Zajímavé psychologické kriminální drama, které má silné stránky. Slibné je jisté zaměření na samotnou psychologii násilníka, i situační dramatičnost. Bývalý trestanec a současný řidič náklaďáku Charvát (dobrý Marek Perepeczko s hlasem Viléma Bessera) by rád vedl život normálního člověka s rodinným zázemím. Ale do cesty se mu staví mnoho překážek: jeho neschopnost a s tím související frustrace, podezíravost a nepřejícnost jeho okolí. To vše pramení v jeho násilnické chování, se kterým se zmocňuje žen, a které jediné ho uspokojuje. Až se z násilnického znásilňovatele stane během rozpoutaných okolností vrah a později i štvaná zvěř, která si snaží zachránit svůj život a svoji svobodu. Ale naštěstí je tu skvělá socialistická Veřejná bezpečnost v čele s kapitánem Kameníkem (Zdeněk Buchvaldek), který se zakousne do stopy a nedá pokoj, dokud neleží násilník ve vlastní krvavé skvrně. Z dalších rolí: stopující Klímová (půvabná Jana Janěková), která dokáže násilníka využít, Charvátova bytná Jarošová (Jaroslava Obermaierová), mající ze svého podnájemníka přirozený respekt, mladičké stopařky Marta Vaňková (Dagmar Patrasová) a Eva Černá (Jana Nagyová s hlasem Naďi Konvalinkové), oběti násilníka, doktorka Říhová (Jana Gýrová), přirozeně generující profil vraha, vyšetřovatel Horáček (Karel Heřmánek), pomáhající skvělému kapitánovi, a syn bytné Míša Jaroš (Petr Procházka s hlasem Tomáše Holého), rukojmí násilníka. Zajímavé.(22.2.2013)

Brrrr, ještě teď mne mrazí za krkem, když si představím tu hrůznou scénu s řidičem a těmi dvěma holkami. Realistické, nechutné a v českém prostředí = takové filmy jsou nejrealističtější pro mne. Je to pohled na člověka, který neměl svůj chtíč pod kontrolou, ale jinak žil normálním řádným životem a po aktu se z něj stává v našich očích zrůda , i on to tak cítí. Hrůzný film o činu, který se děje po celé planetě.(18.11.2008)

Stále nadčasový kriminální snímek s výborným Markem Perepeczkem, který dokonale ztvárnil vraha Dády Patrasové a Jany Nagyové. Patrně nejlepší normalizační detektivka, navíc se silným závěrem. Drsná atmosféra, skvělá hudba Karla Svobody a pečlivě vygradovaná režie Jindřicha Poláka, který potvrdil, že umí točit i jiné žánry než "jenom" dětské filmy a seriály.(8.5.2017)

Tenhle film jsem neviděl už léta a rád jsem se na něj po dlouhé době podíval. A ejhle, na to, že je to 30 let staré, to vůbec není zlé. Trapných momentů je tu pomálu, režie je jednoduchá, ale funkční a ten polský herec je velmi příjemným překvapením. Škoda že před několika lety zemřel. Celkově velmi slušná krimi, která až na pár vyjímek dobře vzdoruje zubu času. A ty dnešní kraviny s přehledem převálcuje. PS: Mohl by mi někdo prosím vysvětlit, jak je možné, že u 30 let starého filmu, jsou líp udělané postsynchrony, než dnes u kteréhokoliv pořadu české televize? No, asi jsou záhady na které průměrný občan téhle republiky nikdy nepřijde...(15.10.2009)

Na dobu a zemi vzniku jednoznačně nadčasová a já to řeknu naplno nejlepší domácí kriminálka! Revoluční styl vyprávění z pohledu hlavního (anti)hrdiny vraha. Do té doby naprosto nevídaná detailní scéna znásilnění a navíc spousta skryté ironie a pekelných dialogů. Dneska už to možná nešokuje, ale funguje to stále bezchybně. Aneb kdo by čekal, že ve filmu od režiséra Pana Tau uvidí Arabelu zaškrcenou obrovským Polákem! Naprosto dokonalá záležitost která nestárne ani 35 let po svém vzniku. Co bych dal dneska za takovej krimi film.95%(30.10.2014)

• - Mezi filmem a skutečností lze najít několik odlišností. Například zavražděné dívky se ve skutečnosti jmenovali Tatina Gangurová a Viera Kukulská. Vrah své oběti ve skutečnosti zabil montážním klíčem ve spánku v autě. Skládka, kde zavražděné pohodil skutečný vrah, byla ve Valašských Kloboukách. Ve skutečnosti hlavní svědek nejel autobusem, ale projížděl kolem skládky v osobním autě, přičemž se po deseti minutách vrátil, aby se na skládku podíval. (M.B)

• - Skutočný prípad, ktorý poslúžil ako námet filmu, sa stal 9. augusta 1976 v blízkosti obce Trenčianska Teplá. Skutočný vrah sa volal Miroslav Somora. Dotyčné dievčiny Somoru požiadali, či by ich nezaviezol do Strečna. Svoje obete najprv udrel do hlavy uťahovacím kľúčom, a potom ich začal bodať nožom. Robil to s takou silou, že sa nôž v jednej z obetí zlomil. Keď svoj čin dokončil, vykonal na jednej z obetí súlož. Mŕtvoly zahrabal na skládku odpadov. O dva dni bol Somora zatknutý políciou. Žiadna divoká naháňačka sa nekonala. K svojim činom sa priznal a neoľutoval ich. V roku 1978 bol v Prahe popravený. (Jello Biafra)

• - Vůz, kterým jezdil Charvát (Marek Perepeczko), je nákladní automobil značky Roman R 8.135 F. Stejným jezdil skutečný vrah Miroslav Somora. (Kirman)