Kriminálky a detektivky jóo, ty jsme uměli. To byl taky jeden z důvodů, proč mě tenhle film hned ze začátku zaujal. Začátek je totiž naprosto skvělý a ta loupež nemá chybu. Je to snad dokonce i jedna z nejlépe natočených loupeží, co jsem u české kriminálky kdy viděl. Bez soucitu, bez emocí. Ty se začínají rodit až v průběhu filmu a film už upadá do takového toho pohodového stereotypu. A jelikož je délkou normální, dá se to přežít. Závěr za to rozhodně stojí.(3.10.2012)

Veľmi milé prekvapenie. Príbeh Hry bez pravidiel pôsobí na prvý pohľad prostým dojmom, veľmi rýchlo sa však rozbehne kolotoč udalostí, ktorý spoľahlivo udrží pozornosť diváka až do samotného konca. Ako bonus so sebou navyše prináša niekoľko na svoju dobu skvele natočených akčných scén a za zmienku rozhodne stojí i ponurá atmosféra, v ktorej hrá prím úžasná Bukového hudba s nádychom noiru. (80%)(30.5.2018)

Zdařilý film-noir, který by se klidně mohl postavit vedle svých mnohem slavnějších kolegů. Námět, scénář i režie si zaslouží velké uznání. A taktéž herecké výkony. Snad nejlepší film, ve kterém Svatopluk Matyáš hrál. Zdá se, že mnozí mu stále ještě neodpustili, že v roce 1985 létal nad přehradou, a tak kritizují jeho výkon ve Hře bez pravidel. Mám však dojem, že to není oprávněné.(10.4.2011)

Hra bez pravidel učebnicově ztvárňuje drouhou polovinu šedesátých filmových let minulého století, československé tvorby. Do popředí se dostávají v té době silnější příběhy a talentovaní režiséři, kteří dokáží zvýšit tempo svého vyprávění. Ale na druhou stranu jsou pořád pod tíhou dosti amatérského filmového ztvárnění a často i špatnou volbou hereckých osobností. Stejně tomu je i v tomto případě. Detektivka je vyprávěna dobrou formou. Její nejsilnější stránkou je samotný děj. Není v žádném případě průhledný a jaksi nezapadá svým pojetím do zvyklostí a zaběhlé vyhraněnosti. Našel jsem ve filmu dosti překvapivých obratů, jak v ději tak v chování sledovaných postav. Největší překvapení mě udělal pingl, kterého hrál Menšík. Jeho zachování ke konci příběhu jasně dokazuje pravidlo tichá voda břehy mele. Vůbec prokreslení postav a jejich charakterů je na moc dobré úrovni a jejich nejasné chování přineslo kvalitní zážitek. Stejné klady se nedají připsat realizaci a některým hercům. Co naplat, že scénář nabízí akční scény či chvíle napětí. Ty nejsou schopny kameramani tehdější produkce dostatečně vykreslit. Socialistická doba je všude cítit a hatí snahu všech zůčastněných. Hodně zachraňuje dobrá doprovodná hudba, která vždy měla u nás velkou sílu. Na rozdíl od ndnešních počinů. Nacházím ji prakticky v každé scéně, přesně tak jak to má býti. Nerealistickou postavou a dosti rušivou je kamarád kriminalisty, motocyklový závodník. Jeho výkon je dosti špatný a jeho postava, na to co v příběhu vykoná nedostává žádný prostor. Volba herce Matyáše do hlavní postavy kriminalisty nebyla dobrá a filmu tak chybí prostě silná postava, která by příběh více táhla. Takže příběhem a doprovodnou hudbou se film dostává vysoko nad ostatní snímky, které československá kinematografie vyrobila. A klasickým neduhem zpracováním a nedostatečným hereckým výběrem je kvalita zase velmi srážena někam dolů. Průměrné tři hvězdy jsou tedy dosti objektivní.(20.3.2010)

Ojedinělý počin v československé kinematografii - akční kriminálka, která se povedla. Název přesně vystihuje podstatu příběhu. Nejsou tu hodní a zlí, jsou tu lidi. Téměř u nikoho si nemůžeme být jisti, jestli v tom taky nejede. Navíc je tu skvěle vyvážena akce s psychologickým rozborem (přeževších) postav. Závěr je navíc taky netradiční, ale rozhodně to není jediné klišé, kterému se tvůrci zdatně vyhli. Určitě jedna z nejlepších českých kriminálek.(15.1.2007)

• - Role motocyklového jezdce se zhostil profesionál František Štastný, mistr světa silničních motocyklů. (M.B)