Plane Crazy

Animovaný / Rodinný / Komedie / Krátkometrážní

USA, 1928, 6 min

Walt Disney

Na hrane medzi 60 a 70%. Na jednej strane skvele jednoduchá animácia Mickeho a Minnie, nezjemnená neskoršími bacuľkovskými "animačnými zdokonaleniami", absencia výchovnej korektnosti vo vzťahu k mladšej a najmladšej diváckej generácii. Na strane druhej vadil taký dosť typický znak amerických kreslených grotesiek - násilnický vzťah k zvieratám, ktoré sú naschvál ponímané ako veci, s ktorými je možné za ich života robiť čokoľvek a ešte je to aj smiešne. Tentoraz, vzhľadom k dobe vzniku idem s hodnotením nahor, ale spomínané ale ako výhrada trvá.(2.9.2016)

Google/// Obsazení 5/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// +drsné Mickeyho eskapády, klasická hudba -postarší animace/// Ale tak j, docela jsem se zasmál. Animace je černobílá a sám Mickey vypadá a hlavně se chová jinak než jak ho znám, je to prevít a potvora v jednom a zaslouží si své, ale pro diváka je to celkem sranda./// Celkem 62%///(8.12.2006)

Staré grotesky s Mickeym Mouseom môžu byť zaujímavejšie ako by jeden očakával... A nielen to! Tiež krutejšie ku zvieratám, škodoradostnejšie a trochu... rozharašenejšie. Ako malý som mal Mickeyho rád... a vtedy som, mladý a pochabý, ešte netušil, že to bol, myšiačisko, hulvát a sexuálny násilník na pohľadanie. Nuž... aj Stalone začínal v pornofilmoch a vyzerá to tak, že aj myšiak Mickey, stelesnenie nevinných liet miliónov detí, má svoju trinástu komnatu. A tá baví, len trochu iným spôsobom. DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE: Ak máte radi Mickeyho a tiež slabé srdce, radšej si sledovanie jeho televíznych začiatkov dobre premyslite!!! Ono sa obecne nejedná o nič strašné, ale dosť to prekvapí...(3.12.2014)

Skvelá groteska. Naj viac ma na nej zaujalo, ako si Mickey vyrobil z auta lietadlo. Ách, keby to len bolo v skutočnom živote tak jednoduché. No zarazilo ma, ako kruto sa v nej Mickey správal ku zvieratám, rovnako ako v groteske Steamboat Willie. A ešte viac ma zarazilo, ako hrubo sa správal k Minnie. No napriek tomu je to výborná groteska.(3.12.2014)

Mickey sa snaží si vyrobiť z auta lietadlo, ale nejako mu to neide. Gagy sú miestami vtipné, zvieratá - hlavne pes, ktorý riadil Mickeyimu vrtuľu a taktiež "otravná" Minnie. Ale v groteske sa nenachádza nič čo by nejako ohúrilo. Opäť priemer. Zároveň táto groteska vyšla bez zvuku ešte pred Steamboat Willie!(20.5.2017)

• - Postava Mickeyho je inspirována Charlesem Augustusem Lindberghem mladším. (Psychopat no.8)

• - Snímka mala premiéru 15. mája 1928 (Hystory)

• - Po prvý raz sa predstavil Disneyho najpopulárnejší hrdina a zároveň alter ego Mickey Mouse, respektíve Myšiak Mickey. (Hystory)