Dívka s perlou

• Nový Zéland

Girl with a Pearl Earring

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Lucembursko, 2003, 95 min

Táto zaujímavo natočená dráma stojí predovšetkým na vydarenom zachytení dobovej atmsoféry a vzťahu medzi pánmi a sluhami. Vyzdvihnúť treba disciplinovaný výkon Scarlett Johanssonovej, ostro kontrastujúci so šupáckym (unudeným??) maliarom Firthom. Zdá sa, že tu po dlhšom čase zase máme jednu veľmi mladú, ale zároveň aj veľmi schopnú a talentovanú herečku, s ktorou nás čaká dobrá filmová budúcnosť. A tie jej vlasy!!!(23.5.2005)

Tento film je ako obraz starých majstrov - remeselná perfekcia, vznešená nuda. Tak to vidí väčšinový divák. Starí majstri však zďaleka nie sú len o remesle, ale najmä o mágii skrytej vo vnútornej štruktúre diela. Vermeerov obraz môže pôsobiť ako prachobyčajná banalita. V skutočnosti ňou začne byť až vo chvíli, keď si odmyslíme tú perlu. Obdobne je to i s Webberovým filmom. Z banálnej historky sa niekedy, vo vzácnych prípadoch, stáva lyricko-epický príbeh, priam mytologicky intenzívny, s čarom neuchopiteľnej mágie, unikavej ako mraky prestúpené desiatkami farebných odtieňov. Mimochodom, povedali by ste, že perforácia ušného lalôčka môže pôsobiť neuveriteľne eroticky?(10.4.2009)

Tento film je pastva pro oči, stejně jako pro uši. Jeden z případů, kdy byla knižní předloha na plátno převedena více než kvalitně a naopak rozšiřuje její tištěný nedostatek - důraz na slova a závislost pouze na vlastní představivosti. Tento snímek vám tuto představivost servíruje očima tvůrců, kteří se jí zhostili výtečně - vizuální stránka je hlavní doménou tohoto díla, přesně, jak bylo cíleno. Pohled na rozkošně vyjukanou Scarlett S. a umělecky roztržitého Colina F. vypadá dokonale. Tento film nemá tak silný příběh, důvod, proč se mi tolik líbí, tkví především v jeho vychutnání si mými smysly, ať už zrakovými, tak i sluchovými díky skvostné hudbě Alexandra Desplatta. Pokud k filmu přistupujete s tím, že více, o co asi půjde a máte na něco takového právě teď náladu, bude se vám podle mého názoru líbit, i když vnímání má každý jiné. Mně by už pouhá přítomnost mnou zbožňované Scarlett Johansson stačila ke krásnému zážitku, to, že se povedlo i vše ostatní, je příjemný bonus :)(16.5.2007)

Film, který vyniká zejména hereckými výkony a pečlivě budovanou hutnou atmosférou. Napětí mezi postavami je cítit z plátna v každém okamžiku a dusno, které v domě malíře panuje, jako by panovalo i před televizní obrazovkou. Ale obsahově to nemá absolutně co nabídnout, ten film je v podstatě o ničem. Krásně natočený příběh vzniku jednoho z nejslavnějších obrazl všech dob, jehož poetika mi bohužel nic moc neříká.(27.1.2010)

Film, který je směšný svou vážností. V jednom okamžiku jsem dokonce vyprskl smíchy - Colin Firth tady reaguje zamlženým pohledem do prázdna prakticky na každý impulz: na smutné situace, na veselé situace, na problémy, a dokonce i na dotazy. Nemotorně konstruovaný scénář se plíží odnikud nikam a postrádá jakýkoliv silnější okamžik, o nějakém dramatickém oblouku ani nemluvě. Za pochvalu zato stojí krásný vizuál přesně vystihující barvy a světlo z obrazů vlámských mistrů, celkově vzato je to taky poučné nahlédnutí do tvůrčího procesu. Takže času nelituju, Colin by ale zasloužil vylechtat.(10.8.2015)

• - David Morrissey hrál v několika scénách malířova přítele, ale všechny scény s ním byly nakonec vystříhány. (Karlos80)

• - Snímek měl oficiální premiéru 31. srpna 2003 na filmovém festivalu v Telluride, v říjnu. Do širší distribuce se měl dostat v listopadu, jenže distribuční společnost Lions Gate jej raději posunula o měsíc déle. Chtěla ho totiž co nejvíce zviditelnit v nadcházející oscarové sezóně. (imro)

• - Právě po účinkování v tomto filmu se irský herec Cillian Murphy přiklonil k vegetariánství. Ve filmu ztvárnil řeznického pomocníka Pietera. (Morien)