Reklama

Reklama

Vinland Saga

(seriál)
  • Japonsko ヴィンランド・サガ (více)
Trailer 5
Animovaný / Akční / Historický
Japonsko, (2019–2023), 19 h 40 min (Minutáž: 24–29 min)

Předloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Hudba:

Jutaka Jamada

Hrají:

Júto Uemura, Akio Ócuka, Ao Takahaši, Hiroki Gotó, Hiroki Jasumoto, Jódži Ueda, Jošimicu Šimojama, Ken'ičiró Macuda, Kenšó Ono, Makoto Furukawa (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(48)

Po smrti svého otce se Thorfinn přidá k žoldácké bandě jeho vraha Askeladda a trpělivě čeká na příležitost k pomstě. Askeladd mezitím spřádá tajné politické plány. (Netflix)

Videa (42)

Trailer 5

Recenze (24)

Hromino 

všechny recenze uživatele

Vikingové to v literatuře a filmu mají těžké. Představa namakaných magorů s vypatlaným mozkem o velikosti hrachové kuličky bezmezně milujících boj je bohužel léty zažitá až příliš a narazit na dílo, které by se tuto značně beletrizovanou a nepřesnou představu pokusilo rozbít, je skoro až zázrak. Žel bohu, Vinland Saga tímto zázrakem není. +++++ Vinland Saga je adaptací mangy, která nejprve vycházela v šónen časopisu (tedy pro děti a dospívající), ale poměrně brzy se přesunula do seinen časopisu (tedy pro dospělé). Od anime jsem očekával, že tento nesoulad v celkové atmosféře díla odstraní a bude už od počátku působit uceleně a dospěle. Jenže ouha: tento nesoulad v anime nejen že zůstal, on je naopak ještě výraznější než v původní manze! Tvůrci jakoby celou dobu tápali, komu a co chtějí vlastně vyprávět. Na jedné straně tu máme extrémně jednoduchý lineární příběh hlavního hrdiny posedlého pomstou, který je jak vyšitý z mnoha jiných šónenů, na straně druhé pak snahu podat dospělé historické drama s filozofickým a náboženským přesahem. Potud by to bylo ještě fajn. Jenže když je ta snaha o podání dospělého příběhu prošpikována scénami, kde jeden chlap rozsekne vejpůl čtyři další, hodí oštěpem na půl kilometru daleko a propíchne jím tři protivníky, jednou ranou odhodí do výšky několika metrů protivníka na strom… kde chlapec držící poprvé meč v ruce předvádí takovou šou, že by se mohl z fleku kvalifikovat na mistrovství světa v historickém šermu… kde se zakřiklý, neschopný a rozmazlený aristokrat lusknutím prstů změní v chladně uvažujícího, úskočného stratéga a naopak chytře uvažující jedinci se v některých scénách nepochopitelně chovají jak malé děti… to je pak těžké brát Vinland Sagu jako dospělé historické drama. Určitě nelze upřít některým scénám jejich působivost, stejně jako musím vyzdvihnout postavu Askeladda a kvalitní animaci, ale jako celek to zkrátka působí hrozně rozpačitě a především nevyrovnaně. Ve výsledku mi tak byl nejsympatičtější mnohými proklínaný hlavní hrdina, protože zatímco ostatní nevypočítavě přepínali mezi módem chytrák a módem idiot, on byl konzistentní a choval se jako idiot pořád. Možná bylo záměrem tvůrců, aby si v té směsici každý našel to své, jenže na mě to působilo asi tak, jako by mi někdo dal bílou čokoládu… plavající v guláši. Aneb opět se mi potvrdilo, že když se Japonci snaží vytvořit historické anime odehrávající se čistě v evropském prostředí, málokdy z toho vznikne skutečně kvalitní dílo. Vinland Saga není dílo špatné, má řadu působivých scén, ale jako celek bohužel působí poněkud rozpačitým dojmem. Prosté 3*. ()

darthvader77 

všechny recenze uživatele

Jedno z nejlepších anime, které je v rámci možnosti velice historicky přesné a s jednou z nejlepších komplexních postav Askeladem. Zároveň oceňuji jeden z ejoriginálnějších filozofických pohledů na lásku Láska je diskriminace. Hudba má v sobě zajímavý středověko melancholický ráz a akční scény jsou tak třešničkou na dortu. ()

