Vinland Saga

• Japonsko ヴィンランド・サガ (více)
Japonsko, (2019–2023), 19 h 40 min (Minutáž: 24–29 min)

Předloha:

Makoto Jukimura (komiks)

Hudba:

Jutaka Jamada

Júto Uemura, Akio Ócuka, Ao Takahaši, Hiroki Gotó, Hiroki Jasumoto, Jódži Ueda, Jošimicu Šimojama, Ken'ičiró Macuda, Kenšó Ono, Makoto Furukawa (více)

Série(2) / Epizody(48)

Po smrti svého otce se Thorfinn přidá k žoldácké bandě jeho vraha Askeladda a trpělivě čeká na příležitost k pomstě. Askeladd mezitím spřádá tajné politické plány. (Netflix)

Kwaichi

Príbeh a postavy v porovnaní s mangou pôsobia plyko. WIT Studio sa s tým popasovali najlepšie ako mohlo a výsledok je veľmi pozitívny. Každá postava má svoje špecifické čaro. Thors, viking ktorý pochopil pravú podstatu cesty bojovníka. Askelandd, prefíkaný lišiak dokáže vždy dosiahnuť svoj cieľ aj keď sa mu šmola lepí na pätý. Thorkell, veselá kopa túžiaca po nových výzvach. Thorfinn a princ Canute sa v prológu len zahrievajú, ich osudy sa naplno rozvinú v pokračovaní. Pri ságe o Vinladne som si prišiel na svoje a stále sa teším na novē príbehy či už v TV alebo na papieri. ()

TheDarKnig

Studio WIT tento rok ovládlo přímo s neuvěřitelným náskokem. Po Attack on Titan 3.5, která přinesla dramatický, přelomový vývoj v oblasti děje, postav i celého světa, se tito talentovaní animátoři pustili do adaptace další vynikající mangy a nebudu chodit kolem horké kaše - znovu se jim povedlo vytvořit mistrovskou adaptaci (v několika ohledech možná dokonce ještě lepší než byla ta AoT). Nelítostná historická freska v manze Makoto Yukimury, stejnou měrou velkolepá a komplikovaná jako intimní a charakterní, jim posloužila jako základ, který převedli do dechberoucí animace s perfektně padnoucím soundtrackem a dabingem postav. Úžasná je propracovanost pozadí, prostředí, detailů obličejů i práce kamery při rychlých, dynamických soubojích a davových scénách. Po celou dobu 24 epizod kvalita řemesla poklesla snad jen jednou a to nijak výrazně. Produkční kvality celé série jenom prohlubují celkový zážitek z tohoto výborně napsaného, odvyprávěného, myšlenkově podnětného a emočně silného příběhu, který je syrový, brutální, neuvěřitelně dobově přesný (kromě nadlidských schopností několika hlavních postav na bitevním poli) a má excelentní postavy. Protagonisti jsou vlastně zcela morálně pokleslí, odporní, vraždící vikingové, páchající zvěrstva na civilním obyvatelstvu (která se dějí většinou mimo záběr aby pak o to více zasáhla syrová, mrazivá ukázka toho, jak to tehdy chodilo a rozsekala divákovi poslední zbytky romantických představ), přitom však nelze k jejich vůdci a hlavnímu antagonistovi (Askeladd je vlastně i ve velké části příběhu hlavní protagonista - originální a velmi zajímavý přístup, který ze skutečného protagonisty dělá víceméně vedlejší značně jednorozměrnou, ale stále realisticky tragickou figurku), necítit sympatie. Protože jako mnozí lidé, jeho jednání a jeho cynický přístup nevznikl ve vzduchoprázdnu. Velmi vrstevnatá, napříč sezonou skvěle prokreslená postava, fandil jsem i nenáviděl, ale vždycky chápal. Musel jsem se sklonit před jeho inteligencí i pragmatismem. Další postavy mimo výše zmíněného Thorfinna se Askeladdovi nedokážou úplně vyrovnat, ale stále mají logický a promyšlený charakterní vývoj nebo jsou nadživotní legendy (Thorkell - tím nechci říct, že by tento obr neměl co říct, právě naopak, je to jedna z nejlepších, nejzábavnějších a nejděsivějších postav zde. Ale má dost jednoduchou životní filozofii a jeho kouzlo spočívá většinu času v dětinské radosti, kterou prožívá, když ji může uplatňovat). Postava Knuta a jeho dějový oblouk je i kvůli tomu, že se v něm propojí několik hlavních myšlenek série, také krásnou ukázkou komplexity tohoto díla. Jádro celého příběhu ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát je v jeho protiválečném vyznění. Autor umně vpletl do příběhu hluboké poselství o hledání smyslu života a míru a lásky v srdci, přičemž tyto ideály jsou v neustálém kontrastu s krutou realitou lidského počínání na světě. Po velkolepém, trýznivém a těžkém závěru, ve kterém vygradovalo veškeré snažení postav ať už k dobrému nebo ke zlému, se příběh jistě vydá dále hledat odpovědi. Nejlepší epizody - 4, 6, 8, 9, 14, 18, 20, 22, 24. 9,5/10 () (méně) (více)

