WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(9)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (10)

WandaVision (2021)

Jeden z najoriginálnejšie podchytených seriálov súčasnosti, samozrejme najmä v spojitosti s celým Marvelom to pôsobí originálne, kto už má po krk šablónovito nakrútených blockbusterov, ten sa môže tešiť na niečo nové. Postupom času sa prechádza do konvenčnejšej roviny, čo ale ťažko tvorcom vyčítať, je to proste svet Marvelu a použitie nových prvkov má svoje limity. No a váš vzťah k seriálu sa bude odvíjať aj od vášho vzťahu k tomuto univerzu, ak ste mimo, nič vám nepovie, ak ste in, výrazne nesklame, môže aj nadchnúť. Celkovo mám ale dojem, že potenciál bol väčší a dočkám sa viacerých prekvapení, než som sa dočkal. To ale súvisí s mojim neutrálnym vzťahom k tomuto vesmíru. ()

Natočeno před živým publikem (2021) (E01)

Nie som fanúšikom, ani odporcom MCU, filmy z tohto univerza si vždy celkom rád zo zaujímavosti pozriem. Nikdy ničím vyložene neprekvapia, vždy sa ide o vo vopred daných koľajách a držíme sa v mantineloch komercie. Preto som bol skutočne odviazaný iba raz, a to pri Endgame, kde je koncept pojatý predsa len experimentálnejšie, ale stále v rámci oných mantinelov. Čiže z tohto hľadiska je Wandavision niečo skutočne šokujúce, či ide o správny smer, ukážu ale až nasledujúce epizódy. ()

Nesahej na ten ovladač (2021) (E02)

Pokračujeme v štýle danom pilotom, tentokrát je to ale možno ešte vtipnejšie. Epizóde dominuje vydarené kúzelnícke vystúpenie Wandy a Visiona, ktoré na prvý pohľad ale až tak vydarené nie je. Do hry sa zapája čoraz viac farebných prvkov a vtedy si môžete všimnúť aj príklon k realite v chovaní postáv. Len tie drobnosti, ako napríklad včelí muž, sú záležitosťou pre znalcov predlohy, ak ju nepoznáme, tak učme sa. ()

Nyní barevně (2021) (E03)

Už som si začal hovoriť, že by to chcelo posun vpred a nemal som na mysli iba prechod do farby. No a tvorcovia vedia, kedy prekvapiť a dramaturgiu majú dúfam premyslenú až do konca série. Prím hrá pôrod Wandy, nasleduje ale slušný mindfuck, kde je nám toho prezradené trochu viac ako na konci prvej a druhej epizódy. Len sa bojím, že keď sa naplno odkryjú karty, budeme tu mať klasický, generický Marvel. Uvidíme. ()

Přerušujeme vysílání (2021) (E04)

Seriál razantne mení atmosféru a začína vysvetľovať. Ale iba toľko, aby tých záhad bolo stále ešte dosť a aby sme boli natešení na ďalšiu časť. Síce sa to môže zdať ako presun do tuctového sci-fi, ale keďže je to stále veľmi záhadné a vychádzame z originálneho námetu sitcomu, tak to proste baví a napína na nevydržanie. Povedzme, že táto epizóda najviac atmosférou pripomína prvú polovicu Arival. ()

Ve speciálním dílu... (2021) (E05)

Osobne som bol viac nadšený zo štvorky, kde sa vykladali karty prvýkrát na stôl. Kto sa objavuje či neobjavuje v ďalšom deji, ma až tak netankuje. Ale stále sme bližšie tomu, čo sa skutočne deje, v podstate je to už vysvetlené, ale rôzne maličkosti potrebujú dovysvetlovať. Osemdesiatková atmosféra nemá chybu, ani reklama na to, čo robiť, keď sa vám vyleje doma pivo. Čiže na tú najdôležitejšiu otázku v manželstve. ()

Zcela nový halloweenský strašidelný díl! (2021) (E06)

Logicky sa ocitáme tam, kde sme si mysleli, že sa ocitneme. V šialených deväťdesiatkách, ktoré boli zhruba rovnako šialené ako dekáda predtým. Len po nich chvalabohu necítime takú nostalgiu. Možno niektorí po Friends, že. Ale Wandavision sa až tak nesústredí na detaily doby, máme tu Halloween na malomeste, čo je vždy veľká creepy zábava plná gýču. Reklamné vsuvky už začínajú byť kultové a tá šestková je obzvlášť vypečená. Do tuhého ide až v závere, kedy sa začnú diať zaujímavé veci a my sa samozrejme nevieme dočkať, čo z toho vyplynie. ()

Proboření čtvrté stěny (2021) (E07)

Tak sa potvrdilo to, čo sa už hovorilo nahlas, kto je v skutočnosti postava hraná Kathryn Hahn. Osobne mi je to jedno, keďže mi to aj tak nič nepovie. Prelínanie oboch svetov sa mi tu páčilo zatiaľ možno najviac. Búranie štvrtej steny je už v samotnom názve, snaha o prechod autom má svoje sci-fi aj retro kúzlo zároveň, rovnako zaujme aj prestup postavy cez túto hranicu. Nechýba humor a prekvapením je, že nemusí byť nutne sitcomový. ()

V předchozích dílech jste neviděli (2021) (E08)

Epizóda, ktorá toho prezrádza doposiaľ asi najviac, zároveň ale asi nič, čo by pozorný divák vopred nepredpokladal. To je ale otázka, možno pre Marvel fanatikov naopak táto epizóda toho ukáže veľa neočakávaného. Že sa ale nedočkáme extrémne prekvapivých zvratov, nie je na škodu veci, pretože všetko do seba solídne zapadá, je to prehľadné a rovnako aj vizuálna stránka je stále na vysokej úrovni, pričom sme v tejto epizóde v podstate svet sitcomov opustili. Ide o sóla Elisabeth Olsen a Kathryn Hahn a tie si ich patrične užívajú. ()

Finále seriálu (2021) (E09)

Finále prinieslo presne to, čo muselo priniesť. Odklon od počiatočnej atmosféry je už skoro fuč a ide sa v klasických marvelovských šľapajách, takže vidíme kopec svetiel a lúčov, ktoré na seba postavy vysielajú a snažia sa zabiť, aj keď je to nemožné. Každopádne vzhľadom na predchádzajúci priebeh a seriálové rozprávanie, kedy si k postavám vytvárame hlbší vzťah, to pôsobí menej genericky než v blockbusteroch a dokonca aj vizuálne zaujímavejšie. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.09.2023

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Minulý týden si na streamovací službě Disney+ odbyl premiéru nový marvelovský seriál Tajná invaze. V ní se navrátivší se Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona snaží konfrontovat tajnou skupinu… (více)