Afrika na Pionieri

(festivalový název)

Dokumentární / Road movie

Slovensko, 2019, 104 min

Marek Slobodník

Kamera a hudba 100%, z tohto som mal zážitok. Nepochopím ale, ako sa v kine dokáže niekto smiať na veciach, ktoré sú prirodzené a nie sú smiešne. Príde mi to ako keby IQ mali nižšie ako som bol zvyknutý a nižšie ako majú kamaráti atď. Naučil som sa ako opraviť pinčla, trochu mi vadilo, že Marek Slobodník bol na 90% záberoch a ostatní boli len tak doplnkovo pomimo, mohlo to byť trochu inak. Tiež je škoda, že síce tam boli dialógy s miestnymi ale chýbalo mi trochu viac konverzácie (aj keď jazyk neovládam, ale gestá vedia ukázať) aj s detmi atď. Samozrejme ukážka tvrdej Africkej biedy a prírody bola predvedená tiež geniálne rovnako ako kamera a hudba, ale aj tak si nemôžem pomôcť a filmu musím dať ***/5. Myslím, že sme pretrabantení, a chcelo by to už trochu iný koncept. Tak či tak, bol som v kine, chalanom želám veľa úspechov, s Marekom a Marekom sa sem tam stretnem a viem že sú fajn, takže nech sa darí filmu aj vám :) a DVD si tiež kúpim ale názor na hodnotenie nezmením.(10.9.2019)

Neskutočný zážitok! Čakala som veľa smiechu, ktorý prišiel. Ale prišiel aj úžas z krásnych obrazov prírody a dojatie zo zachytenia africkej reality ľudí, ktorí tam žijú. Doteraz som hlavou stále vo filme. Je tiež super, že vo filme nie sú žiadne vulgarizmy, preto ideme do kina znova a tentokrát beriem aj svojich štuplov, ktorí budú určite tiež nadšení.(2.9.2019)

Výborný Slovenský Road Movie, ktorý nadchne od prvej sekundy. Je urcite uzasne takto cestovat ale musi za tým byt vela trpezlivosti a odriekania. Takéto cestovanie nie len tak pre hocikoho. Ako prejst na Pionieroch afriku tak to treba na to mať guráž. Filmovo velmi pekne spracované. Zábery z dronu su neskutočné. Nenudil som sa ani chvíľu. Odporúčam.(16.9.2019)

Pohodove uvolnene dobrodruzstvo napriec Afrikou s partickou exotov na pincloch. Fakt ulet. Sikovny kameraman nam ponukne vela krasnych zaberov.(19.9.2019)

tak títo chalani sú skutočne šialenci. určite by som nechcel byť reálne s nimi na Pionierskej akcii ale vidieť to je naozaj zážitok. malý pionier šiel do sveta a zbúral národnostné jazykové sociálne a kultúrne hranice. sedliacky rozum a šikovné ruky triednych mechanikov jednovalcové stroje s duchom socializmu a mimoriadne znížený pud sebazáchovy stačia na to aby ste prešli z Banskej Bystrice až na kraj Afriky. toto musíte vidieť.(8.9.2019)

• - V Keni navštívili chlapci najväčší africký mestský slum Kibera, kde žije väčšina obyvateľov v extrémnej chudobe a zarába menej ako 1 dolár za deň. Väčšina ľudí je drogovo závislá a mnohí žijú s výrusom HIV. Prípady napadnutia a znásilnenia sú tu bežné. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Marek Slobodník dostal v Mozambiku maláriu, na ktorú v Afrike umiera ročne pol milióna ľudí. Niekoľko dní to s ním vyzeralo beznádejne a hrozilo, že cesta bude musieť byť ukončená. Pobyt v nemocnici ako aj celý priebeh choroby zachytil na kameru Marek Duranský, ktorý bol hospitalizovaný spolu s Marekom Slobodníkom s rovnakou diagnózou. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Marek Slobodník  prezradil počas diskusii v Trnave, že natočený materiál mal približne 7 terabajtov. (CroSsicek)