Hromino

Vikingové to v literatuře a filmu mají těžké. Představa namakaných magorů s vypatlaným mozkem o velikosti hrachové kuličky bezmezně milujících boj je bohužel léty zažitá až příliš a narazit na dílo, které by se tuto značně beletrizovanou a nepřesnou představu pokusilo rozbít, je skoro až zázrak. Žel bohu, Vinland Saga tímto zázrakem není. +++++ Vinland Saga je adaptací mangy, která nejprve vycházela v šónen časopisu (tedy pro děti a dospívající), ale poměrně brzy se přesunula do seinen časopisu (tedy pro dospělé). Od anime jsem očekával, že tento nesoulad v celkové atmosféře díla odstraní a bude už od počátku působit uceleně a dospěle. Jenže ouha: tento nesoulad v anime nejen že zůstal, on je naopak ještě výraznější než v původní manze! Tvůrci jakoby celou dobu tápali, komu a co chtějí vlastně vyprávět. Na jedné straně tu máme extrémně jednoduchý lineární příběh hlavního hrdiny posedlého pomstou, který je jak vyšitý z mnoha jiných šónenů, na straně druhé pak snahu podat dospělé historické drama s filozofickým a náboženským přesahem. Potud by to bylo ještě fajn. Jenže když je ta snaha o podání dospělého příběhu prošpikována scénami, kde jeden chlap rozsekne vejpůl čtyři další, hodí oštěpem na půl kilometru daleko a propíchne jím tři protivníky, jednou ranou odhodí do výšky několika metrů protivníka na strom… kde chlapec držící poprvé meč v ruce předvádí takovou šou, že by se mohl z fleku kvalifikovat na mistrovství světa v historickém šermu… kde se zakřiklý, neschopný a rozmazlený aristokrat lusknutím prstů změní v chladně uvažujícího, úskočného stratéga a naopak chytře uvažující jedinci se v některých scénách nepochopitelně chovají jak malé děti… to je pak těžké brát Vinland Sagu jako dospělé historické drama. Určitě nelze upřít některým scénám jejich působivost, stejně jako musím vyzdvihnout postavu Askeladda a kvalitní animaci, ale jako celek to zkrátka působí hrozně rozpačitě a především nevyrovnaně. Ve výsledku mi tak byl nejsympatičtější mnohými proklínaný hlavní hrdina, protože zatímco ostatní nevypočítavě přepínali mezi módem chytrák a módem idiot, on byl konzistentní a choval se jako idiot pořád. Možná bylo záměrem tvůrců, aby si v té směsici každý našel to své, jenže na mě to působilo asi tak, jako by mi někdo dal bílou čokoládu… plavající v guláši. Aneb opět se mi potvrdilo, že když se Japonci snaží vytvořit historické anime odehrávající se čistě v evropském prostředí, málokdy z toho vznikne skutečně kvalitní dílo. Vinland Saga není dílo špatné, má řadu působivých scén, ale jako celek bohužel působí poněkud rozpačitým dojmem. Prosté 3*. ()

