Star Trek (TV seriál)

The Animated Adventures of Gene Roddenberry's Star Trek

Star Trek: TAS

(neoficiální název)

Animovaný / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1973–1974, 8 h 26 min (Minutáž: 23 min)

Komentáře uživatele Eodeon k tomuto TV seriálu

svého času jsem hodnotil jen podle matných vzpomínek na vysílání seriálu v televizi v časných ranních hodinách. dnes, po zhlédnutí všech epizod z dvd, konečně mé hodnocení odráží mé plné přesvědčení. Animovaný seriál se ze všech nejvíce blíží nepřekonatelnému Původnímu seriálu a to ho řadí na druhou příčku v mém osobním žebříčku oblíbenosti. je jen škoda, že se mu u českých diváků - včetně fanoušků Star Treku - nedostávalo vždy patřičného množství pozornosti a ochoty investovat čas do jeho sledování. přitom jde o klenot. pravda, serál je to animovaný, animace je to jednoduchá a jednotlivé epizody jsou relativně krátké, ale i toto všechno může být z jisté perspektivy vnímáno jako klady. krátká délka epizod způsobuje, že jsou v porovnání s epizodami hraných seriálů dějově daleko hutnější a vypravěčsky dynamičtější. animace, byť prostá, zajistila, že seriál velmi pomalu stárnul - narozdíl od svého vzoru -, a je tak velmi snadno přístupný i dnešním divákům uvyklým na vyšší standard. animovaná forma rovněž obchází rozpočtová omezení a nízkou produkční hodnotu Původního seriálu a umožňuje fantastické efekty a exteriéry bez omezení, přičemž tvůrci nešetřili ani fantazií, ani občas křiklavými, občas mdlými pastelovými barvami z celého spektra (a s růžovou to dokonce až přeháněli). podstatnější jsou pak ale podnětné a relativně velmi originální scénáře, jež byly vybírány se stejnou péčí jako u Původního seriálu a je znát, že často pocházejí i z per stejných autorů (i proto jsou přinejmenším čtyři epizody, které si vybavuji, sequely epizod Původního seriálu). seriál ovšem vystihuje ducha svého předchůdce nejen celkovou koncepcí, ale přesně vystiženými postavami obdařenými hlasy herců Původního seriálu a nápodobou kamerových kompozic. i přes nespravedlivý margninální status nekanonické "variace" na Star Trek, který Animovaný seriál po dlouhá léta stigmatizoval, po vydání na dvd a blue-ray se zasloužené pozornosti a uznání přeci, byť jen částečně dočkal. epizoda 1x02 Yesteryear (Co se nestalo) D.C. Fontany se ještě o mnoho dříve stala přímo legendou pro fanoušky vulkánské kultury a jedním ze základních pramenů vlastní fanzinové kultury na Star Treku vystavěné. z dalších občas opomíjených, ale mnou oblíbených epizod bych rád jmenoval 1x01 Beyond the Farthest Star (Na okraji galaxie), 1x03 One of Our Planets Is Missing (Ztratila se nám planeta), 1x08 The Magics of Megas-Tu (Mágové Megas Tu), 1x11 The Terratin Incident (Chtěl bych být menší), 1x14 The Slaver Weapon (Zbraň Otrokářů), 1x15 The Eye of the Beholder (Jiná perspektiva), 1x16 The Jihad (Džihád), 2x03 The Practical Joker (Vtipálek), 2x05 How Sharper Than a Serpent's Tooth (Zhoubnější než hadí jed) a samozřejmě finální 2x06 The Counter-Clock Incident (V opačném čase). pro zajímavost bych dodal, že ke všem epizodám existují literární adaptace od Alana Deana Fostera jako takzvané "Star Trek Log 1-10". také existují fanfilmová pokračování od znalce Star Treku Curta Danhausera. epizody různorodé stopáže se jmenují And Let the Heavens Fall, Element of Surprise a Ptolemy Wept, z nichž poslední je zatím nedokončená. dále se připravuje jedna epizoda čistě z klingonské perspektivy. všechny Danhauserovy epizody je možné zhlédnout na YT.(23.6.2013)