Velice pěkný pohled na práci naší kontrarozvědky na počátku 60. let, kdy se Západ snažil diskreditovat naše výrobky a znemožňovat pronikání na trh rozvojových zemí. Jiří Vršťala ve své klasické podobě padouchů (a já ho miloval jako klauna Ferdinanda), totiž českého Jamese Bonda, byl velmi šikovným špionem, ale nakonec mu to nevyšlo. Film vlastně nikoho nemůže urážet. Je to tak krásně černo-bílé, že ten, kdo chce, může fandit zloduchů ze Západu, a my se zase můžeme těšit z toho, že byli (tenkrát) poraženi. Takže si každý může vybrat .(15.2.2018)

Piate oddelenie , je priemerný film. Od začiatku je jasné ako to dopadne. No našli sa v ňom aj zaujímavé veci , ako napríklad : stav našich ciest v roku 1961.. Dnes by sme asi po takých moc nechodili, počet áut na cestách, skoro všetky boli policajné , ale čo ma celkom zaujalo bola hudba vo filme. Filmu dávam 50%.(23.10.2011)

Dobrý kriminální-špionážní film s celkem slušnou zápletkou.Napínavý boj mezi tehdejšími bezpečnostními orgány proti kapitalistické špionáži-dobová charekteristika titulu který v časech naprostého nedostatku dobrodružných žánrů(i tenkrát spřátelené kinematografie vyráběli podobné filmy zcela mimořádně).Docela rád bych zas někdy tento snímek rád viděl.A nebyl bych určitě sám.Byl to Polákův druhý celovečerní film a tímto filmem se určitě minul svému pozdějšímu filmovému žánru.Až na pár vyjímek třeba Nebeští jezdci.To co točil později bylo už ůplně o něčem jiném.Pozn.Film získal v roce 1961 zvláštní cenu jako nejůspěšnější film v anketě filmového diváka(IV.FČSF Košice).3,5/5.(11.7.2006)

• vypravěč

Další z Polákových filmů, které by se díky Illínovu nezastupitelnému vkladu lépe poslouchaly, než se sledují. Hudba k Pátému oddělení vstřebává rozmanité elektronické, resp. elektroakustické inspirace (související se špionážní „telegrafií“), které v psychologicky vypjatých scénách snoubí s pronikavě dramatickou hudbou, jindy bezmála modeluje protoindustriálnění znění. Co zbývá, je vleklé špionážní drama bez dobrodružství i napětí.(28.12.2019)

• kebom

Poslabší špionážny snímok s vopred predvídateľným dejom a koncom. Scenár prešiel toľkými cenzormi až sa to muselo jednoducho prejaviť. Poľudštenie domácej kontrašpionáže V. Marešom (v úlohe ľahkomyseľnejšieho špióna) vyznelo povrchne. Zároveň sa podľa môjho názoru ani R. Lukavský nehodil na túto úlohu. Filmu chýba spád a scenár viac písaný na telo.(3.4.2010)

• - Filmovalo se také v obci Velké Březno. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe, Ústí nad Labem a Rozvadove. (dyfur)