Vzpomínky na Afriku

Spomienky z Afriky

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Jsem trochu zklamaný. Legendární hudba, legendární herecká dvojice Streep + Redford, překrásná Afrika, ale tak strašně zdlouhavé a pomalé vyprávění, které roztahuje příběh, který by se vešel do 2 hodin, do zbytečně velkých rozměrů. Je to obrovská škoda, protože to má skutečně zvláštní atmosféru, navíc smutný konec, což se tolik nevidí, a prostě potenciál pro excelentní velkofilm tam bez debat je. Jen to bohužel postrádá tempo... :-( 65%(6.9.2013)

Krásny príbeh lásky z pre nás exotického prostredia Afriky. Film svojou štruktúrou i dĺžkou pripomenie filmy ako Anglický pacient či Doktor Živago. Podobne ako v spomínaných filmoch i tu hraje dôležitú úlohu výbornú hudba J. Barryho. Niektoré scény s levmi sa zdali byť skutočne nebezpečné. Meryl však odvaha nechýba. Trúfla si na leva s bičom...80%.(2.1.2014)

Boží!! Na tenhle film můžu koukat od rána do večera.Je to sice (vpodstatě) sladkobolná melodramatická romance, což je zrovna žánr, který moc nemusím, ovšem je to absolutní a dosud nepřekonaná špička této kategorie. Sydney Pollack u mě tímhle filmem náramně stoupl na ceně a zapsal se zřejmě mezi ty nesmrtelné režiséry, o nichž se bude mluvit ještě za několik desítek let. Absolutně famózní je i soundtrack s hudbou Johna Barryho, jehož ústřední melodii může každý slýchat často v televizní reklamě na Mattoni (ne v té, že Mattoni už není, ale v té druhé). Celkový dojem z filmu se ani nedá popsat slovy, to se prostě musí vidět a naplno prožít a procítit.(13.11.2002)

Reziser sa pokusal natocit nadherny film o Afrike, tuzbe po laske, krasnej prirody a spolu s nadhernou hudbou Johna Barryho sa mu to aj podarilo. Keby tam nebolo par chvil, pri ktorych som sa trosku nudil, "(150 minut je trosku moc)", dal by som aj 5 hviezdiciek. Tento film sice dostal Oscara za najlepsi film roka 1985, ale mna osobne by viac potesil v konkurencii za najlepsi film Oscar za Spielbergovu PURPUROVU FARBU, ale to je moj subjektivny nazor... 19.03.2009 ____ Meryl Streep - (Karen Blixen) +++ Robert Redford - (Denys Finch Hatton) +++ Klaus Maria Brandauer - (Bror Blixen) +++ Michael Kitchen - (Berkeley Cole) +++ Suzanna Hamilton - (Felicity) +++ Produkcia: Sydney Pollack +++ Hudba: John Barry +++(19.3.2009)

Priemer môjho hodnotenia spočíva zrejme v tom, že som ho vzhliadla nie zrovna v najvhodnejšej chvíli alebo som naň nemala patričnú náladu. To, čo všetci obdivujú, je určite prekrásne. Africké scenérie, divoká a krásna príroda a k tomu niekoľko nezabudnuteľných scén (hlavne záverečná scéna pri hrobe a blízky kontakt s levmi). Určite má i tento film svoje osobité čaro, ktoré musí divák v prvom rade objaviť za škálou relatívne nevýrazného deja a potom sa nechať unášať lyrickým príbehom o spomienkach, ktoré nedokázal pochovať ani čas a o prírode, ktorá nikdy nestratí nič zo svojej krásy. Snažila som sa s týmito predstavami, ktoré ma sprevádzali celým filmom, naplno vžiť, no zrejme to bude zvláštny a hlavne rozťahaný režisérsky štýl Sydneyho Pollacka, ktorý mi jednoducho nevyhovel. Tak, ako neviem prísť na chuť Scorseseho štýlu, nedokážem sa premôcť ani pri Pollackovi. Meryl Streep však predvádza bezchybný výkon a ako herečka, ktorá si vyberá role predovšetkým silných žien, ktoré skrývajú svoje duševné ťažkosti a zápasia s každodenným životom, ma priťahuje čoraz viac, nehovoriac o charizmatickom Robertovi Redfordovi v úlohe slobodomyseľného lovca žijúceho zo dňa na deň, ktorý Karen ponorí do vlastného sveta a ukáže jej večnosť jednej chvíle. Film sprevádza prekrásna emocionálna hudba Johna Barryho a autentické vyrozprávanie o zložitých životných osudoch v africkej Keni. Pár scén by som však určite vystrihla a pridala viac zmysluplnejších dialógov.(8.5.2008)

• - Během natáčení scény, kdy myje Denys (Robert Redford) Karen (Meryl Streep) vlasy, byla Streep velmi nervózní, protože natáčení probíhalo na území hrochů. (jezurka42)

• - Dům, kde kdysi žila Karen Blixenová, v Keni stále stojí, ale slouží jako vládní ozdravovna, a tak si filmaři našli farmu nedaleko, pojmenovanou Karen. (duklak2)

• - Film byl kdysi plánován jako projekt pro Gretu Garbo. V různých dobách se film pokoušeli natočit Orson Welles, David Lean či Nicolas Roeg. (Kulmon)