Sam Wilson aj Bucky Barnes sa vďaka víťazstvu Avengerov vrátili medzi živých, ich život však ani zďaleka nie je ideálny. Sam zisťuje, že jeho neprítomnosť znamenala pre rodinný podnik katastrofu. Okrem toho ho ťaží bremeno, ako naložiť s odkazom Steva Rogersa. Buckyho zatiaľ sužujú výčitky svedomia za to, čo urobil ako Winter Soldier. Je rozhodnutý odčiniť všetko zlo, ktoré napáchal. Zisťuje, že i keď mu iní možno odpustili, odpustiť sebe samému môže byť oveľa ťažšie... (ČSFD)

dr.horrible

Mackie a Stan sú snáď dvaja najmenej charizmatickí herci Marvelu, s total zameniteľnými, tuctovými ksichtami, a ich postavy tiež nikdy nebudú patriť do desiatky najobľúbenejších. Práve preto som to čakal slabé. Prvých desať minút som pri akčnej scéne ledva držal pozornosť. A čo je ešte horšie, nefunguje mi tam tá atmosféra mesta bez Kapitána. Funguje to ale dobre v dramatickej rovine, resp. v oboch, takže asi hviezda navrch. Že ma to prekvapilo. ()

T2

Rozpočet $-miliónov║ No do kelu! Asi dostávam alergiu na tvorbu od Marvelu. To myslia ako vážne? Úvod odpália veľko tonážnou akciou, za akú by sa nehanbil nijaký kino blockbuster ... ale tak bezducho naivnou, že to je ultra fest prehnané až trápne teatrálne. Potom nastúpi psycho analýza super hrdinov vracajúcich sa do normálneho života, vlečúcych si zo sebou aj neduhy z minulosti.... do života plného birokracije a nejakého možno súcitu, empatie, možno.... na záver to zabili s novým následovníkom ako že Captaina Americu, ako že paródia, už na čo je len toto dobré? /40%/ ()

Nevka

Jsem až překvapený, jak komplexně se podařilo tvůrcům podat první epizodu. FaWS výborně reflektuje ekonomické dopady "probliku" na světový řád a pracuje zručně s charaktery Sama i Buckyho, kteří si procházejí svými vlastními osobními krizemi. Závěrečná katarze Buckyho uvedení je pro mě například naprosto skvostná. Uznávám, že jsem nad tím možná moc nepřemýšlel, ale směr, kterým se stočila mě předem opravdu nenapadl. Na prvních dvou seriálech MCU je tak vidět, že opravdu chtějí hlouběji vykreslit postavy, svět a detaily, na které ve filmech není čas - nebo na ně nikdo čas mít nechce, protože by to finančně nemuselo dopadnout úplně dobře. Zároveň je však pravda, že pokud se seriál bude dál držet v podobném duchu, možná ho čeká obdobná vlna nevole fanoušků jako v případě Endgame. Všechno není jen o akci... Nutno však dodat, že vizuálně se úvodní Falconovu sekvenci podařilo vyladit opravdu dokonale a choreograficky zábavně. Díky vysokému rozpočtu si troufám říct, že provedení nemá na seriálovém poli prakticky žádnou konkurenci. Záporná strana ještě mnoho nepředvedla, ale všechno má svůj čas. ()

Davies182

Zatím jen představení aktuální (nelehké) situace dvou hlavních hrdinů a celkově toho, kde si po pětiletém "probliknutí" ve společnosti stojí. Takže je to spíš drama o hledání pevných nejen sociálních základů, na kterých by se po Endgame dalo znovu stavět. Jasně, má to parádní drahou úvodní akční scénu, ale ve výsledku diváka překvapí spíš promyšlený vývoj postav, jakého se dá za 42 minut dosáhnout. Falconovy piruety mezi skalami a tuna výbuchů jsou tu pak vlastně jen do počtu, aby celá dramatická rovnice dávala smysl. Trýznivá, sebezpytující linka s Winter Soldierem třeba vyloženě dojímá. Bude zajímavé sledovat, do jakých osudových patálií scénář naše post-avengery dovede poté, co se jim v prvních epizodách srozumitelně nalajnují silné a hlavně sympatické charakterové rysy. ()

filmfanouch

Po WandaVision na Disney+ čerstvě startuje další seriál ze světa Marvel Cinematic Universe. Po devítidílném sólovém dobrodružství Wandy Maximoff a Visiona tak nyní vlastní šestidílný seriál dostává dvojice ve složení Sam Wilson/Falcon a Bucky Barnes/Winter Soldier. Tyhle dva se sice kdovíjak nemusela, jedna věc je ale v rámci MCU držela pohromadě - přátelství se Stevem Rogersem/Captainem Amerikou. Po závěru Avengers: Endgame se ale změnilo mnoho věcí a především i to, že Steve Rogers v MCU končí jako Captain America a identitu předal právě Samu Wilsonovi. Především ale v rámci MCU tato dvojice strávila posledních 5 let v podobě prachu. Dvojice se tak vrací a musí se vyrovnat se světem, který se po událostech posledních dvou Avengers filmů obrátil vzhůru nohama. A zatím co jeden z nich se musí vyrovnat s tím, že by z něj měl být nový Captain America, ten druhý zase s tím, že mu přes 70 let v kuse jedna teroristická organizace vymývala mozek, využívala jako stroj na zabíjení a nechává ho velmi často zamraženého v ledu. A do toho se pochopitelně objeví nějaká ta hrozba, která může ohrozit celý svět. Stojí pilot tohohle nového seriálu za to? Seriál Falcon a Winter Soldier dokazuje jednu věc - poté co Wanda a Vision dostali ve svém vlastním seriálu větší prostor než v rámci filmů, Sam i Bucky zde nyní též dostávají více prostoru. I přesto, že si Falcon ani Bucky nemohli v rámci marvelovek na prostor kdovíjak stěžovat, přece jen jsou těmi hlavními stěžejními hráči nyní právě oni. A oba dostávají příležitost se předvést v novém světle a dokázat, že tenhle seriál naprosto bez problémů utáhnou. Především se stávají prokreslenějšími, ukazuje se, jak se nyní cítí ve světě, který se musí obejít bez Stevea Rogerse a oba nyní čas zabíjí různými způsoby. Sam se sbližuje se svojí sestrou (Adepero Oduye je zatím velmi fajn) a jejími dětmi a i v tomhle ohledu dostává postava Falcona nový rozměr. Bucky se zase snaží dát psychicky do pořádku po všech těch mukách, které musel pod rukami HYDRY prožít a především by chtěl konečně po 90 letech boje dosáhnout míru. A minimálně v rámci prvního dílu je skutečně naznačené, že nás čeká zajímavě strávený čas s dvěma naprosto zajímavými hlavními hrdiny, přičemž i o Buckym se dozvíme zajímavé věci ohledně jeho rodinného zázemí a především je skutečně zajímavé pozorovat ho, jak se snaží po všech těch krušných letech nějakým způsobem zapojit do společnosti. Po WandaVision, která byla v rámci MCU takovým menším experimentem se sice Falcon a Winter Soldier vydávají tak trochu jistější cestou, rozhodně to ale neznamená, že to je špatně. Tvůrci víceméně naznačovali, že nás čeká Captain America 4 na ploše seriálu a vypadá to, že se nemluvilo pantem. První epizoda působí jako prolog do našlapaného akčního filmu, který má zatím hodně blízko k ´´ přízemnějšímu ´´ stylu Captain America: Návratu prvního Avengera. Režijní styl Kari Skogland má hodně blízko k uchopení bratrů Russoových a především to skutečně vypadá jako začátek velkolepého výtečného dobrodružství, které se navíc může opřít o zajímavé postavy a to i ty nové, přičemž na všechny hlavní lákadla pochopitelně nedojde hned v úvodu. První epizoda má sice jen víceméně tři akční sekvence, každá z nich ale stojí za to. Už úvodní akční sekvence, která předvede Falcona v plné síle je výtečná, ať už v rámci přehlednosti, choreografie či celkového zpracování. Především se ale Skogland daří výtečně natočit i scény, kdy se zrovna nestřílí a nebojuje o záchranu životů. Pracování s tím, že se Bucky Barnes pokouší nějakým způsobem vykoupit, zničit své noční můry z traumatických zážitků, které ho pojí s HYDROU. Jenže je to velmi obtížné, což navíc naznačí linka, kterou Bucky v této epizodě má. A stejně tak má vlastní civilní linku také Sam. Mackie a Stan dostávají prostor pro to, aby se mohli v rámci hereckého výkonu dostatečně předvést a dokázat, že si vlastní seriál zaslouží. Vizuál stojí za to a i samotná kamera je výtečná. Během posezení Buckyho s psycholožkou kamera zabírá detaily Buckyho obličeje a pomáhá to dostat se do jeho aktuálního rozpoložení a především díky výtečné kameře vznikají ty přehledné akční scény. Spoluscenárista Derek Kolstad dopředu sliboval, že tenhle seriál bude mít akci na úrovni Johna Wicka a minimálně dle první epizody a prvních náznaků je vidět, že očividně nemlel pantem a skutečně nás čekají ještě velké věci. Už ty tři akční scény sami o sobě obstojí skvěle. V rámci MCU navíc dochází k dalšímu výtečnému vykreslování světa. Dozvíme se, jak jsou superhrdinové placení, jak přesně (nejen) hlavní hrdinové reagují na události z Avengers: Endgame a seriál bravurně odkazuje na předchozí projekty od MCU. A vrací se i skladatel Henry Jackman. Ten geniální Henry Jackman, který již složil hudbu k Captain America: Winter Soldier a Captain America: Civil War. Je přitom skvělé vidět, jak Jackman na ty již známé hudební motivy odkazuje ve zcela nových hudebních motivech a nebo rovnou využívá ty samé (Winter Soldier Suite!). Je to především poznat v závěrečných titulcích, které doprovází hlavní hudební motiv seriálu a soundtrack ještě více buduje atmosféru toho, že se skutečně díváme na Captaina Americu 4. Sice v seriálové podobě, rozhodně to ale automaticky neznamená, že je to špatně. Ba naopak. Seriál se kvalitou vizuálních efektů, akce a výpravy zcela vyrovná celovečernímu filmu a především je v rámci šesti epizod možné předvést větší příběh než v rámci dvouhodinového celovečerního filmu. Velký rozpočet je na tom vidět a především to má tu Kari Skogland, která dokáže pracovat s dialogovými scénami i těmi velkými akčními. Akce hodně připomíná tu, která byla vidět v Captain America: Winter Soldier/Civil War a především je to skutečně brutálnější a vážnější, než by člověk čekal. Vyloženě ´´family-friendly´´ podívanou rozhodně nečekejte. První epizoda Falcon a Winter Soldier je jednoduše výtečným příslibem toho, že nás i v následujících 5 týdnech dohromady čeká veliká jízda, která se svými kvalitami skutečně bude moci vyrovnat filmům. Dohromady to možná nebude tak originální jako WandaVision, ale výtečným řemeslem minimálně dle první epizody je Falcon a Winter Soldier určitě...... () (méně) (více)

InJo

Finanční problémy Falconovy sestry mě opravdu moc nezajímají, ale jinak (zatím) dobrý. Úvodní akce správně šílená a velkolepá a zamlklý Bucky je pořád hodně cool a jeho trauma mě rozhodně zaujalo. Je to vážně jen rozjezd, ale věřím, že v dalších dílech už to pojede naplno. ()

silentname

No uvidíme. Som zvedavý kam sa táto séria nakoniec dostane, lebo zatiaľ to nie je level, na ktorý som u Marvelu zvyknutý. Úvodná akcia je celkom fajn a má niekoľko slušných momentiek. Plus som si pri tom uvedomil, že kým niektoré Marvel projekty sú viac sci-fi tak "The Falcon And The Winter Soldier" pôsobí, že sa viac zamerajú na akčné momentky. A nemám s tým problém. No potom to začne byť celkom psychologické. A nemyslím tým, že je to zlé. Chápem Sama aj Buckyho a Thanosovo lusknutie im prinieslo veľkú dávku problémov. A záver? No uvidíme kam sa to celé vyvinie. Tento diel nedáva veľké množstvo informácií a neviem či ma vyslovene zahákol, ale som minimálne zvedavý čo bude ďalej. ()

BMW12

Úvodní akční scéna je naprosto špičková, ovšem pak seriál sklouzne k nezáživným dialogům a nic extra se neděje. Především podle mě Anthony Mackie není typ herce, který by utáhl celý film či seriál. On se na roli hlavního hrdiny vůbec nehodí. Falcon vždy byla vedlejší postava, a tak to také mělo zůstat. ()

Praxis

Vlažný začátek. Skvělý úvod filmu, úchvatná a dechberoucí akční scéna, která je pak vystřídána velmi pomalým rozjezdem aneb rodinná pouta. Uvidíme, zatím jsem lehce zklamán. ()

Chen

Na jedné straně klasicky marvelovsky epické, na té druhé sympaticky civilní. Příběhově dostatečně dobře rozehrané, aby se člověk těšil na to, co bude dál, postavy sympatické, vizuály na úrovni filmových blockbusterů, k plné spokojenosti mi opravdu chyběla jen Sharon Carter. ()

Lenka.Vilka

První díl mě nijak zvlášť nechytil, nebudu lhát. Na to, co se v něm naznačilo, bylo to takové...zvláštní. Možná kvůli rozděleným linkám. Ano, naznačení pěti let, ale hned konec. Prostě nuda. Asi to je tím, že akce byla pouze na straně Falcona a já se nikdy netajila tím, že ho jako postavu nijak extra nemusím. Možná kdyby se první díl nějak rozmělnil dál do děje :/ ()

CinemaRanger

Fajn úvod. Dozvíme se, co naši hrdinové dělají a kam to bude směřovat. Dojde i na 3 akční scénky, ty jsou dobré a hlavně nejsou generické. Nejslabší je zatím linka s Falconem, ta mne moc nezaujala. Hudba je skvělá, podobná z Capovy filmové série. Škoda, že se zatím neobjevil Zemo, ale už je zřejmé, že bude stát na pozadí toho všeho. Mimochodem, to Švýcarsko je nejspíš Praha. ()

Remivsremi

Postavy dostávají prostor na další prokreslení, což ve výsledku pomůže a získají tím větší fanbase. Zatím je to ale pouhé lehké našlápnutí do světa po porážce Thanose. Celkem fajn rozjezd. ()