poster

Špatná výchova

 • Španělsko

  La mala educación

 • Slovensko

  Zlá výchova

 • USA

  Bad Education

 • Velká Británie

  Bad Education

 • Kanada

  Bad Education

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Španělsko, 2004, 101 min

Komentáře uživatelů k filmu (231)

 • mortak
  ****

  Almodóvar didaktický. Chybí tradiční komediální nadhled, protože téma je vážné. Skrývaná a potlačovaná homosexualita či zneužívání bezbranných za duchovními zdmi plodí pokřivené duše a vztahy. Svobodně milující se homosexuálové a transsexuálové prožívají lásku jako heterosexuálové, jen se liší v tom, že dvě mužské sexuality budují vztah jinak než mužská a ženská sexualita dohromady (viz scéna u bázénu snažící se tuto odlišnost vyjádřit). Pro heterosexuála je tento film obtížně uchopitelný tím, že ukazuje vášně lásky uprostřed odlišné komunity (ve filmu neuvidíme skoro žádného hetero). Pro mě za tři hvězdičky (film nedosahuje kvality citovaných filmů - viz plakáty na zdech multikina: Double Idemnity aj.) - tu čtvrtou dávám za nutnost vzniku takových filmů ukazujících "odlišnost" ve své normálnosti, která vlastně není ničím odlišná. Rozhodně bych tento film pouštěl dokola lidem, kteří jsou naplněni nenávistí ke všemu, co nemyslí a nemluví jako oni (i když Roman Joch, poradce premiéra Nečase, říká své nenávisti konzervatismus).(23.8.2010)

 • kleopatra
  ****

  Jsem ochotná akceptovat, že se jedná o detektivku jedině v případě, že to řekl sám padre Almodóvar, protože já to vidím spíš zase jako další krejčovskou pannu, na kterou jsou našpendleny barevné pentličky, látečky, kraječky........... (následně sešity nikoli horkou jehlou v prapodivný příběh) a která, ačkoli bezpohlavní, může být dost dobře mužem i ženou, prostě je to typický Pedro, který se svých transTO a transONO nevzdá a dobře dělá, protože já, ač suše normální, se u jeho filmů výborně bavím.(9.5.2005)

 • Galadriel
  ****

  Dávám 4,5* a viditelně menší hodnocení hlavně proto, že v rámci zatím mnou viděné Pedrovy tvorby mě tohle dílko zaujalo nejméně (přesto ale dost :-)). Tradičně zvláštní svět plný homosexuálů, transvestitů a podobných lidí, výrazná vizuální stylizace, nevšední příběh (lehce skandální vůči církvi) podaný naprosto uvěřitelně, plný nečekaných odhalení a skvělí herci (zejména můj oblíbený Gael García Bernal) řadí tenhle film Pedra Almodóvara opět mezi první ligu.(24.7.2006)

 • Matty
  ****

  Složitě strukturovaná mozaika je především osobní Almodóvarovou zpovědí, ačkoliv to samotný režisér popírá. Jednoduše řečeno jde o to, že jedna postava si čte filmový scénář silně inspirovaný životem postavy druhé, v jehož rámci nám třetí postava vypráví příběh postavy první a druhé, která měla bratra, jenž se za ní nyní vydává… . Špatná výchova je opět z velké části situovaná do útulných bytů a bytečků hýřících sytými – „hřejivými“ – barvami. Film samotný je však ještě chladnější než předchozí Mluv s ní. Místy jsem se nemohl zbavit dojmu, že si to Almodóvar buď celé natočil jenom pro sebe, což by ještě nebylo tak zarážející, dělá to mnoho režisérů, anebo bylo jeho jediným cílem natočit film, o kterém se zaručeně bude mluvit. Hodně. A nahlas. Explicitní homosexuální erotické scény by tomu odpovídaly, vykreslení církve rovněž. Kde vězí pravda není, již kvůli komplikovanému vyprávění, snadné (zda-li vůbec možné) zjistit. Sám jsem k filmu od prvních minut přistupoval jako k Almodóvarově autobiografii. Nejsnáze jej identifikujete v osobě Enriquea, rovněž režiséra, jenže ten si od všech postav něco odnáší a na konci je spíše jakousi esencí všech zúčastněných. Není snadné se v tomto filmu zorientovat, odhalit, která z mnoha vrstev je pro vyprávění nejdůležitější, která z nich nám má odpovědět na vyvstanuvší otázky a jestli je odpovědí opravdu to, co nám říká, nebo spíše to, co zůstává nezodpovězeno. Těžko sympatizovat s hrdiny, vzhledem k jejich výhradně fyzickému vnímání lásky (lásky?), těžko si podobný film oblíbit, těžko k němu hledat cestu. Jeho sledování můžete brát jako určitou formu experimentu, dopředu se dá jenom těžko odhadnout, jak na vás zapůsobí. 75% Zajímavé komentáře: mm, -ELFKA-, d-fens(27.9.2007)

