Bez zlého úmyslu

(neoficiální název)

Absence of Malice

Drama / Romantický

USA, 1981, 116 min

Vždy mne potěší, že když si neschopný vyšetřovatel neví rady s případem, tak mu nezištně pomohou média. Stačí nechat nahlédnout zvědavou zástupkyni sedmé velmoci do spisu, nechat právní oddělení novin předvést temnou stránku demokracie a s plnou pusou novinářské etiky zničit život nevinnému člověku. Bylo mi velkým potěšením sledovat, kterak si Mike Gallagher neprohnal kulku hlavou, ale rozhodl se k protiúderu. Velmi inspirativní.(10.3.2013)

Tento pán režisér robí kvalitnú prácu. Čo film, to zážitok. Romantika, mafia, vyšetrovanie, dráma, novinárčina... z každého kúsok a to v mojich očiach vytvorilo veľmi dobrý mix. Silný film čo sa týka réžie, hereckého stvárnenia (Newman úžasný, vlastne ako zvyčajne) a myšlienky filmu – čo je pravda, čo je lož, aké ťažké je robiť zložité rozhodnutia, akú moc majú médiá... „Dostali ste sa sami.“(6.1.2009)

Pěkný film od Pollacka se slušně hrajícími Newmanem a Fieldovou. Problém je, že z tématu muž nespravedlivě zapletený do zločinu všemocnou novinářskou velmocí se dalo podle mě vytěži mnohem více. Tohle balancuje mezi dramatem, thrilerem, romancí a komedií a nic moc se tu vlastně neděje. Ovšem záverečná scéna s Wilfordem Brimleym ve stylu staroanglických detektivek je výborná.(2.3.2009)

Kombinace Newman - Pollack mě lákala jak hromada dobrýho žvance. Sice jsem se najedl, ale že by mi nějak extra chutnalo? To bohužel ne. Vynikající byly přílohy v podobě Sally Field a Paula Newmana. Hlavní chod mi přišel málo dochucený a studený jak psí čumák. Sidney už mi připravil mnohem chutnější pokrmy.(31.8.2010)

Pôvodne som nemal v úmysle si film pozrieť, lebo 70 % sa mi zdalo byť málo, ale potom som si všimol Paula Newmana a Sydneyho Pollacka (môj najnovší príspevok do desiatky najobľúbenejších) a bolo to inak. Bol som veľmi spokojný, príbeh bol zaujímavý a po roku 1989 bližší aj nášmu publiku. Nič v ňom nebolo čisto biele, ani čisto čierne a divák je príbehom nútený zaujímať postoje a ujasňovať si vlastné názory na problémy, ktoré nie sú jednoznačné. Nad všetkým sa týčilo herectvo Paula Newmana, ktorý v tomto filme nanešťastie nenašiel porovnateľného hereckého partnera (Sally Field bola nevýrazná a nezaujala ma).(8.8.2015)

• - Sydney Pollack musel s producenty upravit závěr filmu, protože se zkušebnímu publiku nelíbilo, že reportérka a Gallagher (Paul Newman) nedostali šanci se usmířit. (Rocky62)

• - Sally Fieldová později prohlásila: “Newman mě musel bít, ale jemu se do toho vůbec nechtělo. Bál se, aby mě nezranil, přičemž se o scénu se vůbec nestaral. Musela jsem se chovat jako příšera, až jsem ho k tomu konečně přiměla. Byla jsem celá modrá, ale neřekla jsem mu to, aby se necítil špatně." (Rocky62)

• - Film sa natáčal v Miami. (Svadbos)