John Walker začíná ztrácet trpělivost se Samem a Buckym, když se dozví více o Karli Morgenthau. (Cever)

filmfanouch

4. epizoda Falcona a Wintera Soldiera dokazuje několik věcí. Seriál je skutečně vzhledem k svému ratingu PG-13 brutální, postavy jsou výtečně prokreslené a napsané, akční stránka co se týče přehlednosti, choreografie a nápaditosti jednoduše nemá chybu a především to celé skutečně celé funguje jako akční buddy movie, kde se s blížícím koncem seriálu ústřední dvojice očividně stmeluje. Jenomže se pořád především řeší hlavní zápletka, která má především zajímavý prostor pro postavu Johna Walkera. John Walker nemusí být vděčná postava. Je ovšem zajímavá postava. Dokazuje to i to, jak se s ním v této epizodě pracuje a také náznak toho, jakým směrem se postava v seriálu nadále vydá. Náznaky jeho PTSD jsou ještě očividnější a Walkera nadále nejde vyloženě milovat a ani ho vyloženě odsoudit. Vyznamenaný voják, který má ovšem o zásluze svých Medailích cti pochyby a do toho se stává novým držitelem identity symbolu Ameriky. Není to lehká pozice a pochopitelně je pro Walkera těžké nahradit někoho jako byl Steve Rogers. Zajímavé je ovšem sledovat, že tím jak se John Walker snaží být tím nejvíce ideálním Captainem Amerikou vlastně úplně shazuje to, co Stevea Rogerse dělalo tím významným Captainem Amerikou. A je to ukázáno tak výtečným show, don´t tell způsobem, že se prostě musí sklonit klobouček. Celkově se tu celkem zajímavě pracuje se samotným super sérem a to, že super sérum především zvýrazňuje vlastnosti osoby, která se držitelem séra stane. Steve Rogers byl v jádru dobrým člověkem a proto se jeho vnitřní krása projevila novým zevnějškem. Existují zase případy jako Red Skull nebo Abomination, jejichž vnitřní zlo projevil nový zevnějšek. Postavy, které se tak mohou stát novými držiteli super séra pochopitelně sžírá pocit strachu, protože až super sérum má projevit jejich pravé já. I proto je zajímavé nadále sledovat skupinu Flag Smasherů. Ty pořád nejsou vyloženým zlem, přesto mají ovšem jejich taktiky čím dál tím více daleko od bezpečného přístupu. Velitelka týmu Karli v podání Erin Kellyman je čím dál tím více zajímavější postavou, přičemž i s její postavou se v rámci seriálu zajímavě rozebírá, zda je v jádru dobrým nebo zlým člověkem. Flag Smasherové jsou tak skutečně o poznání zajímavější protivníci, než by člověk před premiérou seriálu čekal a bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se v posledních dvou epizodách jejich příběh uzavře. Anthony Mackie a Sebastian Stan jsou čím dál tím více sehranou dvojicí a od 2. epizody jejich vztah prochází očividným vývojem. Daniel Brühl nadále dokáže do postavy Barona Zema dát svůj výrazný herecký projev a osobně mě jeho postava nadále strašně baví. Jeho motivace dává nadále smysl, člověk ho svým způsobem chápe a i přes to, že na to nejde úplně ideálním způsobem, Brühlovo charizma dělá hodně a snad se v MCU zdrží co nejdéle a jeho charakter bude nadále tak zajímavý. Soundtrack Henryho Jackmana dělá nadále hodně. Zásadní a emocionálně silný závěr funguje hodně právě i díky soundtracku Jackmana. A pak je tu nadále ten výtečný kamerový přístup. Kamera již od první epizody seriálu sází na blízké detaily obličejů postav, přičemž se kamera většinou u těch detailů obličejů navíc hýbe. Nejedná se tak o statické záběry a v pohybu ten náhled do charakterů postav funguje ještě o poznání lépe. Režie Kari Skogland tak nepůsobí rutinně a to především i díky nadále bravurní akční stránce. Scenárista Derek Kolstad akci na úrovni Johna Wicka nesliboval jen tak pro nic za nic a především jedna pasáž, která obsahuje jednu nečekanou návštěvu je tak bravurně vymyšlena, že se u toho člověk prostě musí přiblblým způsobem usmívat. A závěr slibuje opravdu zajímavé věci. Wyatt Russell si mě osobně svým podáním Walkera získává čím dál tím víc a Walker se skutečně stává čím dál tím více zajímavější postavou. Závěr slibuje, že nejen dostane výraznější úlohu, ale také se s tím bude skutečně zpracovat neskutečně zajímavým způsobem. Závěr 4. epizody na závěrečné dvě epizody láká neskutečným způsobem a to i především proto, že všechny trumfy zcela očividně seriál ještě nevytasil...... () (méně) (více)

