Klaun Ferdinand a raketa

Ota Hofman (kniha)

Ota Hofman

Jan Kališ

Evžen Illín

Myslím, že většině klauniád škodí to, že nejsou hravé a že se spoléhají na současně jímavý i směšný účinek klaunových pohrom. Ferdinand se tomu naneštěstí příliš nevymyká a tíži série skličujících událostí „veselého výletu“ ještě násobí dosti nešťastně otextované písničky. Snad kdyby byl film „němý“ a odvážněji, iracionálně, sestříhaný, mohlo vzniknout opravdu nadčasové surrealistické dílko, které by našlo nadšené velké i malé diváky i dnes.(28.12.2019)

• Charmed

Tento film splňuje pouze ten účel, ke kterému byl předurčen a to, využít ještě jednou dekorece pro Ikarii XB 1. Jinak je postavený na tradičním umění klaunů jako je zakoktávání, roztržitost a opakující se gagy či vtipy, které ničím nepřekvapí. Překvapující je akorát moudrost a uvědomělost dětí socialismu, kteří vědí kolik kilometrů je vzdálen Měsíc od Země a jiné zajímavosti.(3.4.2006)

Na tenhle film je nutno nahlížet optikou šedesátých let a to ještě jejich začátku před přistáním Apolla 11 na Měsíci. Tehdejší komunistický divák znal raketu buď tu imperialistitckou plutoniovou co vše krásné socialistické zahubí, nebo rakety ruské do vesmíru létající a pak také ty ze všech těch možných sci-fi knih např. pana Trosky. Vždyť vesmír tehdy byl už na dosah ruky ! Je mi celkem jedno zda tvůrci použili raketu z Ikárie. Neberu to jako kalkul. Tohle byl film pro děti a tak proč by se šašek s dětmi a maringotkou nemohl dostat do rakety a do vesmíru? Já jsem oceňoval to celkem velké množství triků dle mého na svoji velmi dobrých ať už to byla samojezdící aerovka či stav bez tíže, vznášející se klec s papouškem atd... A retro vzpomínky umocňovala i hezká hudba hraná nějakým tím string orchestrem, jak bylo v té době zvykem. Za mně osobně je to pěkné 3 rozkvetlé slunečnice. * * *(9.3.2019)

• Vesecký

Jako malý kluk jsem klauna Ferdinanda - Jiřího Vršťalu - měl moc rád.. Ale zdá se mi, že s filmem to poněkud přehnal. Počátkem 60. let díky sovětským úspěchům v dobývání kosmu všude panoval o kosmonautiku velký zájem, což se promítlo i ve sci-fi filmech. Autoři si ovšem neuměli řadu věcí představit. Třebaže je tohle pohádka, přece jen to v logice leckde vázne. Film je založen na klaunských gazích s minimem mluvené řeči, vlastně je to z velké části pantomima. Výlet do vesmíru byl udělán hodně naivně, vtipné bylo snad navedení navigace robota na Slunce.Film nepostrádal výchovně-vzdělávací cíl - seznámil nás se zákulisím divadla...(18.10.2020)

Na tehdejší dobu a pro děti asi vysoký technický nadprůměr. Klaun Ferdinand mi i jako dítěti přišel trošičku nablblý, ale u tohoto filmu jde o to objevování funkcí rakety - např. replikátoru, ale ten nedostal až tolik prostoru. Jenže chvíle, kdy klaun dělá lívance a zapomene na ně, kdy otvírákem na konzervy otevírá dveře, ty jsou trošičku trapné a bez nápadu. Ani ten robot nedostal větší využití. I dnešní děti film tak z půlky zaujme, ale jak řekl náš pětiletý syn, robot je zábavnější než klaun.(22.6.2013)

• - Film získal Zlatou větev národní poroty italských kritiků na festivalu dětských filmů v Benátkách v r. 1963. (M.B)