Cesta k cíli

I Know Where I'm Going!

Drama / Romantický

Velká Británie, 1945, 92 min

"But money isn't everything." Jak prijemne je slyset takovouhle vetu, navic ve velmi peknem filmu o normalnich lidech. Cernobila zvlastnost od britu, s krasnyma exterierama k tomu. Neznam jedinyho herce ani herecku, ale bylo to vazne fajn a ten zaver s kletbou - uplna nadhera! Najhezci tvari je jednoznacne Margot Fitzsimons. P.S.: jednu hvezdu ubiram jen za malo uveritelny prerod hlavni hrdinky, ale je to romanticky film, tak co... (Valecny tedy neni ani omylem, popisek csfd vyse prilis nechapu.)(3.7.2013)

Velmi solidní 4 hvězdy, jen některé ostatní Powellovo a Pressburgerovo filmy jsou prostě lepší, takže to není na 5 hvězd. Herecky výborná Wendy Hiller (bohužel mi nepřirostla její postava tak moc k srdci) a vynikající a sympatickej Roger Livesey. Scéna nad malströmem nemá chybu a perličkou jsou časté průpovídky v keltštině a krásná skotská příroda.(14.11.2006)

Romantický film o nečekané překážce na vytyčené cestě k cíli. Dialogy mezi dvojicí hlavních hrdinů občas krásně jiskří, k tomu si přidejte na romantickou komedii takřka thrillerové námořní scény a dostanete další ze starých filmů, které příliš nezestárly. (válečný = tou dobou někde daleko probíhá válka)(11.7.2010)

Hezká romantika, která by bez toho prostředí prostě nefungovala. Skotsko je krásné a tohle je ve filmu výborně zachyceno. Roger Livesey ukazuje, jak je výborným hercem a také to, že si za života za svou práci možná zasloužil trochu více uznání. Melodramatické pojetí je už pak takové, že vám ne vždy musí sednout.(26.9.2014)

Romantický film odehrávající se v nádherné skotské krajině. Hrdinka vychovaná v luxusu tatínkova tučného bankovního konta si jde vždycky za svým. Nikdy jí nic nestálo v cestě, jak si usmyslela, tak se i stalo. A tak se jednoho dne rozhodla vdát za milionáře, který si pronajal jeden skotský ostrov, tuším na Hebridách. Nikdy ho samozřejmě neviděla, ale nevidí jediný důvod, proč by jejich svazek neměl vyjít. To by se do toho však nesměla připlést skutečná láska. Hrdince je bouří odříznut přístup na snoubencův ostrov, takže romantika může začít. Ve filmu je množství zajímavých postaviček, které tuto jednoduchou dějovou linii oživují. Co ho však odlišuje od jiných slzopudných filmů, je jeho podtext. Režisér Michael Powell se snaží ukázat jak daleko je schopen člověk zajít než sleví ze svých zásad. Jak těžké je někdy překonat sám sebe. K lepšímu posouzení přidává srovnání s lidskou důvěrou v různá pořekadla a legendy, kterým často klademe přehnanou důležitost (tvrdíce však, že jim nevěříme). Přitom mnohem větší nebezpečí než ve starobylé kletbě se skrývá v nás samých, v naší neschopnosti odpoutat se od vlastních nešvarů, přijmout SKUTEČNOU pravdu. Toto lpění pak může způsobit velké škody, větší než nápis na hradní věži. Za zmínku také stojí Powellovo technické hračičkovství, které se v „Cestě k cíli“ projevuje v závěrečné scéně na rozbouřeném moři. Ta se svým skvělým zpracováním působí velice realisticky.(22.10.2005)