Kaka

Jednoznačně zatím nejlepší díl a po dramaturgické stránce jakoby úplně jiný film, než jsme měli doposud možnost sledovat. Temnější, depresivnější, nejednoznačnější. Z obyčejné plošinovky kde se skáče, létá a kope jednou tady v tom městě a potom zase v jiném, se posouváme o leve výš, do plnohodnotného chlapáckého dramatu o volbách a daných následcích. Doufám, že takto nastavená laťka se udrží až do konce. ()

Nevka

Inu dobrá... Jak jsem po druhém díle lámal nad FaWS hůl, tak tohle bylo skvělé! Walker konečně funguje tak, jak by člověk očekával, chemie mezi postavami dává smysl, souboje jsou správně kontaktní a celá epizoda má perfektní tah na branku. Ano, nedá se říct, že bych byl vývojem hlavní linky nějak překvapený, ale to, jak mi Marvel tuhle epizodu prodal je fakt neuvěřitelné. Doufám, že si tuhle kvalitu udrží až do konce série. ()

BROKEN_

Každým dílem se kvalita zvyšuje. Po tomhle dílu jsem konečně přišel na chuť postavě Sama, do teď jsem ho moc nemusel, ale líbí se mi jeho chemie s Buckym. Zemo je pořád skvělý, jsem hodně zvědav kam jeho další kroky povedou. Akční scény jsou na velmi dobré úrovni, hlavně akční pasáž s ženskejma z Wakandy. No.... a to co jsem vážně nečekal je co se děje s postavou Johna Walkera, očekával jsem, že umře, nebo dostane na prdel a přijde o štít... ale tohle co tvůrci udělali se mi zamlouvá hodně. Poslední záběr na zakrvácený štít je naprostý strop co nám prozatím v tomhle seriálu tvůrci nabídli...... měl jsem ještě pár minut po zhlédnutí husinu.... Marvel ukázal, že má koule. Paráda. JEN TAK DÁL. :-) ()

SamVimes

Dvě nejvýraznější věci v novém díle jsou město a kapitán. Prahy si tady užijeme do sytosti, objektivně se tvůrcům povedlo vybrat hezké lokace a navozovat jimi tu správnou (a pro Američana mírně exotickou) atmosféru středo-/východoevropské metropole. Čistě subjektivně mi pohled na pasáž Lucerny nebo Zámecké schody jaksi boří iluzi, že bychom měli být někde v Pobaltí, ale zase mám radost, že vidím hrdiny od Marvelu na důvěrně známých místech. Pro děj zásadnější je pak kapitán, přesněji tedy John Walker, nový Captain America. Někteří sice tvrdí, že je jeho představitel Wyatt Russell herecké dřevo, mně ale přijde pro roli armádního panáka adekvátní. Je zajímavé sledovat jeho posun od vyznamenaného vojáka, jenž svou absenci superschopností podává jako pozitivum (alespoň ideově), k někomu, kdo ve světě kostýmovaných hrdinů dostává opakovaně nakládačku. Což nakonec vygraduje až k velice působivému závěru. ()

kenkaku

Nejlepší epizoda seriálu? Tak to ani omylem. Do poloviny se jen žvaní, pak nastoupí Kapitán Ušatej Rypák a Wakanda dutiny a chovají se jako vymaštěná namachrovaná paka. Asi nejvíc pobavila Václavská pasáž s vyretušovaným “Václavem na chcíplém koni”, ale to nijak hodnocení nezachrání. A ta kokotská reakce “teroristů” po tom co to poskok schytal? Se jako lekli “to jsme vlastně nechtěli”? Naprostá idiocie... ()

