WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(9)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Saur.us

První seriál, který se ke mě z produkce Marvelu dostal zpočátku vypadá na slušnou mysteriózní záležitost, z které se ale nakonec stane ještě slušnější origin Scarlet Witch. Navíc je to celé stylizací do jednotlivých dekát sitkomů zábavné a nápadité. ()

Kopi1

WandaVison mě příjemně překvapil, nejdříve jsem to bral jako povinnost na to kouknout, jelikož je to od Marvelu, tak aby se neřeklo...Ale s každým dílem mě to vtáhlo víc a víc a od konce 3 dílu jsem trpělivě čekal na další díly. U prvních 3 dílů musíte být trpělivý, protože chápu, že tenhle styl sitcomu není zdaleka pro každého, ale vyplatí se počkat, protože dostanete slušnou nálož napětí. Ani ty sitcomové epizody nebyly špatné, ale nic převratného také ne. Příběh celé série je napsaný výborně, scénáristé si pro nás připravili opravdu hodně easter eggů a i skvěle napsaných dialogů, Elizabeth Olsen předvádí famózní výkon a celé je to originální a nemáte ponětí co se stane dále, což se mi líbí nejvíce u seriálů. Finále dobré, možná lehce uspěchané, ale dostanete odpovědi snad na vše. Předposlední díl za mě asi nejlepší. Zasloužené 4 hvězdy. ()

loki5

Zajímavý počin. A také tak trochu experiment. Jediné co by tomu slušelo by bylo tak o 2 díly méně a některé zbytečné linky a postavy vyškrtat. 80% ()

baiskon108

MCU je po nějaké době zpátky a začalo zajímavě – dalo svůj roboticko-magický páreček do sitcomového matrixu. A jak bych to jen řekl – Wandě samotné se seriál podařil natočit mnohem lépe, než pak skutečným tvůrcům. Prostě mě ze začátku bavila ta střídavá atmoška pohody a napětí, to občasné boření přikrášlené reality a vůbec ten jejich vztah. Tajemno ale zmizelo ve chvíli, kdy se věnovala celá epizoda tomu, co vše "nejasného" se stalo v předešlých dílech – doslova jako by někdo začal vysvětlovat pointu svého vtipu... Navíc to nucené MCU propojení (plus nesmyslné cameo z X-menů) seriálu jen uškodilo. Závěrečné vyvrcholení nabídlo jen směšný kouzelnický famfrpál a místo idiotské zlatonky dosadilo idiotské runy. Až na závěrečný dialog Visiona s Wandou byl konec fakt bída. ()

Azurovydrak

Oceňuji snahu Marvelu o změnu a inovaci, ale tím bohužel veškerá chvála končí. WandaVision je totiž jako celek zklamání, až mě udivuje, jak oddané osazenstvo si tato minisérie získala. A to je dobře, jelikož to Marvelu přeju, ale tipuju, že je způsobeno spíš dlouho odmlkou a vyhladovělostí po novém contentu nežli kvalitou samotného seriálu. Elizabeth Olsen mám rád, je vidět, že se snaží a ví, jak s Wandou pracovat, ale slabý scénář jí podráží nohy. Paul Bettany je na tom o něco lépe, jeho Vision je zábavný a jeho gagy jsou asi nejlepší částí seriálu, ale žádný zázrak to také není, a to především kvůli úvodním dílům. Tempo je hrozně pomalé, vláčné, nehybné. Nápad se sitcomem nezní špatně, ale to by ten sitcom musel být vtipný, což není, a to je kámen úrazu. Povedených frků je minimum a většinou se seriál jen nese na vlně popularity Wandy a na tom, že ji mají fanoušci rádi. Monika Rambeau je snad ještě nudnější než její matka, Evan Peters, jehož cameo jako konkurenční Quicksilver mělo být highlightem, je tady akorát k smíchu a podává nesrovnatelně horší výkon než ve filmech od Foxu, kde byl výborný. No a Agatha, ta je už jen hřebíček do rakve, trapnější a otravnější záporačku by člověk pohledal, i když to byla nejspíš pointa. Dobrý závěr mírně vykoupí ryze průměrný začátek, náhled do Wandiny minulosti je dobře zpracovaný a vyvolá i emoce, ale kromě toho bych nenašel jediný unikátní, pamětihodný, zapamatovatelný okamžik. Seriál neurazí, ale vše se vykouří z hlavy, jakmile dojedou titulky, v podstatě nemá ani žádný pořádný dopad na dění v univerzu. A to je na takto anticipovanou sérii žalostný výkon. 45% ()

SpeedyCZ

Seriálu jsem celkem naložil a právem. V podstatě celá stopáž až na poslední dva tři díly je vata. Poslední dva díly jsou ovšem vynikající a ukazují origin Scarlet Witch, a budou tedy důležité pro pokračování čtvrté fáze MCU, jmenovitě zřejmě pro Marvels a dvojku Doktora Strange. Seriál nabízí bohužel více otázek než odpovědí, ale věřím že březnu příštího roku se k nějakým dostaneme. ()

gumbo

Ikdyž je to vlastně jen seriál, který v rámci MCU funguje hlavně jako příprava pro Doctora Strange (Scarlet Witch, Agatha Harkness...) a pro Captain Marvel II (Monica Rambeau...), tak svojí originální výstavbou určitě zaujme. Navíc se zde hodně pracuje s charaktery a co se týče hereckých výkonů je to v rámci MCU top. Dokonalé to nebylo, ale jako startovní výstřel další fáze více než uspokojivé. 75 % ()

Johny M.

Neni to taková tragédie, jak napovídal trailer, ale stejně: Bettanyho Visionovi jsem nikdy na chuť nepřišel, zato Olsenovic Wanda je sympaťanda od samýho začátku. Tu jejich romanci ukončil Thanos a u toho asi mělo zůstat. U prvních dvou dílů mě bylo až nehorázně trapně; měl jsem dojem, že se v Marvelu zbláznili a Elizabeth chce klesnout na úroveň svejch trapnejch sester. Pak se objevil náznak zlepšení (u některejch podivínů zde naopak), ale i ty lepší epizody poznamenal největší castingovej fail jménem Kathryn Hahn; z tý její držky mi bylo zle. WV má asi jedinou výhodu v tom, že je teď na komiksy děsně hladovej rok (2?) a někomu tenhle dejme tomu originální, leč průměrnej kousek stačí. ()

Anduril

Prvé epizódy sú naozaj veľmi náročne spracované, treba sa nimi však len prehrýzť. Celkový dojem je však veľmi pozitívny. Celá séria mi pekne priblížila Wandu, jej osobnosť, zmýšľanie. Človek si k nej môže vytvoriť vzťah, čo si počas filmov veľmi nemohol. V deji sú mnohé zvraty, prekvapenia, nakoniec však všetko do seba zapadá. Seriál vrelo odporúčam Marvelovským nadšencom. Ukazuje pekne ako fungujú ľudské obranné mechanizmy, úniky pred realitou a potom jej konečné prijatie. Zapadá mi do celého Marvelovského kontextu. Za mňa, super. ()

joker30

Za mňa dosť prehypovaný seriál. Rozhodne žiadna seriálová udalosť roka sa nekoná. Napriek tomu občas vtipné, občas aj akčné. Bohužiaľ miestami aj trápne... 60% ()