Reklama

Melios 

všechny recenze uživatele

Zhliadol som všetky dostupné epizódy a veľmy ťažko sa mi o tom hovorí. Pre mňa ako človeka ,čo nepozerá historické anime to bola úplná novinka ,čo dopomohlo k tomu ,že som si to pozrel. No i keď nieje seriál vydaný celý - vlastne nie je ani v polovičke - už teraz musím povedať ,že niečo tak originálne som už dlho nevidel. Ak sa vám páči história a ste schopní prehliadnuť nejaké chybky v deji ,tak si túto Ságu o pomte užijete. Ja som rozhodne rád ,že som na toto narazil a udivuje ma ,že o tom toľko ľudí nevie (Carn teš sa!) . Za prvú tretinu dávam 90% a je to jednoducho niečo nové ,zaujímavé ,trochu brutálne ,depresísvne a smutné ,ale hlavne zábavné a ako je to u anime zvykom - vždy uletené. Za spôsobené škody na mentálnom zdraví neručím (čo mi pripomína ,že opening aj uzatváračka sú pekné ,milé a dobre urobené - rovnako ako väčšina vecí v tomto seriáli). ()

Terezinka198 

všechny recenze uživatele

Mistrovské dílo. Nemám výtek. Drobné detaily nebo nejasnosti s chováním postav v té době s radostí přehlédnu, protože takový příběh jsem dlouhou dobu neviděla. Úžasné zpracování, dokonalost, ale co bych do WIT čekala. Skvělý vývoj postav. Že se Thorfinn chová jako dítě? Ano, protože je v pubertě a jeho jediný cíl byla pomsta (SPOILER: které nakonec nedosáhl). Jeho uřvanost někomu může lézt na nervy, ale opět podotýkám, že se jedná v podstatě ještě o dítě v našich měřítkách. Askeladd, velká postava sama o sobě. Postava, která mě zaujala ihned na začátku. Díky němu jsem se každý týden těšila na neděli a užívala si jeho promluvy ke svým lidem, byť je v hloubi duše nenáviděl coby prokleté Dány v jeho očích. Tak nějak nevím, co více napsat, protože celý tento seriál je nepopsatelný. Skvělý zážitek. Z jeho syrovosti vás bude mrazit. Drobné detaily, které mě chytily za srdce. Poslední díl byl překrásný, byť jsem celou dobu křičela, že se tohle nestalo. Na druhou stranu - bylo toho potřeba, aby se Thorfinn mohl posunout dál. A vzhledem k vyobrazení nových postav na konci dílu... v blízké době očekávám film a já mohu jenom doufat, že k němu přibude taky i druhá řada, protože se s radostí vrhám na mangu. ()

Kwaichi 

všechny recenze uživatele

Príbeh a postavy v porovnaní s mangou pôsobia plyko. WIT Studio sa s tým popasovali najlepšie ako mohlo a výsledok je veľmi pozitívny. Každá postava má svoje špecifické čaro. Thors, viking ktorý pochopil pravú podstatu cesty bojovníka. Askelandd, prefíkaný lišiak dokáže vždy dosiahnuť svoj cieľ aj keď sa mu šmola lepí na pätý. Thorkell, veselá kopa túžiaca po nových výzvach. Thorfinn a princ Canute sa v prológu len zahrievajú, ich osudy sa naplno rozvinú v pokračovaní. Pri ságe o Vinladne som si prišiel na svoje a stále sa teším na novē príbehy či už v TV alebo na papieri. ()

Galerie (806)

Reklama

Reklama