poster

Vzpomínky na Afriku

 • USA

  Out of Africa

 • Slovensko

  Spomienky z Afriky

 • Slovensko

  Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sud
  *****

  Výborný romantický velkofilm s vynikajícími hereckými výkony Roberta Redforda a Meryl Streepové. Sydney Pollack ukázal těm, kteří o jeho kvalitách pochybovali (já mezi ně nepatřil ani nepatřím :-)), že dokáže natočit trhák. A hlavně, ve filmu se neobjeví vůbec žádné klišé ani patos. Důvodem jsou herecké výkony, skvěle napsaný scénář, krásná Africká příroda, nádherná hudba Johna Barryho a žádný happy-end. A přesto konec je tak krásný a dojemný (lvi na planině), že se po právu musí zalíbit. Oscary jsou po právu zasloužené (hlavně režie, kamera a hudba).(29.8.2005)

 • Matty
  ****

  Navenek klasický hollywoodský velkofilm postavený na jednoduché milostné zápletce, dvou hvězdách a nádherných záběrech krajiny. Z vypravěčského hlediska jde ale zároveň o nebývalé důsledné naplnění českého názvu - o přiznaně útržkovitý výběr subjektivně rámovaných okamžiků. Tato vyprávěcí struktura Lumetovi umožnila vystavět film jako řadu velkých scén, vzpomínek, které protagonistce nejsilněji utkvěly v paměti. Vzniká dojem, že vyprávění je poměrně volně vedeno Blixenovou, nikoli tvůrcem, který by chtěl naše emoce navádět určitým směrem. Vzpomínky se díky tomu vyhýbají melodramatickému sentimentu a zároveň se jim daří zprostředkovat dojem přirozeného koloběhu života, který také nesměřuje předem vytyčenou trasou, ale v němž se prostě občas něco přihodí (mistrem tohoto typu vyprávění je Terrence Malick). Film přitom v žádném případě není chladný. Málokdy v dějinách kinematografie mezi herci tak bezchybně fungovala ona tajuplná "chemie." Streepová a Redford k sobě zkrátka patří a sledovat jejich společné scény je podobnou radostí jako se opájet záběry africké divočiny. Kdyby šlo o jediné vzpomínky na Afriku, které kdy budu mít, nelitoval bych. 85% Zajímavé komentáře: Douglas, pshimi, berg.12, Faidra, Tommy987, Grafito, jatamansi, FilmFan24(3.12.2006)

 • novoten
  *****

  Krásné v exteriérech, v hudbě, ve scénáři i v hmatatelné chemii hlavní dvojice. Lehce rozmělněné ve zbytečných vedlejších liniích, které ubližují naléhavosti přítomného citu. Přesto ale díky letadlu, mytí vlasů a "Já tě strašně chci" nezapomenutelný počin, který mi svým teskným vyzněním nadlouho změnil myšlenky. 90%(25.4.2005)

 • golfista
  *****

  Nádherný, úchvatný film o ženě, která se v roce 1914 přistěhovala do afrického státu Kenya a žila zde na farmě. Příběh velké lásky, nádhernou kamerou snímaná příroda, fantastická hudba Johna Barryho a několik nezapomenutelných scén (například útok lvů, meditace u ohně o smyslu manželství, lvi na planině...). To všechno vám zůstane na dlouho v paměti . Hlavně ovšem pocit, který se ani moc nedá popsat. Vynikající výkon Meryl Streep a Roberta Redforda. U tohohle snímku se Akademie opravdu nespletla.(25.3.2003)

 • Radyo
  *****

  Boží!! Na tenhle film můžu koukat od rána do večera.Je to sice (vpodstatě) sladkobolná melodramatická romance, což je zrovna žánr, který moc nemusím, ovšem je to absolutní a dosud nepřekonaná špička této kategorie. Sydney Pollack u mě tímhle filmem náramně stoupl na ceně a zapsal se zřejmě mezi ty nesmrtelné režiséry, o nichž se bude mluvit ještě za několik desítek let. Absolutně famózní je i soundtrack s hudbou Johna Barryho, jehož ústřední melodii může každý slýchat často v televizní reklamě na Mattoni (ne v té, že Mattoni už není, ale v té druhé). Celkový dojem z filmu se ani nedá popsat slovy, to se prostě musí vidět a naplno prožít a procítit.(13.11.2002)

 • - Většina nábytku, kterým byla zařízena farma v Keni, bylo skutečné vybavení Karen Blixen. (duklak2)

 • - Errol Trzebinská, autorka několika knih o Finchi Hattonovi, režiséra doslova doprošovala, aby roli svěřil Angličanovi Charlesi Danceovi. Ten však vypadl ze hry vinou svého předchozího filmu Víc než dost, v němž hrál po boku Meryl Streepové a moc to mezi nimi nejiskřilo. (duklak2)

 • - Přestože se film točil ze 70 procent v Africe, lvi, kteří v dramatických momentech napadli Karen a Denyse, byli cvičení jedinci, přivezení z Kalifornie. (duklak2)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace