poster

Konec velkých prázdnin (TV seriál)

 • Slovensko

  Koniec veľkých prázdnin

Drama

Česko / Rakousko / Slovensko / Slovinsko, 1996, 6 h 58 min (Minutáž: 60–90 min)

Režie:

Miloslav Luther

Předloha:

Pavel Kohout (kniha)

Hrají:

Martin Dejdar, Vilma Cibulková, Pavel Zedníček, Sabina Laurinová, Braňo Mišík, Ingrid Timková, Jozef Vajda, Marta Sládečková, Jaromír Dulava, Táňa Fischerová, Vladimír Javorský, Jana Březinová, Jitka Frantová, Monika Haasová, Václav Vydra nejml., Miloslav Maršálek, Jana Kolesárová, Igor Bareš, Josef Karlík, Pavel Zatloukal, Jana Radoušová, Karel Semerád, Peter Šimun, Peter Bebjak, Juraj Mokrý, Helena Trýbová, Erik Pardus, Lubomíra Sonková, Robert Roth, Jindřich Světnica, Ilja Racek, Radoslav Brzobohatý, Monika Kobrová, Martin Dohnal, Zuzana Slavíková, Josef Jurásek, Jan Zvoník, Jaroslav Kepka, Jozef Kroner, Martin Havelka, Milan Bahúl, Zdeněk Černín, Pavol Višňovský, Karel Bartoň, Gabriela Štefanová, František Gervai, Milan Černák, Jaroslav Kuneš, Branislav Polák, Marián Slovák, Stanislav Tříska, Hana Gregorová, Ladislav Cigánek, Norina Bobrovská, Juraj Šimko, Miroslav Hruška, Gejza Benkő, Mária Jedlovská, Jaroslava Kolesárová, Ján Pomšár, Dan Kopřiva, Marek Hradílek, Franc Markovčič, Dušan Jovanovič, Anton Popovič, Vlado Novak, Richard Mešťan, Anna Višňovská, Zlatko Šugman, J. Kudličková, Lucie Hostačná
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (74)

 • Frog.cz
  **

  Místy uhozené až moc,je vidět že to psal člověk neznalý některých situací a stavu věcí tehdejších.Po vzniku seriálu jsem dal vyšší hodnocení ale s odstupem času a shlédnutí reprízy jsem jednu* ubral. Třeba ten PSák který se rozhodl vrátit kvůli té pipky by z basy vylez až po revoluci,za to byl Sabinov jak vyšitej a to byla nejtvrdší basa pro vojáky,po ukončení trestu by ještě musel odkroutit zbytek vojny někde u PTP.Takže myslím že by si ten návrat sakra rozmyslel a ta jeho by na něj bůhví kolik let stejně nečekala.(29.8.2015)

 • Cival
  ***

  Slušný seriál s více či méně působivějšími epizodkami. Skvělý Dejdar - bylo mi tehdá nějakejch třináct a jeho utrpení na mě dost silně zapůsobilo. Zajímavé téma.(24.4.2003)

 • Tosim
  *****

  BOŽE, JAKÝ TO MÁ VŠECHNO SMYSL? Filmový román (kniha je jako tradičně lepší, tohle je ochuzeno o dějovou linku Posedlého sexem) o tom, jak to tehdy bylo. Je to sice dávno, ale tuhle pravdivou výpověď těžko mohl někdo natočit dřív, žejo. 90%.(23.5.2003)

 • Radyo
  ***

  Některé díly byly silnější, jiné méně silné, ale celkově šlo o lehce nadprůměrný seriál, v němž jsme mohli nahlédnout do pozadí některých pokusů o útěk do zahraničí za dob reálného socialismu. Bylo to sice zajímavé nahlédnutí, ale ty časy jsou už dávno pryč.(5.4.2003)

 • Renton
  ***

  .. tyto "prázdninové" časy jsou už naštěstí dávno pryč!(9.8.2005)

