Firma

The Firm

Firma

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 149 min

Slušný thriller s postupným rozvíjením "záhady", která vlastně není nijak tajuplná, jako jsou spíše nebezpečné praktiky advokátní firmy. Sem tam mi to lavíruje logicky, ale herecky i režijně a kameramansky slušně zvládnuté, přes dlouhou stopáž to docela drží v napětí. Možná víc mohla mbýt rozvedená postava Genea Hackmana a Ed Harris taky nemusel být takový drsoň.(29.12.2011)

• SeanLSD

Grishamov príbeh z dôb, keď ešte písal vynikajúce, nápadité, svižné a inteligentné thrillery namiesto sračiek, je prevedený do filmovej podoby s tak nehorázne nezáživnou, vlečúcou sa nudou a nezáujmom, že mi to pri obsadení a kompletnom tvorivom tíme plnom zvučných mien nijako nejde do hlavy. PRÍPAD PELIKÁN je proti tomu filmom storočia.(29.6.2009)

První třetina filmu a závěr je to nejlepší na celém filmu a může za to příliš dlouhá stopáž. Být to kratší, bylo by to i lepší. Cruise, Hackman i Ed Harris dobří herci jako vždy, příběh není špatný, ale jaksi mi po první třetině filmu bylo jedno, jak to dopadne a vyčítám to právě tomu, že je to příliš dlouhé. Člověk se pak začíná nudit a přeje si konec filmu.(14.3.2014)

• Lacike

Knihu som necital, takze neviem nakolko ju film domrvil, ale samotny film je neskutocne natahovany a strasne nudny. Najviac mi je luto skvelych hercov, ktori tu nemaju co hrat. Cela ta myslienka so vsemocnou firmou mi pripadala dost hlupa. Cruise bol teda fakt velka megahviezda, ze z tohto urobil taky megahit. 4/10.(20.9.2014)

• Fiftis

Aj keď v tom hrá Tom Cruise a Gene Hackman (ten je mimochodom veľmi nafúkaný, pretože sa ho strašne dotklo, že hlavnou hviezdou bol Cruise a nie on) nijako ma film neohromil a je celkom rozťahaný a chvíľami nezáživný. Keby tento film začal od päťdesiatej minúty, snáď by to bolo o dosť lepšie. Ale aby som len nekritizoval, páčili sa mi príbehové zvraty. Taktiež Tom Cruise už hral na vrchole svojich možností a síl, takže sa nedá povedať že by to tu neťahal a že ten film je hodný len poslať do zabudnutia. Ale sám Tom má na svojom konte iné klenoty.(27.1.2015)

• - Veta "They don't run me, and you don't run me (Nedobehnú ma a ty ma nedobehneš)", ktorú povedal Mitch, sa spomína tiež vo filme Thief z roku 1981, kde ju hovorí Frank (James Caan) za podobných okolností. (pravo)

• - Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)

• - Herečka Robin Wright Pennová odmietla rolu, ktorú neskôr vzala Jeanne Tripplehornová. Jason Patric odmietol rolu Mitcha McDeerea. (pravo)