Gösta (TV seriál)

Gösta

• angličtina

Gösta

Komedie / Drama

Švédsko, 2019, 5 h 42 min (Minutáž: 26–31 min)

Jako dítě jsem nesnášel trapnost a ponižování v dětských filmech a utíkal jsem od televize. Čím jsem starší, tím víc dokážu docenit poctivě budovanou míru trapnosti. Gösta tohle zvládá dokonale. V každém dílu rozehrává další a další mezní situace a přidává další další postavy jako v židovském vtipu, kdy si má Izák do bytu nastěhovat zvířata. Divák cítí neustále stud za hrdiny a lítost k Göstovi, který vše snáší s až stoickým klidem. Ke konci už jako divák jenom čekáte, jestli to skončí katastrofou a případně jakou. Zábavné je už jenom pojmenování epizod, které je až nudně sucharské (Saga si vyčistila zuby, Máma je nahá, Otec nařezal spoustu stromů, Táta našel klacek ve Vetlandu) a ve skutečnosti vám neprozradí, co se může stát. Podle manželky je seriál esence Švédství - nikoho neurazit, snažit se brát ohled na cizí pocity a potřeby. Gösta jde ve svém počínání až za hranu, až se i divák cítí nesvůj. Seriál nakonec můžete buď nenávidět nebo milovat, proto hodnotící dávají hlavně nejvyšší a nejnižší známky. Za mě možná není Gösta 100%, ale určitě si vysoké hodnocení zaslouží. -------------------------spoiler--------------------------- Být to americký seriál, tak hrdina na závěr všechny zavraždí a uteče do lesů. Nic takového se nestane. Bodem zlomu je paradoxně nevinný fakt, že si někdo vypůjčil Göstovy bačkory, které považoval za své poslední útočiště. Teprve pak mu došla trpělivost a rozhodl se vymést augiášův chlív svého domova. Možná i zpětně litoval, že si nenechal psa, který byl jediný milý tvor v jeho životě. A paradoxně měl sice konečně klid, ale štěstí asi stejně nenašel. Docela by mě zajímalo, jestli bude druhá série. -------------------------spoiler---------------------------(8.8.2019)

Nenápadný skvost. Pro (nesnesitelnou) dobrotu na (emocionální) žebrotu. Kdykoli si vzpomenu na scény z filmu, musím se smát.(24.2.2020)

Sympaticky odpudivý seriálik 😊 Môže byť 😊(16.8.2019)

"Dej tam pět hvězdiček."(1.5.2020)

Typický sever, tentokrát na komediální, ale vlastně hodně, hodně hořkosladkou notu.(9.3.2020)