 • Djkoma
  **

  Pedlo Almodóvar patří mezi režiséry, kterým se snažím vyhnout. Jeho styl, postavy, které tolik miluje, příběhy, které chce vyprávět a nádech všech jeho filmů jsou mi proti srsti. Ještě se mi od něj nelíbil žádný film (snažím se na ně nedívat, ale občas mu dám šanci ...). Prostě to není film pro mě, třeba časem bude.(21.2.2007)

 • T2
  ****

  Rozpočet $5miliónovTržby USA $5,211,842Tržby Celosvetovo $40,273,930║ Konečne príbeh kde sa nepriamo rypne aj do úchylackých kresťanov a ich praktikám vedúcim k nivočeniu existencie mladých ľudí. Potom aké to ma relatívne následky, nám už ukáže tento film inšpirovaný skutočnými osobami. Almodóvar zvláda prácu s hercami a časovými rovinami, kde je riadna poprepletanosť ale našťastie žiaden miš-maš, bravúrne, všetko pekne odsýpa, občas niečo aj pobaví či zarmúti. /80%/(19.10.2008)

 • Adrian
  ***

  Kvalitna forma zial ale nezakryje slabsi pribeh, ktory nezachrania ani viditelne odkazy nielen na Hitcha...Osobne 2,5*(7.12.2004)

 • DaViD´82
  ***

  Pocta Mistrovi Napětí? Možná... Ovšem spíše než-li o kriminálku se jedná o další kvalitní studii netypických, ale opravdových vztahů z pohledu Pedro Almodóvara. Jednoznačným kladem jsou herci v čele s famózním Bernalem. Největším záporem scénář, který sice námětem zaujme, ale konečnou podobou v jaké je prezentován ve filmu již tolik ne.(30.6.2007)

 • Superpero
  **

  Gayovský opus magnum, jehož jedinným kladem je Almodóvarovo režijní mistrovství. Opět ten film hýří barvami, jenže děj mě naprosto nezaujal (nuda) a finální kličky a vysvětlování (i když dobře vymyšlené a "sedící") to v mých očích pohřbilo úplně. Gael García Bernal může hrát sebevíc přesvědčivě, jenže stejně nejsem zvědavý na to, jak ho vojíždí důchodce.(28.12.2006)

 • TheMaker
  **

  Jak říká Djkoma - Almodóvar mi jde proti srsti a snažím se mu vyhýbat, sem tam mu dám šanci, ale bohužel, zbytečnou.(20.4.2009)

 • RHK
  ***

  Almodóvarův film opět o zamotaných vztazích a o sexuálním nutkání, tentokrát příběh pedofilního kněze a několika odrostlých homosexuálů, původně jeho dvou žáků a bratra jednoho z nich. Je to zajímavý a dost otevřený film ze života gayů, to pan režisér umí. Bohužel je ze života lidí, k nimž rozhodně nezískám kladný vztah, čímž je pro mne celý film o ničem. Ale cca 4% mužů se to bude asi líbit (a pak ještě intelektuálům, abych někoho neurazil:=)). Trailer je i zde na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/74-spatna-vychova-mala-educacion-la/videa/(15.8.2009)

 • CheGuevara
  ****

  Souhlasím, ty titulky byly opravdu dobré a to i ty závěrečné. Jinak mi ta zápletka přišlá naopak dobře rafinovaná a vůbec celému filmu neuškodila, ba přímo naopak celý film oživila.(21.12.2004)

 • gudaulin
  ****

  Filmy Petra Almodóvara opravdu nejsou pro každého. Výběr hrdinů a situací, ve kterých se nalézají, je ovlivněný jeho sexuální orientací, takže homosexualita, transvestitismus a nejrůznější sexuální údchylky jsou v jeho tvorbě víc než časté. Ve Špatné výchově hrají navíc zásadní roli, je to myslím snímek hodně ovlivněný jeho osobními prožitky a představami. Osudy čtyř mužů se vzájemně proplétají a i když film má pomalejší rozjezd a divák dlouho tápe v osobních pohnutkách a chování hlavních postav, celý snímek je efektně završený a má chytrou a nosnou pointu. Kladem je vynikající herectví všech zúčastněných a především Gaela Garcíy Bernala. Špatná výchova není ani tak detektivka, jako spíš psychologické drama svým vyzněním poněkud podobné známému dramatu Woodyho Allena Matchpoint-Hra osudu. Celkový dojem: 80 %.(13.8.2009)