Scalpelexis

[Shlédnuto 16 epizod] Upozornění: tento komentář bude silně jednostranný. Proč? Protože jestli jste anime fanoušek a nekoukáte tuto sezónu na Vinland Ságu, tak nechápu, co děláte se svým životem (berte s mírnou rezervou). Anime matematika je zde prostá: Výborná předloha + excelentní grafické/hudební zpracování = Perfektní zážitek. Za poslední dobu WIT dokazuje, že se pomalu stává neohroženou jistotou v rámci kvality; z jejich tvorby mi oči doslova přechází. Co mě a dozajista spoustu dalších diváků ze západního světa příjemně potěší je silný evropský feel a zobrazení vikingské společnosti. Žádné tradiční oči velikostí melounů, pisklavý tóny ženských dabérek, slovník typický japonské kultury. Zaměření na detail obličejových mimik, krásně plnynulé pohyby, úhly záběrů a jejich načasování? I jiná kvalitnější anime by se krčila studem ve stínu toho, co tu dostaneme naservírováno. Vyobrazení Islandu je nádherné, líbí se mi vykreslení použítého oblečení a zbraní, a i když se často WIT skloní k počítačové animaci (lodě, moře), nepřekáží to. Pozadu nezůstává scénář a postavy, kde hlavni doposavadní duo má obrovské charisma a pevně stanovený, ideově hluboký charakter. Miluju a mám obrovskou radost, když můžu sledovat takhle vyspělého záporáka. Takové napětí jako jsem prožil ve 4. dílu jen tak nepamatuji a i když tušíme, jak to dopadne, stejně jsem to těžce rozdýchával, možná ještě doteď. Dá se asi snadno odhadnout, že mé nadšení je nedůstojně vysoko a jediná má obava je pouze z brutálně nastavené výšky laťky. Fantazie. Edit po 16 epizodách: Bez komentáře, tohle je téměř mistrovské dílo, na který se těším, co je týden dlouhý. Excelentní vyprávění, bezvadné postavy. ()

SonGokussj

Prakticky (pokud bych byl nestranný) top sezóny léto-podzim 2019. Úžasná grafika, příběhy, antagonista (nejslabší na celé sérii je hlavní hrdina, o kterém to naštěstí prakticky vůbec není). Celistvé, promyšlené, každou chvíli nějaký zvrat, nemůže si být jisti, že kdokoli přežije, jste pořád na naže. Hudba k tomu parádní, akční scény úchvatné... Nejvíc však boduje psychologie postav (krom hlavního hrdiny...). Není to můj (osobní) top, Beastars nebo Dr. STONE se mi líbily více, avšak na Vinland ságu jen tak nezapomenu... Doufám, že bude pokračování. Kde na začátku zemře hlavní hrdina... Sword is my arrow 82 % ()

Melios

Zhliadol som všetky dostupné epizódy a veľmy ťažko sa mi o tom hovorí. Pre mňa ako človeka ,čo nepozerá historické anime to bola úplná novinka ,čo dopomohlo k tomu ,že som si to pozrel. No i keď nieje seriál vydaný celý - vlastne nie je ani v polovičke - už teraz musím povedať ,že niečo tak originálne som už dlho nevidel. Ak sa vám páči história a ste schopní prehliadnuť nejaké chybky v deji ,tak si túto Ságu o pomte užijete. Ja som rozhodne rád ,že som na toto narazil a udivuje ma ,že o tom toľko ľudí nevie (Carn teš sa!) . Za prvú tretinu dávam 90% a je to jednoducho niečo nové ,zaujímavé ,trochu brutálne ,depresísvne a smutné ,ale hlavne zábavné a ako je to u anime zvykom - vždy uletené. Za spôsobené škody na mentálnom zdraví neručím (čo mi pripomína ,že opening aj uzatváračka sú pekné ,milé a dobre urobené - rovnako ako väčšina vecí v tomto seriáli). ()

