Ollie Dee a Stanley Dum si chtějí půjčit peníze od svého zaměstnavatele – výrobce hraček – a splatit hypotéku matky Peepové, aby ji a malou Bo zachránili před spáry zloducha Barnabyho. Když se jim to nepovede, nalákají Barnabyho, aby se oženil se Stanleym namísto Bo. Barnaby se rozčílí a vypustí strašidla z jejich úkrytů, aby zničila továrnu na hračky. (oficiální text distributora)

nascendi

Dá sa povedať, že som na nemých groteskách vyrastal. Dvojicu Laurela a Hardyho som príliš neobdivoval, aj keď aj oni sa v mojej mysli spájajú s takými úžasnými filmami, akým bol napr. Predavači vianočných stromčekov s Jamesom Finlaysonom. Ale títo drevení pandrláci ma zaskočili. Už dávno som nevidel nič tak infantilné a gýčovité. No hrôza. Musel som si pomáhať rýchloposuvom, aby som to duševne zvládol. Dúfam, že už nič horšie nenakrútili, aby som si nemusel radikálne zmeniť mienku o nich. ()

Flego

Boli raz dvaja šibali, taký bol distribučný názov, keď naši rodičia mali možnosť vidieť v roku 1949 tento celovečerný muzikál. V čarovnom rozprávkovom kráľovstve hračiek vystupuje veľké množstvo víl, škriatkov, čertov ( tí vyzerajú ozaj hrozivo ), trpaslíkov, bábkových postavičiek kocúra, myšiaka či troch prasiatok. Komédia Gusa Meinsa a Charlesa Rogersa s hudbou Victora Herberta je príjemným oživením ponuky dnešných rozprávok. Myslím, že by sa páčila aj dnešným deťom ( možno by jej zazlievali čierno-biely formát, aspoň neviem, že by existovala kolorovaná verzia ). Zlý pán Barnaby ( výborný Henry Kleinbach ) chce za ženu mladú Little Bo-Peep ( Charlotte Henry ), ale tá miluje pekného Tom-Toma ( Felix Knight ). Ako sa to všetko skončí, ak sa do toho zamiešajú Stannie Dum ( Laurel ) a Ollie Dee ( Hardy ) si určite viete predstaviť. Premýšľal som nad štvorkou, ale pre netradičnosť rozprávky v našich zemepisných šírkach jej dávam päť hviezdičiek. ()

Iggy

Česky Byli jednou dva šibalové. Laurel a Hardy, tentokrát jako Stannie Dum a Ollie Dee, pracují v továrně na hračky v Toylandu, což je trochu parodická obdoba země Oz. Žijí v podnájmu v botě u staré matky Peepové. Tu chce ovšem vystěhovat největší zloduch v zemi Silas Barnaby, protože má zálusk na její krásnou dceru Bo-Peep. A tak se musí do věci vložit Stannie a Ollie a s drobnými komplikacemi všechno dovést do šťastného konce „a žili šťastně až do smrti.“ Film je vlastně pohádkou, má všechna klišé, které má pohádka mít i několik písní. Bohužel na dobrý L+H humor už moc místa nezbylo. Rozhodně nejlepší je scéna, v níž Stannie ukazuje Olliemu, jak se hraje Pee-Wee. Zajímavosti: Postavu Krále si zahrál Kewpie Morgan, který v němých groteskách obvykle hrál mohutné zlé protivníky slabých komiků. Dlouho jsem dumal nad tím, "kdo" hraje postavu myšáka. Podle IMDb je to malá opička, čímž se její zvláštní pohyb vysvětluje. ()

corpsy

Tak z tohto museli byť detičky pred takmer osemdesiatimi rokmi nadšené. A keby boli videli aj colorovanú verziu zo začiatku 90. rokov, tak dupľom. A aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, zúfať nemusia ani fanúšikovia komediálnej dvojice Laurel a Hardy. Tí sú tu v skvelej kondícií, s niekoľkými nezabudnuteľnými gagmy. Nádherná rozprávka v podobnom duchu, ako neskorší ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ, s veľkolepým finále. ()

filmmovier

Filmbox tenhle film neskutečně zprasil naprosto humusáckým dabingem. Když od toho ale ohlédnu, lepší hodnocení než průměr mi z toho stejně nevychází. Výprava je sice luxusní, masky výtečné, Laurel a Hardy hlavně v první polovině fakt výborní a mají spoustu skvělých nápadů. Písničky byly fajn (a naštěstí jich nebylo moc) a Silas Barnaby mě bavil celou dobu. Po svatbě to ale s tím filmem šlo trochu z kopce a já se musím přiznat, že čím blíž byll film konci, tím méně mě bavil a na konci už prakticky vůbec. Je to fajn, to jo, ale na Laurelovi a Hardym, ačkoliv jsou pořád výborní, to zas tolik nestojí a kdyby tady nebyli, tak by film pravděpodobně dopadl úplně stejně. Je to fajn, neurazí to, ale nebudete si to ničím pamatovat a pravděpodobně nenajdede důvod, proč se k tomu vracet. 55%. ()

LuiCJ

Výborné! Krásne spojenie Laurela a Hardyho s rozprávkovým svetom. Úchvatné kulisy, presvedčivé kostýmy, príbeh bol tiež dobrý. Avšak na mňa najviac urobila dojem záverečná naháňačka - brutálne dobre postrihaná. Skutočne, v dobrom ma prekvapili jaskynní tvorovia a ich spracovanie a neodmysliteľne aj Tri prasiatka, ktoré mi prišli skutočne zlaté a moja obľúbená postavička Mickey Mouse. Myslím si, že na rok 1934 veľmi dobré. Akurát, tvorcovia sa mohli zdržať speváckych častí. Tie vôbec nemusím. Videl som to vo farebnej verzii z roku 2006 a je to jeden z mála starých hraných filmov, ktoré ma pobavili a zaujali. ()

Pitryx

Musím uznat, že to bylo takové miloučké pohlazení po dušičce. To je bezesporu. Ale mistři humoru, asi už opravdu bývalí, zde zas nic nepředvedli. Snad je Stan jeho kouzla rukama z filmu „Fra Diavolo“. Nevím jak to hodnotit. Nakonec je to hodnoceno tak, jak to je. ()

mac000

Dlouho nedoceněná veselohra L a H. Stop-motion animaci pro scénu pochodu dřevěných vojáků vytvořili režisér speciálních efektů Roy Seawright a kameraman Art Lloyd s použitím stovky metrových dřevěných vojáčků, natáčených záběr po záběru (dodnes se dochovalo jedenáct vojáčků z těch, kteří jsou v této scéně vidět). Šest minut, které původně ve filmu chyběly, bylo restaurováno a kompletní a nesestříhaná původní verze je k vidění na Turner Classic Movies. Restaurované části zahrnují píseň "Go To Sleep" a nádherně nasnímanou sekvenci v podzemních jeskyních. ()