Firma

The Firm

Firma

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 149 min

Vcelku slušně gradovaný příběh, který se snaží ukázat to, co je všem známo.O peníze jde až v první řadě a o čest a slušnost až v té na konci řady řad.Ať si každý vybere, který konec bych asi tak mohl myslet.Není to nic složitého.Stejně jako fabule tohoto filmu.Co dodat k tomuto příběhu.Snad jen to, že když máte peníze, známosti a vliv, tak lze odstranit jakékoliv překážky a etika, svědomí žádnými nejsou.Je to vlažná americká limonáda pro postpubertální typy.Myslím,že pánové Cruis a Hackman mají na víc.(23.4.2011)

Po přečtení knihy jsem od Firmy čekal jen to nejlepší. Už i kvůli tomu, že Tom Cruise se mi přesně hodil do role McDeera. Kdo mě však zklamal na celé čáře, byl Syndey Pollack. Ve srovnání s předlouhou nedal filmu jak akci, tak ani napětí, které člověka ke knize připoutalo. A to už nemluvím ani o množství menších či větších změn v příběhu. Závěr adaptace byl oproti knize fatálně překopán a totálně tak změnil vyznění díla. Proto je sice pěkné, že se před kameru dostalo najednou tolik herců, kteří zapadali do svých rolí, ale k čemu to, když snímek pouze čerpá z pevných knižních základů a zbytek vorá po svém.(25.8.2014)

Keď je film adaptáciou úspešného bestselleru, je obsadený kvalitnými hercami a na režisérsku stoličku si nesadne nikto menší, ako Sydney Pollack, potom nemožno od výsledku očakávať nič iné, ako divácky úspech a zhovievavý postoj kritiky. Neohrozila ho celá plejáda obdobných filmov z právnického prostredia, ani mierne prepísknutá dĺžka a výnimočne ani nezriedkavá alergia na Toma Cruisa. Je to dobre zapamätateľný, pri premiére celkom napínavý a inteligentne urobený film, na ktorom sa nedajú nájsť výrazné chyby. Veď ani ich netreba hľadať.(20.2.2013)

Tom Cruise vo svojich najlepších rokoch a vo filme, v ktorom bola radosť sa naňho pozerať. Prešpekulovaná právnická agitka so skvelými hereckými výkonmi trojice Cruise/Tripplehorn/Hackman. Keďže mám prelúskanú knižnú verziu od Grishama, mnoho inak prekvapivých zvratov ma nemohlo až tak zmraziť, ale odmysliac si túto diskutabilnú chybičku krásy, vďaka ktorej sa nedostavili šokové manévre, bola som nadšená od úvodných titulkov až po úplný koniec. A Grisham je génius.(17.4.2010)

Nejsem moc fanda Grishamových adaptací, přijde mi, že ty díla jsou si vesměs všechny dost podobné. Vždy se točí okolo právníků či novinářů a různých konspirací. Firma není výjimkou a přesto jsem byl docela spokojen. Vynikající herci rozehrávají místy i strhující drama, kde nakonec o tu právničinu zas tak nejde. Vůbec nejvíc mě bavily zamyšlení hlavního hrdiny nad tím, jak se stává otrokem bohatství a blaha a je tak čím dál tím víc uvěznen ve zlaté kleci, což vygradovalo po definitivním zjištění, co je firma zač. Bohužel se ale dle mého nepříliš povedl konec, kdy se všechno děje tak nějak moc hladce a chybělo mi napětí, kterým film hýřil okolo půlky. V žánrovém snímku je to dost velká slabina, proto zůstanu u celkem jasných třech hvězd.(2.8.2009)

• - Požiadavky na 3miliónový honorár od potencionálnych režisérov Lili Fini Zanuck a Kevin Reynolds, boli považované za príliš vysoké. (pravo)

• - Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)

• - Veta "They don't run me, and you don't run me (Nedobehnú ma a ty ma nedobehneš)", ktorú povedal Mitch, sa spomína tiež vo filme Thief z roku 1981, kde ju hovorí Frank (James Caan) za podobných okolností. (pravo)