Elektrický jezdec

• slovenský

Elektrický jazdec

Drama / Romantický

USA, 1979, 122 min

Velmi vtipné, vidieť Redfoda v takomto cirkusovom ponížení je fakt zábava, zároveň veľmi smutné, kam sa tí kovboji chtiac nechtiac dopracovali. Ďalšia s klasík z Pollackovho tvorivého obdobia, na ktorú je v televízii bohužial veľmi ťažké natrafiť. VIDENÉ ZNOVA: Možno je film hnaný dopredu niťou vyrobenou z očakávaných klišé, ale tie sekvencie, ktoré sú na ňu navlečené fungujú výborne a najmä to výborne funguje medzi Redfordom a Fonda. O to ide myslím v prvom rade. Taktiež je to film o tom, kam to Amerika vo vážení si svojich hodnôt a histórie dopracovala. A pritom toho majú plnú hubu.(26.8.2009)

Režisér Sydney Pollack je pro mě zárukou kvality a od filmu Koně se také střílejí jsem viděla jeho všechny další. Také Elektrický jezdec je film, na který se člověk podívá rád opakovaně a to jsem teď právě udělala. Neztratil ani po letech svoji romantiku a také kousek ostnu výčitky na konzumní americkou společnost. Redforda moc nemusím, ale role Sonnyho mu sedla. Jane Fonda byla vynikající (taky jsem ji obdivovala v těch podpatcích, ale hlavně to, jak měla po třech dnech v přírodě pořád skvělé vlasy). Nejúžasnější z nich byl stejně ten kůň...netuším, jestli je možné vrátit vysloužilého závodního koně zpět mezi mustangy, ale podařilo se to alespoň v tomhle filmu. Když připočítáme nádherné záběry krajiny a výbornou hudbu, je to moc příjemný zážitek.(26.8.2011)

O Pollackově uhlazeném a rozmanitém režijním stylu se mi občas i zdá. Jeho režie byla výjimečná, ať se to někomu líbí nebo ne. Práce s herci mu jde na jedničku a v případě, že se pustí do svého oblíbeného žánru s mimořádnými osobnostmi jakými jsou Jane Fonda a Robert Redford, je negativní výsledek zcela vyloučen. Příběh o dvou duších hledajících na cestě za spravedlností svou osobní hrdost zrežíroval Sydney jak jinak než znamenitě. Atmosféra je fantastická, hudba grandiózní a práce s kamerou je rovněž precizní. Velmi příjemná záležitost. 80%PS: Škoda, že jsem línej jak dobytek, jinak bych se úvodní píseň už naučil na kytáru.(11.8.2011)

Po mnohých rokoch videný na Prima Cool tento krásny Pollackov film,ma prinútil zvýšiť hodnotenie na najvyšie možné.Neodolateľný v károvanej košeli a jeansach Robert Redford , trošku v neprimeranom nadýchanom účese Jane Fonda, a tak trochu akoby hlavný hrdina, krásny,ušlachtilý,lesknúci sa kôň, na ceste za slobodou,prírodou a nájdením tej správnej cesty.Film bez krvi a násilia s romantickým podtónom.(11.8.2011)

Jestli existuje nějaký film, který vypovídá ne o tom, jak to ve Spojených státech chodí, ale o tom, jak si Američané myslí, že jejich země vypadá a na jakých hodnotách stojí, pak je to právě Elektrický jezdec. Ten film je americký nejen tím, že jeho hrdinou je kovboj, ale i tím, jak pateticky moralizuje a jak velkou váhu přikládá vlastní iniciativě a individualismu. A v podstatě i tím typicky americkým studiovým koncem. Robert Redford a Jane Fonda jsou velcí herci své doby a svému jménu nezůstávají nic dlužní. Sydney Pollack je zase zavedený režisér, který nedělá zbytečné boty, takže romantické drama o kovbojovi, který se vzbouřil konzumnímu výprodeji svého renomé v pokleslé šou a zachránil trpícího koně, představuje slušnou zábavu, která sice už dnes neoslní, ale je i po letech funkční. Celkový dojem: 65 %.(8.10.2010)

• - Třetí společný snímek Roberta Redforda a Jane Fondové. (Terva)

• - Film se natáčel v Nevadě, Utahu a v utažském národním parku Zion. (Terva)

• - Filmový kůň Rising Star  se ve skutečnosti jmenoval Let's merge, v překladu "spojme se" nebo "pojďme se spojit". Jednalo se o pětiletého plnokrevníka, který byl vybrán až po šestiměsíčních talentových zkouškách. Po dokončení filmu koně odkoupil Robert Redford a vlastnil jej ještě 18 let, než kůň zemřel. (Posheidon)