Špatná výchova

Bad Education

Bad Education

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Španělsko, 2004, 101 min

Vůbec jsem netušil, na jaký "žánr" se to vlastně hodlám dívat. Almodóvar + Gael García Bernal mi jako reklama více než stačili. A už úvodní titulky s "hitchcockovskou" hudbou mě decentně zmátly. Následně mě film s každou další minutou vcucával víc a víc. Struktura vyprávění mi přišla přímo fascinující; diváky záměrně plete a napíná. Vlastně na ní stojí většina pozitiv Špatné výchovy. Dobrá volba (bojím se říct nápad, aby mi někdo nevyjmenoval tucet filmů, které jsou vyprávěny podobným způsobem).(2.1.2007)

Na Almodovara exprimentálna forma natáčania, s minimom žien, aspoň po fyzickej stránke. Je to jediný tvorca, kde sa prítomnosť transvestitov, homosexuálov a rôznych málo chápaných menšín nezneužíva iba na lacné poukazovanie ich problémov. V jeho príbehoch sú harmonickou časťou celku. Prežívajú veci rovnako ako väčšina, čiže ich neberieme ako niečo exotické, ale dokážeme sa s nimi ľahko stotožniť ako s postavami, ku ktorým si máme nájsť ako divák vzťah.(26.5.2012)

Na film jsem dopředu slyšel velkou chválu. Zajímavé je, že ji pěly hlavně mé kamarádky. Bohužel Špatná výchova je, alespoň pro mne, jedním z těch filmů, který velká očekávání rozhodně nenaplňuje. Almodóvarův snímek tak nějak pomalu plyne, odhaluje zdánlivě šokující události, ale emocí v divákovi příliš nevzbudí. Škoda.(14.1.2010)

Gay tématika mi ve filmech sice příjde již lehce vyčpělá... I přes tento můj přístup mě tento snímek bavil. Neboť gay téma je proloženo zneužíváním dětí, drogami, etickými otázkami, úvahou o síle přátelství a v neposlední řadě originálním pojetím příběhu, kdy se prolíná několik rovin a realit (ale zároveň i fikcí). Děj pomalu plyne a z celého příběhu se odkrývá stále více a více... Mnoho příjemných zvratů... Přesto... Občas možná až příliš okatá snaha šokovat a nahustit do filmu přehršel nápadů... Nakonec však zatím nejlepší Almodóvar co jsem viděl.(21.3.2010)

80% - Pedro a jeho dokonale barevná režie bylo něco, co jsem sice čekal, ale opět mě to převapilo, a do velké míry vzalo. Tomuhle já říkám „dobře udělanej film“! Skvěle vypracovaný scénář s několika zatraceně dobře fungujícími točnými momenty je podporován Iglesiasovou hudbou, která výborně pracuje s dynamikou, napětím a rytmem filmu. Nuda nehrozí. Shlédnutí Špatné výchovy jsem dlouho odkládal, protože jsem se úplně netetelil touhou ponořit se do homosexuálního prostředí, ve kterém se děj odehrává. Pokud máte podobný problém s motivací vůči tomuto filmu, prostě věřte Almodóvarovi, vyplatí se to.(31.10.2007)

• - Muža čistiaceho Enriqeho (Fele Martínez) bazén si zahral sám režisér snímku Pedro Almodóvar. (mata8099)

• - Film dostal rating NC-17. Aby získal mírnější R, muselo být vystřiženo několik sexuálních scén. (Karlos80)

• - Psaní scénáře trvalo Almodóvarovi celou dekádu. Jako východisko mu posloužila autobiografická povídka, kterou napsal ještě jako teenager. (imro)