Na zdraví

USA, (1982–1993), 110 h 7 min (Minutáž: 22–47 min)

Hudba:

Craig Safan

Ted Danson, Shelley Long, Kirstie Alley, Nicholas Colasanto, Rhea Perlman, Woody Harrelson, Kelsey Grammer, Bebe Neuwirth, George Wendt, Paul Willson (více)

Série(11) / Epizody(272)

"Na zdraví" je bar, který převezme Sam Melone, playboy se slabostí na letušky. Bar pravidelně navšťevují jeho kamarádi s nudným životem, aby si ho zpestřili a odpoutali se od problémů (s alkoholem). Mezi zaměstnanci baru je poměrně jednoduchý, a proto vtipný Woody a také místy protivná číšnice, která pase po majiteli domu, ve kterém se bar nachází. A taky Rebecca, která sice v baru pracuje, ale nikdy nikdo ji pracovat neviděl. (masw)

Master19

Kdysi mě to hodně bavilo, takže jsem se těšil na opakování a po počátečním zklamání přišlo lehké pousmávání a teď se zase bavím, jako kdysi. Seriál s velmi zvlášní atmosférou. Každý se rád vrací tam, kde ho všichni znají jménem... ()

Ichabod

Ted Danson a spousta dalsich vice ci mene znamych hercu si pred temi patnacti lety co to u nas davali urcite zaslouzili pozornost, skoda ze dnes radeji pusti po desate Zenaty se zavazky nez tento serial. ()

Lukoboss

Poslední dobou jsem to párkrát chytl v TV a vůbec mě to nezaujalo. Ani vtipný mně to nepřišlo, což je u sitcomu dost zásadní problém. Nevím, jestli je to určitým stářím seriálu, ale to bych snad ani neřekl. Prostě je to jenom styl humoru, kterej nemusím a neprožívám. Dal jsem tomu šanci v několika dílech, ale nepomohlo to. ()

Paity

Teprve nedávno, co začali tento seriál dávat znovu jsem si vzpomněl, že jsem ho vlastně kdysi viděl. Bohužel mi také připomenul, jak časem některé vzpomínky naprosto neodpovídají realitě. Kdysi sem tenhle seriál baštil. Teď po asi 15 letech jsem zklamán. Vtipného je v něm jen velmi málo. ()

Gogo333

Skoukl jsem první sérii a nijak mě to nezaujalo. Humor hodně narážel na sport a postavy v době vysílání a to jde mimo mě. Občas něco pobavilo, ale spíše jsem používal jako podkres k práci. ()

Wishkah

Výborný seriál, který bohužel časem klesá čím s kvalitou níž a níž. Dá se u něj skvěle bavit a navíc zde poprvé vstoupil na scénu můj oblíbený psychiatr Frasier Crane ()

ondrula

Celkem dost hrůza. Banda blbců se schází na baru, kde žvaní nesmysly a řeší své "problémy". A hlavně ztvárňují a propagují skutečně ubohý životní styl barových povalečů. ()

jasiska

Toto je klasika. Polovica sitcomov nakrútených v 90. rokoch a neskôr sú inšpirované práve Cheers. Ross a Rachel sú len mladší Sam a Diane. Inak parádny humor, úžasní herci (Ted Danson je strašný fešák, ale ja aj tak najviac žeriem dámy: Shelley Long a Rhea Perlman RULE!), nehovoriac o krásnej úvodnej znelke, ktorá okrem toho, že ju nemôžete dostať z hlavy, navodzuje a predznamenáva pohodovú atmosféru baru i seriálu. Nepamätám sa, kedy som bola naposledy taká nešťastná z odchodu nejakej seriálovej postavy ako po 5. sérii... ()

