Šerpa

Dokumentární
Austrálie / Nepál, 2015, 96 min

Dokument "Šerpa" nabízí smutný příběh komunity Šerpů z Mount Everestu, které sjednotil žal a hněv po smrtící lavině, jež udeřila 18. dubna 2014 a zabila 16 jejich druhů. Uslyšíte slova samotných průvodců, jejich rodin i horolezců, kteří se právě připravovali na výstup. "Šerpa" zachycuje historický moment tragédie i vzdoru, který následoval, během nějž Šerpové i jejich rodiny zvažovali budoucnost horolezectví na Everestu a polemizovali nad tím, zda něco převáží nebezpečí, jemuž musí při výstupech čelit. Neštěstí mělo za následek přehodnocení celého průmyslu a znamenalo zvrat v životech Šerpů i jejich rodin, kteří se rozhodovali, zda ve své práci i nadále pokračovat. (Discovery Channel)

Trailer 2

Tosi

Trochu jsem dokumentu sedl na lep, protože jsem si nečetl o čem bude a čekal dle názvu hlavně záběry z lezení na Everest. Hora je sice v téměř každém záběru, ale nejde tady o dobrodružné expedice, ale o práci a peníze pro šerpy, kteří tam choděj hákovat jako do fabriky. Ovšem tématicky skvěle zpracováno, tvůrci byli v pravý čas na pravém místě. ()

doMchek

Skorumpovaná a parazitujúca na vlastných ľuďoch nepálska vláda (ako u je i u nás a vôbec akoby navodzovaným štandardom) berie ťažké milióny ak nie miliardy za to, že "it´s there" a ľudia, ktorí sú v tých horách doma, žijú tam, a ktorí prakticky celý ten climingový cirkus držia nad vodou z toho dostanú smeť, či už samotní šerpovia, lebo ich komunity. Uzurpátor číslo jedna. Potom tam vyplakáva nejaký komerčný turistický sprievodca, ktorí si z everestu robí osobný biznis, že šerpovia strácajú imidž poslušných usmievavých debilkov a vyhráža sa im, že pomrú od hladu, ak nebudú chcieť nosiť bágle zaprdených zbohatlíkov. Uzurpátor číslo dva. A napokon nejaký ten komentár amerického vyfučanca a lúzera, čo sa rozhorčuje, že mu šerpovia, ktorých podľa neho niekto vlastní a ktorí sú okrem iného aj teroristi, prekazili tú imiďžovku byť na vrchole pupku sveta, lebo samozrejme sám s batohom a vlastnou silou a zámerom (ako trebárs mesner) by tam nevyliezol. Uzurpátor číslo tri. A šerpovia buď pokojne vravia, ako to je, alebo (väčšina) taktne mlčí. Je to celkom dobrá kovbojka "útek z káthmandú", obnažovanie charakterov, chladnokrvnosť na spúšti. Tú majú mŕtvy, úradujú, pod krídlami majestátneho ducha hory, najmä za a v prospech tej smútiacej ženy a dieťaťa, ktorým sa títo banditi a úbohé ľudské trosky vo svojej tuposti, spupnosti, nenažranosti a praobyčajnom ne seba vedomý smejú do ksichtu. Už sa dosmiali. ()

GodComplex

Sherpa power. Opravdovi hrdinove Himalajskeho horolezetctvi. A pokud behem jednoho vystupu na Khumbu Icefall umre hned 16 sherpu, taky bych se na to vysral. Understandable. 7/10 ()

carnacv

Tehdá jsem se zaujetím sledoval situaci kolem šerpů na Everestu. Článků a názorů napadalo více, než dost, ale vždy to byly jen tvzení té či oné osoby. O to více mě potěšil dokument zaměřený na tuto událost; ostatně dnes je kamera běznou součástí téměř každého vysokohorského horolezeckého výstupu, a tak byla zjevně jen otázka času, než se obdobný snímek objeví. Byť meritem dokumentu je ukázka práce šerpů a strastí jejich životů, je třeba sledovati i druhou linii snímku, a to míra komercionalizace osmitisícových výstupů. Tady totiž návštěvník není rád za trochu ohřáté vody rozpuštěné ze sněhu, tady má totiž i ve výškových táborech takový komfort služeb, že si může diktovat, zda raní čaj bude s cukrem, nebo nebude. No možná za pár let budou i raní masáže. Oproti tomu chudák šerpa, zatímco si klient v klidu spí, táhne temnou nocí těžká břemena nebezpečným ledopádem, pěkně nahoru, dolů a zas nahoru, dolů. Namísto ocenění se však od některých dočká spíše nadávek. Tento letitý kontrast je ve vnímku hezky vyobrazen. Neméně je zajímavé sledovat sled následujících událostí. V zásadě z hlediska lezů jedna lavina s několika mrtvými rozpoutá doslova vzpouru šerpů, jež vyústí ve stávku. Jednání, názory a bezrpostřední pocity, to je vše, co dokument nabízí a je velmi zajímavé vzniklou situaci sledovat. Jsem zvědav, zda obdobný dokument postihne i situaci následujícího roku, kdy zemi zasáhlo obrovské zemětřesení. Dokument lze v současné době (2016) sledovat na stanici Discovery. ()

Pepinec

Mára Holeček má svatou pravdu - tohle nemá s horolezectvím společnou jedinou karabinu, tohle je jen prasení dalšího krásnýho místa pseudoturistama, kteří mají v bundách místo peří dolary. Však ono je to tady taky moc krásně ukázáno - nýmandi, co se teprve v base campu učej navazovat na lano, jsou tam za klienty. Ty vole, klient můžeš bejt třeba u Komerčky, ale jestli tě klientem někdo označkuje v Himalájích, měl bys odtamtud rychle vypadnout, protože tam nemáš co dělat. My zápaďáci se vždycky nasereme do krásnýho místa, začneme se tam chovat jak nenažraný hovada a jediný, co tamním domorodcům dokážeme na oplátku dát je poznání, že štěstí si za naše prachy nekoupěj. To jsem na nás teda hrdej... Kdo má hory v srdci chodí tam, kde je ticho. Snad tenhle dokument aspoň pár turistů donutí přebrat si to z prdele do hlavy. ()