Kanata no Astra (TV seriál)

• Japonsko

彼方のアストラ

Astra Lost in Space

Animovaný / Sci-Fi

Japonsko, 2019, 12x24 min

Masaomi Andó

Toto anime bolo pre mňa dosť veľkým sklamaním. Všetci toto anime chvália, ako jedno z najlepších tejto sezony, takže som bol dosť prekvapený, keď som ho začal pozerať. Asi v tomto budem sám, ale strašne mi tu prekážali pomery strán, ktoré sa menia na základe prostredia. Vo vesmíre máme klasický pomer strán 16:9, a vo všetkých ostatných je to 2.20:1. Nikdy predtým som nemal problém s pomerom strán vo filme alebo seriáli, takže ma dosť prekvapilo, ako ich využili tu. Chápem režisérov zámer, ale moc mu to nevyšlo. Najviac mi vadí použitie pomeru strán 2.20, ktoré sa do tohto anime vôbec nehodí. Takýto pomer strán sa hodí skôr do vážnejších situácii. Režisér ho mohol radšej použiť pri flashbackoch, tak ako to urobil v Gakkou Gurashi. Do tohto anime sa to nehodí hlavne kvôli tomu, že tu miešajú tvorcovia komédiu a drámu dokopy, a moc im to nejde, hlavne vďaka hrozným vtipom. Nepomáha tomu ani kresba animácie, ktorá sa hodí viacej do školskej slice of life komédie.Taktiež mi prekáža, keď v každej epizóde na pár sekúnd zmenia pomer strán pri ukazovaní vesmíru. Charaktery nie su vôbec zaujímavé, sú len chodiacim klišé, ktoré môžete nájsť v každom anime. Vývoj niektorých charakterov je fakt hrozný, prejdu si tu veľkými zmenami tak rýchlo, že to vôbec nedáva zmysel. V každej epizóde použijú ten istý postup, najprv použijú flashback, ktorý je tak krátky, že nemate ani dosť času na vybudovanie citov k danému charakteru, a potom zmenia zásadnú vlastnosť daného charakteru počas jednej epizody. Romantika tu pre mňa vôbec nefungovala. Dej nie je moc zaujímavý, pretože každá epizóda ma takú istú pribehovú štruktúru. Zla je aj atmosféra, ktorá väčšinu času nie je vôbec vážna, a to je dosť veľké mínus vzhľadom na dej tohto anime. Mohli z toho urobiť dobru psychologickú drámu o prežití, ale bohužiaľ sa viacej zamerali na slice of life komédiu.V posledných troch častiach sa kvalita zlepšila, a to hlavne vďaka zaujímavým plot twistom, ktoré začali odhaľovať od 9 epizody. Ani zaujímavé plot twisty však nezmenili celkovú kvalitu tejto série. Záver: Premárnený potenciál.(28.9.2019)

Svižný a celkem i zábavny klon Lost in Space po Japonsku. Z prvního počátku to bude dojem další parodický teen space komedie, nicméně postupem času divák zjišťuje celkem zajímavou story, která všechno vysvětluje a někam i směřuje. Za mě rozhodně milé překvapení a těch 12 dílů tomu sedlo přesně akorát.(19.9.2019)

Mangu jsem nečetla, na sci-fi mě moc neužije. Zpočátku to dokonce vypadalo, že to ani nedokoukám. Ale! opět jsem se zmýlila. Od určité epizody přicházely poměrně dost dobré zvraty (jasně, vidět to v celku, tak na to nejspíš přijdu, ale takhle po týdnu se vám to rozleží v hlavě nebo na to zapomenete v záplavě mnoha dalších anime, co sledujete) a taky i příběh začínal být mnohem lepší, než "ztratili jsme se, tak putujeme domů" ve sci-fi verzi. 12 dílů mi ve finále bylo málo. Klidně bych se podívala na více, ale je mi jasné, že bez předlohy by to už nebylo ono. Asi si přečtu mangu. 9/10 a příjemný zážitek(22.9.2019)