poster

Andělé s ocelovým hlasem

 • USA

  Iron Jawed Angels

 • Slovensko

  Anjeli s oceľovým hlasom

Drama

USA, 2004, 125 min

 • Gortyna
  ****

  Když jsem se na tenhle strhující film díval, říkal jsem si, do jaké míry je asi tendenční a co všechno si tam režisérka, aby získala sympatie pro svoje hrdinky, přimyslela. A ono to ve skutečnosti takhle skutečně bylo včetně násilného krmení syrovými vejci. Aspoň se to píše na Wikipedii u hesla Alice Paul. Když budeme brát tenhle film doslova, asi si dost zprotivíme spoluzakladatele ČSR prezidenta Wilsona. Na filmu je uchvacující vizuální stránka, jak si režisérka pohrála s kostýmy (viz průvod), a jeden krásnější klobouk než druhý! Měla ta móda 20. let hodně do sebe. Samozřejmě by se našly chyby ve scénáři, například postava novináře z Postu je úplně zbytečná. Ale vcelku - kdyby tak všechny filmy měly tuhle kvalitu...(27.8.2011)

 • Ganka
  ****

  Musím říct, že skvělé výkony i podmanivá hudba mě dostaly. U scény z průvodu jsem doslova trnula. Velmi dobře vybrané charismatické herečky (zejména Swank, Farminga a O'Connor). Šovinisté jistě budou mít sto a jednu námitku, já jsem lépe zfilmovaný příběh sufražetek neviděla. Je dobré si uvědomit, kolik toho museli lidé dříve vybojovat, abychom mohli mít věci, které dnes bereme jako samozřejmost. A také to, že ženy nejsou tak slabé, jak vypadají.(20.3.2016)

 • Narya89
  *****

  Tento snímek, zabývající se tematikou ženského volebního práva, mě oslovil a emočně zasáhl mnohem více, než současná přehypovaná Suffragette. Hilary Swank je naprosto perfektní ve své roli Alice, která se snaží prosadit správnou věc a nehodlá se vzdá ani ve vězení či podlehnout tělesnému mučení. Osobně nedokážu pochopit, jak mohlo trvat tolik století, než byly ženy oficiálně uznané jako rovnoprávné bytosti, jejichž hlasy mají stejnou váhu jako mužské a měly by tedy mít právo se podílet na vytváření státu a společnosti, ve které žijí. To i ti černoši si tuto pravomoc vydobyli dříve, nicméně bílé ženy byly stále považovány za něco nižšího, postrádající rozum. Skutečně bylo nutné tak dlouho čekat, dokud ženy neprolily dostatek krve ošetřováním zraněněných vojáků a jinak se nezapojily do válečných aktivit, než byly uznány za dostatečně kompetentní? Přijde mi to smutné. Když už nic jiného, tak ženy svými akcemi ukázaly, že ačkoliv postrádají trochu svalové hmoty, je to bohatě vynahrazeno psychickou odolností, sílou ducha a odhodláním bojovat za své principy - i když je to těžké, nevděčné a stojí proti vám v tu chvíli třeba většina společnosti. Jak vidíme dnes, ve výsledku se to vyplatí. Někteří lidé se bohužel narodili moc brzy a na jejich v tu dobu nesmyslné převratné myšlenky a jejich realizaci si musejí nejprve počkat, než na stejnou úroveň dospěje i zbytek společnosti. Do té doby budou zesměšňováni, stíháni, umlčováni a jinak tyranizováni za to, že se snaží změnit status quo. Až se příště zase budeme vysmívat nějaké inovaci, zkusme se nejprve zamyslet nad tím, proč je tak špatná/nemyslitelná a zda to není jen o našem zabudovaném vnitřním konzervativismu, který nás nutí apriorně negativně nahlížet na změny obecně.(16.12.2015)

 • cageyy
  ***

  Co se týká obsahu, tak po historické stránce mě to určitě zaujalo. Rozšířilo obzory,. Ale po umělecké, nic moc. Jak už tu zaznělo, tak se scény dost opakovaly. A i když téma bylo silné a byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem ho chtěla vidět. Tak zpracování mě nenadchlo. Hilary Swank mám moc ráda, ale tento film mi jednou stačil🤷‍♀️(26.5.2020)

 • Zik2
  ****

  Film, který je možná někdy umělecký až moc. Ale přesto je velmi dobrý. Přibližuje příběhy několika statečných žen, které už přestalo bavit sedět doma na zadku, čekat na manžela a když přijde řeč na politiku, opakovat „Tomu já nerozumím, to víte...“ a blbě se u toho culit. Nechybí ani trochu tý romantiky, aby se jako neřeklo, že byly sufražetky ňáký lesbičky, což vrcholí prapodivnou scénou ve vaně, no ale můj multimediální přehrávač má teď fantastickou futuristickou novinku, časový posuvník, takže se blbosti dají přeskočit a omezit se na to, co musely Američanky udělat, aby si u našeho tatíčka zakladatele Wilsona vydobyly podporu volebního práva v Kongresu. Otázka, jestli nemohly přeci jen svůj boj přerušit během války a dosáhnout nejspíš svého i bez krmení hadičkou do žaludku, je sice na místě, ale historie tak zkrátka nešla.(4.11.2012)