AloeB

Ha, ha, ha, ne. Všem, kteří mi tvrdili, že Marvel je na takové úrovni, že nyní konečně může začít psát originální a neotřelé příběhy, se zklamáním doporučuji polít si hlavu vodou a vrátit se do reality. Protože ne, ačkoliv se to tváří jako něco nového, výsledný dojem skončil někde na půl cesty a tvůrci se málem přetrhali, jen aby nám naservírovali další typickou suchou Mrvelovku. A přesto to začíná poměrně nadějně. Old-schoolové pojetí naivního sitcomu s úsměvným humorem, mezi jehož řádky se připravuje něco mnohem temnějšího, dává divákovi najevo, že pravda bude skutečně krutá a nepříjemná. Jenže tato postupná příprava trvá vlivem tří prvních epizod parodujících zábavné seriály v určitých dekádách příliš dlouho, aby bylo divákovo očekávání na maximální úrovni a proto ho pochopitelně to, co dostane, nemůže uspokojit. Protože závěrečná odhalení jsou možná šokující a temná, ale samotné vyústění je jen jednoduchou marvelovskou bitvou, kde se proti sobě po vzoru Endgame postaví ti hodňoučcí a ti zlí a dohromady se poperou, bez ohledu na nějaké vztahy či konexe. A jestliže to ve zmiňovaném filmu alespoň vypadalo epicky a dovedlo to diváka překvapit, tak zde je to jen sterilní konfrontace hodná prvního kapitána Ameriky. A nepomáhá tomu ani linky, které k tomu postupně vedly. Totiž, příběh postupně vymezuje vedlejší kladné i záporné postavy, ale nechává je volit o správnosti Wandina činu ve dvou extrémech, tudíž zde máme hodné agenty, kteří jednoduše věří v to, že Wanda to myslí dobře, přestože zotročila a mučila půlku města, a na druhé straně jsou agenti v čele s původně poměrně rozumným Tylerem Haywardem, jehož způsoby jsou stejně radikální jako jsou způsoby jeho opozice naivní. Samozřejmě se pak ukáže, kdo z nich byl zlý a kdo ne, bez ohledu na fakt, že Haywardovy důvody k činům byly mnohem racionálnější. Rozpitvávám to proto, že je to jeden z důvodů na čem seriál dle mého nejvíce pohořel. Staví na tom, že Wanda je přece hrdinka, musí být tedy nějaké přirozené vysvětlení proč to dělá, tak ji musíme pochopit, ne eliminovat. Ale na úplně stejné myšlence mohu natočit seriál BabyHitler, kde také rozumně vysvětlím, že to vlastně není hajzl, jen velmi emočně labilní člověk. A ono by nevadilo, kdyby ve skupince agentů měli nadřízení a posluhovači jiné názory na morálku věci, ale zde to samotný scénář staví do extrému, takže z Haywarda udělá arogantního blba, kteří je zatažen do náhodné konspirace a neváhá své podřízené nechat na pospas rozšiřující se "Wandině sociální bublině", aby i ty nejmenší děti nebo absolventi vysoké školy života pochopili, že on a jedině on je tady ten zlý agent, zatímco legendární trio v podobě Monicy, Jimmyho a Darcy jsou klaďasové (jen tak na okraj, tato trojka se mi líbila mnohem víc než Avengers jako tým, hlavně Randall Park, v němž stále vidím Kim-čong-una :). Dalším velkým problémem je zasazení do již existujícího funkčního světa. Letmé odkazy typu Moničina oživení po Hulkově lusknutí jsou sice skvělé, ale celkově v MCU dělá spíše nepořádek. Role S.W.O.R.D.u mi přijde neobjasněná, jak s tím souvisí Furyho vesmírná expedice a kde vzali takové luxusní sídlo a spoustu zaměstnanců, když by dle všeho neměla mít ta organizace (oproti původního S.H.I.E.L.D.u tak velkou tradici). Také je smutné, že MCU staví všechny své vládní organizace do záporné role, takhle z toho zatím nejlépe vychází FBI. Oživení Visiona je také směšný fanservis, který filmovému světu jen škodí. Jakou roli mají v MCU čarodějku a co mají společného se Strangovými úsměvnými čaroději? Nevíme. Pojetí Sokovie je krapet směšné, zvlášť pak jejich Halloween, z pochopitelných důvodů. Abych to shrnul, možná prostě jen hledám dospělé motivy a řešení v dětském seriálu, který se snažím brát vážně, ale myslím, že v seriálové podobě se mohl Marvel konečně odpoutat od zažitých kolejí a nenaservírovat nám jen na epizody rozkouskovaný celovečerák s omáčkou na začátku. WandaVision má smysl vidět pro zajímavé shrnutí amerického sitcomového průmyslu, hraní si s filmařinou, pro zajímavou kombinaci čarodějčina šílenství a jejího vztahu k sitcomům, ale musíte počítat s tím, že v jádru je to jen oduševnělá Marvelovka s tradičně suchým koncem. () (méně) (více)

