Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

Páně

Není jednoduché psát komentáře k Almodóvarovým filmům. Špatná výchova je podle mě průměrným dílem Pedra Almodóvara, kterého je třeba vnímat především jako svébytného umělce, který nikdy neustoupí ani o kousíček "svému" vidění světa. Otázkou zůstává do jaké míry je to pro něj dobré a kdy už to trochu začíná být na škodu. Na jeho filmech se mi vždy líbilo, že se většina z nich svým způsobem odehrává ve světě filmu či divadla a uměleckého života. Stalo se i zde, ale tentokráte šel příběh trochu mimo mě. Nevzbudil ve mě pražádné emoce. Almodóvar potvrdil, že umí velmi dobře pracovat s barvami, kamerou a celkovou atmosférou filmu. I hudba se opět povedla. Rozhodně ale umí lépe. ()

FilmWave

Almodóvar je skutečně skvělý vypravěč. Co napětí a akce dokáže vyždímat z prostého rozhovoru dvou postav, by mu mohly leckteré thrillery a akční filmy závidět. "Špatná výchova" má navíc vyprávění chytře rozdělené do několika rovin (ale není to zase nic extra překombinovaného nebo nesrozumitelného). Výborný film. ()

Lyžař

Pcha..takhle si podat církev..kdo na to má nervy, aby tohle publikoval/zveřejnil až takhle celosvětově. No ale někdo si to dovolit může a nic se mu nestane, což je super. Celým příběhem nás pak provázejí muži-nemuži/ženy-neženy. Já jsem dokonce zastáncem těchto jasností-nejasností a dokonce i stylu vyprávění. Všechno, co je třeba, již bylo sepsáno v "Obsahu", nyní už pro zvědavé nezbývá než pustit a nechat se unášet a na konci být i lehce překvapen. Moje emoce teda tenhle film v klidu nenechal. ()

Majkak

Po formální stránce slušné, z hlediska věrohodnosti a síly příběhu slabší. Obsahuje řadu míst, kterým se nedá moc věřit, protože Almodóvar si nedal moc práce s psychologií postav. Ne, že by neexistovalo zneužívání dětí, homosexuální vztahy a transvestité, ale zde je to všechno naplácané bez ladu a kladu jedno na druhé. Není propracované silné osobní drama, no a detektivka nebo thriller to také není. ()

Barak

Proč si někteří lidé myslí, že když se přeskakuje v časových rovinách, tak to bude hrozně "cool". Nebude - jen pokud to umíte. A Pedro Almodóvar to zkrátka neumí. Jak si mám z toho příběhu něco odnést, když nemám vůbec tušení, kdo je zrovna kdo a co se odehrálo nebo teprve odehraje. Transvestiti, gayové, erotika.. to je asi jediné, co se je na tom jasné. Z toho scénáře mi bylo špatně, protože mi ten film úplně zkazil. Ale i bez něho v tom lze těžko hledat něco pořádného.. já vlastně nemám nejmenší tušení, o čem to bylo. Je to hrozně dementní.... ()

Biopler

Opäť Almodóvarov film hýri farbami, ale aj výkonom Gael García Bernala. Réžia je skvelá, forma kvalitná, avšak tá nezakryje príbeh nie úplne dotiahnutý do konca. ()

Rockerman

Almdóvar to je síla!!! Opět silný film, zdánlivě jen pro "čtyřprocentní" menšinu. Ale film je daleko obecnější a ukazuje na velké problémy, týkající se pedofilství v církvi. Je také ale o lásce, prostě ze života. ()

Al44...

Zajímavý příběh stvárněný pro mě velmi nesympatickými herci. Některé scény mi též přišly úplně zbytečně "fyzicky reálné". U mne je to film na jedno podívání. ()

joker30

zvláštne natočený film, nie každému podľa gusta, vidno tu veľa záporných komentov - predpokladám, že to budú vačšinou hetero muži, ktorí možno až tak ľahko neprečítaju dušu tohto filmu, pre mňa však jeden z najlepších Almodovarových filmov. 92% ()

bolf!k

Hodně obtížný na koukání (ano, transky mě docela rozčilujou), ale koneckonců vlastně zajímavý film. 75% ()

AloeB

Ono se může zdát, že filmové řemeslo je hrozně neosobní a jen přispívá té hrůzné teorii, že při rozboru díla nelze brát v potaz život a zkušenosti autora. Díky tedy takovým lidem jako je Almodóvar, kteří ve svých skvěle natočených filmech skrývají vlastní autobiografii či životní zkušenosti. A samozřejmě není jediný, ostatně Sedm psychopatů od Martina McDonagha je o hollywoodském režisérovi irského původu Martinovi se zálibou v alkoholu a filmy Woodyho Allena jsou hádám jednou velkou extravagantní zkušeností, nemluvě o x dalších filmech, které neznám. Stále však platí, že jde o řemeslo, kde mainstream hraje prim, jinak by nevydělal. Tedy samozřejmě pokud nejste Pedro Almodóvar, který točí zábavu ze zdánlivě nudných vztahových námětů, a velice kreativně pracuje s různými tématy, v tomto případě s homosexualitou a transexualitou. V La mala educación tak můžeme očima zdánlivě fiktivního homosexuálního režiséra Enriqua Serrana pozorovat spletitý příběh o zneužívání, lásce mezi muži a vraždě, o kterém sice předpokládám, že je fiktivní (alespoň z určité části), ale zároveň nám film na konci vypovídá osudy postav, jako by šlo o film podle skutečné události, který zbytek života protagonistů shrne v krátkém textovém odstavci a protože o Enriquovi jeho odstavec říká, že "Enrique Goded continuá haciendo cine con la misma pasión", tak jsme ujištěni, že i budoucí Pedrovy filmy jsou natočené stejně kvalitně. ()

closed.eye

Almodóvar mě v případě tohoto filmu "přinutil" vžít se na chvíli do pocitů neheterosexuální menšiny hodně intenzivně, děj, jak je jeho dobrým zvykem, zamotanej, i vizuálně "to má koule" :-) - překrásný barvičky, chci tak krásně strakatej byt! ()

Mikule

Kvalitu tomuto filmu určitě neodpírám. Vím, že Pedro Almodóvar si najde hodně fanoušků, kteří budou tento film chválit a oceňovat, ale já nejsem jeden z nich. Tento film mi absolutně nesedl. Děj mi nepřišel nějak výjimečný, nudil jsem se. Ani detektivní zápletka tomu, abych názor obrátil nepřidala. A proti homosexuálům taky více méně nic nemám, ale abych se celý snímek točil kolem nich a já se na jejich oplzlé hrátky musel koukat několikrát během těch 100 minut, to si také nechám pro příště ujít. ()

bono22vox

Pohled na mužskou lásku, přátelství i nenávist v režii Pedra Almodovara a to hodně zblízka... Špatná výchova nevezme za srdce tolik jako Mluv s ní a její svět není tak sympaticky pitoreskní jako ve Vše o mé matce, přesto mě Pedro znovu dostal a rozhodně mi nezbývá nic jihého, než vám snímek doporučit, stojí za to... ()

Lokran

Poslední Almódóvarův film je zcela zaměřen na téma homosexuality a je nutno říci, že film je zajímavý až do doby tak dvacet minut před koncem. Zde podle mě začíná ubíhat a dělat kroky „vedle“. Dobré herecké výkony. Dávám 75%. ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar