Star Trek

• USA Star Trek (více)

Série(2) / Epizody(22)

V tomhle animovaném seriálu nadabovaném herci z původního Star Treku míří hvězdná loď Enterprise za novými dobrodružstvími. (Netflix)

Djkoma

Animovaná série, kdysi vysílaná v jedné z českých televizí, není tolik kvalitní jako původní seriál, ale autoři si v ní mohli dovolit o hodně více. Přesto se nápady neustále opakují . Hlasy původního obsazení potěší, ale v podstatě to jinak nešlo. Celá barevná koncepce mi k srdci nepřirostla, přestože své kouzlo má. ()

Eodeon

svého času jsem hodnotil jen podle matných vzpomínek na vysílání seriálu v televizi v časných ranních hodinách. dnes, po zhlédnutí všech epizod z dvd, konečně mé hodnocení odráží mé plné přesvědčení. Animovaný seriál se ze všech nejvíce blíží nepřekonatelnému Původnímu seriálu a to ho řadí na druhou příčku v mém osobním žebříčku oblíbenosti. je jen škoda, že se mu u českých diváků - včetně fanoušků Star Treku - nedostávalo vždy patřičného množství pozornosti a ochoty investovat čas do jeho sledování. přitom jde o klenot. pravda, serál je to animovaný, animace je to jednoduchá a jednotlivé epizody jsou relativně krátké, ale i toto všechno může být z jisté perspektivy vnímáno jako klady. krátká délka epizod způsobuje, že jsou v porovnání s epizodami hraných seriálů dějově daleko hutnější a vypravěčsky dynamičtější. animace, byť prostá, zajistila, že seriál velmi pomalu stárnul - narozdíl od svého vzoru -, a je tak velmi snadno přístupný i dnešním divákům uvyklým na vyšší standard. animovaná forma rovněž obchází rozpočtová omezení a nízkou produkční hodnotu Původního seriálu a umožňuje fantastické efekty a exteriéry bez omezení, přičemž tvůrci nešetřili ani fantazií, ani občas křiklavými, občas mdlými pastelovými barvami z celého spektra (a s růžovou to dokonce až přeháněli). podstatnější jsou pak ale podnětné a relativně velmi originální scénáře, jež byly vybírány se stejnou péčí jako u Původního seriálu a je znát, že často pocházejí i z per stejných autorů (i proto jsou přinejmenším čtyři epizody, které si vybavuji, sequely epizod Původního seriálu). seriál ovšem vystihuje ducha svého předchůdce nejen celkovou koncepcí, ale přesně vystiženými postavami obdařenými hlasy herců Původního seriálu a nápodobou kamerových kompozic. i přes nespravedlivý margninální status nekanonické "variace" na Star Trek, který Animovaný seriál po dlouhá léta stigmatizoval, po vydání na dvd a blue-ray se zasloužené pozornosti a uznání přeci, byť jen částečně dočkal. epizoda 1x02 Yesteryear (Co se nestalo) D.C. Fontany se ještě o mnoho dříve stala přímo legendou pro fanoušky vulkánské kultury a jedním ze základních pramenů vlastní fanzinové kultury na Star Treku vystavěné. z dalších občas opomíjených, ale mnou oblíbených epizod bych rád jmenoval 1x01 Beyond the Farthest Star (Na okraji galaxie), 1x03 One of Our Planets Is Missing (Ztratila se nám planeta), 1x08 The Magics of Megas-Tu (Mágové Megas Tu), 1x11 The Terratin Incident (Chtěl bych být menší), 1x14 The Slaver Weapon (Zbraň Otrokářů), 1x15 The Eye of the Beholder (Jiná perspektiva), 1x16 The Jihad (Džihád), 2x03 The Practical Joker (Vtipálek), 2x05 How Sharper Than a Serpent's Tooth (Zhoubnější než hadí jed) a samozřejmě finální 2x06 The Counter-Clock Incident (V opačném čase). pro zajímavost bych dodal, že ke všem epizodám existují literární adaptace od Alana Deana Fostera jako takzvané "Star Trek Log 1-10". také existují fanfilmová pokračování od znalce Star Treku Curta Danhausera. epizody různorodé stopáže se jmenují And Let the Heavens Fall, Element of Surprise a Ptolemy Wept, z nichž poslední je zatím nedokončená. dále se připravuje jedna epizoda čistě z klingonské perspektivy. všechny Danhauserovy epizody je možné zhlédnout na YT. () (méně) (více)

HAL

Kupodivu zdaleka ne tak špatné, jak by se z dobově ohavné animace a mírného cílení na děti dalo tušit - scénáře jsou totiž často použité ty které byly původně určené pro hrané Original Series, jeden díl je dokonce adaptací povídky slavného sf spisovatele Larry Nivena. Stejné zůstalo i obsazení postav. Hlavně druhá série má tak dost velice zajímavých dílů, které si velice snadno dokážu představit zremakované do moderní podoby (stejně jako většinu TOS - ten seriál zastaral ve zpracování velmi, ale náměty tam byly výborné). Ta druhá série je taky první ST který kdy dostal Emmy. 7/10 ()

corpsy

Keďže som Trekkie, nemôžem nedať maximum. Rovnako zábavné a fantastické ako live-action, ibaže nakreslené. A vôbec to nevadí. Opäť kultová záležitosť. ()

