Hájili jsme hrad

Castle Keep

Akční / Drama / Komedie / Romantický / Válečný

USA, 1969, 107 min

Celkem průměrný válečný snímek, snažící se hrát spíše na filosofickou notu, ale kterému tím pádem chybí výraznější vykreslení charakterů postav. Paradoxně mě proto (nepočítaje krásnou hraběnku Astrid Heeren :-) ) nejvíce zaujala závěrečná bitva o hrad a hrdinství osmi statečných amerických vojáků bojujících proti německé přesile.(23.11.2010)

Tak tedy chvíli nahoře a chvíli dole.Prozaický až vojensky syrový začátek....,pokažený jeep tlačený brblajícími vojáky cosi uvozuje, ale vzápětí jsme z toho "cosi" vytrženi kamsi úplně jinam.Až surreálně krásný obraz hraběte s paní na koních a posléze konfrontace a rekvírování hradu.Směs lidí s různou mírou intelektu,diametrálně odlišnými hodnotovými systémy je na čas sražena dohromady armádou, ale na malou chvíli mohou žít jaksi nacivilno. Projeví se skutečně lidsky a jsme svědky rozkvétání růží.......kunsthistorik, pekař, velitel,páter...i dámy v bordelu.Každý svým způsobem.A hraběti dokonce přinese vytouženého potomka, jemuž ale není otcem.Nicméně všeobjímající matka válka je posléze nutí k tomu, proč uniformu oblékli. Ale jak už to bývá, inter arma silent musae....a vše je poničeno, lidé pozabíjeni a válka triumfuje. Vzpomněl jsem si na Hlavu 22, v tomhle filmu také absurdita války přechází v surreálně obrazy.Ale za tu chvíli vytržení to stojí.....Zajímavý pohled na válku.Ale kdoví, jak tyhle situace probíhaly ve skutečnosti, není-liž pravda?Co?(27.5.2010)

Téma filmu od tichých interiéru zámku přes veselost bordelu působí velmi přitažlivě. Celkový absurdně-existenciální podtext mi ale na druhou stranu přijde silně nedotažený. Pak trochu zklamala výprava a ahistorismy. Přiznám se, že nevím, z jakého úhlu se mám dívat na závěrečné hájení hradu, když Němci povolají hasičské žebříky...(1.8.2013)

Netradiční válečný film zábavně popisující absurdní hájení středověkého hradu americkou četou během německé ofenzívy v Ardenách. Výjimečné postavy - bojechtivý jednooký major organizující obranu hradu (B.Lancaster), impotentní zbabělý hrabě, jeho svůdná manželka, na pečení chleba orientovaný seržant Rossi (P.Falk), prostitutky z bordelu U červené královny házející Molotovovy koktejly na německý tank a pár dalších svérázných vojáků si na dlouho zapamatuji. Něco jako Hlava XXII v Belgii. Trailer: http://video.google.com/videoplay?docid=940682253793718263#(8.7.2010)

Válka se chová k historii poněkud schizofrenním způsobem - zaráz ji ničí i tvoří. Muži a ženy, co se v ní objeví, jsou buď filozofové a nebo blázni (často i obojí) a každý z nich se navzdory kruté době snaží hájit ten svůj hrad. Poslední baštu uprostřed šílenství.. Pollack mohl Eastlakeovu novelu zadaptovat tucty způsobů, ovšem ten co zvolil, nebyl pro svou roztříštěnost nejšťastnější. Kompilát surrealistických výjevů, ironických proklamací a tragického realismu lze mimochodem vnímat i tak, jak ho vnímal jednooký král mezi vidomými Burt Lancaster. Jako alegorii namířenou proti vietnamské válce..(3.10.2016)

• - Vo filme suplujú nemecké tanky Panther P V, podobne ako vo filme Oddiel 10 z Navarone, ruské T-34/85. Tvorcovia sa pravdepodobne inšpirovali použitím týchto tankov, keďže Nemci z dôvodu vynikajúcich bojových vlastností tohto tanku sa ho snažili odkopírovať. Druhým možným dôvodom asi bolo, že filmy boli natáčané v Juhoslávii a v ich armáde tieto stroje boli stále používané. (andykovac)