Americká špionážní centrála umístěná v Západním Německu má zájem o informace týkající se československých obchodních aktivit na Středním východě. Agent Rudolf Karlík vytváří v Praze síť svých spolupracovníků... (oficiální text distributora)

Anderton

Áno, je pravda, že ideológiu netreba zbytočne riešiť. Čo ma však ale iritovalo a čo zostarlo rovnako ako tá ideológia, je kvalita obrazu. Možno by to chcelo nejakú reštauráciu mnohých starých filmov, pretože tu som mal pocit, že sa mi zhoršil zrak a treba s tým niečo robiť. Za to ale Polák nemôže. Takýchto starších, priemerných alebo mierne nadpriemerných zapadnutých filmov máme vďaka CS film možnosť vidieť veľké množstvo a mám taký pocit, akoby nebolo od 50. rokov čo robiť, tak sa tu točili iba filmy. Nástupom klasických klišé špionážnych filmov spojených s akciou získalo Piate oddelenie tempo. ()

Willy Kufalt

Méně oblíbený krimiální film Jindřicha Poláka. Zatímco Smrtí v sedle a Hrou bez pravidel obohatil československou krimi osobitou žánrovou formou (v prvním případě western, podruhé akční thriller), zde spíše upadl do průměru. Musím ale říct, že mě "Páté oddělení" i přes tu mizernou kvalitu obrazu na CS-filmu vtáhlo do děje a udrželo mou pozornost až na pár okamihů až do konce. Upoutala mě i místy dokumentární kamera. Proč nakonec taky uděluju spíše průměrné hodnocení? Zápletka i forma vyprávění by byly, k závěru roste i napětí, chybí tomu ale větší herecký tah v hlavních rolích. Zaujal mne snad jen Jaroslav Mareš ve vedlejší roli vyšetřujícího z V. oddělení. Radovan Lukavský mi zde jako inženýr spolupracující v špionáži nějak vůbec neseděl a působil příliš chladně. A už vůbec mi nesedlo tahání do špionážního filmu tak výraznou linku s těhotnou ženou a narozením dítěte. Dále spoiler! Závěr v podobě chycení vyčerpaného pachatele po dlouhé napínavé honičce nakonec spíše tuctový. (60%) ()

Enšpígl

Velmi příjemné překvapení. S ohledem na fakt, že se jedná o špionážku, absolutně nevadí, že parchant ze západní rozvědky má za úkol rozvrátit naš vzkvétající socialistický obchod a naše tajná policie brání co se dá. Film nabízi mnoho z mého pohledu směšných momentů. Například, když západní agent hned na začátku vybalí v Ústí vysílačku a začne vysílat do západního Německa, jako by se nechumelilo, samozřejmě bdělý socialistický mužíček nikdy nespí a chrání mír mezi národy a tak vysílání západního zlořáda okamžitě odhálí a pátračka může začít. Další sranda je, že agenti naši tajný policie jsou zde vykresleni jako největší dobráci na světě. Hlavni hrdina vypadá spíš jako Pepík co si odskočil do kantýny na držkovku, než jako představitel organizace před kterou se třásla celá země, ale jak říkám v pohodě. Tady jde čistě o napětí a dramatické situace a těch jsem se dočkal, hlavně v závěru byla pěkná gradačka a večerní honička před osvětleným logem ČKD je vskutku gurmánský nášup. Západní agent se mě líbil, skutečně svině na první pohled. Radovan Lukavský se mě do role nějak nehodil, měl jsem pocit, jako kdyby ho to blbnutí s agentama ani nebavilo. Přišel dramaticky se zatvářil a zase zmizel, škoda, protože tohle rozhodně žádnej opruz není. ()

vypravěč

Další z Polákových filmů, které by se díky Illínovu nezastupitelnému vkladu lépe poslouchaly, než se sledují. Hudba k Pátému oddělení vstřebává rozmanité elektronické, resp. elektroakustické inspirace (související se špionážní „telegrafií“), které v psychologicky vypjatých scénách snoubí s pronikavě dramatickou hudbou, jindy bezmála modeluje protoindustriálnění znění. Co zbývá, je vleklé špionážní drama bez dobrodružství i napětí. ()

Karlos80

Dobrý kriminální-špionážní film s celkem slušnou zápletkou.Napínavý boj mezi tehdejšími bezpečnostními orgány proti kapitalistické špionáži-dobová charekteristika titulu který v časech naprostého nedostatku dobrodružných žánrů(i tenkrát spřátelené kinematografie vyráběli podobné filmy zcela mimořádně).Docela rád bych zas někdy tento snímek rád viděl.A nebyl bych určitě sám.Byl to Polákův druhý celovečerní film a tímto filmem se určitě minul svému pozdějšímu filmovému žánru.Až na pár vyjímek třeba Nebeští jezdci.To co točil později bylo už ůplně o něčem jiném.Pozn.Film získal v roce 1961 zvláštní cenu jako nejůspěšnější film v anketě filmového diváka(IV.FČSF Košice).3,5/5. ()

• Filmovanie prebiehalo v Prahe, Ústí nad Labem a Rozvadove. (dyfur)
  • Filmovalo se také v obci Velké Březno. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)