Zakázaný majetek

Určeno k demolici

This Property Is Condemned

Drama / Romantický

USA, 1966, 110 min

Zpočátku jsem se poněkud obával, že mě snímek nebude příliš bavit, avšak jakmile se na scéně objevil Robert Redford a Charles Bronson, začal být Zakázaný majetek zajímavou podívanou, u níž mě bavil nejen samotný námět, ale také herecké výkony zmíněných herců. Za zmínku stojí rovněž prostředí, v němž se příběh odehrává, a psychologie postav.(12.10.2015)

Alva je praštěná, krásná, trochu děvka a snílek. Žije v otřesné prdeli jménem Dodson. Chce pryč. Logické, a odehrávající se dnes a i zítra. No a do toho přijde Owen, který má pěkně hnusnou práci, rozhodování o výpovědích. Na tomto základu Wiliamse vybudoval Pollack vynikající film, romantický, tragický, politický od všeho něco. Dobrá zpráva je, že je to velice krásné dílo. Smrt Alvy tam ani neuvidíte, odvypráví to její sestra na kolejích ve zděděných šatech a se starou panenkou. Doporučuji!(16.8.2009)

Osud tomu chtěl, že si mě Zakázaný majetek musel najít sám, ale možná byl osud i to, že se pro mě tenhle příběh šetřil na dobu, kdy Sydney už nebude tolik točit a já zatoužím po něčem o lásce, vášni, překážkách, zároveň ale vkusném, poctivém .... prostě Pollackovském. A tak se přede mnou rozprostřela romance o jedné něžné i proradné, kruté i bezradné kočce v rozpáleném penzionu za dlouhého horkého léta, kterou náhodný okouzlující cestující vysvobodil ze spárů prohnané matky i jejích vlastních chimér. Touhám bylo učiněno zadost, Robert s Natalií tvořili překrásný pár, jejich tváře dlouho nedostanu z hlavy.(29.7.2007)

Popoluška z penziónu pri železnici nežije s macochou, ale jej vlastná matka ju využíva ako lákadlo pre svoj biznis. Ona sa utieka do predstáv o lepšom živote a záletov s miestnymi mladíkmi. Mladšia sestra v nej napriek tomu vidí vzor a závidí jej noblesu. Potenciálnym záchrancom sa zdá byť obchodný cestujúci, ktorý prišiel do tohto "pokojného" mestečka povyhadzovať pár zamestnancov, lebo je kríza a niekto musí robiť aj takúto prácu. Situácia sa vyostruje a celé to môže dopadnúť jedine ako nádherná tragédia hodna Tennessee Williamsa.(4.1.2015)

Značně typický Tennessee Williams, který se sice tváří velmi psychologicky, ale postavy jeho dramat jsou spíše modelové. Pollackova režie poněkud obrousila psychoanalytické ostré hrany (Kazan by byl asi lepší režisér snímku), přidala klasicky filmový pohled a zvýraznila nostalgii a touhu po idyle (což se mi jeví na filmu nejzajímavější - i v postavě Alviny sestry). Sociální kritika zůstává, Tennesseeovo drsné jižanství je pak uhlazováno hudbou, která se sice snaží být autentickou, ale jde spíše o dobové retro (tedy po povrchu jdoucí), a mírně líbeznou kamerou.(30.4.2010)

• - Natáčení probíhalo ve městě Bay St. Louis. (Terva)

• - Film je adaptací stejnojmenné hry, kterou napsal Tennesse Williams roku 1946. (Terva)