Reklama

Reklama

Epizody(3)

Obsahy(1)

Vojvoda Atreides veľmi dobre vie, že vládu nad planétou Arrakis, inak zvanou Duna, nedostane tak ľahko. Barón Harkonnen sa jej bez boja odmieta vzdať. Planéta, ktorá na prvý pohľad neukrýva nič, čo by stálo za boj na život a na smrť. Lenže na piesočnej planéte žijú nebezpečné obrie piesočné červy, vďaka ktorým sa na planéte vyskytuje mystická látka, ktorá umožňuje zájsť na miesta, kde ešte nikto nebol. Je to látka, ktorá pri správnom využití poskytuje neobmedzenú moc. Táto látka je však tým najvzácnejším, čo vesmírna ríša pozná. Vojvodova skupina je v obľúčení Harkonnena, ale Paul Atreides s Jessicou uniknú nebezpečiu a ukryjú sa v púšti. Tu narazia na miestnych obyvateľov, Fremenov, ktorí uveria v dávne proroctvo. Podľa tejto predpovede by mal byť práve Paul Atreides dlho očakávaným spasiteľom... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Asi jedinej "film" o Dune, kterej sem skouk komplet celej. Sice nevim, jak moc pribeh odpovida predloze, ale prisel mi docela solidni. Akorat je tu dost malo akce a strasne moc rozhovoru. Ale musim pochvalit, ze jsem se za tech 270 minut nudil jen vyjimecne, moc hluchejch mist tu neni. Co se tyka triku, tak krome tlamy cerva, ktera je udelana slusne, je to naprosto katastrofa, to jsou proste priserny triky. Hudby bu tu mohlo bejt vic. Co se tyce hercu, tak prevazne hrajou prumerne, takze nic, co by rusilo, akorat obcas se ukaze nakej ceskej herec, jako Taborsky nebo Kriz a jsou tam jako pest na oko. A mozna by to chtelo lepsi zaver, tohle mi prislo takovy nijak zvlast ukonceny. Ale jinak musim rict, ze se jedna o kvalitni zpracovani Duny, ktery bych cely asi znovu nekoukal, ale na to jedno podivani je to slusna zabava. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Zdlouhavé, místama nudné, místama trikově zcela nezvládnuté, ale víte, v tomhle případě mi to vůbec nevadí. Vzhledem k faktu, že celý film vznikal na Barrandově a že všechny scény z pouště vznikaly v jedné místnosti, mé ta triková nedokonalost svůj půvab. Často vidíte, jak herci předstírají chůzi po poušti a bezprostředně za nimi vidíte pověšené plátno s namalovanými dunami atd. Takových momentů je tam spousta a už jenom vychytávat tyhle nedokonalosti je velmi zábavné. Navzdory tomu jsem byl vtažen do příběhu, protože Duna sama o sobě je parádní román a tahle verze se jí dost věrně drží. Herecky to bylo často dost toporné, ale potěší hojná účast našich herců, z nichž Karel Dobrý má nečekaně velký prostor. Párádní jsou ovšem kostýmy pana Pištěka, což se ovšem dalo čekat. Ale jak už jsem řekl, nejzábavnější na celém filmu jsou ty roztomile nedokonalé triky z dílny našich trikových specialistů.___ PS: Po diváckém repete po dlouhých letech a přečtení knihy musím jenom konstatovat, že asi takhle nějak - pietně k předloze - měla vypadat Lynchova verze. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Televizní zpracování lepší filmového. Ti kdo viděli Lynchovu verzi, budou jistě zaskočeni barevností celé výpravy, o Pištěkových kreacích ani nemluvě. Ale toto rozčarování během chvilky pomine a budete se v této Duně cítit mnohem víc jako doma. Je jen škoda místy skutečně slabých triků, protože jsou jedinou vadou na kráse jinak skvělého díla. Účast českých herců je milá (Chani je skvělá a Liet...no, řekněme velmi dobře zapamatovatelný:)), ale v paměti vám stejně asi nejvíce utkví Leto Atreides Williama Hurta a Lady Jessica Saskie Reevesové. Hudba Graema Revella je tím hlavním co odlišuje Dunu od Dětí Duny. Je v ní cosi jako skrytá hrozba, jako spiknutí, kolem kterých se točí celá Herbertova sága. Na Dunu se kdykoliv rád podívám znovu, i když je to hodně osekaná verze toho, co se tak skvěle četlo. 80% ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Delší stopáž znamená větší možnost věrnosti originálu, což samozřejmě potěší. Potěší i William Hurt, jehož Leto je skutečně tím sympatickým vládcem z knihy, náležitě odporní představitelé Harkonnenů i ansámbl z českých luhů a hájů, z nichž bych vyzvedla především Miroslava Táborského. Barbara Kodetová se na roli drsné fremenky rozhodně hodí lépe než okouzlující, ale křehká Sean Youngová z původní verze a Giannini podává svého Shaddama s náležitou arogantní slizkostí. Píseční červi postrádají sice majestátnost, zato ale působí opravdu nebezpečně. To všechno jsou dobré zprávy. K těm špatným patří, že u snímku by člověk vzhledem k době vzniku čekal přece jen slušnější technické zázemí, český kompars je sice fajn v případě imperátorských poddaných a vojáků, ale u fremenů, takto vysušených a tvrdých pouštních bojovníků, působí ta buclatá česká dítka přece jen trochu divně, a hlavně velmi podivné pojetí postavy princezny Irulán. V knize se s ní nesetkáme až do samotného konce, zde ale zřejmě tvůrci chytli "Arwenin syndrom" a mocí mermo prali do děje postavu, která sice má hrát podstatnější roli v budoucí sérii, ale sem naprosto nepatří. Tam, kde Arwen čekalo sloučení s Glorfindelem, je Irulán smíchána dohromady s postavou Margot Fenrigové a stejně jako u Arwen je tady zaděláno na logický lapsus, protože Margot a Irulán jsou zcela odlišné a není možné díky tomu vytvořit mezi Paulem a Irulán vztah, který zcela odporuje tomu, jaký spolu mají mít v budoucnu. A co je nejdůležitější - Lynchově verzi se dá sice vytknout leccos, ale mysteriózní atmosféru jí nikdo upřít nemůže. Seriálové Duně bohužel ano. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

I přes občasná nudná místa je to jeden z nejpovedenějších (spíše nejpovedenější) zfilmování Herbertovi Duny. Počítačové efekty jsou těsně pod hranicí skutečného filmu co chodí do kin a né na úrovni televizních příběhů. Výborné obsazení v čele s W. Hurtem. Poznatelní čeští komparzisté v menších i větších rolích (Barbora Kodetová). Celkově velmi zajímavý snímek z produkce Tv.... ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Minisérie se natáčela v Itálii a v České republice - přesněji v Praze, díky tomu si v ní zahrálo mnoho českých herců. (Yardak)
  • Falešné koření ve scéně, kdy se znovu střetnou Paul a Gurney (P. H. Moriarty), bylo ve skutečnosti oregano. (Radiq)
  • Efektu modrých očí Fremenů bylo dosaženo pomocí speciálních ultrafialových kontaktních čoček a kamerami s UV-filtrem. (Radiq)

Související novinky

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Reklama

Reklama