Vzpomínky na Afriku

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

• mat.ilda

Ráda věřím, že Karen Blixenová měla na Afriku pěkné vzpomínky, ale buď je nedokázala dostatečně poutavě sdílet nebo je prostě měl natočit někdo jiný... Tak nějak jsem vždycky tušila, že si nad barončiným dobrodružstvím budu spíš zoufat, než labužnicky pomlaskávat, už jen z náhodně zahlédnutých sekvencí, ze kterých vyklíčilo podezření na hodně vleklou a tuze nezáživnou záležitost... a ta, ač rozložena do tří večerů, dokázala načrtnout mou představu o nekonečnu. Dokonce i námitku, že nám k některým povedeným záběrům hezky hráli, v tomto případě shledávám zcela irelevantní. A Streepová & Redford se zřejmě nezaslouženě zasloužili o jednu z nejunylejších romancí filmového plátna. Netroufám si odhadnout, jak velký podíl na celém fiasku má český dabing, ale určitě mně pomohl splnit zadání úkolu č. 10 v Challenge Tour Special - Filmový lov, Hudečkové krákoravé "Měla jsem farmu v Africe" děsilo fest... Klaus Maria Brandauer rulez!!(15.6.2015)

Jsem trochu zklamaný. Legendární hudba, legendární herecká dvojice Streep + Redford, překrásná Afrika, ale tak strašně zdlouhavé a pomalé vyprávění, které roztahuje příběh, který by se vešel do 2 hodin, do zbytečně velkých rozměrů. Je to obrovská škoda, protože to má skutečně zvláštní atmosféru, navíc smutný konec, což se tolik nevidí, a prostě potenciál pro excelentní velkofilm tam bez debat je. Jen to bohužel postrádá tempo... :-( 65%(6.9.2013)

Celkem civilně odvyprávěný romantický příběh. Herci hrají dobře, africké scenérie jsou pěkné a Barrymu se hudba fakt povedla - on prostě muziku k filmům s dlouhými záběry na přírodu umí (viz Tanec s vlky). Na druhé straně, 161 minut je docela dost a filmy o hledání lásky mně nikdy moc nebraly. Takže u mne za 3* s tím, že pokud máte romantické filmy rádi, přičtěte si další dvě.(9.4.2012)

Abych řekl pravdu, musel jsem si kvůli nepřiměřené délce film pustit na dvakrát. Bohužel, Meryl Streep nikdy nebyla mou favoritkou, navíc já nikdy nebyl fanouškem dlouhých romantických eposů (čest výjimkám jako Indočína atd.). Zato Robert Redford patří k mým nejoblíbenějším hercům a John Barry k nejoblíbenějším hudebním skladatelům - několikrát jsem během hlavního motivu čekal, že se někdo vynoří se sklenkou Mattoni. Sydney Pollack odvedl kus práce, vždyť jde o jeden z prvních filmů svého druhu. Já se ale bavil jen místy. Scéna se lvy mě dostala do kolen, ty nekonečné záběry na africkou přírodu mě zase neskutečně nudily. Kvůli takovým záběrům si pouštím třeba Discovery, Animal Planet či National Geographic. V romantickém eposu mě zajímají trošku jiné věci. Škoda, očekával jsem o něco více než je akademií přeceněný epický flák z bohem zapomenuté Afriky. 3 a 1/2 s obrovským přispěním Roberta Redforda a Johna Barryho.(25.3.2010)

Navenek klasický hollywoodský velkofilm postavený na jednoduché milostné zápletce, dvou hvězdách a nádherných záběrech krajiny. Z vypravěčského hlediska jde ale zároveň o nebývalé důsledné naplnění českého názvu - o přiznaně útržkovitý výběr subjektivně rámovaných okamžiků. Tato vyprávěcí struktura Lumetovi umožnila vystavět film jako řadu velkých scén, vzpomínek, které protagonistce nejsilněji utkvěly v paměti. Vzniká dojem, že vyprávění je poměrně volně vedeno Blixenovou, nikoli tvůrcem, který by chtěl naše emoce navádět určitým směrem. Vzpomínky se díky tomu vyhýbají melodramatickému sentimentu a zároveň se jim daří zprostředkovat dojem přirozeného koloběhu života, který také nesměřuje předem vytyčenou trasou, ale v němž se prostě občas něco přihodí (mistrem tohoto typu vyprávění je Terrence Malick). Film přitom v žádném případě není chladný. Málokdy v dějinách kinematografie mezi herci tak bezchybně fungovala ona tajuplná "chemie." Streepová a Redford k sobě zkrátka patří a sledovat jejich společné scény je podobnou radostí jako se opájet záběry africké divočiny. Kdyby šlo o jediné vzpomínky na Afriku, které kdy budu mít, nelitoval bych. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, pshimi, berg.12, Faidra, Tommy987, Grafito, jatamansi, FilmFan24(3.12.2006)

• - Přestože se film točil ze 70 procent v Africe, lvi, kteří v dramatických momentech napadli Karen a Denyse, byli cvičení jedinci, přivezení z Kalifornie. (duklak2)

• - Film byl dán do kin v roce 1985, přesně století od narození Karen Blixen. (Kulmon)

• - Film byl kdysi plánován jako projekt pro Gretu Garbo. V různých dobách se film pokoušeli natočit Orson Welles, David Lean či Nicolas Roeg. (Kulmon)