Démon zatracení

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor

USA, 2019, 96 min

The Wretched nalákalo zezačátku pár hororovými scénami a musím dát důraz na to, že celkově tomuto filmu pomohl hlavní mladý herec, díky kterému mi ten snímek utkví v hlavě o trochu déle. Nicméně, nápad námětu je tu trestuhodně okoukaný a hrozně neinovativní. Fakt už mě štvou ty filmy, který v sobě nemají špetku něčeho nového, co by mě donutilo na něj sem tam zavzpomínat. Donutilo mě to akorát tak zavzpomínat na pět dalších čarodějnických filmů a tři z nich byly určitě lepší, než The Wretched. Jako průměr, který neurazí na jeden nudný večer dobré, ale není to nic fresh.(20.5.2020)

• Dan9K

Týpek jako jediný něco ví a my diváci s ním a všichni ostatní mu nevěří a mají nad ním moc. Jak já miluju tenhle koncept! Uvádí mě do stavu vyložené filmové rozkoše. Krom toho je to tedy schematická blbina s digitální příšerou ála Lesapaní, kde jsou všechny postavy, včetně té hlavní, naprostí troglodyti. Příjemně mě překvapil jeden moment na začátku poslední třetiny, který umně využil koncept hrátek s pamětí. Na konci jsem čekal samozřejmě největší klišé typu mamince teče z ucha krev, místo toho se ale objevila snad ještě větší trapárna, u které asi autoři měli pocit, že z toho nebudem týden spát, ale to by chtělo minimální lepší herečku. Jinak můj první film viděný v autokině, konkrétně Strahov, kde jim to pro jistotu dvě minuty před koncem chcíplo a po hodině marného čekání na nápravu jsem si to doma stáhnul a dokoukal. Super.(3.8.2020)

Ve smyslu stylu jsem v The Wretched nezaznamenal vlastně nic jakkoli zajímavého, působilo to na mě jak natočené na nějaký režijní hororový setrvačník. Všechno jakoby obstojně, ale nepříliš kreativně či objevně realizované. Na průměrné a lehce pochvalné hodnocení to nicméně stačí s přehledem, jedná se o neurážející spotřební hororové béčko, které asi málokterého fanouška něčím urazí. Za pochvalnou zmínku pak určitě stojí jedno malé dějové překvápko související s nespolehlivým vypravěčem, to mi přišlo hezky vymyšlené, až jsem se na chvilku zarazil, protože jsem ho v tomto ne vyloženě ambiciózním typu filmu nečekal.(3.5.2020)

Stále častěji se na mě někteří uživatelé obracejí s otázkou, zda-li je hororová odbornost odvozena od množství zhlédnutých hororů? Takovou představu považuji za neskutečně naivní. Hororový expert musí chápat širší kontext, v kterém dílo funguje, čehož nelze dosáhnout bez perfektní znalosti psychologie, literatury, mytologie, religionistiky, folkloristiky a vlastně téměř každé oblasti moderní kultury. I proto dokážu u snímku The Wretched zcela bez problému identifikovat předobraz antagonisty. Tvůrci se nepochybně inspirovali Černou Annis, čarodějnou bytostí z anglického folkloru, a také hrůznou Boo Hag, která straší příslušníky etnické skupiny Gullah na americkém pobřeží. Syntézou zmíněných entit vznikla The Wretch, postava s opravdu děsivým vzezřením, kterou jsem si okamžitě oblíbil. Režisérské dvojici se vyplatila sázka na praktické efekty a neokoukaný příběh. Její práci tak hodnotím pozitivně, a to i přesto, že se mi během snímku až nečekaně dobře dýchalo a že mám určité výhrady k poněkud kvapnému závěru. The Wretched ode mě získává čtyři slabší hvězdy.(2.5.2020)

Poslednej dobe som videl veľa čarodejníckych filmov i seriálov a môžem povedat, že tento je v tejto kategórii medzi lepšími , ale určite nie medzi najlepšími, do toho ešte niečo chýbalo. Tu tvorcovia našu čarodejnicu naklonovali so Samarou a s Kayako, aspoň tie pohyby tomu nasvedčovali. Taký modernejší šat, ktorý poslednej dobe vídavam veľmi často a nie len u filmov s čarodejnicami. Film má čo ponúknuť, nenudí a atmosferický je na vysokej urovni. Hlavne v čarodejníckom brlohu to bolo bravúrne napínavé. Lenže film je napínavý, ale nie krvavý. To by bolo v pohode, lenže okrem viacerých klišeovitostí, sa mi nepáčil ani veľmi predvídateľný príbeh až s trápnym zakončením. Bol som na vážkach, či tomuto filmu dať 3 alebo 4*, ale poslednej dobe som videl oveľa horšie filmy, tak sa prikloním k lepšiemu hodnoteniu. Slabé 4*.(4.5.2020)

• - Ve filmu se neobjeví jeho název. (Duoscop)

• - Film se natáčel v Northport (Michigan, USA). (fanda124)

• - Na začátku filmu hraje „Desire“ od Joypopp a po ní následuje „Wicked Gonna Come“ od Blues Saraceno & Nineoneone. Na benzínce hraje „Honey Won't You Listen“ od Roye Wayne. (Duoscop)