 • genetique
  *****

  Majstrovsky spracovaná retrospektíva, jedna z najlepšie vykonštruovaných časových rovín s perfektným zvratovým vyvrcholením, čo som zatiaľ videl. Moje prvé stretnutie s Almodóvarom teda dopadlo na perfektnú a už teraz sa teším na náš ďalší kontakt. 95%.(13.11.2008)

 • mysicka
  ****

  možná v pokladech Pedra Almodóvara není tento klenot z nejzářivějších, ale i tak zůstává krásným a silným příběhem, na který mě baví koukat.. a nejvíc na Bernala.. jeho Chuan je tu ambiciózním hercem, synem, bratrem, milencem, ale hlavně bezostyšným manipulátorem a děvkou prodejnou s tváří anděla (Angela).. díky za takové filmy...:-)(31.5.2007)

 • StarsFan
  ***

  Ze začátku mi vůbec nedocházelo, co je skutečnost, co je jenom fikce a kdo je kdo. Potom jsem se lehce zorientovala, ale teprve v posledních deseti minutách jsem konečně přišla na to, co byl jenom scénář filmu, co realita a co ve filmu dělá třetí postavička, která se jmenuje Ignacio, i když je Ignacio už mrtvý... Dobře, uznávám, závěr semi líbil, to co mu předcházelo, bylo ale o něco horší. I když herci hráli moc dobře a Almódovar má talent... mám jenom prostě takovej pocit, že mu nedokážu přijít na chuť a ze španělsky mluvících režisérů si vždycky pustím radši jeho zámořského kamaráda Iňárritu.(13.4.2007)

 • betelgeuse
  ***

  Další důkaz toho, že flirtování s thrillerem nedosahuje u Almodóvara kvalit jeho melodramatických variací. Nejlepší částí filmu jsou úvodní titulky alá Hitchcock.(11.7.2004)

 • Sarkastic
  ***

  Trochu zklamání, moje očekávání nebyla naplněna. Myslel jsem si, že film bude hlavně o postupném odhalování tajemství ohledně zneužívání dětí/dítěte chlípným církevním příslušníkem a dopadu tohoto jednání na oběť a její život. Čehož se mi však dostalo v docela malé míře, protože místo toho zde řešil příběh homosexuálů/transvestitů, a gradace či nějaká silnější odezva se nekonala žádná (navíc, onen zneužívaný nešťastník byl "jinak" zaměřený bez zásahu církevního činitele). A když si člověk odmyslí právě tuto nevyužitou a vpravdě ani pořádně nerozvedenou "krimi" zápletku, zbude mu vlastně jen docela tuctový (a místy lehce nudný) příběh o několika gayích a vztazích mezi nimi. A ani herci a jejich velmi dobré výkony už tento film z průměru nevyzvednou.(20.8.2012)

 • NinadeL
  ***

  Co odlišuje Špatnou výchovu od ostatních Almodóvarů? V mých očích zatím snad jen to filmařské prostředí, pro které mívám pravidelně slabost.(7.7.2016)

 • Radko
  **

  Dúhová variácia drámy s kriminálnym podtextom. Všetko podstatné sa odohralo v detstve, stará láska nehrdzavie ak ide o totožnú dušu. Identita totiž nie vždy jasná býva, no jasné je, že pod sukňou, šatami, či gaťami sa u Pedra vždy len penis skrýva. Pastelkovo krásne vyvedená spomienkovo-formatívna telenovela s autobiografickými črtami. Meno režiséra, zvolené trans/homo postavy a spôsob rozprávania ju predurčujú návštevníkom filmových klubov, sympatizantom a aktivistom ľudskoprávnych mimovládnych organizácií. Žiaľ, či už ide o melodrámy alebo o tieto kvázi hitchockoviny, vždy je to len na úrovni telenovely. Lepšej alebo horšej. U Almodóvara ide v podstate vždy o konštatne nízku myšlienkovú úroveň, bohato zachraňovanú prepiatymi farbami a celým tým LBGT podtextom, pričom práve uvedené záležitosti režiséra i jeho dielo často umelo vyzdvihujú, ako by išlo o nejaké hóch umenie. Pričom ide len o pekné farbičky, kolorovaný povrch. A za ten si zaslúži film maximálne 30%.(29.1.2013)

 • Reiniš
  ****

  Film mě zaujal. Je skvěle nasnímaný a zahraný. A hlavně je tu zajimavý příběh, který se propojí až ke konci. Hodně nevšední snímek, který určitě není pro každého.(17.5.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12