Paldiny

Kráčam druhou sériou a seriál sa stále rozbieha. Po väčšinou sa striedajú všedné epizódy s epizódami vtipnejšími a dejovo prepracovanejšími a na pár dielov pripadá aj vážnejšia téma. S ňou sa miestni štamgasti vysporiadajú po svojom, našťastie nie vždy korektne čisto. A to, že sú postavičky s chybami a predsudkami z nich robí postavy uveriteľnejšie, čo vítam viac ako by sa snažili za každú cenu moralizovať a zdelovať posolstvá. Tretia séria konečne hravejšia a navyše zásadná. Do vedľajšej línie totiž naverbovala sotva tridsaťročného Frasiera, ktorý síce ešte nepopíja Cheery, no snobská povaha mu nie je cudzia, v jednom diele tiež predstaví (trochu roztržitú) maminku. Štvrtá rada na úrovni tej tretej, takže plus. Čo do zostavy, starého a spomaleného Kouča strieda mladý a rovnako spomalený Woody Harrelson, v jeden moment sa objaví i Lilith - budúca pani Craneová. Piaty zárez predstavoval doslova zárez, humorné scény, dialógy aj príbehy sa vyšperkovali do slušných výšin a ku koncu sa už nadobro lúčime s Dianou. Tá síce odchádzala každou sériou, no až teraz to nebolo zo strachu, že nevie kam patrí, ale s nájdením toho správneho impulzu, aby mohla z putiky vypadnúť a povedzme si na rovinu, bolo načase. So šiestou sériou prichádza nová hlavná postava a ďalšia drážditeľka Samovho libida Rebeka. Tá preberá oťaže baru a prináša do seriálu svieži vietor. Čo sa týka Frasiera, ten je už po uši zamilovaný a robí rozlúčku so slobodou. Sedmička stavia na pevne ukotvených základoch, každá z postavičiek si tu a tam ukradne nejakú tú epizódu, no dej sa nijak zásadne neposúva. Teda až na Lilith, pani z ľadu už pekne guľatie bruško. Osmička pochováva jednu z bočných postáv a aj budúcu vedľajšiu zo slávneho spinoffu. Frasier sa totiž necháva počuť, že jeho otec, povolaním vraj vedec, už zomrel. Takže double fail, za ktorý sa tvorcovia "ospravedlnia" vo Frasierovi, konkrétne v S02E16. Scenáristi sa tiež trochu nešťastne pohrali so snobskými povahami barmanky Carly a Sama, ktorí sa vzdávajú obrovských balíkov v prospech čistého svedomia, veruže takých ich nepoznávam. Humor stále prítomný i keď Rebeka a jej slabosť pre boháčov stále viac otravná. Snáď sa z nej nestáva labilná a ukričaná Diana. V deviatej sérii sa predstavuje tradičné zlo dlhodobo fungujúcich seriálov a to v podobe jubilejného, v tomto prípade, dvojdielu plného nudy a rekapitulácií. Zvyšok stále vtipný, vypichol by som nováčika "zlého suseda" z hornej reštaurácie, ktorý Samovi svojou aroganciou dvíha adrenalín, do povedomia sa dostáva aj nový štamgast menom Paul. Rebeka žiaľ znesiteľná iba, keď nemá väčšiu rolu, ale nelúčime sa s ňou, Sam totiž v očiach malého Frederika vidí svoju budúcnosť a rozmýšľa nad inkubátorom vlastného genetického kódu. Desiata séria sa nikam neponáhľa a ani Sam, tak tehotenstvo ide stranou. Zato sa dozvieme ako to bolo s Frasierovou prvou ženou a zúčastníme Woodyho svadby v parádnom dvojdiele na prelome sérii 10 a 11. Ten sa mimochodom scenáristickou vynaliezavosťou dokáže priblížiť najprepracovanejším kúskom slávneho spinoffiu. V poslednej sezóne mi skoro padla sánka. Na scénu totiž v jeden moment nakráčal namachrovaný Martin Crane, zatiaľ však bez charizmy, sympatií a s iným menom, tiež sa tu objavila Rose, rovnako s inou identitou. Čo je však zásadnejšie, Frasier sa rozvádza, ale nie je to iba o ňom. Menších či väčších postáv je tu tucet a každá sa hlási o svoje miesto. Najhoršie dopadla psychicky rozbitá Rebeka, do ktorej sa nadobro prevtelil duch Diany, miestni štamgasti s remízou, Karla, tá začala so štyrmi deťmi a skončila s ôsmymi, ale to už dávno a Sam? Ten sa takmer vychrápal s minulosťou. Vlastne sme ešte zabudli na Woodyho, ktorý si to v neskutočnom diely namieril do úplne inej galaxie- do politiky. Ale takých dielov sa našlo v poslednej sérii viac, kedy som nestíhal sa smiať a žasnúť nad neutíchajúcimi nápadmi scenáristov, ktorí vedeli zodraté barové stoličky osviežiť stále niečím novým. A o tom je Cheers, ide o sitkom, ktorý sa rozbiehal desiatky dielov, aby si v jeden moment uvedomil svoju silu a v slušnej forme sa udržal až do samotného konca. Ktorý iný seriál si to môže povedať? () (méně) (více)