biasim1

Normálně bych se tu rozepisoval se všemi klady a zápory, které série má, ale tady by snad stačilo říct, že zápory tu nejsou, vše je skvělé a tím to ukončit. Pokud bych měl ale vypíchnout to nejlepší, jako první zmíním hlavního hrdinu Torfinna. Dlouho jsem neviděl tak uvěřitelnou postavu s tak přirozeným a dobrým vývojem. Jeho cesta za pomstou v něm opravdu něco zanechala a nejednalo se jen o klasickou figurku, na jejíž psychiku nemá vliv nic strašného, co se kolem ní děje. Další hlavní či vedlejší postavy rozhodně nezaostávají. Na každé se dá najít něco zajímavého a byl jsem rád za naprostou absenci "černobílých" postav. Vikingské prostředí je opravdu krásně vystižené a je zajímavé, vidět na tuto dobu pohled Japonců. Vše se navíc odehrává v překrásných krajinách, které nejsou o nic méně pěkně naanimované. Mohl bych tu jmenovat dál, ale jelikož už se chci co nejrychleji pustit do původní mangy, prostě si jen domyslete, co vše může dělat dobrý seinen. No, a to tam je. 10/10 a společně s Made in Abyss jedno z nejlepších dobrodružných anime posledního desetiletí. ()

Terezinka198

Mistrovské dílo. Nemám výtek. Drobné detaily nebo nejasnosti s chováním postav v té době s radostí přehlédnu, protože takový příběh jsem dlouhou dobu neviděla. Úžasné zpracování, dokonalost, ale co bych do WIT čekala. Skvělý vývoj postav. Že se Thorfinn chová jako dítě? Ano, protože je v pubertě a jeho jediný cíl byla pomsta (SPOILER: které nakonec nedosáhl). Jeho uřvanost někomu může lézt na nervy, ale opět podotýkám, že se jedná v podstatě ještě o dítě v našich měřítkách. Askeladd, velká postava sama o sobě. Postava, která mě zaujala ihned na začátku. Díky němu jsem se každý týden těšila na neděli a užívala si jeho promluvy ke svým lidem, byť je v hloubi duše nenáviděl coby prokleté Dány v jeho očích. Tak nějak nevím, co více napsat, protože celý tento seriál je nepopsatelný. Skvělý zážitek. Z jeho syrovosti vás bude mrazit. Drobné detaily, které mě chytily za srdce. Poslední díl byl překrásný, byť jsem celou dobu křičela, že se tohle nestalo. Na druhou stranu - bylo toho potřeba, aby se Thorfinn mohl posunout dál. A vzhledem k vyobrazení nových postav na konci dílu... v blízké době očekávám film a já mohu jenom doufat, že k němu přibude taky i druhá řada, protože se s radostí vrhám na mangu. ()

Worry77

Jmenuje se to Vinland Saga, ale kdyby jste to nazvali severskou Hrou o Trůny, mohl by někdo jen těžko něco namítat. Navzdory mému očekávání jsem se u toho více než bavil. Když teda pominu to, že Thorfinn je uřvanej a chvílema nesnesitelně otravnej, tak se jedná o minimálně nadprůměrnou sérii, která mě svou animací a storytellingem nejednou posadila na prdel. Je tu krásná vyváženost akce a politiky, teda vlastně ne. Politika, budování světa v příběhu a prokreslování postav tu má značnou přednost a je to jedině dobře. Když pak nastoupí jakákoliv chvilková akční pasáž, tak si nerd jako já naplno užívá každej jednotlivej frame. Jinak Askeladd a postupný odkrývání jeho minulosti a jeho plánů je must watch záležitost. Občas se to ale dost táhne a to v rámci celých několika epizod a myslím, že to má ještě o trochu na víc. S hypem vyhlížím druhou sezónu. (80%) ()

