Vzpomínky na Afriku

Spomienky z Afriky

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Krásné v exteriérech, v hudbě, ve scénáři i v hmatatelné chemii hlavní dvojice. Lehce rozmělněné ve zbytečných vedlejších liniích, které ubližují naléhavosti přítomného citu. Přesto ale díky letadlu, mytí vlasů a "Já tě strašně chci" nezapomenutelný počin, který mi svým teskným vyzněním nadlouho změnil myšlenky. 90%(25.4.2005)

Strašně moc rozvleklý a přitom hrozně krátký film. Že si to odoruje? Kdeže. Pollack věnuje až příliš času záběrum na přírodu a milostnému plkání Streepové s Redfordem. Naproti tomu je tam ze začátku celkem zajímavě nakousnutá situace v soudobé Africe a hlavně problémy hlavní hrdinky. Bohužel ta se jak mávnutím kouzelného proutku rázem promění z trochu nafrněné Evropanky v zkušenou ochráňkyni farmy. Škoda nevyužitého potenciálu. A ano Pollack tímto filmem stanovil určité mantinely pro romantické velkofilmy. Jenže byl už několikrát překonán. Nostalgie u mě nefunguje, protože film jsem videl teprve čtvrt století od jeho vzniku. Proto hodnotím takto. Králem obdobných filmů zůstává i nadále v mém soukromém žebříčku Costnerův Tanec s vlky. Abych jen nekritizoval - ty kýčovité záběry africké přírody jsou nádherné. A samozřejmě i soundtrack je skvělý. 70ˇ%.(8.9.2007)

Příběh o lásce, natočen v africké přírodě fantastickou kamerou a podbarven krásnou hudbou Johna Barryho, který se zde stejně jako v Tanci s vlky vyznamenal. Každý záběr z přírody je jako nádherný obraz namalovaný tím nejlepším malířem, režie pana Pollacka je prvotřídní a o hereckých výkonech dvou hlavních protagonistů se netřeba rozepisovat, to je tradiční nadstandard. Ve filmu je spousta krásných scén, které na diváka udělají dojem, ale kdybych měl vybrat jednu, tak tu, kdy Robert Redford jako pilot pozve Meryl na výlet letadlem a ukáže jí Afriku z ptačí perspektivy takovým způsobem, že to bere dech. Do toho všeho zní ta krásná Barryho hudba a mě přeběhl mráz po zádech - tak mě ta scéna dostala. Navíc se dostaví i trocha příjemného humoru.(27.9.2010)

„Měla jsem farmu v Africe na úpatí Ngongského pohoří" tak začíná film (a tuším i kniha), po jehož shlédnutí budete cítit to, co bych rád cítil po každém filmu. Ten pocit si dokážu vybavit i nyní, ale nedokážu jej popsat. Jenže to se cítí pouze u některých snímků. Tento je jedním z nich a je to skutečný klenot. Streepová s Redfordem, dvacátá léta, nádherné Afrika, divukrásná příroda a duši naplňující hudba Johna Barryho. Koncert pro oči i duši. Zde je to na maximální počet hvězdiček bez jakýchkoliv výhrad.(28.7.2011)

• mat.ilda

Ráda věřím, že Karen Blixenová měla na Afriku pěkné vzpomínky, ale buď je nedokázala dostatečně poutavě sdílet nebo je prostě měl natočit někdo jiný... Tak nějak jsem vždycky tušila, že si nad barončiným dobrodružstvím budu spíš zoufat, než labužnicky pomlaskávat, už jen z náhodně zahlédnutých sekvencí, ze kterých vyklíčilo podezření na hodně vleklou a tuze nezáživnou záležitost... a ta, ač rozložena do tří večerů, dokázala načrtnout mou představu o nekonečnu. Dokonce i námitku, že nám k některým povedeným záběrům hezky hráli, v tomto případě shledávám zcela irelevantní. A Streepová & Redford se zřejmě nezaslouženě zasloužili o jednu z nejunylejších romancí filmového plátna. Netroufám si odhadnout, jak velký podíl na celém fiasku má český dabing, ale určitě mně pomohl splnit zadání úkolu č. 10 v Challenge Tour Special - Filmový lov, Hudečkové krákoravé "Měla jsem farmu v Africe" děsilo fest... Klaus Maria Brandauer rulez!!(15.6.2015)

• - K obsazení Roberta Redforda došlo částečně ze zoufalství. Herec navíc pohoršil všechny fanoušky skutečné Karen Blixeové, jelikož si odmítl osvojit britský přízvuk. (duklak2)

• - V jedné scéně se Karen pokouší zahnat lva bičem. Meryl Streep byla ujištěna, že lev bude přivázaný, aby se k ní nemohl přiblížit. Při natáčení však přivázán nebyl. Obava v její tváři je skutečná. (Kulmon)

• - Errol Trzebinská, autorka několika knih o Finchi Hattonovi, režiséra doslova doprošovala, aby roli svěřil Angličanovi Charlesi Danceovi. Ten však vypadl ze hry vinou svého předchozího filmu Víc než dost, v němž hrál po boku Meryl Streepové a moc to mezi nimi nejiskřilo. (duklak2)