NiaWolf

První tři díly jsou divné a celkem i nudné, ale pak to pomalu začne být zajímavé. Musím říct, že nejvíc mě potěšilo cameo starého známého, to byla vážně pecka. Jinak seriál prohlubuje postavu Wandy a i Visiona, takže fanoušci těchto postav si tu určitě přijdou na své. Osobně ani jednoho z nich moc nemusím, ale i tak se na seriál koukao dobře, jen je holt nutné trochu přetrpět ten úvod. ()

PEZ

Som doslova šokovaný, ako málo dnešným divákom stačí. WandaVision je jeden megaveľký prúser. Ono totiž z deviatich dielov stál za niečo až jeden - ten predposledný. Zvyšok je vata plná ničoho. Ten úvodný koncept bol ozaj zaujímavý a aj odvážny (každý diel ako pocta jednej televíznej dekáde), ale v rámci Marvel universe to bolo úplne mimo a navyše to vôbec nebolo vtipné! A keď nie je sitcom vtipný, tak sa stráca zmysel pre jeho existenciu. Holt, vidieť, že Marvel fans nekritický zjedia akúkoľvek kašu, ktorá je im nastavená, pretože po finále prvej série vieme približne toľko ako pred prvým dielom. Smutné, ale Marvel týmto iba dojí svoju výnosnú kravu. 4/10 za predposledný diel (ktorý bol fakt dobrý) a za Elizabeth Olsen, ktorá to ťahá, aj keď je to celé bez deja. ()

aR3Zz

Velmi rozporuplné pocity. Mišmaš. Originální začátek v zajímavém duchu mě zaujal a líbilo se mi to. Rozuzlování zápletky přijít také muselo, ale forma mi nesedla. Střed série (přibližně 3. -7. díl) mě vyloženě nebavil a nebýt krátké minutáže epizod, vzdal bych to. Naopak poslední dva díly pecka. Uznávám, že finále bylo ve zcela jiném žánru (klasický starý známý akční Marvel), ale paradoxně zachránilo dobře rozjetou sérii se silně zadrhnutým středem. A to je další výtka - prvních 6 dílů se dalo srazit do tří, nebo poslední díl rozdělit na dva, nechápu proč měl dvojnásobnou délku. 60% ()

Jajar

První seriál z marvelovské produkce na Disney+. Akční drama thriller odkrývající pravdu o zapouzdřeném světě, který se z počátku maskuje za humorný sitcom z amerického předměstí. V průběhu jednotlivých dílů přechází stylem od černobílého obrazu 4:3 50. let (inspirace v The Dick Van Dyke Show nebo I Love Lucy), přes barevné hippie sedmdesátky (The Brady Bunch), 80s/90s v duchu Malcolm in the Middle nebo Full House, až k současné televizní tvorbě (Modern Family, The Office). Pro Marvel zcela specifické dílo z hlediska své experimentálnosti a originality. Elizabeth Olsen předvádí fakt perfektní herecký výkon, když dokáže střídat velmi rozdílné polohy v rámci odlišných filmových žánrů. Problém WandaVision tkví hlavně ve zdlouhavosti. Parodie na kýčovité sitcomy z let minulých je zkrátka moc. Ale tu svébytnost cením. ()

Urukhaj98

E01-E09: Ze začátku velmi netradiční a svěží zážitek, který ve finále sklouzne zpět do mantinelů klasické Marvelovky. Což však tolik nevadí, protože se pořád jedná o komplexní rozbor charakteru do té doby druhořadé superhrdinky, ze které se tu rázem stává jedna z nejzajímavějších marveláckých postav, která se ve výsledku ani nedá považovat za hrdinku. Wanda tu poměrně často dělá morálně zavrženíhodné věci, ze kterých divákovi běhá mráz po zádech. Vision za svou čarodějnou partnerkou sice mírně zaostává, nicméně finále dává tušit, že oba dva ještě čekají v MCU dost zajímavé věci. A já se na to těším. 8/10 ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Minulý týden si na streamovací službě Disney+ odbyl premiéru nový marvelovský seriál Tajná invaze. V ní se navrátivší se Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona snaží konfrontovat tajnou skupinu… (více)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (více)