Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

regulusw

Fatntastický film. Dostalo mě vyprávění děje ve třech rovinách, kdy hlavní hrdinové skrze scénář vzpomínají na své mládí jenž pak ovlivnilo jejich budoucí život. Almodóvar má cit pro estetiku, která na Vás dýchá z každého záběru. Tak citlivé užití barev a kontrastů se nevidí každý den. ()

Fill16

Jedná se o velmi zajímavý a výjimečný film z neobvyklého prostředí plného neobvyklých lidí, obzvláště co se světa filmu týče. Můj dojem z tohoto snímku pana Almodóvara je poněkud rozpačitý. V prvé řadě především skvělá kamera a vizuál, výborní herci (ta trojrole!), pár skvělých retrospektivních scének. Na druhé straně jsem se ale nemohl tak trochu sžít se stylem vyprávění, častokrát jsem byl naprosto ztracen v ději. Ale jako velmi originální krimi tento film beru. ()

MtS

Vlastně ani nevím, proč tomu dávám dvě hvězdy. Nejspíš hlavně za Bernala, kterého mi bylo líto, že musí hrát tak pitomou roli a jistý režijní um, který Almodóvar předvádí. Špatná výchova ale diváka nezaujme. Téma filmu je sice dostatečně přitažené za vlasy, přesto je ale film neuvěřitelně nudný. Připadá mi, jako by Almodóvar stejně jako jedna z jeho hlavních postav nevěděl, co chce natočit a marně hledal nějakou inspiraci. Špatná výchova je špatný film. ()

mayla

Film s úžasným příběhem, ač některým pánům se na to možná bude hůř koukat, stojí to za to. I když jsem se v první půlhodině méně orientovala v postavách, divák rychle chytne nit a nechá se vést. Gael Garcia Bernal se na podpadkách nesl lépe než já a v blond paruce se musel vyřádit. Přímo jsem si rochnila v skvělé hudbě a zpěvu malého Ignáci a vygradování pointy celého příběhu je uchopené překvapivě pochopitelně a jasně. Na to, jak to bylo zamotané…P.S Bílé mokré prádlo nedává moc prostoru fantazii… ()

danny70

Film sice může zpočátku velkou část díváků odradit, některé otevřené hmsx scény možná tomuto filmu poskytují medvědí službu, ale přesto je to vynikající film, skvělé vymyšlený (nebo možná ani ne tak moc vymyšlený) příběh. ()

Anďa

Některé scény pro mě byly náročné (a to jsem v tomto smyslu velmi tolerantní), ale výsledek stál rozhodně za to... Zápletku jsem ani v nejmenším nečekala. Začala se rozvíjet bez varování a zastavila se u závěrečných titulků... Zajímavý přípěh, krásná kamera a celková stylizace scén a Gael García Bernal jsou u mě zárukou úspěchu (i když Almodóvar má i lepší filmy)... ()

DVCAM

Pro mě je to film o zneužívání a prodávání se. Zneužívaných je tu hned několik a forem zneužívání taky. Není zde vyloženě negativní postava, ačkoliv jedna je jednoznačně odsouzeníhodná, a ta je vlastně strůjcem dalšího páchaného "zla", které se jí nakonec vrací. Líbí se mi i práce s vyprávěním ve vyprávění, s filmem ve filmu. Není sice originální, ale zpracovat ji tak, aby fungovala, je skutečný kumšt. ()

skepticka

Nenáročný,trochu iný snímok od Almodóvara,rozhodne nie na zahodenie,ale ani nie jeden z jeho najlepších.Sama za seba môžem konštatovať,že situáciu zachránil neuveriteľne charizmatický,sexi Gael García Bernal a jeho zelené oči v ktorých sa vždy veľmi rada stratím.Každopádne stojí za 4 hviezdy! ()

michalkop

Těžko stravitelný Almodóvar jako obvykle. Tentokrát z prostředí LGBT. Svým způsobem fascinující, svým způsobem mně lhostejný. ()

skok01

Rozhodně jsem už viděl lepší snímky od P. Almodovar. Vím, libuje si v kontroverzních tématech, ale i tak, toto dílo mě neoslovilo, je to taková slátanina. I když herecký výkon G. G. Bernal je opět vynikající, ale i tak jeho výkon tento film nezachránil. ()

Kivis

Španělská telenovela ve sto minutách a s uměleckým rukopisem Almodóvara. Film, v kterém se celkem bez kompromisů otevírají kontroverzní témata, jenže ta mapa vztahů mi přišla přitažená za vlasy opravdu jak z nějaké telenovely. Ani bych se nedivil, kdyby to byl umělecký záměr, ostatně z velké části sledujeme film ve filmu, jehož scénář napsal začínající scénárista. To ale nic neměni na tom, že mi to na celkovém dojmu docela dost ubralo a jen jsem doufal, že se na závěr někde neobjeví legendární José Josefa Aloise Náhlovského. Naštěstí José nepřijel. ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar