Goralové: Život v Karpatech

(TV film)
  • Polsko Ostatni Górale (více)

Podhalí je jedním z mála míst v Evropě, kde se dodnes ve své plné kráse zachovala původní lidová kultura i se všemi tradicemi a řemesly. Místní obyvatelé se nazývají Goralové a předvedou nám, jak vypadá zdejší život... Bača Jarek a mladý pastýř Pietrek se starají o stádo asi 700 ovcí. Dneska je krásně, ostatně jako po většinu dalších dní, a ovce se klidně pasou. Pietrek kolem nich krouží na koni a nad ohněm voní tradiční sýr oštěpek. Ale ve vzduchu jsou také zřetelně cítit znaky napětí. Nedaleko se našly stopy vlka. Dřevorubci Stašek a jeho syn si musí poradit s opravdu těžkým úkolem. Bouře vyrvala z kořenů několik stromů v nepřístupných částech hor. Aby se k nim dostali, musí se vyškrábat až nahoru. Sem se nedostanou žádné, ani ty nejmodernější stroje. Pomoct může jedině kůň. Dokument Goralové: Život v Karpatech přináší portréty několika polských horalů, kteří mají stejná povolání a záliby jako jejich předci za několik posledních století. Jsou to lidé, jejichž charakter se tříbil tváří v tvář přírodě, nepřístupným horám, nepředvídatelným a nebezpečným změnám počasí i divokým zvířatům. Vysoké vrcholy Tater jsou něčím víc než jen pouhým tichým pozorovatelem našich hrdinů. I když stojí nehybné a neměnné, okolo nich se všechno mění. Podaří se Goralům udržet si svůj specifický životní styl, nebo se stanou pouhou folklórní atrakcí v lidovém skanzenu? (TV Prima)