Ant_Antony

Motivace postav úplně mimo mísu. Praha jako levná barabizna pro souboje v bývalých rozpadlých továrnách, aby se ušetřilo na komparzu. A když i při rychlých střizích poznáte, že herci máchají rukama deset centimetrů od sebe, aby to vypadalo jako drsná bitka, jsou všichni supervojáci rázem k smíchu... ()

LachtanShows

Po pro mě příliš nezáživném prostředním díle se dostavuje epizoda, kde se konečně pěšák v kožené bundě jménem Sam opět změní v postavu, která stojí v samotném názvu tohoto seriálu. Paralela mezi nezapomenutelnou hláškou z loňského Trial of Chicago 7 a šokujícím zakončením této části mě přesvědčila, abych u hodnocení vůbec neváhal. ()

MiniMinion

Minulá epizoda se mi zdála zatím nejslabší, dnešní byla podle mě zatím nejsilnější. V první řadě pochválím scénář, který dal prostor úplně všem postavám, někomu samozřejmě větší, ale nikdo nebyl zcela upozaděn. Bucky, Sam, John, Lemar, Karli, Zemo, dokonce i Ayo,... všichni měli co dělat. Úvod si pro sebe ukradl Sebastian Stan, jeho flashback scéna byla naprosto dokonale zahraná. V jediném pohledu dokázal předvést obrovskou tragédii a trauma, které později přešlo do slz štěstí. čím dál více si oblibuji Wyatta Russella, jeho John Walker se pomalu stává jednou z nejprokreslenějších a nejzajímavějších postav seriálu. Naplno vidíme jeho temnou stránku, a vlastně ji i určitým způsobem musíme chápat. Má být ten vyvolený, nový symbol Ameriky, ale porazí ho Dora Milaje, Flagsmashers jsou také silnější, a ví, že například proti Buckymu také nemá šanci, a to mu pochopitelně podlomí morálku. No a pak přijde onen bod převratu, a Walker se konečně zlomí. Myslí, že stojíme u zrodu US Agenta. Walker nám ukazuje, co přesně Captain America být nemá. Štít potřísněný krví dobrým symbolem není. Flagsmashers a hlavně Karli se konečně stávají zajímavějšími. Doteď mi přišli jako nejslabší článek série, a Erin Kellyman teď konečně dostala prostor se přesvést, a hned postava Karli v mých očích stoupla. Zemo konečně zradil, řekl bych, že nikdo nečekal opak, a opět nám ukázal, že účel nesvětí prostředky, což je jedno z velkých témat seriálu. Své tažení vlastně myslí dobře a má své důvody, ale nezastaví se před ničím, je ochoten vraždit. Stejně jako Karli, a vlastně do jisté míry i jako John. Bucky a Sam se přestávají hašteřit a naopak se začínají doplňovat a pomáhat si, kryjí si záda jako skuteční parťáci, a v akci fungují sehraně. A v epizodě není o akci nouze, dochází hned k několika bojovým scénám, a všechny byly prvotřídní. Souboj s Dora Milaje neměl chybu, a závěrečná bitka byla také fantastická. Možná bych změnil pár střihů, aby byla přehlednější, ale jsou to maličkosti. Marvel si zahrává s PG-13 ratingem, pohybují se na tenkém ledě, ale stojí to za to, je to brutální a funguje to. Karty jsou do příštích dílů rozehrány výtečně, jak se blížíme do finále (Už? Ten čas letí…), tak série nabírá obrátky. 95%, suverénních pět hvězd. ()

Trešlson

Pořád jsem na pomezí mezi třemi a čtyřmi a věřím, že si pro nás tvůrci nechávají kulervoucí finále. Konec čtvrté epizody tomu dost dobře nahrává, tak snad tomu tak bude. ()