Démon zatracení

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor

USA, 2019, 96 min

Poslednej dobe som videl veľa čarodejníckych filmov i seriálov a môžem povedat, že tento je v tejto kategórii medzi lepšími , ale určite nie medzi najlepšími, do toho ešte niečo chýbalo. Tu tvorcovia našu čarodejnicu naklonovali so Samarou a s Kayako, aspoň tie pohyby tomu nasvedčovali. Taký modernejší šat, ktorý poslednej dobe vídavam veľmi často a nie len u filmov s čarodejnicami. Film má čo ponúknuť, nenudí a atmosferický je na vysokej urovni. Hlavne v čarodejníckom brlohu to bolo bravúrne napínavé. Lenže film je napínavý, ale nie krvavý. To by bolo v pohode, lenže okrem viacerých klišeovitostí, sa mi nepáčil ani veľmi predvídateľný príbeh až s trápnym zakončením. Bol som na vážkach, či tomuto filmu dať 3 alebo 4*, ale poslednej dobe som videl oveľa horšie filmy, tak sa prikloním k lepšiemu hodnoteniu. Slabé 4*.(4.5.2020)

Ve smyslu stylu jsem v The Wretched nezaznamenal vlastně nic jakkoli zajímavého, působilo to na mě jak natočené na nějaký režijní hororový setrvačník. Všechno jakoby obstojně, ale nepříliš kreativně či objevně realizované. Na průměrné a lehce pochvalné hodnocení to nicméně stačí s přehledem, jedná se o neurážející spotřební hororové béčko, které asi málokterého fanouška něčím urazí. Za pochvalnou zmínku pak určitě stojí jedno malé dějové překvápko související s nespolehlivým vypravěčem, to mi přišlo hezky vymyšlené, až jsem se na chvilku zarazil, protože jsem ho v tomto ne vyloženě ambiciózním typu filmu nečekal.(3.5.2020)

Ben se po rozvodu rodičů stěhuje do malého města, kde má žít se svým otcem. Brzy ale zjistí, že v místních lesích se skrývá tajemné zlo, které si brousí zuby na jeho malého souseda. Povede se mu ho zastavit? The Wretched je horor s dobrými lekačkami, zajímavými hrdiny i fajn děsivou atmosférou. O to víc zamrzí, že se tvůrci rozhodli prakticky vše podstatné vykecat divákům v první čtvrthodině a pak nechají hlavního hrdinu, aby hodinu odhaloval to, co už dávno divák ví. Škoda. Jinak je totiž The Wretched vážně dost fajn.(26.5.2020)

SPOILERY: Na začiatku som si myslel, že to bude strašná volovina. Lenže potom to začalo napĺňať žánrové pravidlá, bez toho, aby to pôsobilo hlúpo a ja som sa odrazu začal tešiť. Že by ďalší poctivý nezávislý oldschool horor? Lenže potom príde posledných 20 minút, ktoré to hodia do vôd priemeru a to aj napriek tomu, že je tam celkom prekvapivý zvrat. Tvorcovia ako keby ku koncu nevedeli čo ďalej a namiesto poriadneho zamyslenia išli líniou v poslednej chvíli príde záchrana. A tu to prestáva fungovať. Keď som ešte na konci videl ošetreného psa, ktorým prešla guľka musel som sa pousmiať. A je to strašná škoda. Policajt čo sa prestrelí v poslednej sekunde? Otec, ktorý krvácajúc nájde v hustom lese práve ten strom, ktorý má nájsť? A finálny cliffhanger odrazu pôsobí ako päsť na oko. Pritom bosorka vyzerá pekne nechutne. Atmosféru to má dobrú a dokonca aj hrdinovia vám prídu po čase sympatický. Na začiatku si to neberie servítky a zomierajú ľudia, len aby boli v závere tí dôležitý zachránení. A tých 35 rokov medzi prológom a hlavnou dejovou líniou?...( what happened)? Ako vravím, nebyť posledných 20 minút tak fušersky odfláknutých jednalo by sa o výbornú chuťovku. Takto je z toho pozerateľná a miestami zábavná jednohubka.(30.6.2020)

Stále častěji se na mě někteří uživatelé obracejí s otázkou, zda-li je hororová odbornost odvozena od množství zhlédnutých hororů? Takovou představu považuji za neskutečně naivní. Hororový expert musí chápat širší kontext, v kterém dílo funguje, čehož nelze dosáhnout bez perfektní znalosti psychologie, literatury, mytologie, religionistiky, folkloristiky a vlastně téměř každé oblasti moderní kultury. I proto dokážu u snímku The Wretched zcela bez problému identifikovat předobraz antagonisty. Tvůrci se nepochybně inspirovali Černou Annis, čarodějnou bytostí z anglického folkloru, a také hrůznou Boo Hag, která straší příslušníky etnické skupiny Gullah na americkém pobřeží. Syntézou zmíněných entit vznikla The Wretch, postava s opravdu děsivým vzezřením, kterou jsem si okamžitě oblíbil. Režisérské dvojici se vyplatila sázka na praktické efekty a neokoukaný příběh. Její práci tak hodnotím pozitivně, a to i přesto, že se mi během snímku až nečekaně dobře dýchalo a že mám určité výhrady k poněkud kvapnému závěru. The Wretched ode mě získává čtyři slabší hvězdy.(2.5.2020)

• - Ve filmu se neobjeví jeho název. (Duoscop)

• - Jedna zo scén filmu zo strašidelnej pivnice sa nakrucala v rodinom dome bratov Piercovcov, kde ako deti vyrastali. (Kwaichi)

• - Na začátku filmu hraje „Desire“ od Joypopp a po ní následuje „Wicked Gonna Come“ od Blues Saraceno & Nineoneone. Na benzínce hraje „Honey Won't You Listen“ od Roye Wayne. (Duoscop)