Jako fanouška knižní Duny mne tato adaptace příjemně překvapila. Ani ne tak triky (některé jsou spíše k smíchu) a kostýmy (jsou až moc ulítlé a do světa Duny se mi moc nehodí, i když je navrhoval Pištěk), ale především scénářem, který se knihy drží velmi věrně. Pro nečtenáře možná zmatené a nepochopitelné, ale pro toho, kdo četl knihu se jedná o slušnou adaptaci. 7/10(12.1.2008)

...No zdařilé podání na tak nízký rozpočet, chválím Pištěka za kostýmy, s těma si nezadá ani Pátý element... Ale jaksi se člověk neubrání porovnání s Lynchovou verzí - ta je prostě daleko lepší, svým způsobem úchylná a oplzlá, vyrazí dech... Tohle je jen prosté převyprávění, někdy až příliš dlouhé a plné nudných intrik... Doporučuji Lynchovu prodlouženou verzi (Extended), která má 3 hodiny a je daleko lepší než dvouhodinová...(8.11.2008)

Asi jedinej "film" o Dune, kterej sem skouk komplet celej. Sice nevim, jak moc pribeh odpovida predloze, ale prisel mi docela solidni. Akorat je tu dost malo akce a strasne moc rozhovoru. Ale musim pochvalit, ze jsem se za tech 270 minut nudil jen vyjimecne, moc hluchejch mist tu neni. Co se tyka triku, tak krome tlamy cerva, ktera je udelana slusne, je to naprosto katastrofa, to jsou proste priserny triky. Hudby bu tu mohlo bejt vic. Co se tyce hercu, tak prevazne hrajou prumerne, takze nic, co by rusilo, akorat obcas se ukaze nakej ceskej herec, jako Taborsky nebo Kriz a jsou tam jako pest na oko. A mozna by to chtelo lepsi zaver, tohle mi prislo takovy nijak zvlast ukonceny. Ale jinak musim rict, ze se jedna o kvalitni zpracovani Duny, ktery bych cely asi znovu nekoukal, ale na to jedno podivani je to slusna zabava.(7.5.2005)

Lynchovo naturalističtější podání (dále užívám zkratku LV) Herbertova fantaskního světa mně bylo na rozdíl od většiny zdejších uživatelů bližší... Ohledně literární Duny jsem za neználka, a tak jsem se své kulturní barbarství snažil napravit jejími filmovými zpracováními. Harrisonova TV verze, která disponuje mnohem delší stopáží a náležitě ji využívá jak k rozvedení hlavní dějové linky, tak i motivů vedlejších, na které se v LV nedostalo, byla pro mne i přes tuto nezanedbatelnou výhodu mírným zklamáním. V prvním dílu TV série jsem si musel hodně dlouho zvykat na Aleca Newmana, představitele Paula Atreida, který herecky zrovna dvakrát neexceluje a zpočátku se jeho postava jeví jako neuvěřitelně nesympatický floutek, který by si zasloužil dostat na holou (zde možná tvůrcům křivdím, neboť je možné, že se zde inspirovali románovou předlohou, ale v LV byl Paul Atreid již od prvních okamžiků mnohem zajímavější a charismatičtější postavou). V průběhu zbylých dvou dílů sice nastane zlepšení, avšak Kyleu MacLachlanovi z LV tak jako tak nesahá ani po kotníky. S představitelkou Chani, Bárou Kodetovou, jsem byl spokojen mnohem více, zejména mé oční receptory, poněvadž byl na Báru stejně krásný pohled, jako na Sean Young v LV :-) Velké zklamání pro mě představoval nevýrazný hudební doprovod Graema Revella, který nemůže omlouvat ani fakt, že se jedná o TV film, a ne plnohodnotné celovečerní zpracování, neboť k „Dětem Duny", taktéž TV projektu, složil Brian Tyler famózní hudbu, která může oněm hollywoodským velkofilmům směle konkurovat. Nemám ve zvyku psát takto obsáhlé komentáře. Důvod, proč jsem tak nyní učinil, je zřejmý - Duna je natolik zajímavou látkou, že si jej zkrátka zaslouží :-) P.S. Komentář je převážně zaplněn kritikou, avšak jedná se o zajímavý snímek, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Pouze to zkrátka jeden chlapík jménem David Lynch o 16 let dříve zvládl dle mého názoru o něco lépe :-)(12.2.2010)

Nepatřím mezi fanoušky Duny, knižní předlohu jsem nečetla a na toto zpracování jsem narazila v televizním programu náhodou. Představa dalšího umolousaného sci-fi mi nepřipadala dvakrát lákavá, k mému vlastnímu překvapení mě to však nakonec opravdu chytlo. On je ten příběh totiž velmi dobrý, nosný a vtahující, navíc na televizní poměry pohledně podaný. Je sice patrné, že se muselo hodně zestručňovat a osekávat, ale dějová linie je přesto dostatečně silná. Emotivnější, osudovější a vážnější (voda nad zlato, resp. nad koření, všeobjímající síla pouště, imponující vlastnosti a schopnosti příslušníků rodu Atreidů...) než třeba u Star Wars. Přítomnost českých herců mi nevadila a nepůsobila rušivě, což se dá považovat za malý zázrak (ačkoliv přízvuk některých by potřeboval kapku "obrousit"). Nejvýrazněji se mi do paměti zapsal Karel Dobrý, jeho postava jeví i závany charismatu a angličtina dosahuje uspokojivé úrovně. Kladný dojem narušují triky, ze kterých místy bolí oči (pamatuj, že některé dveře jsou jen namalované), a klaustrofobní studiová atmosféra. Chcete-li se doma cítit jako v Harrisonově Duně, navezte si do obýváku hromadu písku, na zeď promítejte diapozitivy s pouštními motivy a pusťte si libovolný kreslený večerníček, kde se objevuje myš. Alespoň ta poušť mohla být skutečná, takto kvalitní látka by si ji zasloužila.(27.1.2010)

• - Minisérie se natáčela v Itálii a v České republice - přesněji v Praze, díky tomu si v ní zahrálo mnoho českých herců. (Yardak)