášnivý turista Willem Dafoe si na jeden výlet unese jako rukojmího Roberta Redforda. Během jejich společného výletu se dozvíme proč to udělal a co na tenhle výlet říká Redfordova rodina. Robert Redford a Willem Dafoe zahráli své role velmi dobře. Ovšem celkově zůstalo jenom u jednoho únosu. Mně film neunesl .(18.3.2007)

• - Film je volně inspirován skutečným únosem Gerrita Jana Heijna, který se odehrál v Nizozemsku roku 1988. (Terva)

• - Spoiler: Během natáčení bojové scény v lese utrpěl Willem Dafoe zlomeninu žebra poté, co do něj Redfordův dvojník narazil a povalil jej na zem. (Kritiq)

• - Natáčení probíhalo v okolí Asheville v Severní Karolíně. (Terva)