Hájili jsme hrad

Castle Keep

Akční / Drama / Komedie / Romantický / Válečný

USA, 1969, 107 min (Alternativní: 103 min)

Celkem průměrný válečný snímek, snažící se hrát spíše na filosofickou notu, ale kterému tím pádem chybí výraznější vykreslení charakterů postav. Paradoxně mě proto (nepočítaje krásnou hraběnku Astrid Heeren :-) ) nejvíce zaujala závěrečná bitva o hrad a hrdinství osmi statečných amerických vojáků bojujících proti německé přesile.(23.11.2010)

Válka se chová k historii poněkud schizofrenním způsobem - zaráz ji ničí i tvoří. Muži a ženy, co se v ní objeví, jsou buď filozofové a nebo blázni (často i obojí) a každý z nich se navzdory kruté době snaží hájit ten svůj hrad. Poslední baštu uprostřed šílenství.. Pollack mohl Eastlakeovu novelu zadaptovat tucty způsobů, ovšem ten co zvolil, nebyl pro svou roztříštěnost nejšťastnější. Kompilát surrealistických výjevů, ironických proklamací a tragického realismu lze mimochodem vnímat i tak, jak ho vnímal jednooký král mezi vidomými Burt Lancaster. Jako alegorii namířenou proti vietnamské válce..(3.10.2016)

Skvele natoceny film, hlavne dialogy su dobre a niektore aj hyria skvelou davkou humoru a to je aj dosledkom dobreho dojmu, ze vas film nebude nudit. Vacsinou sa film nesie v kecani, ale ked dojde na nejaku akciu, tak to stoji za skvely zazitok. Prvy vacsi boj sa odohral v malom mestecku v Belgicku, kde sa do boja aj zapojili tanky, ale bolo vidiet, ze to neboli tanky nemeckej vyroby, ale ruskej:) Nechce sa mi verit, ze Nemci pouzivali tieto ukoristene tanky v tejto oblasti. A k tomu este ani jeden tank nebol typicky, nemecky. Dokonca jeden american tento tank oznacil Pantherom:) Najlepsi boj sa odohral na tom peknom zamku, kde sa Americania branili zubami, nechtami. Aj tu boli tie ruske tanky:) A dokonca aj jedno delo, ale tentokrat uz nemeckej vyroby. Vybuchy bomb boli presvedcive a nevyzerali, ze by boli amaterske. Gulomety rachotili ako o zivot a Nemci im nedali ani na sekundu vydychnut. a dokonca, ked sa uz dostavili do blizkosti zamku, tak pouzili ukoristene poziarnicke auta s rebrikmi, aby sa dostavili na hradby. Normalne ho dobijali, ako kedysi v stredoveku:) Najsmiesnejsia cast filmu bola s tym volkswagenom, ked ho chceli utopit v jazierku, ale on plaval na vode a jeden americky vojak, ktory si ho oblubil, normalne skocil z hradieb do toho jazera a nastartoval ho a vysiel s nim na suchu zem:) Takychto komedialnych prvkov je tam viacej, ktore stoja za to a to len film spravne okorenilo:)(1.7.2011)

: Film pojednává o hrstce americkych vojaků kteří poblíž Arden hájili stary zapomenuty hrad proti poslednimu z ataku německe armady na konci 2.sv.války.Američti vojaci sou sem poslani na zotavenou nebot po predeslych bojich se snimi uz prilis nepocita. Kdyz vsak nemci podniknou na zcela neocekavanem miste ofenzivu, narazi na odpor a z hradu se stava symbol za ktery se vojaci hodlaji biít do roztrhani tela.Za zminku stoji pekne vylicene zaliby vojaku nez dojde k bojum at uz lovecke vypravy nebo navstevy v nevestinci.(27.2.2008)

Knihu som čítal, ale nenadchla ma, Pollacka uznávam, ale tento film sa mu podľa mňa nepodaril. Ani sa nečudujem, že je pomerne zabudnutý. Nuda vojakov na zámku sa bez problémov prenáša na diváka. Súhrn epizódiek ešte nevytvára príbeh. Je ťažké nájsť medzi americkými filmami nejaký zmysluplný z Európy a tobôž nie z obdobia druhej svetovej vojny.(26.1.2018)

• - Vo filme suplujú nemecké tanky Panther P V, podobne ako vo filme Oddiel 10 z Navarone, ruské T-34/85. Tvorcovia sa pravdepodobne inšpirovali použitím týchto tankov, keďže Nemci z dôvodu vynikajúcich bojových vlastností tohto tanku sa ho snažili odkopírovať. Druhým možným dôvodom asi bolo, že filmy boli natáčané v Juhoslávii a v ich armáde tieto stroje boli stále používané. (andykovac)