Andělé s ocelovým hlasem

Iron Jawed Angels

Anjeli s oceľovým hlasom

USA, 2004, 125 min

Film, který je možná někdy umělecký až moc. Ale přesto je velmi dobrý. Přibližuje příběhy několika statečných žen, které už přestalo bavit sedět doma na zadku, čekat na manžela a když přijde řeč na politiku, opakovat „Tomu já nerozumím, to víte...“ a blbě se u toho culit. Nechybí ani trochu tý romantiky, aby se jako neřeklo, že byly sufražetky ňáký lesbičky, což vrcholí prapodivnou scénou ve vaně, no ale můj multimediální přehrávač má teď fantastickou futuristickou novinku, časový posuvník, takže se blbosti dají přeskočit a omezit se na to, co musely Američanky udělat, aby si u našeho tatíčka zakladatele Wilsona vydobyly podporu volebního práva v Kongresu. Otázka, jestli nemohly přeci jen svůj boj přerušit během války a dosáhnout nejspíš svého i bez krmení hadičkou do žaludku, je sice na místě, ale historie tak zkrátka nešla.(4.11.2012)

Musím říct, že skvělé výkony i podmanivá hudba mě dostaly. U scény z průvodu jsem doslova trnula. Velmi dobře vybrané charismatické herečky (zejména Swank, Farminga a O'Connor). Šovinisté jistě budou mít sto a jednu námitku, já jsem lépe zfilmovaný příběh sufražetek neviděla. Je dobré si uvědomit, kolik toho museli lidé dříve vybojovat, abychom mohli mít věci, které dnes bereme jako samozřejmost. A také to, že ženy nejsou tak slabé, jak vypadají.(20.3.2016)

Bohužiaľ mne osobne moc nesedela tá réžia a prinajmenšom dosť ´osobitá´ práca s hudbou..nejaké soulovo rapové veci pridať k spomaleným záberom pochodu sufražetiek z roku 1912, no neviem neviem, či to je zrvona najvhodnejšia voľba. Celá prvá polovica filmu je robená akosi klipovo, jednotlivé scény zvláštne pospájané. Nehovorím, že to neni stráviteľné, ale odkedy opustí režisérka túto formu na posledných cca 40minút filmu, je to parádna jazda, ktorej nechýba potrebné napätie, tak nevyhnutné pre spracovanie takejto témy. Herecké obsadenie fajn. Hillary som to veril, celkovo film hodnotím tak na 70%. Napriek výhradám sa oplatí vidieť.(19.3.2013)

Tento snímek, zabývající se tematikou ženského volebního práva, mě oslovil a emočně zasáhl mnohem více, než současná přehypovaná Suffragette. Hilary Swank je naprosto perfektní ve své roli Alice, která se snaží prosadit správnou věc a nehodlá se vzdá ani ve vězení či podlehnout tělesnému mučení. Osobně nedokážu pochopit, jak mohlo trvat tolik století, než byly ženy oficiálně uznané jako rovnoprávné bytosti, jejichž hlasy mají stejnou váhu jako mužské a měly by tedy mít právo se podílet na vytváření státu a společnosti, ve které žijí. To i ti černoši si tuto pravomoc vydobyli dříve, nicméně bílé ženy byly stále považovány za něco nižšího, postrádající rozum. Skutečně bylo nutné tak dlouho čekat, dokud ženy neprolily dostatek krve ošetřováním zraněněných vojáků a jinak se nezapojily do válečných aktivit, než byly uznány za dostatečně kompetentní? Přijde mi to smutné. Když už nic jiného, tak ženy svými akcemi ukázaly, že ačkoliv postrádají trochu svalové hmoty, je to bohatě vynahrazeno psychickou odolností, sílou ducha a odhodláním bojovat za své principy - i když je to těžké, nevděčné a stojí proti vám v tu chvíli třeba většina společnosti. Jak vidíme dnes, ve výsledku se to vyplatí. Někteří lidé se bohužel narodili moc brzy a na jejich v tu dobu nesmyslné převratné myšlenky a jejich realizaci si musejí nejprve počkat, než na stejnou úroveň dospěje i zbytek společnosti. Do té doby budou zesměšňováni, stíháni, umlčováni a jinak tyranizováni za to, že se snaží změnit status quo. Až se příště zase budeme vysmívat nějaké inovaci, zkusme se nejprve zamyslet nad tím, proč je tak špatná/nemyslitelná a zda to není jen o našem zabudovaném vnitřním konzervativismu, který nás nutí apriorně negativně nahlížet na změny obecně.(16.12.2015)

Chtěla bych v sobě mít alespoň zlomek síly a odhodlání, které měly tyto velké dámy, jež se zasloužily o politické zrovnoprávnění žen ve Spojených státech. Film mě opravdu strhl a přestože jsem věděla, že to pro 'nás' nakonec dobře dopadlo, nemohla jsem v sobě přemoci silné a úzkostné napětí. Někomu by se mohlo zdát, že byly určité scény příliš vypjaté, jenže ohromující pravdou je, že takto s těmi hrdinkami skutečně zacházeli. Nemůžu dát méně než pět hvězdiček.(11.7.2016)