Firma

The Firm

Firma

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 149 min

Firmou mám jeden velice závažný problém a to, že stopáž je tak strašně přemrštěná, že si nedokáži představit za jaké konstelace hvězd by mě tento film režiséra Sydneyho Pollacka nějak více zaujal. Což o to, námět a ten základní nástřel o firmě do které když vejdete, tak se o vás královsky postará, ale má přehled o všem co děláte a více méně vám nalinkuje i váš další život. Také je to podle knihy Johna Grishama, takže ten námět zas tak špatný být nemůže. Bohužel tu není nic co by v mých očích posunovalo tento film do vyšší ligy. Mladý Cruise si hraje svůj standart, větší část filmu je to strašná nuda a ač je finále snímku už o něco zajímavější, tak není rozhodně tím co by mohlo konkurovat jiným, podobně zaměřeným snímkům. Těch téměř 150 minut mě zároveň odrazuje od dalšího shlédnutí a tak je tu minimální šance, že na tento snímek nějak výrazně změním názor.(2.6.2013)

Moja snáď najväčšia trilerová klasika 90 rokov spoločne s Utečencom. A asi aj najlepšia Grishamovka, ktoré v tom desaťročí tiež leteli a kvalitatívne boli vysoko nad priemerom. Príbeh je vysoko nepravdepodobný, ale o to pútavejší a napínavejšie scény sa hladajú inde iba velmi ťažko. Cruise neprehráva, ale je samozrejme v tieni Hackmana. Toto som už videl asi 5 krát a do 10 to určite ešte potiahnem. Za zmienku stojí netradičná hudba.(26.8.2009)

Slušný thriller s postupným rozvíjením "záhady", která vlastně není nijak tajuplná, jako jsou spíše nebezpečné praktiky advokátní firmy. Sem tam mi to lavíruje logicky, ale herecky i režijně a kameramansky slušně zvládnuté, přes dlouhou stopáž to docela drží v napětí. Možná víc mohla mbýt rozvedená postava Genea Hackmana a Ed Harris taky nemusel být takový drsoň.(29.12.2011)

Amerika potřebuje nekonečné množství právníků, aby mohl i prostý občan prožít svůj americký sen při soudních sporech s kýmkoli o cokoli. Pokud se však v tomto přirozeně prohnilém prostředí zjeví jedinec, jež kromě inteligence disponuje i profesně zcela zbytečnou čestností, tak je na průšvih zaděláno a o solidní zábavu postaráno. Tedy alespoň pro mne, který na Ústavu Spojených států amerických přísahá, že neexistuje právní problém, který by nevyřešila trocha toho starého poctivého násilí.(25.11.2012)

• kaposlav

Pozrel som si z úvodu 40-50 minút, ale nebavilo ma to. Klasická najivná idylka, že po skončení školy má človek hneď prácu, barák, auto a papá v reštauráciach. Americký sen, ktorý osprostieva prisnených ľudí. Tento tip amerických filmov teda už moc nemusím. Radšej mám filmy z americkej reality, kde ľudia bývaju po kanáloch, v karavánoch, v stanových mestečkách, pod mostom, či v papierovej krabici a ako vyberajú odpadkové koše, kde šťastlivci hádžu svoj nadbytok.(21.5.2015)

• - Vo filme dostane Mitch od firmy Mercedes, hoci v románe mu dajú BMW. Po skončení filmovania ho ako dar získal Tom Cruise. (pravo)

• - Film len za 23 dní priniesol do pokladníc v USA 100 miliónov dolárov. (pravo)

• - Meno Genea Hackmana sa neobjavilo v reklamných materiáloch k filmu. Jeho kontrakt vyžadoval, aby jeho meno bolo dôležitejšie než názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Kontrakt Toma Cruisea ale zároveň vyžadoval, aby jeho meno a jedine jeho meno bolo dôležitejšie ako názov filmu vo všetkých reklamných materiáloch. Hackman sa teda rozhodol vypustil svoje meno zo všetkých reklamných materiálov úplne, vypustil svoju osobu a prekvapil tak všetkých divákov. Vo filme samotnom nasleduje Hackmanove meno po Cruiseovom a pred titulom. (pravo)