 • Radek99
  ***

  Nosné a jinde opomíjené téma, škoda toho až příliš televizního zpracování. Podobný seriál by se měl natočit znovu a s lepší výpravou... Představuji si remake v režii Karla Kachyni...:-)(1.3.2007)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Vždy jsem byl příkladným sportovcem, ale nikdy jsem se nezúčastnil jedné z nejoblíbenějších neolympijských disciplín ČSSR - útěku na Západ. Prchalo se různými způsoby, trasami, rychlostmi i styly. Za hranicemi však na překvapené závodníky nečekalo slavnostní přivítání s kapelou, ale realita v podobě tržního kapitalismu. Málokterý z borců při útěku do světa laciné elektroniky a čerstvého ovoce totiž pomyslel na to, že znalost jazyka, odborná způsobilost a mnohem vyšší pracovní nasazení jsou základem pro budoucí spokojený život. Tento seriál se hodně povedl, i když se zaměřil pouze na reprezentativní vzorek prchajících, kteří uvěřili tomu, že na Západě pečení holoubci sami provádějí nálety do mlsných tlamiček a teprve na místě pochopili, že jim skončilo pohodlné socialistické polehávání a začal boj o přežití.(3.1.2012)

 • MM_Ramone
  **

  Slovenský režisér Miloslav Luther natočil v roku 1996 televízny koprodučný seriál "Koniec veľkých prázdnin". Zachytáva v ňom osudy Čechov a Slovákov, ktorý pred rokom 1989 boli nútení kvôli politickej situácii emigrovať do krajín západného bloku. Seriál pozostáva zo šiestich hodinu a pol trvajúcich epizód: "Úzka brána ku šíremu svetu", "Prvý deň v druhom živote", "Pomsty starej vlasti", "Neúnosné bremeno slobody", "Nádej umiera posledná", "Straty a nálezy". **(30.3.2018)

 • LiVentura
  *

  Pochopil jsem účel tohoto bezesporu nepovedeného tv seriálu, snad ještě mladá demokracie si to žádala, je dobré si připomínat podobné pravdivé příběhy emigrantů, leč ne takto špatně a připitom... škoda.!!!(28.7.2009)

 • kingik
  ***

  Osudy emigrantů zpočátku 80. let líčí v šesti dílech seriál zkušeného slovenského režiséra Miloslava Luthera. Podařilo se angažovat poměrně schopné herce, kterým se dá uvěřit (samozřejmě, že byli hrozní, ale co mám psát) jejich čekání na azyl i následný pobyt v utečeneckém táboře i mimo něj. Byli však i tací, kteří měli v zahraničí kontakty nebo shodou náhod a okolností se jim vedlo lépe. Seriál překvapivě není natočen kvalitně, respektive s hroznou kamerou, nehodící se epickou hudbou, chabou režií nebo technicky slabým zázemím seriálu, jsem spokojený nebyl. Oproti tomu herecké obsazení českými a slovenskými herci je poměrně pestré a jejich osudy sice trpěly zkresleností a nepravděpodobným vývojem, ale nedá se napsat, že byly vyloženě blbé. Mně přišlo divné, že osoby, co měly hovořit německy, mluvily plynou češtinou nahrazující titulky. Stěžovat si nechci, protože čtení titulek by mě opravdu nebavilo a němčina u našich herců trpí rušivým přízvukem. Mně ten seriál přišel dost umělý. Nevím, jak to přesně definovat, ale ty naaranžované situace moc přesvědčivě nevypadaly. Za normálních okolností bych tomu dal 40%, ale když česká televize to nazývá mimořádně zdařilým projektem, hodnocení zvedám na 60%, a jen se arogantně povznáším nad blbostí a pokrytectvím přisluhovačů televize, kteří by nepohanili nic z její produkce, i když tam už roky nevzniklo nic kloudného.(27.5.2012)

 • triatlet
  ****

  Skvěle načrtnuté postavy, velmi dobře se proplétají jejich osudy. Na základě seriálu vydal Pavel Kohout i stejnojmenný román. Autor mapuje osudy československých emigrantů v Rakousku během několika měsíců v roce 1983. Časová rovina a prolínání příběhů jednotlivých postav je zajímavé hlavně v úvodní části. Druhý díl začíná "šokující" zprávou pro Milana Čecha (Martin Dejdar); tragikomická scénka na vrátnici nemocnice - gratulace vrátného k potomkovi je předzvěstí špatných zpráv. Zajímavá je především pestrost postav: klavíristka Lydie Guttenbergová (Táňa Fischerová), Václav Rada (Jaromír Dulava), kouzelník Pepa Strniště (Pavel Zedníček), Bobina Havránková (Sabina Laurinová), vojín Tono Vágner (Bronislav Mišík), Černiakovi (Jozef Vajda, Marta Sládečková, Monika Haasová).(9.7.2008)

