• kebom

Poslabší špionážny snímok s vopred predvídateľným dejom a koncom. Scenár prešiel toľkými cenzormi až sa to muselo jednoducho prejaviť. Poľudštenie domácej kontrašpionáže V. Marešom (v úlohe ľahkomyseľnejšieho špióna) vyznelo povrchne. Zároveň sa podľa môjho názoru ani R. Lukavský nehodil na túto úlohu. Filmu chýba spád a scenár viac písaný na telo.(3.4.2010)

Áno, je pravda, že ideológiu netreba zbytočne riešiť. Čo ma však ale iritovalo a čo zostarlo rovnako ako tá ideológia, je kvalita obrazu. Možno by to chcelo nejakú reštauráciu mnohých starých filmov, pretože tu som mal pocit, že sa mi zhoršil zrak a treba s tým niečo robiť. Za to ale Polák nemôže. Takýchto starších, priemerných alebo mierne nadpriemerných zapadnutých filmov máme vďaka CS film možnosť vidieť veľké množstvo a mám taký pocit, akoby nebolo od 50. rokov čo robiť, tak sa tu točili iba filmy. Nástupom klasických klišé špionážnych filmov spojených s akciou získalo Piate oddelenie tempo.(11.2.2015)

Velice pěkný pohled na práci naší kontrarozvědky na počátku 60. let, kdy se Západ snažil diskreditovat naše výrobky a znemožňovat pronikání na trh rozvojových zemí. Jiří Vršťala ve své klasické podobě padouchů (a já ho miloval jako klauna Ferdinanda), totiž českého Jamese Bonda, byl velmi šikovným špionem, ale nakonec mu to nevyšlo. Film vlastně nikoho nemůže urážet. Je to tak krásně černo-bílé, že ten, kdo chce, může fandit zloduchů ze Západu, a my se zase můžeme těšit z toho, že byli (tenkrát) poraženi. Takže si každý může vybrat .(15.2.2018)

Kdyz si clovek odmysli nektere aspekty filmu poplatne dobe a tehdejsimu systemu, jenz v dnesni dobe pusobi krapet bizarne, jedna se o velmi slusnou a poradne ponurou zanrovku. Otazkou pro mne zustava, zdali ona temnota byla zpusobena skutecne zapletkou, volbou barev anebo spise vyobrazenim one doby. Asi nejzajimavejsi pro me totiz vzhledem k zjevne ucelovosti filmu je, ze jsem se v urcitych momentech filmu pristihl pri myslence, ze je podivne, ze ten film nemel problemy s cenzurou. Misty na me dnes pusobi az ironicky, zvlastni...(24.11.2012)

Méně oblíbený krimiální film Jindřicha Poláka. Zatímco Smrtí v sedle a Hrou bez pravidel obohatil československou krimi osobitou žánrovou formou (v prvním případě western, podruhé akční thriller), zde spíše upadl do průměru. Musím ale říct, že mě "Páté oddělení" i přes tu mizernou kvalitu obrazu na CS-filmu vtáhlo do děje a udrželo mou pozornost až na pár okamihů až do konce. Upoutala mě i místy dokumentární kamera. Proč nakonec taky uděluju spíše průměrné hodnocení? Zápletka i forma vyprávění by byly, k závěru roste i napětí, chybí tomu ale větší herecký tah v hlavních rolích. Zaujal mne snad jen Jaroslav Mareš ve vedlejší roli vyšetřujícího z V. oddělení. Radovan Lukavský mi zde jako inženýr spolupracující v špionáži nějak vůbec neseděl a působil příliš chladně. A už vůbec mi nesedlo tahání do špionážního filmu tak výraznou linku s těhotnou ženou a narozením dítěte. Dále spoiler! Závěr v podobě chycení vyčerpaného pachatele po dlouhé napínavé honičce nakonec spíše tuctový. (60%)(15.6.2018)

• - Filmovalo se také v obci Velké Březno. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe, Ústí nad Labem a Rozvadove. (dyfur)