Démon zatracení

• USA The Wretched (více)
Trailer 1

Z lesa se mezi lidi vplížilo starobylé zlo, čerstvé kytky v záhonech záhadně vadnou a umírají, místo dítěte najde matka v postýlce několik svázaných suchých větví. Tisíc let stará čarodějnice vylezla ze své skrýše v kořenech stromu. Těžko ji poznáte, může žít v kůži někoho jiného. A živí se výhradně dětmi.
Teenager Ben je po rozvodu rodičů trochu divoký a tak ho matka pošle zklidnit se na léto do malého města ke svému tátovi. Najde si brigádu, nudí se a má čas pozorovat. Všimne si proto menšího kluka ze sousedství, který si hraje v okolí, všimne si taky, když zmizí a nikdo ho nehledá, všimne si seschlých úplně čerstvých kytek v okolí, všimne si, že máma toho menšího kluka se chová hodně podivně. A nemůže si nevšimnout, že táta toho menšího kluka tvrdí, že žádného syna nemá. Vypadá to, že je jediný, kdo si kluka ze sousedství pamatuje a rozhodne se přijít věci na kloub. Ve sklepě u sousedů objeví strašlivé tajemství a od té chvíle mu půjde o život, stejně jako půjde o život dalších dětí z okolí. Tisíc let stará čarodějnice, mytický démon zapomnění a zatracení, je strašlivý protivník. Přestala se skrývat v okolních lesích a má hlad. (Bontonfilm)

Trailer 1

Abes

Na witchcraft snímek nezvykle otevřené prostředí, vzhledem ke schopnostem babky kořenářky ale velmi vhodné. Scénář mi přišel promyšlený, solidně vystupňovaná nejistota, opravdu neočekávaný twist. Škoda naprosté absence atmosféry. Hudební podkres orchestru z devadesátek jí moc nepřidal. Linka s rozmazlenci mohla zůstat ve střižne. A závěrečný pohled do kamery? Nechápu jak to může někomu připadat jako dobrý nápad. ()

J*A*S*M

Ve smyslu stylu jsem v The Wretched nezaznamenal vlastně nic jakkoli zajímavého, působilo to na mě jak natočené na nějaký režijní hororový setrvačník. Všechno jakoby obstojně, ale nepříliš kreativně či objevně realizované. Na průměrné a lehce pochvalné hodnocení to nicméně stačí s přehledem, jedná se o neurážející spotřební hororové béčko, které asi málokterého fanouška něčím urazí. Za pochvalnou zmínku pak určitě stojí jedno malé dějové překvápko související s nespolehlivým vypravěčem, to mi přišlo hezky vymyšlené, až jsem se na chvilku zarazil, protože jsem ho v tomto ne vyloženě ambiciózním typu filmu nečekal. ()

darkrobyk

Tématicky někde mezi The Hallow (2015) a Chůvou (1990). Zdejší Temná matka žije v lese, obývá rozsochatý strom a bere si ty, na něž druzí zapomněli. Oceňuji, že na místo počítačových efektů převažují masky a poctivá ruční práce, že místo trapných lekaček se autoři snaží budovat atmosféru. Pěkné scénky jsou i ty, kde se Matka přemisťuje z dočasných hostitelů. Ovšem Ben sympatiemi nehýřil, navíc se často choval jako pablb, což mi vadilo. Úplný konec očekávaný - nepřekvapil. Jako celek solidní za 3,5* ()

Marze

Film vypráví o temné nestvůře z kořenů stromů, jež se přestala skrývat v lesích. Vychází z pohádek o zlých čarodějnicích. Natočili ho bratři Brett a Drew T. Pierceoví. Hlavní roli přisoudili teen. Film lámal rekordy návštěvnosti v autokinech USA. Kina byla zavřená kvůli koronavirové pandemii. Jedná se o horor s prvky rodinného dramatu. Horor slušně odsýpá a zdárně kombinuje motivy z více žánrů. Převážně se vyhýbá grafickému znázornění násilí nebo nadpřirozenu a raději po hitchcockovsku buduje napětí, když v hrdinovi postupně narůstá šílenství. "Tenhle horor není nejchytřejší ani nejsofistikovanější, ani se tak ale netváří," dodává britský deník Guardian, podle nějž ve prospěch Démona zatracení hraje, že má přiměřené ambice, využívá tradičnějších postupů k vystrašení diváka a na plátně představuje neokoukané tváře. ()

mzss1

(25%) Původně jsem dal slabé 2*, ale nyní měním na 1*. Jsem typ diváka, který, když si zapne film, tak ho dodívá do konce. A to i za cenu, že bych se sebevíc u toho měl posrat. Zde jsem se naštěstí neposral, ale málem jsem u toho usnul. První cca půlka filmu je totálně o ničem. Sledujeme tu mladého kluka, který mi byl děsně nesympatický, stejně tak jako zbytek (ne) herců. V druhé půlce se už postupně začne něco dít, ale tak táhlým tempem až do konce, že to ani nemůžu ocenit. Hororové prvky jsou zde nulové. Určitý nápad tu je a logické vysvětlení ke konci též, ale to je vše. Takže jsem se ani na minutu nebál a nic mě co se týče toho zatraceného démona, nebo co to bylo za kokota, nezaujalo. Nic extra nelogického tu nebylo, prostě to bylo čistě nudné …. ()

• Film se natáčel v Northport (Michigan, USA). (ČSFD)
  • Jedna zo scén filmu zo strašidelnej pivnice sa nakrucala v rodinom dome bratov Piercovcov, kde ako deti vyrastali. (Kwaichi)
  • Na začátku filmu hraje „Desire“ od Joypopp a po ní následuje „Wicked Gonna Come“ od Blues Saraceno & Nineoneone. Na benzínce hraje „Honey Won't You Listen“ od Roye Wayne. (Duoscop)