poster

Klaun Ferdinand a raketa

 • anglický

  Clown Ferdinand and the Rocket

  (neoficiální název)
 • anglický

  Rocket to Nowhere

  (neoficiální název)

Sci-Fi / Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Československo, 1962, 71 min

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Scénář:

Ota Hofman

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Evžen Illín
(další profese)
 • Big Bear
  ***

  Na tenhle film je nutno nahlížet optikou šedesátých let a to ještě jejich začátku před přistáním Apolla 11 na Měsíci. Tehdejší komunistický divák znal raketu buď tu imperialistitckou plutoniovou co vše krásné socialistické zahubí, nebo rakety ruské do vesmíru létající a pak také ty ze všech těch možných sci-fi knih např. pana Trosky. Vždyť vesmír tehdy byl už na dosah ruky ! Je mi celkem jedno zda tvůrci použili raketu z Ikárie. Neberu to jako kalkul. Tohle byl film pro děti a tak proč by se šašek s dětmi a maringotkou nemohl dostat do rakety a do vesmíru? Já jsem oceňoval to celkem velké množství triků dle mého na svoji velmi dobrých ať už to byla samojezdící aerovka či stav bez tíže, vznášející se klec s papouškem atd... A retro vzpomínky umocňovala i hezká hudba hraná nějakým tím string orchestrem, jak bylo v té době zvykem. Za mně osobně je to pěkné 3 rozkvetlé slunečnice. * * *(9.3.2019)

 • Charmed
  *

  Tento film splňuje pouze ten účel, ke kterému byl předurčen a to, využít ještě jednou dekorece pro Ikarii XB 1. Jinak je postavený na tradičním umění klaunů jako je zakoktávání, roztržitost a opakující se gagy či vtipy, které ničím nepřekvapí. Překvapující je akorát moudrost a uvědomělost dětí socialismu, kteří vědí kolik kilometrů je vzdálen Měsíc od Země a jiné zajímavosti.(3.4.2006)

 • honajz
  ***

  Na tehdejší dobu a pro děti asi vysoký technický nadprůměr. Klaun Ferdinand mi i jako dítěti přišel trošičku nablblý, ale u tohoto filmu jde o to objevování funkcí rakety - např. replikátoru, ale ten nedostal až tolik prostoru. Jenže chvíle, kdy klaun dělá lívance a zapomene na ně, kdy otvírákem na konzervy otevírá dveře, ty jsou trošičku trapné a bez nápadu. Ani ten robot nedostal větší využití. I dnešní děti film tak z půlky zaujme, ale jak řekl náš pětiletý syn, robot je zábavnější než klaun.(22.6.2013)

 • zdeny99
  *

  Byl tam nějakej zhulenej klaun, veterán jezdící bez řidiče a něco, co vypadalo jako raketa. Na tehdejší domu to asi stačilo, když se všude píše, jak Klaun Ferdinand byl extra třída. Dnes téměř 60 let po natáčení je to totální bizarní propadák. A to nejen příběhově, ale po všech stránkách - strašně dětinský scénář, příšerně pusté exteriéry u opuštěného osamoceného činžáku a kolejí, šílená hudba atd. [127. hodnocení, 12. komentář, 52%](7.5.2019)

 • berg.12
  *

  Byl tam klaun, byla tam raketa... a to bylo asi tak všechno. Vážně by mě zajímalo, co na to děti po 40ti letech od vzniku.(24.3.2005)

 • - Film získal Zlatou větev národní poroty italských kritiků na festivalu dětských filmů v Benátkách v r. 1963. (M.B)