Americký spisovateľ John Grisham napísal v roku 1991 svoj druhý román "Firma". Napínavý príbeh o ambicioníznom mladom absolventovi Harvardu, ktorý sa nechal vidinou veľkých peňazí zlákať do mafiánskej organizácie, ktorá sa tvári ako seriózna právnická spoločnosť. Keď zistí komu sa upísal, začne mu ísť o život. Je to dobre napísaná kniha. V roku 1993 ju výborným spôsobom previedol do filmovej podoby režisér Sydney Pollack. Natočil kvalitný thriller, v ktorom hlavnú úlohu presvedčivo stvárnil Tom Cruise. ****(1.10.2017)

Další z řady povedených filmů natočených podle knižní předlohy Johna Grishama . Nebudu tu toho moc psát , protože Grisham je můj oblíbený spisovatel ,ale hrozně se mi líbí , že se zachovali komplet děj včetně detajlů a pro tohoto autora je až na vyjímky běžné prostředí politiky , právničiny a mafie . Film se moc povedl .(28.4.2015)

Nesnáším, když se na nějaký film velmi těším, v tomto případě od skvělého Sydneyho Pollacka, a v hlavní roli s Tomem Cruisem, a začnou se mi u něj zavírat oči. Docházím k závěru, že některé filmy s dlouhou stopáží, kvalitním zpracováním a slibným námětem na Vás mohou občas v pozdní večerní hodině za doprovodu projevů únavy, začít působit poněkud rozvlekle. Ač za to vlastně mnohdy ani nemohou. Jen na Vás prostě někdy začne dopadat únava při té nejnevhodnější chvíli. V případě Firmy ani nemám dojem, že je to chyba Sydneyho. Ale i tak mám pocit, že přes všechny kvality, které "Firma" nabízí, se jedná jen o lehce nadprůměrné dílo.(24.4.2011)

Možná je mé hodnocení trošku nadsazené a možná vám následující věta bude připadat jako hipsterská, ale to mi je fuk. Chybí mi doby, kdy se natáčely filmy jako je tenhle, kdy hlavní hrdina není vlastně hrdina, nemá pekáč buchet, dokonalou paměť, nadpřirozené schopnosti... byť ty filmy, které se točí teď, mám rád, Nicméně pokaždé, když si pustím snímek podobný tomuto, tak je to více než příjemné osvěžení a hlavně připomenutí, jak může film vypadat. Navíc pod taktovkou skvělého Sydnyho Pollacka. 100 %.(29.11.2014)

Tom Cruise vo svojich najlepších rokoch a vo filme, v ktorom bola radosť sa naňho pozerať. Prešpekulovaná právnická agitka so skvelými hereckými výkonmi trojice Cruise/Tripplehorn/Hackman. Keďže mám prelúskanú knižnú verziu od Grishama, mnoho inak prekvapivých zvratov ma nemohlo až tak zmraziť, ale odmysliac si túto diskutabilnú chybičku krásy, vďaka ktorej sa nedostavili šokové manévre, bola som nadšená od úvodných titulkov až po úplný koniec. A Grisham je génius.(17.4.2010)