Hra bez pravidel

A Game Without Rules

Krimi / Drama / Akční / Film-Noir

Československo, 1967, 89 min

Československé akční drama, téměř thriller! Detektivka světového formátu, které by ale neškodilo drobné zkrácení stopáže - zhuštění příběhu k získání ještě větší dynamiky. Věřte nevěřte, tohle přepadení klenotnictví vám připomene Nolanova Temného rytíře (2008). À propos, nezapomenutelný Vladimír Menšík zde opět ukázal, že i v malé roli dokáže zastínit všechny ostatní herce.(4.12.2012)

• gudaulin

Nemůžu si pomoct, ale Hra bez pravidel mě nepřesvědčila natolik, abych jí dal více než 2*. Solidní námět a slušné herecké obsazení podle mě nemůžou zastřít fakt, že Jindřich Polák se ke svým slavnějším kouskům teprve prokousával a režie mě zkrátka a dobře nepřesvědčila. V porovnání s moderními dynamickými thrillery se nedají zastřít chyby ve scénáři, předvídatelnost a protivné momenty s kvílivou hudbou, která má vyvolat pocit napětí. Celkový dojem: 45 %. Ve své době nicméně vyčnívala Hra bez pravidel už jen tím, jak potlačovala ideologičnost a žánrový schématismus předchozí tvorby.(4.5.2011)

České kriminálne filmy mám rád, hlavne tie z R. Hrušínským. Ak sa pozriem na herecké obsadenie tohto filmu, tak vidím mnoho výborných hercov. Ale musím napísať, že aj keď tu hrajú výborní herci, tak film je tak trochu v strede.. Ani tak, ani tak... Na druhú stranu film je peknou spomienkou aj na svetového pretekára na moto GP Františka Šťastného. Ďalej je dobre natočená aj havária auta, ktoré sa kotúľa dole svahom. No dosť nechápem , ako mohol vyšetrovateľ vypočúvať zaisteného sám na chate, pri ktorej ho v sebeobrane zabil?? A ako vedeli, že ten tretí do partie bol Burian (Z.Kryzánek), keď ho zaistili pri vlaku?? Ale aj tak som sa dobre zabavil a aj preto dávam 65%.(27.11.2012)

ta hra není úplně bez pravidel, její pravidlo se podobá jednoduchému pravidlu dámy, kterou hrají dělníci v jedné scéně: přeskočit a zbavit se soupeřova kamene, s tím rozdílem ovšem, že na této šachovnici je mnohem více barev než jenom černá a bílá, také tempo hry a rychlost tahů se blíží dámě, nejde o žádné šachy se strategickým několikahodinovým vyčkáváním na soupeřovu reakci či chybu, se složitým promýšlením možných variant a kombinací mnoho tahů dopředu ... rovněž hodnota jednotlivých figur je stejná, není mezi nimi žádný král, střelec nebo pěšák, protože pěšáci jsou v podstatě všichni a všichni tak i skončí.(9.8.2009)

Tohle je tvrdá gangsterka po "socialisticku". Loupež klenotů, které si sice člověk mohl tenkrát schovat na půdu, jelikož by je nikde neprodal, ale dobře vymyšlená, dotažená, jen drobná chybička se vloudí, ale tu policista naštěstí udělá taky. Dojde ke smrti chyceného pachatele, ztrátě důležitého svědka a policajt ztratí práci. Jde ale o čest, a tak se po letech na vlastní pěst pustí do šetření znovu. A my diváci nevíme, jestli mu nakonec taky třeba nejde jen o ty prachy. Přijde střílení, vraždění, loupení a honičky v autě. Vše samozřejmě v možnostech tehdejší Prahy a vzkvétajícího národního hospodářství. 80%(15.9.2013)

• - Role motocyklového jezdce se zhostil profesionál František Štastný, mistr světa silničních motocyklů. (M.B)