Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

sepp

Jedno je neoddiskutovatelne: s poslednimi 2 veledily spanelskeho mistra se Spatna vychova merit nemuze. Opravdu se jedna v prvni a druhe polovine o zcela ruznorode filmy, ale kupodivu kde jini reziseri by skoncili asi vypiskani obecenstvem, Almodovar dokaze neustale drzet napeti a vzbuzovat ono vsemi rezisery tolik touzene neustale cekani na dalsi zaber, na dalsi vteriny pribehu. Prvni polovina je typicke almodovarske psychodrama, kdy clovek naucen predchozimy mistrovymi dily, jen s nejvetsimi obavami ceka, co na nej vytahne v dalsi scene zase za zvracenost... Druha polovina je slabsi, opravdu uz v krimi stylu, ale porad zajimava, neobvykla a plna zvratu. Almodovar proste umi "vypravet" a na jeho filmy je radost se pohledet, doufejme jen, ze Spatna vychova neni naznakem nejake tvurci krize ci absence novych napadu. ()

kleopatra

Jsem ochotná akceptovat, že se jedná o detektivku jedině v případě, že to řekl sám padre Almodóvar, protože já to vidím spíš zase jako další krejčovskou pannu, na kterou jsou našpendleny barevné pentličky, látečky, kraječky........... (následně sešity nikoli horkou jehlou v prapodivný příběh) a která, ačkoli bezpohlavní, může být dost dobře mužem i ženou, prostě je to typický Pedro, který se svých transTO a transONO nevzdá a dobře dělá, protože já, ač suše normální, se u jeho filmů výborně bavím. ()

SallyZen

Špatná výchova je hodně divný film. Obdivuju bravůrně zvládnutou režii mistra Almodóvara, ale je vidět, že si nebere servítky s cenzurou, a taky to podle toho vypadá. Originalita tomuhle snímku vůbec nechybí. Je to něco jiného než obvykle můžem vidět v televizi nebo na předních stránkách stahování. Herecky dobré, teda pokud si zrovna nedávaj do těla. Tam jsem na to koukal jedním okem. Film je to tedy velice zajímavý, ale i divný. Dějová linka je lehce proplétající se a občas scénám chybí větší říz nebo více emocí. Někdy to alespoň zachraňuje hudba. Chvíli jsem nevěděl co tomu dát, jelikož o podprůměru mluvit nemůžeme a nějak velký nadprůměr taky ne. 65% ()

Johny_fork

Almodóvar nás ve své osobní zpovědi provází bizarním barevným homosexuálním světem, kde jsou církevní prohřešky vyobrazeny s takovou samozřejmostí, jako že slunce zapadá na západě, Režisér záměrně neuhýbá kamerou při erotických scénách, naopak provokuje. Přes pestrost barev a explicitní scény se jedná o příběh (mozaiku příběhů) chladný jako kamenné sklepení, příběh, kde jsou prakticky všechny postavy svým způsobem záporné a příběh, kde je sex a není láska. ()

Amarcord_1

80% - Pedro a jeho dokonale barevná režie bylo něco, co jsem sice čekal, ale opět mě to převapilo, a do velké míry vzalo. Tomuhle já říkám „dobře udělanej film“! Skvěle vypracovaný scénář s několika zatraceně dobře fungujícími točnými momenty je podporován Iglesiasovou hudbou, která výborně pracuje s dynamikou, napětím a rytmem filmu. Nuda nehrozí. Shlédnutí Špatné výchovy jsem dlouho odkládal, protože jsem se úplně netetelil touhou ponořit se do homosexuálního prostředí, ve kterém se děj odehrává. Pokud máte podobný problém s motivací vůči tomuto filmu, prostě věřte Almodóvarovi, vyplatí se to. ()

• Slavný režisér natočil svůj nejnovější opus za 8,5 mil. euro a investice se producentům samořejmě vyplatila, když například jen ve Španělsku diváci zanechali hned během prvního víkendu (19. – 21. 3. 2004) promítání 1,1 mil. eur v 158 kinech. (imro)
  • Snímek měl oficiální světovou premiéru 12. května na festivalu v Cannes, byl jeho tzv. otevíracím filmem. (imro)
  • Film dostal rating NC-17. Aby získal mírnější R, muselo být vystřiženo několik sexuálních scén. (Karlos80)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar