Laurel a Hardy - Pochod dřevěných vojáků

• Austrálie

March of the Wooden Soldiers

Muzikál / Komedie / Fantasy / Rodinný

USA, 1934, 77 min

Filmbox tenhle film neskutečně zprasil naprosto humusáckým dabingem. Když od toho ale ohlédnu, lepší hodnocení než průměr mi z toho stejně nevychází. Výprava je sice luxusní, masky výtečné, Laurel a Hardy hlavně v první polovině fakt výborní a mají spoustu skvělých nápadů. Písničky byly fajn (a naštěstí jich nebylo moc) a Silas Barnaby mě bavil celou dobu. Po svatbě to ale s tím filmem šlo trochu z kopce a já se musím přiznat, že čím blíž byll film konci, tím méně mě bavil a na konci už prakticky vůbec. Je to fajn, to jo, ale na Laurelovi a Hardym, ačkoliv jsou pořád výborní, to zas tolik nestojí a kdyby tady nebyli, tak by film pravděpodobně dopadl úplně stejně. Je to fajn, neurazí to, ale nebudete si to ničím pamatovat a pravděpodobně nenajdede důvod, proč se k tomu vracet. 55%.(24.2.2018)

Boli raz dvaja šibali, taký bol distribučný názov, keď naši rodičia mali možnosť vidieť v roku 1949 tento celovečerný muzikál. V čarovnom rozprávkovom kráľovstve hračiek vystupuje veľké množstvo víl, škriatkov, čertov ( tí vyzerajú ozaj hrozivo ), trpaslíkov, bábkových postavičiek kocúra, myšiaka či troch prasiatok. Komédia Gusa Meinsa a Charlesa Rogersa s hudbou Victora Herberta je príjemným oživením ponuky dnešných rozprávok. Myslím, že by sa páčila aj dnešným deťom ( možno by jej zazlievali čierno-biely formát, aspoň neviem, že by existovala kolorovaná verzia ). Zlý pán Barnaby ( výborný Henry Kleinbach ) chce za ženu mladú Little Bo-Peep ( Charlotte Henry ), ale tá miluje pekného Tom-Toma ( Felix Knight ). Ako sa to všetko skončí, ak sa do toho zamiešajú Stannie Dum ( Laurel ) a Ollie Dee ( Hardy ) si určite viete predstaviť. Premýšľal som nad štvorkou, ale pre netradičnosť rozprávky v našich zemepisných šírkach jej dávam päť hviezdičiek. www.video.google.com(24.3.2007)

Výborné! Krásne spojenie Laurela a Hardyho s rozprávkovým svetom. Úchvatné kulisy, presvedčivé kostýmy, príbeh bol tiež dobrý. Avšak na mňa najviac urobila dojem záverečná naháňačka - brutálne dobre postrihaná. Skutočne, v dobrom ma prekvapili jaskynní tvorovia a ich spracovanie a neodmysliteľne aj Tri prasiatka, ktoré mi prišli skutočne zlaté a moja obľúbená postavička Mickey Mouse. Myslím si, že na rok 1934 veľmi dobré. Akurát, tvorcovia sa mohli zdržať speváckych častí. Tie vôbec nemusím. Videl som to vo farebnej verzii z roku 2006 a je to jeden z mála starých hraných filmov, ktoré ma pobavili a zaujali.(13.5.2017)

Česky Byli jednou dva šibalové. Laurel a Hardy, tentokrát jako Stannie Dum a Ollie Dee, pracují v továrně na hračky v Toylandu, což je trochu parodická obdoba země Oz. Žijí v podnájmu v botě u staré matky Peepové. Tu chce ovšem vystěhovat největší zloduch v zemi Silas Barnaby, protože má zálusk na její krásnou dceru Bo-Peep. A tak se musí do věci vložit Stannie a Ollie a s drobnými komplikacemi všechno dovést do šťastného konce „a žili šťastně až do smrti.“ Film je vlastně pohádkou, má všechna klišé, které má pohádka mít i několik písní. Bohužel na dobrý L+H humor už moc místa nezbylo. Rozhodně nejlepší je scéna, v níž Stannie ukazuje Olliemu, jak se hraje Pee-Wee. Zajímavosti: Postavu Krále si zahrál Kewpie Morgan, který v němých groteskách obvykle hrál mohutné zlé protivníky slabých komiků. Dlouho jsem dumal nad tím, "kdo" hraje postavu myšáka. Podle IMDb je to malá opička, čímž se její zvláštní pohyb vysvětluje.(19.10.2007)

• nascendi

Dá sa povedať, že som na nemých groteskách vyrastal. Dvojicu Laurela a Hardyho som príliš neobdivoval, aj keď aj oni sa v mojej mysli spájajú s takými úžasnými filmami, akým bol napr. Predavači vianočných stromčekov s Jamesom Finlaysonom. Ale títo drevení pandrláci ma zaskočili. Už dávno som nevidel nič tak infantilné a gýčovité. No hrôza. Musel som si pomáhať rýchloposuvom, aby som to duševne zvládol. Dúfam, že už nič horšie nenakrútili, aby som si nemusel radikálne zmeniť mienku o nich.(21.12.2016)

• - Henry Brandon v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)