Mladý absolvent elitní univerzity Mitch McDeere si z velké nabídky míst zvolí malou, ale zavedenou firmu, specializující se v Memphisu na daňové záležitosti. Přestěhuje se s manželkou Abby do pěkného domku, který jim firma poskytne, a zpočátku vše vypadá skvěle. Všichni se k nim chovají dobře, dostane se jim ujištění, že firma klade důraz na rodinný život, a Mitch dostane k dispozici mercedes. Jenže záhy se začnou vynořovat první mráčky. Starší zkušený právník Avery Tolar, který Mitche dostane na starosti, ho zavalí prací, takže se vrací domu stále později a stále unavenější. Navíc mu neznámí muži naznačí, že ve firmě není něco v pořádku, protože za nevyjasněných okolností zahynuli už čtyři její právníci. Mitch se pokusí něco zjistit, ale jejich spisy jsou zablokované. Se svými obavami se svěří bratrovi, který je ve vězení za zabití v hospodské rvačce, a ten ho pošle za svým známým, soukromým detektivem Eddie Lomaxem. Ten slíbí, že se pokusí něco zjistit. Jenže dřív než to stihne, objeví se dva muži a zastřelí ho... (TV Nova)

Trailer

tron

„Som agent FBI. To znamená, že ti môžem zaraziť zuby do hrdla a neporušiť pritom tvoje občianske práva.“ Až na čestné výnimky (KEDY ZABIŤ, ČARODEJNÍK) nemám rád filmy podľa právnických knižiek bestselleristu Johna Grishama. Sú hviezdne obsadené, ale polopatistické, nebál by som sa použiť až slovo „hlúpe“. Prípadne len nezáživné. Všetko toto (a ešte všeličo iné) sa stretlo napríklad v POROTE, znova s Geneom Hackmanom. FIRMA je však iná káva. Lepšia. Síce znova podľa mňa až zbytočne a rušivo bombastické obsadenie i v najnedôležitejšej úlohe (v pamäti zostane hlavne plešatý Ed Harris), no scenár je vyváženejší, réžia napínavejšia a celé to má spád, atmosféru, tempo nestagnuje a postupne všetko nezadržateľne mieri k plnokrvnému trileru. Stále troška hlúpučkému, ale o to, aby to stačilo na nadpriemerný zážitok, sa zručne postarali skvelý režisér Sydney Pollack (JEREMIAH JOHNSON, TAKÍ SME BOLI, TRI DNI KONDORA, SPOMIENKY NA AFRIKU, HAVANA) a skúsene vypísaný scenárista Robert Towne (BONNIE A CLYDE, ČÍNSKA ŠTVRŤ, KOSATKA ZABIJAK). Akurát to Tomove akrobatické umenie bolo troška wtf. Vlastne dosť. ()

Enšpígl

Původně jsem si myslel, že s Toma Cruise udělal herce s velkým H až Stanley Kubrick, ale už několik let před EWS se tom potkal se Sydney Pollackem, ten ho zbavil zbytečných gest a výrazů přehrávanosti a jeho výkon dokonale zcivilněl, takže postava začínajího právníka mu sedí naprosto dokonale. Hodně dobrá větší první půlka, ve který je to fakt nádherná čistokrevná filmařina, kde se krásně pracuje s náznaky, dobře poslouchají dialogy a je radost sledovat všechny postavy. Bohužel do závěrečné části se nám až příliš vtěsnala snaha zalíbit se mase a stává se z toho tak trošku nechtěně překombinovaná komedie. ()

Malarkey

Dobré je, že Tom Cruise se může chlubit dobrými hereckými výkony již v útlém hereckém dětství. Sice je tu coby absolvent právní školy poměrně slušné ucho, ale nakonec mu ten nervy drásající podklad docela i věříte. Není to úplně top thrillerová záležitost, ale pokud máte chuť na něco devadesátkového a zároveň znáte filmy Sydneye Pollacka, tak Vás to neurazí. Jen se připravta na řádnou časovou délku. Dokáže místy dost pozlobit. ()

Faidra

"První věc, kterou musíme udělat, je pobít všechny právníky." William Shakespeare, Jindřich VI. Chvályhodné, že si to neblaze proslulé firmy Gene a spol. vzaly tolik k srdci, méně chvályhodné, že to nevztáhli i na sebe a neušetřili mi tak dvě a půl hodiny života. Ale kdybych někdy něco vyvedla, vím, kam se mám s důvěrou obrátit. Na druhý bok. ()