Mimomisu

stejne jako u spousty jinych, sitcomu tady pada kvalita s ceskym mizernym prekladem. V originale jsou to ale velmi slusne ctyri hvezdy ()

waits

U sitcomů bych měl mít rád hlavní postavy, abych se na ně vydržel dívat několik dílů a měli by být opravdu vtipní, abych se na ně vydržel dívat několik sérií. Zpětně se divím, že jsem viděl tolik dílů Na zdraví, když mě není ani jedna z postav sympatická (nejméně Norm) a když mě používaný humor poměrně bez výjimek míjí (osvěžil jsem si po letech pamět několika díly). Je to prostě typický humor osmdesátek typu Krok za krokem, kde se postavy hašteří, ale vlastně se mají rádi a celé je to laskavé, decentní a krotké. Kdo by se chtěl ponořit do tehdejš doby, tak jeden z přehledů tehdejší produkce např, zde http://eclectikrelaxation.com/blog/?p=2096 ()

Jeremiah

V dnešní době více než aktuální seriál, který ukazuje jak je důležité mít alespoň nějaké přátele a možnost si s někým popovídat. Není to pouze o tom být denně "našrot" :( Každý totiž nemá možnost se vypovídat ze svých problémů a bolístek ... Z jakéhokoliv důvodu zavřít všechny lidi do klecí je ta nejhorší věc, která je může potkat. Vždyť i ve vězení bývá nejhorším trestem samotka ... ()

RedDuck

Přestavte si takovou kombinaci seriálů Přátelé a Hospoda. Základní linka se zezačátku soustředí na pnutí Sama a Diany, no tato linie se stává dost únavnou, i když má specifické sladkobolné kouzlo. Diana někdy v půlce odejde a hodně pomůže i příchod Frasiera, který si tak vyslouží samostatný seriál. Ale nejdůležitější je opravdu ta atmosféra začouzeného domáckého baru a žvanění zkrachovalých existencí z doby, kdy ještě Amerika byla v pořádku :) ()

crudo

Za 12 let, co se tento seriál vysílala získal hlaví představitel Ted Danson 9 nominací na Emmy a dvakrát ji vyhrál. V letech 1990 a 1993 získal dokonce Zlatý Globus. Jím nezapomenutelně ztvárněnou roli barmana Sama si musíte zamilovat... ()

IXOXI

Na zdraví se od ostatních seriálů liší velkou rozmanitostí jednotlivých postav, každá je jiná a přesto nikdo nemá navrch nad ostatními. Každý je někdy nahoře a někdy dole. Nové postavy pomalu přibývají, některé starší zase mizí a jiné se objeví jen párkrát během každé série. Charakterové vlastnosti postav jsou rozdány od začátku a nestane se tak, že by se některá z postav z ničeho nic změnila jako mávnutím kouzelného proutku, jen proto, aby se to hodilo do dalšího dílu. Naopak s charakterovými vlastnostmi se váže i způsob myšlení a celkový pohled na svět, například: "Nechápu, jak někdo může celé dny trávit v hospodě. Třeba včera tu vedle mě někdo seděl přes jedenáct hodin". Promyšlenost celého děje jen potvrzuje řešení některých strastí napříč sériemi. ()

Kritik.

Tento seriál treba chápať v kontexte doby a vtedajšieho filmového jazyku, štýlu, humoru... Z tohto hľadiska je skvelý a kultový! Ak poznáte seriál Frasier, tak by ste mali vedieť, že postava Frasier Crane vznikla a existovala dávno predtým - a to práve v tomto seriáli Cheers! ;) Frasier Crane teda existuje na obrazovke okolo 20 rokov :) Psychiater pôvodom zo Seattle, žije v seriáli Cheers v Bostone. V spin-off seriáli Frasier sa vracia domov. ()

Zemřela herečka Kirstie Alley

Zemřela herečka Kirstie Alley