poster

Zkrocení zlého muže

 • finský

  Reilu peli

 • Jak zkrotiti zlého muže

 • anglický

  Fair Play

Komedie

Československo / Finsko, 1986, 100 min

 • moriero
  ****

  Hele lidi, Marie Poledňáková pro mě není žádná režisérka, alespoň s ohledem na její současnou tvorbu...ty její roztomiloučké dětičky, které dělají pitvoři pitvoři musejí každému lézt na nervy...ale i obyčejný chlap, co má rád hokej, má taky někdy náladu na nějakou tu romantiku. Magda byla naprostá star minulého století a kdyby ji (moje zamilovaná) Streep nevyšachovala ze Sophiiny volby, byla by i star mezinárodní, Strasburger je taky docela sympaťák, scénář je sice slaboučký jako čajíček, ale na mě to všechno nějak fungovalo. Taky krásné glosy pana Kopeckého: Láska by se měla pít plnými doušky, ale člověk by měl vždycky najít sílu nechat něco na dně sklenice...(8.1.2014)

 • WANDRWALL
  *

  Šel jsem tehdy do kina Moskva a očekával, že mě herci pobaví. Bohužel, brzy po expozici moje víra v pobavení začala pohasínat, a jediné co se dalo poslouchat a stálo mi za zapamatování byla tréninková lekce kouče Tommyho Donberga svým hráčům, kteří ho ale vůbec neposlechli, nevzali si jeho rady k srdci a neřídily se podle nich. Tereza Buriánová lítá ve filmu jako žena nesmírně vytížená, a baví ji to tak, občas se odhalí, jak to uměla tehdy jen Magda vašáryová a ne nadarmo se jí říkalo striptérka desetiletí, ale ani to mě neudrželo v kině, neb film mě tak nudil, až mě vypudil z kina, a poslal hledat zábavu jinde.(5.6.2011)

 • A.L.E.S.
  ***

  Skvělý film, i když místy trochu pokulhává a není to zrovna moje silná parketa, s mým oblíbeným Karolem Strasburgerem. Ten hrál i Adamce v Kamarádovi do deště. Vášáryová uchvacující jako vždycky a Strasburger jako cynický a sukničkářský trenér. Vždycky se na něj koukám..., ale pokud máte k Polákům blízko, můžete se o víkendu po druhé hodině dívat na Familiadu (něco jako 5 proti 5).(28.2.2007)

 • PavelZava
  ****

  Vtipné bylo, že oba uměli několik světových jazyků, ale stejně se nedorozumněli :-) Magda Vašáryová měla být špionka, ipřesto, že hokeji nerozumněla, viděl jsem dříve, ale dobrý. Udělal jsem si rekapitulaci režisérské práce Marie Poledňákové a má to u mě padesát na padesát nebo spíše 5 líbilo na 5 nelíbilo či neviděl. Reilu peli nevím co znamená v češtině, je u toho dnes česká vlaječka. (09.07.2013) Reilu peli je česky Fair play aháá *** Jak mohla vůbec poznat, že ten chlap na Václaváku má něco společnýho s hokejem ? Třeba měl s sebou hokejku. Shraboval s ní listí ? … Půl roku jsem jí vysvětloval, že to černý pruhovaný na ledě je rozhodčí. Pro ní je to dozorce. … Do Finska ? Jsou snad Helsinki v Jížní Bolívii ? …(12.2.2011)

 • Willy Kufalt
  ***

  Z dnešního pohledu působí již docela kuriózně, jaké různé kulturní příležitosti dávali vzniknout na Barrandově samostatním celovečerní filmům, třeba výstava výročí kinematografie ve stejném roce zapříčinila vznik titulu Velká filmová loupež, zde známá režisérka Poledňáková v rámci své autorské komedii zase hodně těžila z událostí Mistrovství světa v ledním hokeji '85 v ČSSR. Bylo by fakt zajímavé, kdyby se ČT odhodlala k cyklu různých "raritních" čs. filmů, doplněných vždycky o krátký dokument, který by přiblížil dobové kontexty vzniku. Prozatím si budu muset užívat vlastná pátrání, třeba teď jsem si dohledal, že první zápas ČSSR v legendární MS proběhl proti Finsku a vyhráli jsme 7:0! Asi odtud by mohla pramenit ta hodně netradiční volba filmové koprodukce ČSSR / Finsko a souběžně s tím ten pracovní název Jak nevzdát prohraný zápas, odkazující k druhé hlavní postavě finského trénera. . . . Akční povaha zamilované hlavní hrdinky připomíná režisérčinu Kotvu u přívozu z roku 1980, přítomnost Postráneckého a Satinského v rolích kamarádů-vtipálků zase jasně odkazuje na legendární S tebou mě baví svět. Přidává se i trojice svérázných tetinek Gaierová – Waleská – Zázvorková a režisérka využívá i popularitu Miloše Kopeckého v roli víc vtipného glosátora, než nadřízeného kolegy. ;o) Michael Kocáb se moc nepřemohl, když si vemu, že jednu z písní, která zde zazní (v angličtině), nabídl ve stejnou dobu i do jiného filmu Můj hříšný muž, kde jí zpívá s jiným (českým) textem zase Petra Janů. Ani titulní píseň nenechal Kocáb jen tak nazbyt a nazpíval jí o dva roky na LP znovu a opět s jiným textem. Ovšem kuriózní momenty najdeme i v samotném filmu, jak už bylo zmíněno (dopitak): ze štěnat basetů vyrostou bloodhoundi, ale také se jim při té zázračné proměně vytratí všechny bílé škrvny ze tváře. Tolik ze střípek různých postřehů... Celkově jde o neškodnou zábavnou oddechovku s příjemnou Magdou Vášaryovou, coby romantická komedie to však zůstává v doprovodu výrazné dokumentární hodnoty hodně nevyrovnané. 55% (# Season Challenge Tour 2020: 1. týden – české a slovenské režisérky)(4.1.2020)

 • - Na filme spolupracovalo aj fínske štúdio Lunaris. (Raccoon.city)