Hra bez pravidel

A Game Without Rules

Krimi / Drama / Akční / Film-Noir

Československo, 1967, 89 min

3-4 // Neherec Frantisek Stastny hraje podobne jako herec Svatopluk Matyas (kdo nevidel: Matyas je podobne spatny jako treba ve Zde jsou lvi, prazdny vyraz, odrikavani replik, akorat s ti rozdilem, ze ve Zde jsou lvi prehraval, tady podehrava - je fakt spatny a nevyrazny, kdo to nevidi, tak tomu zavidim). // Hudba zbytecne tlaci na pilu // Zajimavi padousi, vynikajici Mensik: "Brýtro fotr! Šéf už je tady? ... Už tady paříte, co?!" // Kdyby se vystrihla postava kapitana/majora VB, kterou hraje Josef Blaha, a to zejmena v zaveru, bylo by na ciste 4 hvezdy(21.7.2017)

Kriminálky a detektivky jóo, ty jsme uměli. To byl taky jeden z důvodů, proč mě tenhle film hned ze začátku zaujal. Začátek je totiž naprosto skvělý a ta loupež nemá chybu. Je to snad dokonce i jedna z nejlépe natočených loupeží, co jsem u české kriminálky kdy viděl. Bez soucitu, bez emocí. Ty se začínají rodit až v průběhu filmu a film už upadá do takového toho pohodového stereotypu. A jelikož je délkou normální, dá se to přežít. Závěr za to rozhodně stojí.(3.10.2012)

(5x) ,,Někdy je dobré vědět o sobě i to, co není pravda." Schovávané zlato ještě nikomu nepřineslo štěstí... Vynikající thriller, ve kterém snad nikdo není bez viny a všichni jsou navíc i silnými oběťmi jednoho zamotaného případu. Na naše poměry obsahuje hodně netypicky akční scény, svou jedinečnou temnou atmosférou snímek navazuje na americké noir-filmy 40.let. Nejsem vůbec fanda akčních filmů, vlastně mi ani moc nevyhovuje styl filmu, kde dostávají prostor střílečky, nejrůznější akce a hry opravdu bez pravidel, ale tady mě úplně fascinuje, že něco takového vzniklo v Československu již v roce 1967! Kombinace různých žánrů (psychologické až tragicko-romantické prvky) mi nevadily, výsledok je stejnou měrou atraktivní i uvěřitelný po stránce obsahu. Vedle dokonalé režie Jindřicha Poláka se tu sešla i velice zajímavá trojka herců (Matyáš, Adamíra, Kryzánek). Světoznámý český motocyklista František Šťastný hrající ve filmu na velkém prostoru sám sebe je spíš jedna z mnoha kuriozitek originální kinematografie 60.let, osobně mě překvapil v netypické postavě komik Vladimír Menšík proměňující se v akčního (anti)hrdinu s kvalitně drsným koncem. Stojí za shlédnutí! (95%)(7.2.2017)

Prakticky neznámá perla české detektivky je svou kvalitou jako zjevení. Scénářem, ale i kamerou a hereckými výkony skvěle vybraných představitelů, předčí i většinu nejlepších Francouzských kriminálek té doby. Napínavá až do samého konce. Velké překvapení a vynikající filmový zážitek.... ...PS: Navíc, červík v nejistotě, ohledně motivace hrdiny, kdy nechci spoilerovat. ... ...PPS: Jindřich Polák obvykle napsal a zrežíroval vynikající věc, pak se deset lep patlal s Panem Tau etc. A znovu vypálil vynikající dílo...(11.1.2016)

Na české poměry dost drsná a dobře natočená akční kriminálka. Adamíra, Kryzánek a v menší roli Menšík skvělí, Matyáš nebyl tak dobrej, chtělo by to charismatičtějšího představitele, např. kdyby to hrál Cupák, nebo třeba Brzobohatý. Líbilo se mi i vyhýbání klišé, nejsou tu zlí ani hodní, a třeba jsem čekal, že když tu závodník František Šťastný hraje sám sebe (ne moc šťastná volba, moc mu to nejde), tak se mu nic nestane... Mohlo to bejt ale barevný. Pak by se to mohlo klidně rovnat západním kriminálkám té doby. I když ta černobílá dělá určitou atmosféru...(19.3.2010)

• - Role motocyklového jezdce se zhostil profesionál František Štastný, mistr světa silničních motocyklů. (M.B)