Příroda pod ochranou

Německo (E03)

(epizoda)
  • Francie Lac de Constance, le retour des oiseaux (více)
Francie / Německo, 2019, 52 min

Bodamské jezero je jednou z největších a nejkrásnějších vnitrozemských vod ve střední Evropě. Po tisíce let je region známý svými úrodnými půdami. (Televize Seznam)

Marze

Jako vystudovaný sociální a kulturní ekolog jsem byl na dokument zvědavý. Německo mám projeté na kole. Je zde perfektní síť  dobře značených cyklostezek, skoro dvojnásobně větší hustota obyvatel na kilometr čtvereční  a ještě větší množství aut. Jsou všude. Minulé léto jsem jezdil po Schwartzwaldu a jezdili hromadně i do lesa. Je tam sice zákaz, ale výjimka platí pro rezidenty a nikdo to nekontroluje. Tedy příroda maximálně vytlačena. V ekologicky nemocné krajině podlehli desítky tisíc drozdů smrtícímu viru. Do okolí Bodamského jezera se chystám na workcamp. Dokument ukazuje, že bohatí Němci zde pro návrat živočichů do zemědělské krajiny dělají co mohou. Říkají tomu oázy přírody. Vytvořený rybníček za 300 tisíc eur, krmení čápů, který v krajině nenachází dostatek potravy malými kohoutky z farmy, umělá hnízdiště pro rorýse uprostřed rybníků, návrat rákosníka apod. O školení ibisů skalních pomocí rogala přeletět Alpy byly natočeny i jiné dokumenty. Celkově je dokument obrazově i informačně moc pěkný. ()