• Paldiny
  **

  Kým sa húpeme na morských vlnách sledujeme roztomilý príbeh o ambicióznom pirátovi a jeho mladom pomocníkovi s dobrým srdcom. Tí sa chopia príležitosti a ovládnu španielsku loď aj s posádkou, cenným pokladom a krásnou seňoritou. Lenže ako sa presúvame na súš na párty dorazí nuda a tú vykúpi až opätovné odpútanie sa od brehu. Veľký rozpočet cítiť najmä pri pohľade na vierohodné kostýmy a slušnú výpravu. Vtipné okamžiky spočítate na jednej ruke a také, kde vás svrbí zadnica možno aj na dvoch. Takže, kratší zostrih by filmu určite bodol, rovnako režisérova sústredenosť. Pri bitke na malom člne sa strieda svitanie s tmavou nočnou oblohou, čo by sa skúsenému harcovníkovi asi nemalo stávať. Walter Matthau si kožu jednonohého piráta s kopýtkom ale užíva a rovnako ako Sparrow vo vodách Karibiku, film často ťahá sám.(10.3.2018)

 • GodComplex
  *

  Polanskiho jednoznacne nejhorsi film, tecka. Roman Polanski je asi nejlepsim pripadem klasickeho rceni, ze i mistr se obcas utne. Vedle jeho genilanich del se totiz opravdu sem tam objevi tak totalni hovadiny, ze se tomu nestacim divit. Pirates je uplne nejlepsi priklad. U sledovani tehle slataniny jsem vazne trpel a dodivat to do konce byl podle me obdivuhodny vykon. Bylo to absolutne o nicem a kdyz tak premyslim, jestli na tom bylo alespon neco pozitivniho, tak me nic nenapada. 1/10(14.3.2008)

 • cross
  **

  Roman Polansky si možná tímto projektem splnil nejeden sen, ale výsledek nestojí ani za zlámanou grešli. Kamera je příliš statická a nudná, hudba nevýrazná, herci toporní a o naivitě akčních scén ani nemluvě! Piráti jsou prakticky zbytečným dvouhodinovým pohledem na to, jak to v pirátských dobách určitě nebylo...(19.2.2003)

 • tomtomtoma
  ***

  Piráti jsou filmovou burleskou, u které nesdílím většinou přejímané odsuzující stanovisko. Roman Polanski podrobil, jak je u něj obvyklé, dobrodružný žánr parodizujícímu záření. Polanski naštěstí není Američanem, zlehčení proto nemá fekální charakter, ani nesklouzává do trapností, dokáže si stále zachovat vizuální vznešenost i laskavost. Piráti jsou vhodnější pro dětské publikum, rozpustilá atmosféra švitoří, vždyť vítězem filmu je ironie. Obraz je nejsilnější stránkou filmu, rej kostýmů a barev si v jásotu užívá pečlivě uspořádané prostředí sedmnáctého století. Námitky lze vznést proti celkovému průběhu děje, ale díky ironii, atmosféře a svému dětskému určení nelze hovořit o závažných nedostatcích. Azurová modř, třpytivé incké zlato a životní dychtivost, to je oč v příběhu běží. Hvězdou filmu je Thomas Bartholomew Red (velmi příjemný Walter Matthau), po zlatu chtivý pirátský kapitán. Bohatství je jediným smysluplným cílem, dobrodružná zuřivost je prostředkem k vlastnímu vyhrazení se vůči okolnímu světu. Sobectví je nutností, vše ostatní má sloužit k vybuzení ducha. Romantickým hrdinou je Jean-Baptiste alias Frog (sympatický bubeník Cris Campion), jediný věrný muž plesnivým vousem zarostlého bukanýra. Mládí touží po ideálu lásky a v jejím jméně se vrhá neohroženě do lítých bojů nejen s arogancí moci. Polibek je odměnou. Hlavní ženskou postavou filmu je María-Dolores de la Jenya de la Calde (příjemná Charlotte Lewis), španělská šlechtična, ohrazující se proti zpupnosti moci. Láska se tu vyznává z vděčnosti a uhranutím chrabrou mužností. Důležitou postavou je Don Alfonso de Salamanca de la Torre (zajímavý Damien Thomas), nový kapitán španělské galeony, mířící s nákladem inckého zlata do evropské vlasti. Krutost je zapotřebí při potírání vzpurného mužstva. Z dalších rolí: pirátskému kapitánovi loajální černošský kuchař ze španělské lodě Boomako (Olu Jacobs), vychytralý obchodník z ostrovní pirátské zátoky Holanďan (Roy Kinnear), původní kapitán španělské galeony Linares (Ferdy Mayne), španělský zbrojní velitel lodi (José Santamaría), unesený katolický kněz (Richard Pearson), či dnou soužený guvernér Maracaiba (Bill Fraser). Piráti jsou filmovým produktem k zábavě a odreagování. Opulentní obraz praská ve švech v gejzíru barev a vlnobití. Za svou atmosféru si zaslouží lepší hodnocení, celkem uspokojivé pobavení.(23.2.2020)

 • corpsy
  ***

  Roman Polanski natočil síce opulentnú, ale nudnú a nevtipnú báchorku. Naozaj ide o neukočírovaný, problematický projekt, ktorý sa vymkol kontrole a doplatil nato. Nebyť vysokého rozpočtu ( ktorý na snímku vidno ) a skvelého výkonu Waltera Matthaua, klesol by tento jeden z najväčších prepadákov 80. rokov totálne na dno.(15.6.2017)

 • - Při natáčení filmu na Seychelech postihlo francouzského herce Jacquese Mauryho, který ztvárnil španělského důstojníka, krvácení do mozku. Aby dodržel plán natáčení, musel se celý štáb těsně poté přesunout do Tuniska. Těžce nemocný Maury zůstal na ostrovech. Lidé ze štábu za něj alespoň uspořádali v katolickém kostele v tuniském městě Súsa vícejazyčnou zádušní mši. Maury krátce na to zemřel. (Komiks)

 • - Pirátská loď z filmuje zakotvena v přístavu v italském Janově a lze ji navštívit. (alanP)

 • - Galeona Neptun, na které se odehrává podstatná část filmu, je nejdražší rekvizitou, která se do roku 2012 na filmovém plátně objevila. Celkový účet dosáhl rovných 7 milionů Britských liber šterlinků, do čehož je započítána i veškerá práce a náklady spojené s přepravou na místo natáčení.