Špatná výchova

Bad Education

Bad Education

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Španělsko, 2004, 101 min

Nějaké Alodóvarovy filmy jsem viděl již kdysi dávno a nevěnoval jsem jim moc pozornosti. Teprve nyní asi dozrál čas, abych se mohl na takovéto filmy dívat. Špatnou výchovu jsem si pustil, když jsem měl na nějaký ten art film vysloveně náladu a dost mi sedla. Příběh se napínavým způsobem rozuzlovává po celou stopáž filmu, takže nás čeká každou chvíli nějaké to překvapení. Špatná výchova je také velmi vydařená po estetické stránce, téměř všechny záběry jsou uspořádány do líbivých barevných kompozic. Hudba tyto vizuální orgie skvělě doprovází. Bernal má odvahu, že si střihnul takovouhle roli, je to dobrý herec.(16.1.2007)

Almodóvar nás ve své osobní zpovědi provází bizarním barevným homosexuálním světem, kde jsou církevní prohřešky vyobrazeny s takovou samozřejmostí, jako že slunce zapadá na západě, Režisér záměrně neuhýbá kamerou při erotických scénách, naopak provokuje. Přes pestrost barev a explicitní scény se jedná o příběh (mozaiku příběhů) chladný jako kamenné sklepení, příběh, kde jsou prakticky všechny postavy svým způsobem záporné a příběh, kde je sex a není láska.(25.11.2012)

Bohužel, podle toho co jsem o filmu věděl jsem čekal že bude převážně o výchově mladých chlapců v církévní škole a jejich zneužívání církevními hodnostáři - což by nemohlo být dál od pravdy, tohle je tu jen jako méně důležitá vzpomínka probraná v pár krátkych flashbacích, pohříchu bez jakékoli, byť i sebemenší, příchuti kontroverze a obžaloby církve. Nicméně i jako lehce detektivní drama to není vyloženě špatné a nezajímavé, obzvlášť první polovina plná narativních hrátek a záměrného znejisťování diváka je velice dobře napsaná a zrežírovaná. Jenže queer tematika už mě poslední dobou docela nudí - a tento film na ní vyloženě bazíruje a nimrá se v gayích a jejich chování s takovým zaujetím, až to ubližuje jeho tempu (i tak je ale velmi krotký, kontroverzi se vyhýbá i v tomto ohledu). 7/10(15.8.2009)

Zajímavý film... když vcházel do kin a četla jsem o čem má být, jsem si říkala, že to může být dobrý, a taky že jo, námět a zpracování se mi opravdu líbilo...Pěkná scéna je jak jsou malí chlapci v tom kině... nebo jak malý Juan je s otcem Manolo u houští a najednou vyběhne a otec Manolo si upravuje hábit... neskutečný... trošku úchylný, ale jinak ok :-) ..... Dobrá hláška: Ne, ale kaple je malá, nemáme kde schovat. Až nás uvidí, vyžene nás jako Ježíš kupce z chrámu. A myslím, že je hnal bičem. A to byl Ježíš. Co tenhle, když má podle tebe tolik chyb?(21.1.2008)

Almodóvar didaktický. Chybí tradiční komediální nadhled, protože téma je vážné. Skrývaná a potlačovaná homosexualita či zneužívání bezbranných za duchovními zdmi plodí pokřivené duše a vztahy. Svobodně milující se homosexuálové a transsexuálové prožívají lásku jako heterosexuálové, jen se liší v tom, že dvě mužské sexuality budují vztah jinak než mužská a ženská sexualita dohromady (viz scéna u bázénu snažící se tuto odlišnost vyjádřit). Pro heterosexuála je tento film obtížně uchopitelný tím, že ukazuje vášně lásky uprostřed odlišné komunity (ve filmu neuvidíme skoro žádného hetero). Pro mě za tři hvězdičky (film nedosahuje kvality citovaných filmů - viz plakáty na zdech multikina: Double Idemnity aj.) - tu čtvrtou dávám za nutnost vzniku takových filmů ukazujících "odlišnost" ve své normálnosti, která vlastně není ničím odlišná. Rozhodně bych tento film pouštěl dokola lidem, kteří jsou naplněni nenávistí ke všemu, co nemyslí a nemluví jako oni (i když Roman Joch, poradce premiéra Nečase, říká své nenávisti konzervatismus).(23.8.2010)

• - Snímek měl oficiální světovou premiéru 12. května na festivalu v Cannes, byl jeho tzv. otevíracím filmem. (imro)

• - Muža čistiaceho Enriqeho (Fele Martínez) bazén si zahral sám režisér snímku Pedro Almodóvar. (mata8099)

• - Mexický herec Gael García Bernal se musel nejdříve perfektě naučit španělský přízvuk, než s ním byl Pedro Almodóvar ochoten diskutovat o jeho přijetí. (Tereza666)