Queen & Slim

(festivalový název)
  • USA Queen & Slim (více)
Trailer 1

Policejní brutalita, nespravedlnost a systémový rasismus vůči černochům jakožto palčivé problémy, vůči nimž protestuje společensko-politické hnutí Black Lives Matter, jsou esencí celovečerního debutu americké režisérky Meliny Matsoukas. „Černošští Bonnie a Clyde“, jak se o filmu ihned po premiéře začalo mluvit, vypráví příběh milenecké dvojice, která se ocitne na útěku před zákonem poté, co v sebeobraně zavraždí rasistického policistu. V road movie krimi romanci vztahující se k ožehavému tématu dlouhodobě zmítajícímu (nejen) Spojené státy exceluje dvojice britských herců Jodie Turner-Smith a Daniel Kaluuya. Pod scénářem je podepsaná oceňovaná herečka a kreativní producentka Lena Waithe, která mj. stojí za televizní sérií The Chi (2018–2021) reflektující neutěšenou situaci ve válkou gangů zmítané chicagské čtvrti South Side. (Noir Film Festival)

Trailer 1

Marze

Podle amerických současných hororových pohádek o rasových vztazích je vidět, že to v současné Americe pěkně vře mezi jednotlivými etniky "tavicího kotle" kultur. Muž zabije policistu v sebeobraně. Má jako námezdní dělník strach o svůj život a stane se uprchlíkem. Zde se dá dohromady se ženou, která obhajuje jako právnička zločince. Vražda byla natočena na kameru a pár se stal národním symbolem traumatu, teroru, soužení a bolesti. Film u mě vůbec nefungoval, ale byl jsem zvědavý co udělá režisér Matsoukas za chvíli. A mezi párem je slušná chemie a myslím, že většina diváků by pro ně zemřela.Také jsem si všiml, že indické Bollywoodské filmy se nyní zkracují z tří hodin na dvě a americké prodlužují na dvě a půl hodiny, což je i tento případ. Kdo dnes v uspěchané době má čas jít na tři hodiny do kina? ()

Gastovski

Velmi jsem se obával té moderní BLM agitky a vše kolem ní spojené. Ale film nakonec překvapil a myslím, že skvěle reflektoval dnešní dění v Americe a mezi řádky sděluje, že nic není vyloženě černobílé. Ústřední dvojice je sympatická, uvěřitelná a já si jejich osudový road trip americkým Jihem bezezbytku užil. ()

Arsenal83

Ďalší z rasovo ladených filmov vychádzajúcich na objednávku pomaly každý mesiac. Tí dobrí černosi na jednej strane a tí zlí policajti na strane druhej. Policajná brutalita veru, tak nám to budú vtĺkať. Pritom to bol pôvodne dobrý nápad na Bonnyho a Clydea v africkej podobe, lenže toto sa tu vôbec nedeje. Zas je to len o prázdnom vykrikovaní o rasovej diskriminácii. Ale je napríklad zaujímavé, že cez sviatky v takom Londýne zverejnili zoznam 19 najhľadanejších zločincov aj s fotkami. No ja som ústa otváral a oči mi takmer vyskočili z jamiek, aký je ten Scotland Yard rasistický. Veď predsa nie je možné, aby z 19 najvážnejších kriminálnikov Británie boli len traja belosi. Alebo je tu ešte jedna možnosť, že sa belosi medzi sebou dohodli robiť menej kriminality, aby to vyzeralo, že černosi sú ti zlí. No fuj, odporní rasisti. ()

Bakllazaan

Bál jsem se agitky, ale film ma rozhodne spravne road movie flow a zajimave postavy. Plyne to sice do ocekavaneho konce, ale ocekavany je hlavne proto, jak jsme se naucili vnimat americkou policii, o to smutnejsi to vlastne je. Libilo se mi, ze film zbytecne moc “neocernuje” belochy, ale ukazuje spis vsudepritomnou nejistotu, jak se cerni v zemi prilezitosti nohou citit na kazdem kroku. ()

JFL

Motiv svobody je vlastní každé road movie i každému filmu o psancích, ale v případě "Queen & Slim"nabývá výrazně naléhavější kontury, neboť premisou je situace, která pro část obyvatel Ameriky představuje zcela reálnou hrozbu. Lena Waithe, která koloběh násilí skvěle tematizovala již ve svém seriálovém dramatu The Chi, z výchozí situace, kdy se z obyčejných dvou lidí, kteří se zrovna poznali na večeři, stanou nedobrovolní psanci, nerozvádí do očekávatelných exploatačních či žánrových zákoutí. Ačkoli dobře pracuje s napětím pramenícím z otázky, komu hrdinové mohou důvěřovat, v prvé řadě se zaměřuje na ústřední pár samotný a na jejich postupně se rozvíjející vztah. A díky tomu ve výsledku diváci nedostanou žádné "černošské Bonnie a Clyde", jak zazní sarkasticky i ve filmu, ale právě uhrančivý a náramně stylový příspěvek do kategorie romancí na útěku, který ale není pouhou variací, nýbrž autonomním dílem navíc promlouvajícím o tragických aspektech rasového napětí v současné Americe. ()

Související novinky

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od…