odpadlik123

A jedno z největších životních překvapení, které jsem zažila. Proč jsem si jako myslela, že to bude komedie? Mám dojem, že tak usuzuje na úvod každý, už jen ten plakát, název, obsazení, obrys děje „Asiat na Divokém západě" a fakt, že George Eastman se objevuje ve stejném oděvu jako v Tutti per uno... prostě vyvolávají dojem praštěné grotesky. Ale ouha. Od samého úvodu začíná hrát hudba jako z nějaké podprůměrné kriminálky, žel bohu tak vytrvalá, že s mizivými pauzami počitatelných v sekundách hraje po celou dobu hodiny a půl. A nedá se to vydržet. Naprosto nevhodně podkresluje každou scénu, jako by byl skladatel hluchý, slepý a blbý, ale nadšený a odhodlaný zahltit nás hrozivými zvuky, jaké by snad nezvládl ani Piccioni. Hrdina opouští Thajsko a s důležitým posláním zamíří přímo na Západ. Kvůli jeho úkolu ho ovšem od chvíle, kdy opustí buddhistické chrámy a objeví se na louce u lesa (kde si na Ameriku ani nesnaží hrát), začnou nahánět místní podvratné živly. A jelikož zde žije i majitel čínské restaurace, jemuž eng dabing přisoudil neskutečně rasistický hlas, je jasné, že začnou držet spolu a mohli by záporákům namlít hubu. Ale opět ouha. Od úvodu se bijí poněkud těžkopádně s dojmem působícím, že se mlátí doopravdy. Číňan používá kung fu, oproti tomu kolega jakýsi kick box, po jehož zásazích zůstávají nepřátelé nadobro ležet. A ve chvíli, kdy zjistíme, že záporákem bude Gordon Mitchell (jenž charakterově jako by vypadl z Mimo zákon a něco z děje poté taky) a začnou se vraždit muži, ženy i děti (!), teprve mi dojde, že to žádná komedie není. Ve městě, kam hrdina dorazí, panují zvláštní poměry a za šerifa (trochu tak jako cameo) mají George Eastmana s extrémně rozevlátým účesem. Ač šerif to na úvod nebere nikterak tragicky, i on záhy pochopí, že je ve svém úřadu tragicky osamělý, všichni kolem úskoční a krutí, záporáci neslitovní a hrdinové můžou mluvit o velkém štěstí, jestli tenhle krutý film vůbec přežijí. Neb tady není ušetřen nikdo. Žádná imunita, žádná tolerance slabšího pohlaví, Gordon se svou obrovskou bandou jde přes libovolné množství mrtvol a sympatický Thajec a Číňan, aby se z toho vysekali - první si svou roli patřičně užije od začátku, kdy kulhá, přes prostřelené rameno po mučení... Některé střihy (třeba v bitce) jsou naprosto nejasné a budoucí úděl postav i samotného šerifa taktéž, jedno je ale jasné – tady se bude zákeřně vraždit bez mrknutí a závěrečně bojovat do padnutí posledního muže. Jen hudba nás může vytrhnout z nadměrné deprese ve chvíli, kdy se v posledním akordu filmu pokusí o první a poslední hudební motiv. Teda, čekala jsem všechno, šílené Japonce, samé bitky, i nějaký ten blbý humor, ale takovou kruťárnu, panečku, to náramně překvapilo. Jen nevím, jestli v dobrém. ()