 • argenson
  ****

  Trochu mimo mísu mi to připomnělo rodinnou historku, když se nám v Jugoslávii zadřel motor a než nám opravili auto, potřebovali jsme prodloužit tzv. výjezdní doložku o pár dní. Já jsem z toho tenkrát ještě neměl moc rozum, ale mí rodiče mají dodnes traumatizující zážitek z jednání s tehdejším československým konzulem ve Splitu (ing. Tužil). Konec velkých prázdnin jsem při premiéře dost hltal, s překvapením časem trochu pozapomněl a po letech rád zopakoval. Výbornej scénář, skoro neuvěřitelná snůška lidí s různými pohnutkami, které osud svede dohromady často proti jejich vůli. Tady jsem se poprvé setkal s Jaromírem Dulavou, nevadili mi ani herci, kteří mi jinak vadí dost (Táňa Fischerová) nebo kteří podle mě v dramatickém žánru celkem nemají co dělat (Sabina Laurinová). Rozhodně bych to pouštěl všem těm chytrákům, co vykřikujou, že tenkrát bylo líp a že je potřeba zase uzavřít hranice.(4.7.2019)

 • eraserhead666
  *****

  Tenhle seriál mám hrozně rád. Zrovna v době, kdy ho dávali poprvé, jsem se přestěhoval k rakouským hranicím, do míst, kde ještě byly patrny pozůstatky opony. Tak to na mně tak nějak trochu více dolehlo. Navíc je to skvěle obsazené a ten příběh moc neidealizuje, bere to padni komu padni.(3.11.2017)

 • Frenegonda
  ****

  S knížkou ale nesrovnatelné...(14.11.2007)

 • Praxis
  ***

  Relativně podařený seriál. Nicméně některé "příběhy" působí spíše směšně a občas mě donutí se zeptat, jestli to tak skutečně v Rakousku tehdy vypadalo.(10.8.2009)

 • blackrain
  ***

  Lidé, kteří se rozhodli emigrovat z komunistického Československa to neměli lehké. Doma byli vyvrhelové společnosti a ve svobodném Rakousku vlastně taky. Čekali od svobodného světa něco jiného. Souhlas s uživatelem petaspur(19.10.2008)

 • FilmFan24
  ***

  Velice slušný televizní seriál z doby ne zas tak dávno minulé.(16.7.2009)

 • stration
  ****

  Hlavně skvělé herecké výkony Dulavy a Fischerové.(12.11.2008)

 • dyfur
  odpad!

  júúúj to bolo naivné...atraktivny námet skončil tam kde nemal.(23.1.2013)

 • DruidKarel
  ****

  768. hodnocený film: Kdysi to byl obrovskej hit a hrozně se mi to líbilo. Film byl napšchovaný skvělými herci a navíc příběh byl skutečně inspirovaný skutečnými událostmi. Volně díly na sebe navazovaly a mělo to hlavu i patu. Dneska to ale už moc nebaví a dal bych tomu 3*, ale jinak mě to dřív fakt chytlo a měli by to vidět všichni ti kreténi, kteří ještě volí komanče a Paroubka, nebo ti, kteří blekotají, že za komunistů bylo líp - hovno. 4* za tuhle povedenou minisérii. 4*(27.7.2009)

 • Mylouch
  **

  Celkem slušně odehraný, s polistopadovou huráupřímností vykreslený příběh, který dnes těžko přesvědčí o tom, že nebyl zamýšlen jako dvojitá parodie - na socialistické seriály i na emigranty. Výborná Ingrid Timková. Scénář: P.Kohout a Jelena Mašínová, Hudba: M.Pavlíček + orch. Varhan Bauer.(13.5.2012)

<< předchozí 1 2 3 4
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace