Hra bez pravidel

A Game Without Rules

Krimi / Drama / Akční / Film-Noir

Československo, 1967, 89 min

Na české poměry dost drsná a dobře natočená akční kriminálka. Adamíra, Kryzánek a v menší roli Menšík skvělí, Matyáš nebyl tak dobrej, chtělo by to charismatičtějšího představitele, např. kdyby to hrál Cupák, nebo třeba Brzobohatý. Líbilo se mi i vyhýbání klišé, nejsou tu zlí ani hodní, a třeba jsem čekal, že když tu závodník František Šťastný hraje sám sebe (ne moc šťastná volba, moc mu to nejde), tak se mu nic nestane... Mohlo to bejt ale barevný. Pak by se to mohlo klidně rovnat západním kriminálkám té doby. I když ta černobílá dělá určitou atmosféru...(19.3.2010)

(3x) Schovávané zlato ještě nikomu nepřineslo štěstí...Vynikající thriller, ve kterém snad nikdo není bez viny a všichni jsou navíc i silnými oběťmi jednoho zamotaného případu. Na naše poměry obsahuje hodně netypicky akční scény, svou jedinečnou temnou atmosférou snímek navazuje americké noir-filmy 40.let. Nejsem vůbec fanda akčních filmů, vlastně mi ani moc nevyhovuje styl filmu, kde se méně mluví na úkor velkého prostoru pro střílečky a nejrůznější akce a hry opravdu bez pravidel, ale tady mě úplně fascinuje, že něco takového vzniklo v Československu již v roce 1967! Kombinace různých žánrů (psychologické až tragicko-romantické prvky) mi nevadily. Vedle dokonalé režie Jindřicha Poláka se tu sešla i dobrá parta herců, ve které dominuje Svatopluk Matyáš bojující plnou silou za objasnění starého případu, vychytralý sympaťák Adamíra, "nebezpečný" Kryzánek s děsivým pohledem a nepříjemnou tváří. Světoznámý český motocyklista František Šťastný hrající ve filmu na velkém prostoru sám sebe je spíš jedna z mnoha kuriozitek originální kinematografie 60.let, osobně mě překvapil v netypické postavě komik Vladimír Menšík proměňující se v akčního hrdinu s kvalitně drsným koncem. Stojí za shlédnutí!(7.2.2017)

ta hra není úplně bez pravidel, její pravidlo se podobá jednoduchému pravidlu dámy, kterou hrají dělníci v jedné scéně: přeskočit a zbavit se soupeřova kamene, s tím rozdílem ovšem, že na této šachovnici je mnohem více barev než jenom černá a bílá, také tempo hry a rychlost tahů se blíží dámě, nejde o žádné šachy se strategickým několikahodinovým vyčkáváním na soupeřovu reakci či chybu, se složitým promýšlením možných variant a kombinací mnoho tahů dopředu ... rovněž hodnota jednotlivých figur je stejná, není mezi nimi žádný král, střelec nebo pěšák, protože pěšáci jsou v podstatě všichni a všichni tak i skončí.(9.8.2009)

Zdařilý film-noir, který by se klidně mohl postavit vedle svých mnohem slavnějších kolegů. Námět, scénář i režie si zaslouží velké uznání. A taktéž herecké výkony. Snad nejlepší film, ve kterém Svatopluk Matyáš hrál. Zdá se, že mnozí mu stále ještě neodpustili, že v roce 1985 létal nad přehradou, a tak kritizují jeho výkon ve Hře bez pravidel. Mám však dojem, že to není oprávněné.(10.4.2011)

Ojedinělý počin v československé kinematografii - akční kriminálka, která se povedla. Název přesně vystihuje podstatu příběhu. Nejsou tu hodní a zlí, jsou tu lidi. Téměř u nikoho si nemůžeme být jisti, jestli v tom taky nejede. Navíc je tu skvěle vyvážena akce s psychologickým rozborem (přeževších) postav. Závěr je navíc taky netradiční, ale rozhodně to není jediné klišé, kterému se tvůrci zdatně vyhli. Určitě jedna z nejlepších českých kriminálek.(15.1.2007)

• - Role motocyklového jezdce se zhostil profesionál František Štastný, mistr světa silničních motocyklů. (M.B)