Španělská chřipka (TV film)

• Česko

Španělská chřipka a 50 milionů obětí

The Flu That Killed 50 Million

Dokumentární / Historický / Drama

Velká Británie, 2018, 49 min

Andrew Thompson

Když nám tu tak poletuje ten covídek a já zrovna četl článek kde je zmiňovaná španělská chřipka, řekl jsem si že toho o ní vlastně tolik nevim a bylo by fajn si v tomhle ohledu trochu rozšířit obzory. V dokumentu se hezky míchají dobové záběry s hranými úseky a komentáři, celý výklad je řekněmě stručnějšího rázu ale vše je dobře a jednoduš vysvětleno a základní představu o španělské chřipce si tak z tohohle dokumentu v pohodě uděláte. Závěr, kde se hovoří o pandemii jako v současnosti největší hrozbě pro lidstvo a komentuje se naše dnešní lékařská i systematická připravenost, je tak trochu smutnou předpovědí toho co tu dnes vidíme.(23.10.2020)

Jak mrazivé je to právě dnes!!! Ještě když si o tom přečtete pár knih a vnímáte současnou situaci.(11.10.2020)

Teď jsem dokument dokoukal na čt2 a komentáře z roku 2018, kdy snímek vznikl, jsou více než mrazivé. Mimo jiné: "...kdyby se nakazila třetina obyvatel Velké Británie a zemřelo 1% z nich, šlo by o tragédii, ke které doufejme nikdy nedojde." Ne, 20 miliónů Britů se skutečně nenakazilo (zatím), dokonce ani těch 200tis. jich k dnešnímu dni nezemřelo, ale bohužel, ona smrtnost je přímo katastrofická, zemřelých je na ostrovech již 50.000, děs běs. Takto koncipovaný dokumentární počin, je ve světle dnešních dnů skutečným hororem, s čímž tvůrci sice tak trochu počítali, ale že k naplnění scénáře dojde defacto již za rok od natočení, to si asi připouštěl málokdo. Za 100% prognostické názory dávám plné hodnocení.(12.11.2020)

Nejen oslabená těla ale i vůle k životu...(13.7.2019)

Hrané dokumentárne rekonštrukcie neobľubujem, tie tu tvorili asi tretinu obsahu, a naviac boli "ozvláštnené" priamou rečou hraných historických postáv do kamery. Keď som sa prispôsobil, bolo to nakoniec celkom zaujímavé, hoci konkrétnych informácií je poskromne. Čo je hlavné plus tohto dokumentu z roku 2018, je jeho vizionársky záver, ako je veľká celosvetová pandémia otázkou krátkeho času a vírus sa rozšíri mimoriadne rýchlo lietadlami. –––– Ze všech katastrof, které by mohly lidstvo postihnout, je pandemia ta nejpravděpodobnější. A ta pravděpodovnost stále roste. –––– Ale chřipka už se nebude přesouvat lodí. Jsou tu letadla a další dopravní prostředky. Nový virus by mohl obletět Zemi za 24 hodin.(14.11.2020)