Gemini

Ze začátku jsem sice bojoval s tím "tradičním obrazem velké právničiny" - nebo přesněji řečeno tradicionalistického snobského nevkusu v tom nejameričtějším stylu - ale jakmile se po půlhodině ukázalo, že sovy nejsou tím, čím se zdají být (kdo by to čekal od Hala Holbrooka, mám pravdu?;)), tak se právo překvapivě odmlčelo, a vzato kolem a kolem nehraje po většinu času zásadní roli. Stejný děj by se mohl odehrávat mezi systémovými analytiky v nějaké ICT společnosti. Sydneyský Polák nicméně umí svižné naháněčky, ale i komorní emočně-vztahové scény, takže se mu daří docílit toho, že vám film nepřijde tak dlouhý jako objektivně je. Těžko říct, kdo má na tom větší zásluhu, jestli z donucení zásadový Cruise (který je místy realisticky namaskovaný tak, že vypadá na umření), rozkošná obětavá Jeanne Tripplehorn, nebo některá z vedlejších postav (Eda Harrise si "zamilujete";)), kterých tu přece jenom je víc než pár. Vedle herců je ale potřeba vyzvednout hlavně úžasnou hudbu Davea Grusina. Tenhle pán svým sólovým klavírem dává Firmě dokonalou atmosféru ve všech polohách a je škoda, že se jeho oscarová nominace srazila s Williamsem a jeho Schindlerovým Seznamem. Ale nevadí, vždyť už v té době jednoho Oscara doma měl, a vedle něj suší ještě nějaké ty Zlaté Glóby a poctivý tucet cen Grammy:) Nač to protahovat, pojďme si říct, že tahle Grishamovka poráží všechny ostatní. Ano, i Vyvolávače Deště - i když toho hlavně proto, že Rainmaker je čistá slzodojná moralita, zatímco Firma má jak napínavé scény, tak chytrou konspiraci, a k tomu ještě tu vztahovou linii. A když je řeč o té konspiraci - věřte, že v Čechách by se nic takového stát nemohlo:) Celkově jsem velmi spokojen, i když je to o sprosté daňové korporátní právničině, která nemá s tou skutečnou advokacií příliš společného - a pak když představitele této okvádrované billující skvadry konfrontujete s něčím bližším reálnému životu, přijde Vám na Vaši výzvu k vydání věci odpověď, abyste buď doložili nejméně dva judikáty Nejvyššího soudu nebo odbornou literaturu, jinak na Vás (míněno Vás jako kolegu advokáta) podá trestní oznámení jako na spolupachatele trestného činu (akorát už se neobtěžuje napsat jakého...). ROFL, ale bohužel také true story o neznalosti jak trestního práva, tak elementárních stavovských předpisů;) Ale kdo je - krom JUDr. Sokola, JUDr. Samkové a JUDr. Eliáše - dokonalý, že?:) Takže když si odmyslím ten český dabing, jehož podkladem je neprávnický a tudíž místy matoucí překlad, jsem schopen a ochoten vypálit sem devadesát paragrafů, pardon, procent. PS: Firma v českých zemích byla, je a bude pouze název společnosti, ne společnost samotná. Ale trvat na tom je zřejmě už ztracený boj, protože senior a junior lojéři, partneři a esociejti se ve velkém právnickém byznysu rozlezli i mimo subjekty, u nichž je tato pojmová nepřesnost omluvitelná zemí původu kapitálu té které "law firm", takovou měrou, že už se u nás několik let soutěží o Právnickou Firmu Roku, a seznam ČAK je plný všemožných Vomáčka, Robejšek, Plačková AND PARTNERS kanceláří... ale to by na jedno PS už stačilo. ()

• Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)
  • Jedným z režisérových pôvodných plánov bolo, aby mal Mitch McDeere milostnú pletku so staršou kolegyňou, ktorú mala hrať Meryl Streep. (pravo)

Související novinky

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley

02.08.2020

V sobotu v ranních hodinách zemřel americký herec Wilford Brimley. Bylo mu 85 let. Brimley se údajně dva měsíce potýkal s ledvinovými problémy, informaci o úmrtí potvrdila jeho agentka Lynda Bensky.…