DaweForeman

Tak tenhle počin bych hodnotil celkem odvážný na japonskou produkci, protože je to historický, který není zasazen do Japonska (žádný samuraiové), ani není nějakým velmi poupravenými událostmi v Evropě po stylu japonského fantasy, ale celkem věrně odráží zvyky a dobovost vikingů. Samozřejmě to není úplně odpovídající, kdy je tu zasazen určitý příběh, který musí být zajímavý pro diváky, ale povedlo se jim celkem zachytit dané evropské zvyky a styly bez moc svých japonských prvků, které se rádoby nesmyslně objevují v jiných počinech. Dalším velkým plusem je, že z toho neudělali pohádku pro všechny věkové kategorie a nešetří se tu gore tématice. Máme tu něco i z politky, ale to až spíše ke konci. Ale hlavní myšlenkou asi bude hlavní hrdina Torfinn, který se žene bezhlavě za pomstou a postupně se propadá do čím dál hlubších temnot. Jenž tenhle příběh mi připadá spíše vedlejší, než hlavní, kdy jiné prvky začnou tohle téma přebíjet svou zajímavostí. Akce si to člověk užije hodně a po příběhové stránce je to sice zajímavé, ale ten konec by si zasloužil alespoň ještě jeden díl s nějakým lepším zakončením, které by dalo aspoň pocit toho, že se máme na co těšit v další sérii (jestli bude). Animace je velice dobrá, ale pořád by potřebovala zapracovat na něčem, co je velice těžké popsat. Po hudební stránce perfektní. ()

Kimkong

Graficky výborné, hudebně také výborné. Na Japonce velmi přesné znázornění tehdejší doby, skutečná jména i historické události. Příběh stále šlape kupředu, kdy postupně z hlavního hrdiny Thorfinna a jeho touze po pomstě stává tahounem Askeladd. Skvělé bitvy, dojemné scény. Čekal jsem přímočarejší hrdinský příběh, ale seriál překvapil svým větším rozsahem, kdy se i podobní neanimovaní Vikingové mohou jít zahrabat. ()

darthvader77

Jedno z nejlepších anime, které je v rámci možnosti velice historicky přesné a s jednou z nejlepších komplexních postav Askeladem. Zároveň oceňuji jeden z ejoriginálnějších filozofických pohledů na lásku Láska je diskriminace. Hudba má v sobě zajímavý středověko melancholický ráz a akční scény jsou tak třešničkou na dortu. ()

Isag1

Chlapácka jazda plná emócií... Syn vikinga Thorsa Thorfinn je najlepšie napísaná postava v anime, hneď po Eren Yeagerovy z Attack on Titan. Spôsobom akým sa udáva smer v tomto anime, najprv priazeň po pomste, potom vykúpenie a sebauvedomenie je iné kafé a práveže človek, čo to pozerá, si spôsobí iba depresie a zamyslí sa nad svojím životom. Taktiež je to absolútne porno pre oči a po prevzatí animačného štúdia MAPPA to za krátku animačnú dobu a nižším rozpočtom vyzdvihli ešte vyššie. Spolu s najlepším skladateľom Yutaka Yamadom je vytvorená prekrásna ambiencia zasneženej, slnečnej a bojovej krajiny v pozadí. Celkovo toto anime je čisto audiovizuálne porno. ()

SmajdalfCZ1

První sérii jsem sjel jako kdejaká fetka lajnu koksu, ale druhá série mi opravdu dala zabrat. Jako chápu, že první série budovala nějaký základ od kterého by se odpichl ten pacifismus a tak, ale ikdyž asi chápu poselství druhé série a kam to chtějí směrovat, tak prostě zlatá první série, která byla taková syrová a brutální, ale očividně je to dle mangy, tak snad se to trošku zlepší ... ikdyž asi ne :). ()

