Vzpomínky na Afriku

Spomienky z Afriky

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Strašně moc rozvleklý a přitom hrozně krátký film. Že si to odoruje? Kdeže. Pollack věnuje až příliš času záběrum na přírodu a milostnému plkání Streepové s Redfordem. Naproti tomu je tam ze začátku celkem zajímavě nakousnutá situace v soudobé Africe a hlavně problémy hlavní hrdinky. Bohužel ta se jak mávnutím kouzelného proutku rázem promění z trochu nafrněné Evropanky v zkušenou ochráňkyni farmy. Škoda nevyužitého potenciálu. A ano Pollack tímto filmem stanovil určité mantinely pro romantické velkofilmy. Jenže byl už několikrát překonán. Nostalgie u mě nefunguje, protože film jsem videl teprve čtvrt století od jeho vzniku. Proto hodnotím takto. Králem obdobných filmů zůstává i nadále v mém soukromém žebříčku Costnerův Tanec s vlky. Abych jen nekritizoval - ty kýčovité záběry africké přírody jsou nádherné. A samozřejmě i soundtrack je skvělý. 70ˇ%.(8.9.2007)

Navenek klasický hollywoodský velkofilm postavený na jednoduché milostné zápletce, dvou hvězdách a nádherných záběrech krajiny. Z vypravěčského hlediska jde ale zároveň o nebývalé důsledné naplnění českého názvu - o přiznaně útržkovitý výběr subjektivně rámovaných okamžiků. Tato vyprávěcí struktura Lumetovi umožnila vystavět film jako řadu velkých scén, vzpomínek, které protagonistce nejsilněji utkvěly v paměti. Vzniká dojem, že vyprávění je poměrně volně vedeno Blixenovou, nikoli tvůrcem, který by chtěl naše emoce navádět určitým směrem. Vzpomínky se díky tomu vyhýbají melodramatickému sentimentu a zároveň se jim daří zprostředkovat dojem přirozeného koloběhu života, který také nesměřuje předem vytyčenou trasou, ale v němž se prostě občas něco přihodí (mistrem tohoto typu vyprávění je Terrence Malick). Film přitom v žádném případě není chladný. Málokdy v dějinách kinematografie mezi herci tak bezchybně fungovala ona tajuplná "chemie." Streepová a Redford k sobě zkrátka patří a sledovat jejich společné scény je podobnou radostí jako se opájet záběry africké divočiny. Kdyby šlo o jediné vzpomínky na Afriku, které kdy budu mít, nelitoval bych. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, pshimi, berg.12, Faidra, Tommy987, Grafito, jatamansi, FilmFan24(3.12.2006)

Poutavý děj, nádherný příběh, překrásná uklidňující hudba a skvělé herecké výkony... mohl bych jmenovat dál a stejně bych nenapsal všechny kvality, kterými je tento film obdařen, ale bohužel i přes velmi příjemně strávený večer u tohoto snímku nemohu hodnotit jinak než 4*, možná jsem nejlepší dílo pana Pollacka málo docenil, ale celkový dojem na mě zkrátka víc jak čtyřhvězdičkově nepůsobí.(17.1.2010)

Nikdy v dějinách kinematografie nevděčil celý kontinent, za tak mnohé, tak malé hrstce jednotlivců, jakým byli Sidney Pollack, Robert Redford či Meryl Streepová. Ač s uštěpačným nádechem kolonialismu je tento film jak nádhernou reklamou na africký kontinent, ale i plnokrevnou romantikou. Film nebes se dotýkající. PS: Beru zpět, je to úděsně koloniální, evropocentrická a bělošsky nadřazenecká agitačka. Ale ani tak si nemůžu pomoci.(23.7.2006)

• mat.ilda

Ráda věřím, že Karen Blixenová měla na Afriku pěkné vzpomínky, ale buď je nedokázala dostatečně poutavě sdílet nebo je prostě měl natočit někdo jiný... Tak nějak jsem vždycky tušila, že si nad barončiným dobrodružstvím budu spíš zoufat, než labužnicky pomlaskávat, už jen z náhodně zahlédnutých sekvencí, ze kterých vyklíčilo podezření na hodně vleklou a tuze nezáživnou záležitost... a ta, ač rozložena do tří večerů, dokázala načrtnout mou představu o nekonečnu. Dokonce i námitku, že nám k některým povedeným záběrům hezky hráli, v tomto případě shledávám zcela irelevantní. A Streepová & Redford se zřejmě nezaslouženě zasloužili o jednu z nejunylejších romancí filmového plátna. Netroufám si odhadnout, jak velký podíl na celém fiasku má český dabing, ale určitě mně pomohl splnit zadání úkolu č. 10 v Challenge Tour Special - Filmový lov, Hudečkové krákoravé "Měla jsem farmu v Africe" děsilo fest... Klaus Maria Brandauer rulez!!(15.6.2015)

• - Příslušníci bantuského kmene Kikuyu si zahráli ve filmu sami sebe. (Kulmon)

• - Karen Blxen je dodnes jediná žena, která kdy dostala pozvánku napít se v pánském klubu Muthaiga. (Kulmon)

• - V jedné scéně se Karen pokouší zahnat lva bičem. Meryl Streep byla ujištěna, že lev bude přivázaný, aby se k ní nemohl přiblížit. Při natáčení však přivázán nebyl. Obava v její tváři je skutečná. (Kulmon)