Reklama

Reklama

Japonská mafie

  • USA The Yakuza
Akční / Drama / Krimi / Thriller
USA / Japonsko, 1974, 112 min

Obsahy(1)

Harry Kilmer je válečný veterán a detektiv. George je jeho přítel, který obchoduje se vším možným. Tentokrát se však dostal do velkých problémů, když ztratil dodávku zbraní pro japonskou Yakuzu. Ti si jako rukojmí vezmou jeho dceru a jemu nezbývá než se obrátit na dávného přítele o pomoc. Harry odjíždí do Japonska a zde rozplétá nejen přísný morální kodex Yakuzy, ale tak dávno zapomenutou část svého života. (raffspIn)

(více)

Videa (1)

Recenze (48)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Paul Schrader, Robert Towne .. Z mého dnešního pohledu se jedná sice stále o dobrý film, ale kazí ho přílišná sentimentalita v úvodu (americké dopady okupace Japonska po válce) a také to "noirovité" rozložení postav, kde je tvrdý chlápek, osudová žena apod., které zrovna do tohoto orientálně gangsterského prostředí moc nesedí (ale doba vzniku si žádala své..). Zato morality na konci příběhu už své opodstatnění nalézají. Jinak myslím, že Sydney Pollack zvládl, s přispěním scénáristů, mnohé úskalí vykreslit věrně k pochopení složitého vnitřního systému Yakuzy. Jako v každé zločinné organizaci i zde jsou oportunisti a tak jsou často kodexy cti zbytečné. Díky tomu se dočkáme několika stylových akcí, jak v americkém (střílení) tak japonském (brutální souboj mečů) provedení. Škoda, že se na ně, při pozvolném vyprávění, musí doslova trpělivě čekat. Myslím, že by nebylo od věci natočit něco o Yakuze i v současném technickém provedení. 70%. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Škoda až příliš pozvolné úvodní poloviny, která platí daň za to, že je jedním z prvních setkání západního publika s Japonskem od války a tak je tu nutnost vysvětlovat pojmy i japonskou náturu. Tedy záležitosti, které dnes patří ke všeobecným znalostem. A tak se tráví moře času didaktickým vysvětlováním bušida, jakuzy, katany, citu a povinnosti pro čest a závazek apod. Místy to působí skoro až jako zfilmovaní těchto záznamů z wikipedie. Na druhou stranu to na rozdíl od mnoha podobných filmů není k japonským tradicím „zápaďácky urážlivé“ a naopak to pravidla i specifika dodržuje. Jakmile je však vše vysvětleno a začne samotné nesmlouvavé krvavé splácení dluhů a letitých osobních závazků, tak již není na co si stěžovat. Tedy krom toho, že pohled do historie, zvyků a závazků v rámci jakuzy si stejně lépe zpracovali sami Japonci; především pak v tvorbě Hidea Gošy. ()

Reklama

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Tak tohle setsakramentsky bolelo, a to jsem se docela těšil. Jediné klady tohoto filmu jsou samurajské souboje a působivá hudba, pokud se nebojuje a nic nehraje tak film značně nudí, což je od mistra přes podmanivé filmy velkým prohřeškem. Japonská mafie je určitě nekonvenční podívaná, jejíž scénárista nebyl žádný chorý vyždímanec, bohužel ale není tento film určen pro mě. Jednou ho vzhledem k mé úctě k Pollackovi přehodnotím. ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Film jako takový je natočený dobře, Pollack, resp. Schrader jako scénárista s ním nicméně přišli v době, kdy v Japonsku hrály prim divoké a realistické džicuroku eiga. Přesto se Pollack se Schraderem rozhodli pojmout příběh tradičním způsobem. Film fungoval jako jakási základní učebnice světa jakuzy, což v porovnání s tehdejší realitou působilo dost zastarale. Kódži Šundó, dlouhá léta hlavní producent studia Tóei a odpovědný za největší jakuzácké fláky, považoval Japonskou mafii za neskutečně naivní záležitost. Přestože po zhlédnutí více než šesti desítek jakuzáren nemohu jinak než souhlasit, tak pro člověka žánrem nepolíbeným stále jde o srozumitelnou a napínavou podívanou. ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

Sydney Pollack, tu na zemi, po sebe zanechal nezabudnuteľné veci. Yakuza je príbehom o cti a nepísaných pravidlách, ktoré aj tak všetci dodržiavajú. Čo však vtedy, keď treba ísť až za hranice svojich možností? Aj keď by som za tento film svoj malíček do hry nedal, sakra dobre sa na takéto počiny pozerá. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (7)

  • Za scénář dostal autor zaplaceno 300 000 dolarů, což v té době byla nejvyšší vyplacená částka za filmový scénář. (pawleta)

Reklama

Reklama