Firma

The Firm

Firma

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 149 min

Nie je firma ako firma. Firemné sprisahanecké filmy nemajú veľa konkurentov, takže z mnou videných možných súperov môžem 'The Firm' porovnať s filmom 'Boiler Room'. Pollackov snímok mal trošku ťažkotonážnejší úvod a kým ma film vtiahol do seba, trošku to trvalo. No po poriadnom zoznámení sa s faktami a s postavami dokáže poriadne zaujať. Zaujímavo kvalitné boli aj výkony, proti Cruisovi som nemal nejmenšie námietky a Hackman potvrdil doménu. Ale obsadenie Jeanne Tripplehorn bolo pre mňa fiaskom. A s hudbou sa tiež veľmi nepohrali. 80%.(23.12.2007)

Samotná dľžka zabíja potenciál celej hereckej gardy, ktorá je ináč výborná v čele s Cruisom, Hackmanom a Harrisom. Hudba je asi ten najoriginálnejší prvok celého snímku. Dej a štruktúra mnohokrátvidená - ale táto je ešte aj takto jedna z najlepších spracovaní. Ps: Jeanne Tripplehorn má široký, nepeknučký krk.(14.3.2009)

Americký spisovateľ John Grisham napísal v roku 1991 svoj druhý román "Firma". Napínavý príbeh o ambicioníznom mladom absolventovi Harvardu, ktorý sa nechal vidinou veľkých peňazí zlákať do mafiánskej organizácie, ktorá sa tvári ako seriózna právnická spoločnosť. Keď zistí komu sa upísal, začne mu ísť o život. Je to dobre napísaná kniha. V roku 1993 ju výborným spôsobom previedol do filmovej podoby režisér Sydney Pollack. Natočil kvalitný thriller, v ktorom hlavnú úlohu presvedčivo stvárnil Tom Cruise. ****(1.10.2017)

Řemeslně zručně natočená nuda. Rozvleklé vyprávění nemá šanci diváka vtáhnout do sebe, a to i díky klasicky matnému výkonu Toma Cruise. Základní myšlenka je zajímavá - firma pohlcující své zaměstnance jako žralok oběti - bohužel se jí nepodařilo nějak zvýraznit a celý film se tím pádem topí ve vodách průměru. Před tímhle nezáživným snímkem sáhnu raději po Wall Street. 5/10(2.8.2009)

• Lacike

Knihu som necital, takze neviem nakolko ju film domrvil, ale samotny film je neskutocne natahovany a strasne nudny. Najviac mi je luto skvelych hercov, ktori tu nemaju co hrat. Cela ta myslienka so vsemocnou firmou mi pripadala dost hlupa. Cruise bol teda fakt velka megahviezda, ze z tohto urobil taky megahit. 4/10.(20.9.2014)

• - Jedným z režisérových pôvodných plánov bolo, aby mal Mitch McDeere milostnú pletku so staršou kolegyňou, ktorú mala hrať Meryl Streep. (pravo)

• - Veta "They don't run me, and you don't run me (Nedobehnú ma a ty ma nedobehneš)", ktorú povedal Mitch, sa spomína tiež vo filme Thief z roku 1981, kde ju hovorí Frank (James Caan) za podobných okolností. (pravo)

• - Herečka Robin Wright Pennová odmietla rolu, ktorú neskôr vzala Jeanne Tripplehornová. Jason Patric odmietol rolu Mitcha McDeerea. (pravo)