Adasin

Milý seriál, užila jsem si jeho sledování a tak trochu jsem se vrátila do dětských let, kdy jsem byla ochotná i v šest ráno vstát, abych v televizi chytila své oblíbené seriály. Animace mi přijde celkem odfláklá (hlavně u postav nebo pohybu Enterprise) - zvlášť vzhledem k tomu, že se jí tvůrci snažili co využít, aby představili co nejvíc jevů a mimozemských bytostí, jejichž realizace v hrané podobě by byla buď nemožná nebo příliš nákladná. V důsledku toho je tu většina druhů odlišná od lidí a Enterprise se dostává do všemožných prostředí, stejně tak výsadek (např. pod vodu). S animací párkrát i ujel děj, zřejmě proto, že po příliš velkém omezení představivosti teď tvůrci měli až příliš velkou volnost. Většina zápletek mě ale bavila a některé z nich bych si přála vidět v hrané (a delší) podobě, stejně tak některé postavy (Arex, Tchar). Ještě se soundtrackem si mohli dát víc práce, slyšet ve všech nebezpečných/napínavých situacích pokaždé ten stejný motiv, začalo být po pár epizodách už celkem otravné. 7/10 ()

majo25

Originál je len jeden, ako sa hovorí, ale táto animovaná verzia je dôstojným nasledovateľom. Nejde celkom o nový seriál, ale opokračovanie originálu, aj keď s niektorými novými postavami. Animovaná podoba dovoľuje zájsť s fantáziou vyobrazenia ďalej ako pri hraných dieloch, čo sa v seriáli aj často využíva - či už pri rôznych podobách mimozemšťanov alebo prostredí (skvelý diel Pod vplyvom Ambry), a privítal by som pokojne ešte kvantitatívnejší prístup. Animácia sama o sebe je mierne rozporuplná, na jednej strane v mnohom pripomína sedemdesiatkové dobrodružné alebo akčné seriály a cítiť z nej starú dobrú svojskú atmosféru, na druhej strane kvalitatívne to Disney ani zďaleka nie je a najme pri dynamických sekvenciách vyzerá byť animácia zjednodušená až sfušovaná. Taká animácia behu postáv je až úsmevná, ako je neprirodzená. Škoda, že postavy sa na seba podobajú iba v hrubých rysoch, zo všetkých najviac asi MacCoy. Síce to nie je vina samotného seriálu, ale český dabing nahovorili úplne iní herci, čo tiež neprospieva tomu správnemu fílingu. Seriál si ale budem vždy chváliť za jeho originálne epizódy s častokrát pekne dobrodružným dejom. Veľmi rád by som chcel vidieť seriál v čase vzniku, teda pred takmer 50 rokmi, určite by som bolo z neho viac nadšený. ()

Los

Sice poněkud slabší, než hraný seriál, ale stále skvělé. Díly mohly být delší, sotva se zde vytvořil nějaký problém, už byl vyřešen. Animace asi taky mohla být trošku lepší, ale i tak skýtala mnohem více možností než hraný film...i když už se člověk tak moc nepobavil sledováním ufounů a příšer. No a největší chyba? Že to už skončilo. 9/10 ()

filmmovier

Na hranou TOSku, ani na jiný hraný Trek to sice nemá, ale je to Star Trek. Pro mě od teď neoddělitelná součást fenoménu se skvělými příběhy, i když jsou krátké, ale většina se povedla a jistě by se dobře vyjímala i v hraném seriálu. A český dabing také není špatný. Občas je to sice až moc pro děti, ale pořád je to sci-fi. Já se u toho vemi dobře bavím, animace se povedla a zábava je to více než příjemná. Pro mě srovnatelné s TOSkou, takže dávám 80%. Toto opravdu jsou cesty hvězdné lodi Enterprise. ()

noriaki

Animovanému Star Treku podráží nohy krátká stopáž epizod. Zápletka, postavy, poselství, všechno to tam je. V tomhle se seriál neliší od svého staršího hraného bratříčka. Ale zatímco v šedesátých letech dostala posádka Enteprise na podmanění diváka necelou hodinu, v sedmdesátkách se musela spokojit s necelou půlhodinou. A to je málo. Všechno se nutně odehrává v poklusu, čímž tím trpí především atmosféra a uvěřitelnost. Napětí se ani nestačí pořádně rozvinout, a už je tu šťastný konec. ()

Paity

Jsem scifi fanda, proto dávám tři hvězdy, ale samozřejmě mé srdce "bije" pro Star Trek: Enterprise, Star Trek: Next Generation a Star Trek: Voyager. ()

Cement73

Toto je cast mojich spomienok na uzasny serial pozerany v rakuskej TV v osemdesiatych rokoch so slovnikom v ruke. Ja ako zaryty privrzenec sci-fi a Star Trek je predstavitel tej hrubozrnnej vypravnej odnoze, ktoru bezkriticky milujem. A preto nemam silu povedat co i len slovo kritiky... Skvele ()

KM Phoenix

Ani ryba ani rak. Epizody jsou kratší, takže ne vždy dosáhnou uspokojivé propracovanosti. Animace je poměrně jednoduchá a jako celek neurazí i když některé sekvence (hromadný běh) působí jako ze seriálu Scooby Doo. Trochu mi vadí přehnané užívání žesťů v momentech kdy se má dít nějaké drama, nemuseli to používat 10x v každé epizodě. Potěší hlasy původního ansámblu a návaznost na některé díly z TOS. Horší tři hvězdy, seriál který celkem neurazí, ale nenabízí nic extra co by nutilo se k němu následně vracet. ()