Zakázaný majetek

Určeno k demolici

This Property Is Condemned

Drama / Romantický

USA, 1966, 110 min

Klasicky krásná Pollackovská romantika, která, ač je sice předvídatelná, rozhodně nenudí a místy dokonce nečekaně překvapí. Krásný, inteligentní a nedostupný Owen Legate (Robert Redford) přijíždí na konec světa, kde dávají kojoti dobrou noc, aby tam čirou náhodou narazil na neskutečně nádhernou, marnivou, zasněnou, ale chytrou Alvu Starr (Natalii Wood). Ale ani osud ani scénárista tomu nechtějí, aby bylo jejich těžce vybojované lásce přáno... Překvapuje mě, že je Zakázaný majetek, tak málo známý - je totiž jedním z těch romantických filmů, jejichž atmosféra diváka naprosto okouzlí, ne jako většina těch dnešních, absolutně neosobních, pseudo slaďáren.(10.8.2009)

Wood+Redford=jiskřivá romance plná nástrah, ve které není této vášnivé lásce přáno od samotného úvodu, až do jejího konce. Krásná a snivá Alva musí shromáždit všechny své síly v boji s dotírající nápadníky, a hlavně se svým osudem. Výborná režie, nepostrádající též dramatické momenty. Jen k tomu konci bych měl výhrady. Takhle to skončit nemělo. Tentokrát ne.(2.3.2014)

Zpočátku jsem se poněkud obával, že mě snímek nebude příliš bavit, avšak jakmile se na scéně objevil Robert Redford a Charles Bronson, začal být Zakázaný majetek zajímavou podívanou, u níž mě bavil nejen samotný námět, ale také herecké výkony zmíněných herců. Za zmínku stojí rovněž prostředí, v němž se příběh odehrává, a psychologie postav.(12.10.2015)

Značně typický Tennessee Williams, který se sice tváří velmi psychologicky, ale postavy jeho dramat jsou spíše modelové. Pollackova režie poněkud obrousila psychoanalytické ostré hrany (Kazan by byl asi lepší režisér snímku), přidala klasicky filmový pohled a zvýraznila nostalgii a touhu po idyle (což se mi jeví na filmu nejzajímavější - i v postavě Alviny sestry). Sociální kritika zůstává, Tennesseeovo drsné jižanství je pak uhlazováno hudbou, která se sice snaží být autentickou, ale jde spíše o dobové retro (tedy po povrchu jdoucí), a mírně líbeznou kamerou.(30.4.2010)

Kvalitní adaptace kvalitní předlohy. Dobrá podívaná, a rád bych mnohem víc takových. Bohužel, trend je spíš takový, že jak se rozmáhají technologické možnosti, zakrývají se jejich užíváním stále slabomyslnější filmové scénáře a upadající umění filmového herectví (to druhé možná ne celosvětově, ale u nás určitě).(25.8.2015)

• - Natáčení probíhalo ve městě Bay St. Louis. (Terva)

• - Film je adaptací stejnojmenné hry, kterou napsal Tennesse Williams roku 1946. (Terva)