Loksian

První série je plná akce a skvělého přestavení jak postav, tak rozdělení národů. Z počátku jsou zcela jasně nastavené strany dobra a zla, nicméně i "záporně" představené postavy začnou po nějaké chvíli přirůstat k srdci. Pomalý přesun z krvelačné pomstychtivosti přes mezinárodní politikaření až po problematiku otroctví, všechny tyto témata jsou zpracovaná na jedničku. V neposlední řadě musím zmínit, jak květnatý a propracovaný je vývoj hlavní postavy, který překvapivě není na úkor postav vedlejších. Velká většina vedlejších postav dostává také svůj prostor a dostatečnou péči ve scénáři, aby měli také svůj "time to shine".  V oblasti hudby a animace není možné cokoli vytknout 10/10 ()

muti

Taký menší Vikingsky game of thrones, o dôvodoch vojen a nadvládou nad inými, bojov za slobodu domoviny a drsných čias žoldnierov. Uvidíme aj spaľujúcu cestu pomsty a spaleniska vzťahov ktoré za sebou prináša ()

Brodequin

Ze začátku dobrý, pak mi přišlo, že to trošku ujíždí někam jinam. Askelaad nakonec docela zajímavá postava, zato hlavní hrdina byl celou dobu spíše na přesdržku - ostatně to Askelaad dobře vystihl. :-) Ale těším se na další sérii. ()

Tezuka

Nebojím se označit Vinland Sagu za anime roku 2019, protože tohle je jedno čiré umění. Málokdo by asi tipoval Japonce na to, že se budou zaobírat vikingskou tematikou a nedejbože na to udělají i anime. Sakra, díky bohu za ně!! Mám historickou tematiku velmi rád, obzvláště když se ještě týká vikingů. Na první pohled, hned jak spustíte první epizodu, vás do očí praští úžasně zpracovaná animace a ostrost, což už samo o sobě je velké plus. Avšak nezůstane jen u toho. Celý děj je výborně vyvážený, velmi napínavý a hlavně surový. Dalo by se to přirovnat ke Game of Thrones v animované verzi. Největší dojem na mě ale udělaly postavy, jejich interakce vás nikdy nenechají chladným. Mísí se tu celá řada různých charakterů, každý má svůj unikátní cíl, svoji filosofii a nese svoje břemeno. Nebudu asi jediný, kdo řekne, že postava Askeladda, na konci odhaleného jako Luciuse Artoriuse Castuse, což je jméno i reálné historické osobnosti, byla tím největším tahounem celé série a člověk si lámal hlavu, jestli ji milovat nebo nenávidět. Askeladd totiž nebyl hrdina, ale nebyl to ani žádný villain. Byl to člověk, který byl dost chytrý na to, aby vedl ostatní lidi, byl dost silný na to, aby přežil a zkrátka šel za tím, co považoval zrovna za důležité. Jako dítě otrokyně ve Walesu to neměl nikdy jednoduché. Zabíjel jen když musel, nikdy to nedělal z potěšení jako třeba Thorkell, který byl mimochodem neméně vynikající, avšak vždy přitom choval respekt a úctu k protivníkovi. Thorkella chci vyzdvihnout zéjmena za jeho až komickou touhu po krveprolití a nezkažený charakter. Byl to viking, který rád zabíjel, ale vždy čestně a fér a měl vždy radost z toho, když se mu postavil silný protivník, který mu dokázal zdatně konkurovat. Uříznete mu dva prsty, vydlabete mu oko - nevadí! Ještě víc ho to vyhecuje :D Naopak mladistvý Thorfinn, hnající se tohou pomstít smrt svého otce, mě postupně přestával bavit. Nedokázal se posunout dál a přenést se přes minulost. Doufejme, že po událostech první série se jeho filosofie změní a pochopí konečně moudrost svého otce. Postav je tu však celá řada a každý si nepochybně příjde na své. Kdo milujete anime, surovou realitu, bojové akce, historii, tak tohle je pro vás to pravé ořechové. Nechybí tomu prakticky nic, všechno šlape jak hodinky, všechno do sebe zapadá a tomu všemu korunuje i skvělá hudba. Vzhůru do země zaslíbené - věčná sláva Leifu Eriksonovi, skutečnému objeviteli Ameriky!! ()